4.1

Këshilla për lumturinë bashkëshortore (2)

Spread the love

Martesa është një nga vlerat e Islamit

Pikëpamja islame buron nga Libri i Allahut të Lartësuar dhe tradita e Pejgamberit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij), prandaj ajo sjell argumente të qarta për nxitjen dhe inkurajimin e ndërtimit të një familjeje të shëndoshë. Pikëpamja islame i jep martesës një pozitë të pashembullt. Për këtë Pejgamberi (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Nuk është ndërtuar një ndërtesë më e dashur tek Allahu i Madhëruar sesa martesa”.

Tema esenciale dhe e parë është martesa, të cilën Allahu i Madhëruar e ka bërë traditë. Këtë martesë e pason natyrshmëria, e cila është një nga mirësitë dhe sekretet e Zotit si dhe një nga fenomenet prej së cilës nuk mund të distancohesh në jetën njerëzore. Allahu i Madhëruar mund t’i braktiste njerëzit dhe t’i linte të iknin, të martoheshin e të mos gjykoheshin për atë që bënin, por i Lartësuari e ka konsideruar martesën si një prej vlerave dhe virtyteve më të çmuara. I Lartësuari thotë se ai që nuk martohet i ka humbur plotësisht ato vlera.

Autor: Prof. Dr. Ali Khamenei

(Revista “Vlera”, nr. 26, maj/qershor 2018, fq. 44-45)
There are 9 comments

Add yours
 1. triamcinolone sin receta en Ciudad de México

  You really make it appear really easy along with your presentation however I to find this topic to be really something which I believe I might never understand.
  It kind of feels too complex and very vast for me.
  I’m taking a look forward to your subsequent put up, I will
  try to get the hold of it!

 2. Italia

  What i don’t realize is actually how you’re now not really a lot more neatly-favored
  than you might be now. You are so intelligent. You recognize
  thus considerably with regards to this subject, produced me in my opinion believe it from a lot of various angles.

  Its like men and women are not interested except it is one thing to
  do with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. All the time deal with it up!

 3. koop bystolic in België

  It is perfect time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve learn this submit and if I could I want to recommend you some fascinating things or tips.
  Maybe you can write next articles regarding this article.

  I desire to learn more issues approximately it!

 4. prijs van slimex op recept

  May I simply say what a comfort to uncover someone who genuinely
  understands what they’re talking about on the internet. You
  definitely know how to bring an issue to light and
  make it important. More people have to read this and understand this side of
  your story. I can’t believe you’re not more popular because you definitely have the gift.


Post a new comment