15. Arlinda Amiti

Vajza me mbulesë – ligjëruese në Universitetin e Bazelit

Spread the love

Arlinda Amiti 28-vjeçare nga Maqedonia, ka lënë gjurmë në Zvicër me suksese në fushën e dijes. Ajo zotëron tetë gjuhë të huaja dhe është ligjëruese në Universitetin e Bazelit. Arlinda është koordinatore e programit të doktoraturës “Islami dhe Shoqëria: Studime Teologjike Islame” në Qendrën Zvicerane për Islamin dhe Shoqërinë (SZIG). Ajo erdhi në Zvicër në vitin 2000 si një dhjetëvjeçare me familjen e saj shqiptare nga Maqedonia. Ajo studioi studimet islame dhe studimet Iberoroman në Universitetin e Bazelit. Si pjesë e tezës së doktoraturës në SZIG të Universitetit të Freiburgut, ajo po studion bashkësinë shqiptaro-muslimane në Zvicër, e cila është grupi më i madh mysliman në këtë vend.

Në një intervistë, ajo tha se qëllimi i saj është të zhvillojë një vetinterpretim islamik në universitet që duhet të gjejë vendin e saj në shkencë, në Islam dhe në shoqërinë zvicerane. Kjo kontribuon në integrimin e myslimanëve dhe tregon se sa interpretime të ndryshme të Islamit janë negociuar mes traditave dhe kërkesave kontekstuale. Mund të vërehet se Islami shpesh perceptohet dhe përfaqësohet me një normë të sheshtë. Meqenëse ekziston një nivel i lartë interesi në temat e Islamit në shoqëri dhe shpesh edhe një kureshtje e madhe, shohim mundësinë për të trajtuar jo vetëm shkencëtarët, por edhe grupe të synuara shumë të gjera në shoqëri me temat tona kërkimore. Shumica e myslimanëve që jetojnë në Zvicër, me rreth 40 për qind, janë shqiptarë, të ndjekur nga boshnjakët, me rreth 20 për qind. Myslimanët me origjinë shqiptare dhe vende të tjera të Ballkanit vijnë nga Evropa. Ata kanë përvojë të bashkëjetesës me të krishterët dhe hebrenjtë.

Që nga viti 2000, ka pasur një prani në rritje të myslimanëve shqiptarë në debatin zviceran të Islamit. Peizazhi mysliman në Zvicër është shumë heterogjen, prandaj përfaqësuesit e ndryshëm kanë fjalën e tyre. Edhe muslimanët shqiptarë janë shumë të ndryshëm: ekzistojnë “xhamitë kosovare”, bordi i të cilave përbëhet kryesisht nga kosovarët dhe “xhamitë maqedonase-shqiptare”, bordi i të cilëve përbëhet nga shqiptarët e Maqedonisë. Vizitorët e xhamisë janë përsëri shumë heterogjenë dhe shpesh vijnë nga vende të ndryshme të origjinës.
There are 30 comments

Add yours
 1. precio de butenafine cream sin receta en México

  With havin so much written content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright violation? My blog
  has a lot of completely unique content I’ve either written myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over
  the web without my permission. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I’d
  genuinely appreciate it.

 2. trihexyphenidyl a un precio competitivo

  Greetings from California! I’m bored at work so I decided to
  check out your website on my iphone during lunch break.
  I really like the information you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog
  loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, superb blog!

 3. comprar tranexamic acid en Chile

  I’ve been surfing online greater than three hours nowadays, yet I by no means found any interesting article like yours.
  It is lovely worth sufficient for me. Personally, if all
  site owners and bloggers made excellent content as you did, the internet shall be a lot more useful
  than ever before.

 4. achat sominex en Suisse

  Hey there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always
  kept chatting about this. I will forward this post
  to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 5. perindopril pharmacie en ligne

  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.
  I’m hoping to view the same high-grade content from you in the future as well.

  In fact, your creative writing abilities has inspired
  me to get my own, personal website now 😉

 6. Fermin

  I don’t even know how I stopped up here, but I thought this post
  used to be great. I do not recognise who you might be but certainly you are going to
  a well-known blogger if you are not already. Cheers!

 7. zakup Haloperidol Teva w Polsce

  Hi! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird
  when viewing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!


Post a new comment