fertile soil in hands

DHEU I KUQ NË DORË TË PROFETIT

Spread the love

Ashuraja nuk është festë .Ashurja është Revolucion i të Drejtës dhe të Vërtetës.
Në historinë islame dhe në hadithet e transmetuara thuhet se profeti Muhamed ( paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) e ka lajmëruar vrasjen e Imam Husejnit ( paqja qoftë mbi të) në tokën e Kerbelasë.
Ndër ato thënie përmendim: El-Hakim En-Nijsaburij me sened nga Ummu Fadl bintu’l Harith, bashkëshortja e Abbas ibn Abdul Muttalibit, e cila ka shkuar tek i Dërguari i Allahut dhe i ka thënë: “O i Dërguari i Allahut, unë kam parë një ëndërr të keqe mbrëmë. Ai i tha: “Si ishte?” Ajo i tha: “Ishte e tmerrshme.” Ai i tha: “Si ishte?” Ajo i tha: “Unë pashë sikur një pjesë e trupit tënd u pre dhe ra në prehërin tim.” I Dërguari i Allahut i tha: “Ke parë diçka të mirë. Fatimeja do të lindë, inshaAllah, një djalë dhe do të jetë në prehërin tënd.” Fatime Zehra ( paqja qoftë mbi të ) lindi Husejnin dhe u vendos në prehërin tim, ashtu siç tha i Dërguari i Allahut.
Një ditë, hyra te i Dërguari dhe e vendosa atë në prehërin e tij. Pastaj pashë sytë e të Dërguarit të Allahut që po lotonin. Ajo tha: I thashë: “O i Dërguari i Allahut, nëna ime dhe babai im qofshin kurban për ty! Çfarë ke?” Ai tha: “Më erdhi Xhebraili (paqja qoftë mbi të!) dhe më lajmëroi se ummeti im do ta vrasë këtë djalin (nipin) tim.” Unë i thashë: “Këtë?” Ai tha: “Po. Ai më solli edhe dheun e kuq.” (El-Mustedrek ala’s-Sahihejn, 3/194, hadithi nr. 4818. E ka transmetuar Ibn Asakiri në Tarijkh Dimashk
Meqenëse revolucioni i Imam Husejnit ishte për hir të Allahut dhe për të mbrojtur të drejtën dhe të vërtetën, dy shtyllat bazë të jetës së kësaj bote, ai do të jetë i përhershëm dhe do të vazhdojë deri në fund të kësaj jete.
There are 10 comments

Add yours
 1. Cathleen

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted
  to say fantastic blog!

 2. prix du sterapred 40 mg au Maroc

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto
  a coworker who was conducting a little research on this. And he
  actually bought me breakfast because I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this issue here on your web site.

 3. fludrocortisone precio elevado sin receta

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation?
  My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is
  popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any solutions to help stop content from being ripped off?

  I’d genuinely appreciate it.


Post a new comment