family

KËSHILLA PRAKTIKE, “Pastërtia është gjysma e besimit”

Spread the love

KËSHILLA PRAKTIKE

“ENEDHAFETU NISFUL IMANI”

“Pastërtia është gjysma e besimit”

LAJMË  E THAJMË

Duke ecur nëpër rrugët e qytetit, apo kur rastësisht gjendemi tek një shoqe, tek e cila vëreni se rrobat e saj, sidomos ato të bardhat kanë një shkëlqim dhe bardhësi më të ndryshme sesa rrobat tuaja, atëherë ndiheni jo aq mirë. Me siguri se keni lakmuar që edhe ju apo fëmija juaj të ketë rroba të bardha dhe të kenë dukje të freskët, e jo të ketë ngjyra të zymta apo e bardhë e fruktë, pra në të verdhë.

Që është më e keqja se edhe ju e bëni ndoshta të njëjtin mund, por nuk e dini sekretin e punës. Por, ka edhe femra të tilla që nuk kanë inat dhe e pyesin shoqen për mënyrën e larjes, por, ja ne tani do t’iu japim disa këshilla konkrete që nëse veproni sipas tyre me siguri do të shihni rezultatin e duhur.

 

PARA LARJES

 

-Ndani rrobat në grupe: rrobat me ngjyra, të bardhat që janë për zierje, për larje me dorë dhe ngjashëm.

– Kurrë mos i lani rrobat të përziera, rezultati do të jetë katastrofal.

– Para se të filloni larjen e rrobave kontrolloni gjepat, apo më mirë mësoni anëtarët e familjes, që çdo njëri për vete kur i hedh rrobat për larje le të praktikojë zbrazjen e gjepave. Mbyllni patentat për të mos i dëmtuar rrobat tjera, po ashtu mbërtheni pullat, sepse rroba do të jetë më e ruajtur nga shqepjet e padëshiruara.

– Nëse në rroba ka ndonjë vrimë, e cila duhet arnuar, më mirë është që ta arnoni para larjes, se pastaj do të hapet vrima më e madhe apo do t’i shkojë fija e thurjes.

-Rrobat e bardha, të brendshme, brekët, pizhamet etj., mos i lani me peshqirët e kuzhinës, sepse ato kanë njolla apo janë më të yndyrshme dhe do të kundërmojnë.

-Lavatriqen mos e mbushni plot, sepse larja do të jetë më e dobët si dhe lavatriqja do të dëmtohet më shpejt.

 

ZBUTJA

 

-Zbutja e rrobave (të lënit në ujë) është një mënyrë më efikase për rrobat që janë më shumë të përlyera.

-Rrobat zbutni në ujë të vakët ose të ftohtë, sepse uji i nxehtë papastërtinë e mbanë në pëlhurë.

-Rrobat zbutni në enë më të madhe, sepse sa më lirë të jenë aq më mirë e lëshojnë papastërtinë.

-Para se t’i zhytni rrobat në ujë, detergjenti duhet të jetë krejtësisht i shkrirë, për arsye që të mos ketë efektin e pjesërishëm.

-Bëhuni të durueshme, se zbutja me kohë më të gjatë do të ketë efekt më të madh, sesa larja e fuqishme. Mjafton t’i lini rrobat të zbuten gjatë tërë natës.

-Mos i zbutni rrobat prej lëkurës, mëndafshit apo pëlhurat që lëshojnë ngjyrë, si dhe ato materiale që nuk hekurosen.

-Mos i zbutni bashkë rrobat e bardha dhe ato me ngjyra.

– Mos i zbutni rrobat që kanë pjesë metali, p.sh. pullat, sepse mund të ndryshken brenda një nate dhe të ju prishen rrobat.

 

TESTI I NGJYRËS

 

Kur keni dyshimin më të vogël tek ndonjë rrobë se a mund të lëshojë ngjyrën apo jo, atëherë bëjeni këtë test.

-Merreni një pjesë të pambukut, lageni me ujë dhe nga brendia e rrobës vëreni për një kohë 10 minutëshe në ndonjë pjesë ku nuk vërehet aq shumë. Nëse pambuku merr ngjyrë nga rroba, atëherë dërgojeni në pastrim kimik, nëse e keni blerë shtrenjtë, apo nëse nuk ka kushtuar shtrenjtë atëherë lajeni me dorë për të mos i dëmtuar rrobat tjera.

 

LAJMË RROBAT ME LAVATRIQE

 

-Përdorni pak detergjent. Shumica e prodhuesve preferojnë përdorimin më të madh të detergjentit, sesa që ka nevojë. Kjo, ndoshta, preferohet, por jo për neve që tani i dimë rregullat e zbutjes.

-Nëse ndodh që ndonjëherë pas shpërlarjes uji të jetë i shkumuar, e sidomos kur lahen perdet, atëherë në shpërlarjen e fundit hidheni në lavatriqe një filgjan uthull.

-Nëse vëreni se rrobat tuaja kanë marrë ngjyrë, nga ndonjë copë tjetër, atëherë gjejeni cila ka qenë ajo copë që ka lëshuar ngjyrë, nxirreni nga lavatriqja dhe menjëherë përsëriteni larjen, sepse sa më i shpejtë të jetë aksioni, mund t’i shpëtojë rrobat tjera.

 

ZBARDHIMI

 

-Kurrë mos përdorni mjete zbardhuese që nuk janë të kloruara, thartirat e forta, sepse ato mund të hapin vrima në rrobat tuaja.

-Para se të fillojmë zbardhimin, lexojeni etiketën se a mund të zbardhohen.

-Pasi t’i zbardhoni, mos i përzini me rrobat tjera, sepse nga fërkimi mund të dëmtohen rrobat tjera.

-Kur i zbardhoni rrobat, mos i futni në enët e metalta, por në të plastikës, për arsye se mund t’i kapë ndryshku.

 

GJËRAT PROBLEMATIKE

 

Gjërat që i përdorni më shpesh, siç janë leckat e kuzhinave, sofrabezat, mbulojat e tryezave, peshqirët etj., lani më shpesh, sepse edhe nëse ka ndonjë njollë yndyre, ajo mund të largohet më shpejt dhe gjësendet nuk do të kundërmojnë.

-Jakat, mëngët e këmishëve, më mirë është që së pari t’i lagim me ujë dhe t’i lyejmë me sapunë, e pastaj t’i lëmë të ndikojnë në papastërtinë 5 minuta dhe i fusim në lavatriqe apo i lajmë me dorë.

-Rrobat që kanë pjesë elastike, p.sh. jakat e këmishëve, kurrë mos i zini në 90 gradë C.

-Këto rroba lani në 50-60 gradë, por të mbështjella në material të frotirit dhe me shumë pak centrifugë apo sjellje.

-Rrobat e leshit lani me shumë kujdes dhe me detergjent të lëngët, mos e lëshoni centrifugën.

-Xhemperin e thurur nga fijet e leshit, pas larjes shtrijeni mbi peshqir, që t’ia thithë ujin dhe

pastaj tereni të shtrirë horizontalisht.

 

THARJA E RROBAVE

 

-Në etiketë lexoni a lejohet tharja me makinë tharëse.

-Kurrsesi mos i thani rrobat që janë të mbushura me lesh sintetik apo me pendla, mund të dëmtohen  shumë keq.

-Rrobat e pambukta më mirë është t’i thani në mënyrë të thjeshtë në tel, sepse dielli edhe më mirë do t’i zbardhojë.

-Në diell mos i thani rrobat e mëndafshit, leshit dhe najlonit. Leshi dhe mëndafshi e humb kualitetin, ndërkaq najloni rrudhet dhe prishet.

-Kurrë mos i vëni në dollapin tuaj rrobat e pa tharë mirë.

-Nëse e keni ballkonin nga rruga, gjatë ditës ka pluhur, atëherë rrobat thani natën.

-Perdet, të cilat, ndoshta, nuk kanë nevojë për hekurosje, mos i thani, por vendosni menjëherë në kapëset e duhura, arnishta (shina të perdeve).

-Pasi të thahen rrobat, mos i merrni në krah, sepse ato mund t’iu bien në tokë, por më bukur është që të keni shportën e plastikës.

-Mbasi të thahen rrobat dhe doni t’i ndani dhe palosni, mos i lëshoni në tepih, por lini në ndonjë tavolinë apo çarçaf, sepse sado kudo tepihu dhe kolltukët, zakonisht janë më të përlyera, sepse janë më shumë në përdorim.

-Para se t’i fusni në dollap, ndani rrobat që kanë ndonjë defekt të vogël, nëse keni kohë riparoni aty për aty, nëse nuk keni kohë ndani në një qese najloni, e pastaj kur iu del kohë, uluni dhe qepini. Është më mirë të mos kesh në disponim ndonjë rrobë, e cila do t’iu bëjë nervoz, prandaj mos e vendos në varëse.

-Telat e tharjes duhet të jenë të radhitur, në atë mënyrë që era të depërtojë nëpër mesin e telave, e jo era të thajë vetëm rreshtin e parë të rrobave.

 

Të nderuar, feja islame na këshillon që fëmijët, kur fillojnë të dinë për vendet e turpshme, atyre u ndalohet, bile, edhe të hynë në dhomën e prindërve pa kërkuar leje, prandaj ka disa arsye pse ne këshillohemi që të kemi kujdes që brekët dhe rrobat që janë më intime të të rriturve, mos të jenë të shpërndara nëpër banje, për arsye të fëmijëve dhe ndoshta, rastësisht, mund t’iu vijë ndonjë mysafirë dhe kjo vërtetë është turp  për ata që kuptojnë.

Po ashtu eleganca juaj dhe karakteri juaj, do të vlerësohet tek rrobat tuaja që i keni shtrirë për tu tharë, prandaj brekët dhe jelekët e gjinjve, mos i shtrini në rendin e parë të telit, apo nëse veç nuk keni rrugëdalje atëherë mbuloni me ndonjë pëlhurë të hollë.

Motra të nderuara, eleganca dhe bukuria juaj vërehet tek burri dhe fëmijët tuaj, apo njerëzit, të cilët i keni nën kujdesin tuaj, prandaj mos e kurseni kohën për gjëra të mira, sidomos për pastërti, sepse Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë :

“ENEDHAFETU NISFUL IMMANI” që do të thotë “Pastërtia është gjysma e besimit”

Kjo nuk ka nevojë për komentim, sepse në një shtëpi ku ka pastërti  ka shëndet, Allahu lëshon mëshirë dhe të gjithë jetojnë në harmoni..

 

E përktheu dhe punoi për ju H.Ikballe Berisha Huduti

Një pjesë e materialit është marrë nga revista “KUCA STIL”
There are 2,310 comments

Add yours
 1. bo togel

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 2. data master hk

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 3. bandar togel hadiah 4d 10 juta terpercaya

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 4. rtp surga dewa

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 5. bambu 4d

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 6. bambuslot

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 7. aplikasi slot

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 8. slot dana

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 9. Bambu4d

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 10. Bambu4d

  I think this post makes sense and really helps me, so far I’m still confused, after reading the posts on this website I understand.

 11. Samurai4d

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 12. slot demo

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 13. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 14. Bambu4d

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 15. Slot Online

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 16. Togel Online

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 17. resilience

  It’s truly very complex in this full of activity life to listen news on TV, therefore I simply use internet for that purpose,and get the latest news.

 18. Taxi mercedes

  Right now it sounds like Drupal is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 19. Taxi mercedes

  Xoilac Tv Trực Tiếp đá Bónglich thi dau laligaNếu cứ nghịch như cơ hội vừa tiêu diệt Everton cho tới 3-1 bên trên sân khách hàng

 20. situs slot terpercaya

  Your writing is clear and concise, and the information you presented is informative and interesting. I appreciate the effort you put into creating such a valuable resource for your readers.

 21. poker88

  I needed to thank you for this very good read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I have got you book marked to look at new stuff you post…

 22. combat sports

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already Cheers!

 23. player

  magnificent submit, very informative. I’m wondering why theother experts of this sector do not understand this.You should proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ basealready!

 24. Molly Brady

  I quite like reading through an article that will make people think. Also, thank you for permitting me to comment!

 25. most popular forms

  Thanks for another great article. Where else could anybody get that type of info in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I’m at the look for such info.

 26. gambling sites

  It’s actually a cool and useful piece of information. I’m glad that you just shared this helpful infowith us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 27. click here

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?I’ve been trying for a while but I never seem to get there!Many thanks

 28. mang cap

  Thanks for the auspicious writeup. It actually was a amusement account it.Look advanced to more delivered agreeable from you!However, how could we be in contact?

 29. Bambu4d

  I need to to thank you for this fantastic read!! I definitely loved every bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post?

 30. togel taiwan

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 31. Jade Knight

  It’s exhausting to seek out knowledgeable individuals on this topic, however you sound like you recognize what you’re talking about! Thanks

 32. http://xigacuba.net

  Is there ? 5fit 1inch in cm According to the suit, Goodman said she continues to suffer « public humiliation » after she was falsely arrested and accused of bludgeoning her 80-year-old husband to death with a coffee cup back in April 2012.

 33. check out

  Excellent blog you’ve got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 34. web design tewkesbury

  A fascinating discussion is definitely worth comment.I do think that you ought to publish more on this subject,it may not be a taboo subject but typically folks don’t discusssuch topics. To the next! All the best!!

 35. Bambu4d Alternatif

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 36. he thong chua chay

  A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more about this topic, it may not be a taboo subject but usually folks don’t talk about such subjects. To the next! Cheers!!

 37. Darby Wheeler

  This is my first time visit at here and i amreally impressed to read all at one place.

 38. go to see

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 39. eu führerschein kaufen

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & aid different users like its helped me. Great job.

 40. ?????

  I wanted to thank you for this very good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have got you book marked to look at new things you postÖ

 41. computer vision

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. Im gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 42. предупреждающая наклейка оздс

  Узнайте, что такое дератизация и какие основные способы борьбы с грызунами. Порядок проведения, основные требования, периодичность процедуры. Профилактика распространения вредителей. … Мероприятия по уничтожению грызунов направлены на снижение их популяции. Работы можно условно разделить на два вида: Истребительные меры. Применяются непосредственно для борьбы с мышами, крысами, сусликами и другими вредителями.

 43. tuzla fakultet

  I blog quite often and I really appreciate your information. The article has really peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 44. trade stocks

  That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read post!

 45. barstransport.ru

  Статья предлагает разнообразные точки зрения на тему, предоставляя читателям возможность рассмотреть различные аспекты проблемы.

 46. Bambu4d Login

  You have noted very interesting points! ps decent web site. “Formal education will make you a living self-education will make you a fortune.” by Jim Rohn.

 47. Новости

  Я не могу не отметить стиль и ясность изложения в этой статье. Автор использовал простой и понятный язык, что помогло мне легко усвоить материал. Огромное спасибо за такой доступный подход!

 48. Jerrold Johnson

  Awesome! Its really awesome post, I have got much clear idea concerning from this paragraph.

 49. Debbie Pearce

  Everyone loves what you guys are up too. Such clever work and reporting!Keep up the superb works guys I’ve added you guys to our blogroll.my blog; carslot88

 50. Clinton Ball

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in findingIt really helpful & it helped me out a lot.I hope to provide one thing again and help others such as you aided me.

 51. Jerrold Jenkins

  Wonderful post however I was wondering if you could write a littemore dexcom g6 on body this topic?I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.Kudos!

 52. ??????

  home remedy gastritis lummoxpress.com/lc/ephedra-sinica-pfz/ scorpion sting remedies dacs.org/suprenza-pfz/ home remedies book

 53. click here

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help different customers like its aided me. Good job.

 54. ??????

  I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

 55. Lucille Lucas

  Strong Emphasis on Privacy: CandyMail.org takes privacy seriously, employing state-of-the-art encryption methods to protect user data. When composing an email, the service ensures that all messages are encrypted end-to-end, preventing unauthorized access or interception. Additionally, CandyMail.org does not store any personal information about its users, ensuring their anonymity and providing a secure environment for confidential communication.

 56. more info

  Bonjour Là. J’ai trouvé votre blog en utilisant msn. C’est un très article bien écrit. Je vais assurez-vous de le mettre en signet et revenez pour lire plus de vos informations utiles. Merci pour le post. Je vais certainement revenir.

 57. prediksi hk

  Your article is a valuable resource for anyone interested in this topic. I appreciate the way you presented the information in a well-structured and concise manner.

 58. Bambu 4d

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 59. polomkiauto.ru

  Статья содержит обоснованные аргументы, которые вызывают дальнейшую рефлексию у читателя.

 60. Pest Control Boise

  Fireline offers Contents Restoration Training and Restoration Eductaion. For the best Contents Restoration Education Training Classes, sign up and learn from the pros at Fireline Contents Network

 61. click here

  It’s really a great and helpful piece of information.I’m glad that you just shared this helpful info with us.Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 62. appmaxx.com

  This article exceeded my expectations in every way. The author’s ability to distill complex concepts into digestible nuggets of wisdom is remarkable. I found myself nodding along with each point and gaining a deeper understanding of the topic with every paragraph.

 63. why are there ants in my bathroom

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS.I don’t know why I cannot join it. Is there anybody else getting identical RSS issues?Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 64. займы онлайн на карту

  I’m amazed by the practicality of this article. The author not only provides valuable insights but also offers actionable steps and practical advice that can be applied in real life. It’s refreshing to find an article that empowers readers to take action and make positive changes.

 65. click here

  Fine way of describing, and nice piece of writing to take data about my presentation subject matter, which i am going to present in institution of higher education.

 66. ant Exterminator Boise

  Excellent post. I was checking constantly thhis blog andI’m impressed! Extremely helpful infgormation particularlythe remaining part 🙂 I deal with such info much. I waas seeking thiscertain information for a long time. Thanks and bestof luck.

 67. https://webref.ru/dev/gulp-for-beginners

  Очень хорошо исследованная статья! Она содержит много подробностей и является надежным источником информации. Я оцениваю автора за его тщательную работу и приветствую его старания в предоставлении читателям качественного контента.

 68. франшиза косметики

  Я просто не могу пройти мимо этой статьи без оставления положительного комментария. Она является настоящим примером качественной журналистики и глубокого исследования. Очень впечатляюще!

 69. Jerrold Shepherd

  It’s a subtle, but loaded point, and a singleof the most believed-provoking lines in the film.

 70. ставки

  Я прочитал эту статью с большим удовольствием! Она написана ясно и доступно, несмотря на сложность темы. Большое спасибо автору за то, что делает сложные понятия понятными для всех.

 71. Barry Sanderson

  This piece of content was awesome Thanks a lot for making it. You have a fan in me. Talk soon.

 72. Reynold Shah

  I’d like to send this to silvitrata imobiliaria To understand how extraordinary that leap was, consider the fact that worker compensation grew by just 5.7 percent over those same three decades.

 73. Darby Todd

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 74. http://chit-portal.ru/

  Читателям предоставляется возможность самостоятельно изучить представленные факты и сделать информированный вывод.

 75. Форум читеров

  Эта статья превзошла мои ожидания! Она содержит обширную информацию, иллюстрирует примерами и предлагает практические советы. Я благодарен автору за его усилия в создании такого полезного материала.

 76. http://zventasventana.ru/

  Автор старается сохранить нейтральность, чтобы читатели могли сформировать свое собственное понимание представленной информации.

 77. http://avtotrans-m.ru/

  Я просто не могу не поделиться своим восхищением этой статьей! Она является источником ценных знаний, представленных с таким ясным и простым языком. Спасибо автору за его умение сделать сложные вещи доступными!

 78. Cong ty to chuc event

  Howdy! This post couldn’t be written much better!Going through this post reminds me of my previous roommate!He constantly kept preaching about this. I am going to sendthis article to him. Fairly certain he’ll have a good read.Thanks for sharing!

 79. stoneforest.ru

  Автор старается быть нейтральным, чтобы читатели могли самостоятельно рассмотреть различные аспекты темы.

 80. Basil Newton

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

 81. https://live24.ru/

  Я прочитал эту статью с огромным интересом! Автор умело объединил факты, статистику и персональные истории, что делает ее настоящей находкой. Я получил много новых знаний и вдохновения. Браво!

 82. User

  Важно отметить, что автор статьи предоставляет информацию с разных сторон и не принимает определенной позиции.

 83. Cowden Norman

  You can certainly see your expertise within the work you write.The sector hopes for more passionate writers like you whoare not afraid to say how they believe. Always followyour heart.

 84. this website

  Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This isan extremely well written article. I will make sureto bookmark it and return to learn extra of your helpful info.Thank you for the post. I’ll certainly return.My blog; kamagra

 85. армия

  Автор статьи представляет различные точки зрения на тему, предоставляя аргументы и контекст.

 86. yt to mp3

  After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Thank you.

 87. Darlene Rose

  I do believe all the ideas you have presented to your post.They’re really convincing and can definitely work.Nonetheless, the posts are too short for starters. May you please extend them a bit fromsubsequent time? Thanks for the post.

 88. kak2.ru

  Надеюсь, эти комментарии помогут выразить вашу положительную оценку информационной статьи!

 89. Вінниця

  Я оцениваю тщательность и точность исследования, представленного в этой статье. Автор провел глубокий анализ и представил аргументированные выводы. Очень важная и полезная работа!

 90. https://dlyamuzhichkov.ru/

  Мне понравилась систематическая структура статьи, которая позволяет читателю легко следовать логике изложения.

 91. Pod system

  It’s hard to find educated people relating to this issue, on the other hand, you appear to be you know very well what you’re talking about! Many thanks

 92. https://financblog.ru/

  Я просто восхищен этой статьей! Автор предоставил глубокий анализ темы и подкрепил его примерами и исследованиями. Это помогло мне лучше понять предмет и расширить свои знания. Браво!

 93. List of Names

  This paragraph provides clear idea designed for the new people of blogging,that actually hhow to do blogging.Here is my pagge :: gaining muscle mass [zippyshare.com]

 94. «ALLTURIZM

  Мне понравилась объективность и сбалансированность в подаче материала в статье.

 95. pagan

  Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!

 96. pagan

  Ahaa, its fastidious dialogue regarding this article here at this blog,I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

 97. ру"

  Эта статья действительно заслуживает высоких похвал! Она содержит информацию, которую я долго искал, и дает полное представление о рассматриваемой теме. Благодарю автора за его тщательную работу и отличное качество материала!

 98. Image retouching tool

  When I initially commented I clicked the « Notify me when new comments are added » checkbox and now each timea comment is added I get four emails with the same comment.Is there any way you can remove people from that service?Appreciate it!

 99. Christopher Hayes

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! «People everywhere confuse what they read in newspapers with news.» by A. J. Liebling.

 100. Mycroft Hunt

  Excellent blog you have got here.. It’s hard to find excellent writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 101. 1win Peru

  Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and include approximatelyall important infos. I would like to look more posts like this .

 102. receptosite.ru

  Мне понравилась объективность автора и его способность представить информацию без предвзятости.

 103. wallpaper download

  Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get anything done.

 104. theta binaural beats

  Xoilac Tv Trực Tiếp đá Bóng link vao m88Đội tuyển chọn nước ta chỉ muốn một kết quả hòa có bàn thắng nhằm lần thứ hai góp mặt trên World Cup futsal. Nhưng, để làm được điều đó

 105. смотреть тут

  Автор статьи представляет разнообразные аспекты темы, предоставляя факты и аргументы без выражения собственного мнения.

 106. http://www.airwar.ru/

  Автор старается представить информацию в объективной манере, оставляя пространство для дальнейшего обсуждения.

 107. 82online.ru

  Статья содержит информацию, которая актуальна для современного общества и его вызовов.

 108. does prosolution plus work

  This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very accurate infoÖ Many thanks for sharing this one. A must read article!

 109. Jenson Thompson

  It as truly a great and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this helpful

 110. Sharon Reynolds

  I do believe all the ideas you’ve offered in your post. They’re really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too quick for newbies. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 111. таким

  Статья представляет широкий обзор темы, учитывая различные аспекты проблемы.

 112. premature ejaculation pills

  I blog quite often and I seriously appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 113. www.mohantea.com.ua

  Я оцениваю тщательность и точность исследования, представленного в этой статье. Автор провел глубокий анализ и представил аргументированные выводы. Очень важная и полезная работа!

 114. рариб

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 115. download game

  This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read post.

 116. Psychic Parties

  Aw, this was a really nice post. In thought I want to put in writing like this moreover ? taking time and precise effort to make an excellent article? however what can I say? I procrastinate alot and certainly not seem to get something done.

 117. энциклопедия

  Hey would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 118. Gaming

  I’ll immediately take hold of your rss feed as I can not to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me know in order that I may just subscribe. Thanks.

 119. SEO-оптимизация для улучшения пользовательской конверсии

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks Это сообщение отправлено с сайта https://ru.gototop.ee/

 120. 雨絲網

  I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!

 121. Octagon Lottery

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 122. ios 16 wallpapers

  I’m not sure whrre ʏou are ɡetting your info, Ƅut ɡood topic.Ι needs to spend ѕome timе learning mοreߋr understanding more. Thanks for fantastic info I ѡas lookіng for thiѕ іnformation for my mission.Ꮋave a look at my pɑge free erotic stories

 123. alpha waves sleep techniques

  Binaural beats meditation is a technique that utilizes rhythmic auditory stimuli to induce a state of relaxation and focus. By presenting slightly different frequencies to each ear, the brain perceives a third “beat” which promotes synchronization of brainwaves, fostering a meditative state. This practice aids in reducing stress and enhancing mental clarity.

 124. side business for working moms

  Thanks for the write-up. My partner and i have always observed that many people are desirous to lose weight simply because they wish to show up slim as well as attractive. On the other hand, they do not always realize that there are more benefits for you to losing weight as well. Doctors say that over weight people suffer from a variety of health conditions that can be perfectely attributed to their particular excess weight. Fortunately that people who definitely are overweight plus suffering from various diseases can reduce the severity of their own illnesses by way of losing weight. You are able to see a progressive but identifiable improvement with health as soon as even a minor amount of losing weight is attained.

 125. www.backyardbounceky.com

  Aw, this was an actually good post. In idea I wish to place in composing such as this in addition? taking some time and real effort to make a very good post? but what can I say? I postpone alot as well as by no means appear to get something done.

 126. summer jobs for stay at home moms

  What i do not understood is if truth be told how you’re not actually a lot more well-appreciated than you might be right now. You’re very intelligent. You realize thus significantly when it comes to this topic, made me in my opinion imagine it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t involved unless it is something to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. All the time take care of it up!

 127. read review

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always exciting to read through articles from other writers and practice a little something from their websites.

 128. форум

  Greetings from California! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 129. porn

  Hi! I just would like to offer you a huge thumbs up for the excellent information you have got here on this post. I am returning to your web site for more soon.

 130. Pixelmate Exhibition Co. Ltd.

  Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering if youknew where I could get a captcha plugin for my comment form?I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficultyfinding one? Thanks a lot!

 131. Laura Miller

  Cross-Platform Compatibility: CandyMail.org offers seamless compatibility across multiple platforms, including web browsers, mobile devices, and desktop applications. This versatility allows users to access their anonymous email accounts from anywhere, at any time, enhancing convenience and flexibility.

 132. fort lauderdale strippers

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to search out somebody with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that’s needed on the net, somebody with a little originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 133. Gisela

  This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise informationÖ Thanks for sharing this one. A must read article!

 134. directory

  Spot on with this write-up, I absolutely believe this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!

 135. LarryFoumn

  can i order cheap mobic for sale [url=https://mobic.store/#]where to get generic mobic without dr prescription[/url] where to buy cheap mobic pill

 136. Bambu 4d

  You have noted very interesting points! ps decent web site. “Formal education will make you a living self-education will make you a fortune.” by Jim Rohn.

 137. LarryFoumn

  where can i get cheap mobic pill [url=https://mobic.store/#]order mobic without prescription[/url] cost of mobic without a prescription

 138. help energy drink

  Hey There. I discovered your weblog using msn. This is a very neatly written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 139. lonestin vente en ligne sécurisée

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my
  iphone and tested to see if it can survive a 25 foot
  drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
  ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with
  someone!

 140. LarryFoumn

  where can i buy cheap mobic without insurance [url=https://mobic.store/#]how to get mobic without insurance[/url] can i buy cheap mobic online

 141. LarryFoumn

  [url=https://propecia1st.science/#]cost of generic propecia for sale[/url] cost generic propecia for sale

 142. bingo plus

  Useful information. Fortunate me I discovered your web site unintentionally, and I am stunned why this twist of fate didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 143. link bokep

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 144. kontol kuda

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 145. strippers near me

  I haven?t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 146. how to sell merchant services

  Thanks for your article. I would like to say this that the first thing you will need to carry out is determine if you really need repairing credit. To do that you must get your hands on a copy of your credit score. That should not be difficult, since government necessitates that you are allowed to be issued one cost-free copy of your credit report yearly. You just have to request the right men and women. You can either look at website for your Federal Trade Commission or even contact one of the main credit agencies specifically.

 147. MichaelrhymN

  cost of ivermectin pill [url=https://stromectolonline.pro/#]purchase oral ivermectin[/url] ivermectin syrup

 148. merchant services ISO Program

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

 149. MichaelrhymN

  gabapentin generic [url=http://gabapentin.pro/#]neurontin 800 mg pill[/url] medicine neurontin capsules

 150. how to start a merchant processing company

  I should say also believe that mesothelioma is a uncommon form of many forms of cancer that is normally found in people previously subjected to asbestos. Cancerous tissue form within the mesothelium, which is a defensive lining that covers the vast majority of body’s bodily organs. These cells generally form while in the lining on the lungs, stomach, or the sac which actually encircles the heart. Thanks for sharing your ideas.

 151. Darryl

  Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get
  a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 152. take a look at the site here

  I’m more than happy to uncover this site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you saved as a favorite to look at new information in your site.

 153. DIP LED

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks!

 154. Bonita

  Generally I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out
  and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.

 155. film porno

  Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 156. strippers near me

  Simply desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 157. Slot Demo

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 158. original site

  Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get nearly anything done.

 159. comprar plavix en línea sin prescripción

  Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really good articles and I believe I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load
  off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please send me an email if interested. Kudos!

 160. 计算机代写

  Hey very cool website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also?I am happy to find so many useful information here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 161. duracef ohne Rezept in Zürich

  Wonderful goods from you, man. I have consider your stuff prior to
  and you are just extremely great. I really
  like what you have got here, certainly like what you’re stating
  and the way in which wherein you say it. You’re making it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I cant wait to learn much more from you. This is really
  a tremendous site.

 162. Elaine

  I will immediately grab your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter
  service. Do you have any? Please allow me recognise in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 163. kontol kuda

  An interesting discussion is worth comment. I think that you need to write extra on this matter, it might not be a taboo topic however typically people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 164. important source

  An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you need to publish more on this subject matter, it may not be a taboo matter but generally people don’t talk about these topics. To the next! Many thanks!

 165. Prediksi Taiwan

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a great author.I will always bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 166. white label payment provider

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Thank you!

 167. rtp slot gmw

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a great author.I will always bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 168. Kathy

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my users
  would definitely benefit from some of the information you
  provide here. Please let me know if this alright with you.
  Many thanks!

 169. Promotional products supplier

  Thanks for revealing your ideas here. The other element is that when a problem comes up with a pc motherboard, folks should not consider the risk regarding repairing it themselves for if it is not done correctly it can lead to irreparable damage to the complete laptop. It is almost always safe just to approach a dealer of the laptop for that repair of that motherboard. They have technicians who definitely have an knowledge in dealing with notebook motherboard troubles and can make right diagnosis and execute repairs.

 170. fiserv iso partnership

  I’m in awe of the author’s ability to make intricate concepts understandable to readers of all backgrounds. This article is a testament to his expertise and passion to providing useful insights. Thank you, author, for creating such an engaging and enlightening piece. It has been an absolute pleasure to read!

 171. download mp3

  Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 172. 6es7155-6au01-0cn0

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 173. SIMPALL

  One more thing. It’s my opinion that there are quite a few travel insurance websites of reliable companies than enable you to enter your journey details to get you the rates. You can also purchase the actual international travel cover policy on the internet by using the credit card. All that you should do would be to enter your current travel particulars and you can view the plans side-by-side. Just find the package that suits your allowance and needs then use your credit card to buy it. Travel insurance on the internet is a good way to do investigation for a dependable company with regard to international travel cover. Thanks for discussing your ideas.

 174. 办高中毕业证

  Hi there, just became aware of your blog thru Google, and found that it’s really informative. I?m going to be careful for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. A lot of folks shall be benefited from your writing. Cheers!

 175. rtp bambu4d

  I carry on listening to the reports speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i get some?