4.1

E drejta zhvillimore e shqiptarëve në krijimtarinë e Naim Frashërit

Spread the love

Hyrje

Krijimtaria e Naim Frashërit ka rëndësi të posaçme për studime të lirisë dhe të të drejtave njerëzore e kombëtare të shqiptarëve dhe krijimtaria e Naim Frashërit ka vlera të veçanta studiuese në rrafshin e studimit të lirisë dhe të të drejtave njerëzore dhe kombëtare, sikurse edhe në rrafshin e sociologjisë së kulturës, të estetikës dhe të psikologjisë.

E drejta zhvillimore e shqiptarëve

Naimi me keqardhje në mbarim të shekullit XIX ka konsideruar ngecjen e shqiptarëve dhe të kombit shqiptar, kundruall disa popujve dhe kombeve të tjera. Ai ka kërkuar që në mbështetje të konstatimit të së kaluarës dhe të tashmes, që shqiptarët vëllezër të jenë të kujdesshëm për të nesërmen e tyre. Nxjerrjen e shqiptarëve nga pozita e ngecjes në procesin e zhvillimit të tyre Naimi e sheh në shpëtimin e kombit, të nderit dhe të lavdisë së tij me anën e shekullit të dritës, sepse, sikur ka thënë poeti:

…pa gjuhën e pa shkencën,
pa shkollim, pa të mjafta dituri,
sot asgjë nuk vlenë në botë
”.

Naimi kombin dhe shtetin e shqiptarëve e përcakton sipas shtrirjes etnike dhe historisë së zhvillimit të tij. Në mbështetje të së drejtës historike Naimi përfundon:

Ne jemi një komb të gjithë, jemi bijtë e një atdheu,
një trup jemi dhe një zemër , jemi një fis e një farë.
Kemi një ide, një gjuhë, një palë doke e zakone,
Dhe së fundi, që të gjithë sot jemi në një mendje
Për të mirën e përbashkët, për lavdinë e Shqipërisë
”.

Ky është, sipas Naimit identiteti i shqiptarëve, i kombit të tyre dhe i origjinës së shqiptarëve. Ai ka përfunduar duke kërkuar drejtësi për pasardhësit e shqiptarëve. Këtë kërkesë e dallojmë në këto vargje:

Le të mbetet pjella e ime e paprekur, e pacenuar
Dhe ju, perëndi të qiellit, ju o perëndi të paqes,
Jepjani mollën e sherrit drejtësisht kujt i takon
”.

Për ata që cenojnë të drejtat dhe liritë e njeriut të kombit shqiptar, Naimi kërkon drejtësi. Cenimin e këtyre të drejtave dhe lirive e emërton me shprehje popullore, përkatësisht me shprehjen “mollë e sherrit”. Sipas Naimit drejtësia ruan paqen, të cilën ai e ka anticipuar faktor ose kusht të zhvillimit të lirë të kombit. Por, kush duhet të bëjë këtë? Sipas mendimit të Naimit, këto duhet ta bëjnë “perënditë e paqes, përkatësisht perënditë e qiellit”. Këta janë ruajtësit e paqes dhe këta duhet të sjellin paqen jo vetëm shqiptarëve, por të gjithëve. Këtë e dallojmë në vargjet:

Perëndi ndriçoji popujt, sill ti paqen në mes tyre
Edhe ndihi të fitojnë lirinë të gjithë
”.

Por në emër të lirisë së këtillë Naimi nga shqiptarët kërkon: besnikëri ndaj kombit, bashkim të përhershëm, respekt të tjetrit, miqësi, dashuri, mbrothësi, nderim e urtësi. Por, kush t’i sigurojë këto? Naimi u drejtohet në rend të parë vetë shqiptarëve dhe zhvillimin etik të tyre. Dy janë vlerat kapitale me përmasë të theksueshme qytetëruese, që dalin në pah dhe perceptohen si të këtilla nga lexuesi i kësaj poeme. Këto vlera janë:

1) Karakteri universal i lirisë dhe i të drejtave njerëzore e kombëtare duke mos i cenuar këto askush askujt, dhe

2) Lirinë e këtillë e çmon të drejtën natyrore dhe në emër të Zotit kërkon që këtë të mos e prek, sikurse thotë ai, as te foshnja.

Lirinë e shqiptarëve dhe të kombit shqiptar Naimi e nxjerrë nga karakteri universal i lirisë njerëzore, kurse zhvillimin e lirisë kombëtare dhe mbrojtjen e saj e vlerëson detyrë të secilit. Këtë detyrë e shprehë me ngjyrime të thella emocionale, të cilat e përçojnë përmbajtjen e poemës mbi lirinë kombëtare duke përfunduar me brohoritje vargore:

Poshtë armiqtë e tiranët! Poshtë grindja, errësira!
Rroftë Besa dhe liria! Rroftë drita, dituria!

Autor: Prof. Dr. Pajazit Nushi

(Revista “Vlera”, nr. 13, janar 2015, fq. 25)
There are 1,159 comments

Add yours
 1. Интерес – лучшее побуждение к занятию

  Порою случается так, что собственное Я воспринимает силу влечений как нечто угрожающее, способное причинить вред.
  И тогда оно стремится обезопасить себя,
  находя выход этим влечениям в нервном расстройстве.
  Одной из задач психоанализа
  является распределение влечений и поиск такого
  выхода для них, который исключал бы заболевание.
  Интерес – лучшее побуждение к занятию

 2. glicy

  Cleopatra, the seductress of Julius Caesar, Mark Antony and the Roman imagination is the ostensible theme of this slot machine. With Egyptian designs and a pseudo near east soundtrack. Cleopatra is a popular slot that is not going anywhere. Many players will enjoy a few spins for old times’ sake, but on the whole she is showing her age. The Cleopatra Video slots game is based on the traditional slots machine that is found in regular casinos. The major difference between the regular slots and this game is that instead of three reels, the game comes with five reels. Also, the game is created in such a manner that the company has enabled a touch feature which adds to the interactivity of the players with the game. The game has 20 pay lines for players to bet and each coin that is dropped into the slots will activate a particular pay line.
  http://forum.fifaromania.net/member.php?u=168881
  Mesin slot sangat dikenal dengan sebutan bandit satu tangan. Pasalnya, untuk bermain mesin slot cukup menggunakan satu tangan saja. Sejarah awal mesin slot di ciptakan pada tahun 1891 oleh seorang Siitman and Pitt di new york. Hingga saat ini jarang yang mengetahui pencipta mesin slot. Seiring berjalannya waktu serta teknologi yang sudah semakin canggih. Kini mesin slot pun telah diciptakan secara virtual yang dinamakan mesin slot demo online. Kini para slotmania telah dapat menikmati slot demo hanya lewat mobile smartphone. Hal ini sangat membantu para slotmania untuk menikmati judi slot. Almost 100 games have been created and released by the PG Soft brand so far. And some of these have gone on to become highly popular with players. And if you are interested in getting involved with slots from this developer, then you are in the right place. Here, we’ll provide some details on what we think are the top 5 best online slots from PG Soft.

 3. hup

  What do you think about SofaScore LiveScore – Live Scores and Results? Do you recommend it? Why? Alexander-Arnold and Salah combine to pierce the Leicester midfield on the Liverpool right but Thomas and Barnes recover to force the ball out for a Liverpool throw which City defend well. The Ligue1 Live Scores API allows to retrieve historical data as well as current season results, scorers, lineups, substitutes, events, statistics and much more all with live updates, for the top professional French football league. And more features are coming… “We bring the nation together through sport to get active, raise money and change lives.” REFRESH LEAGUES | LIVESCORE | GAMES | TEAMS | STANDINGS | STATISTICS | BOOKMAKERS | ODDS SofaScore LiveScore – Live Scores and Results is a free mobile app from Sofascore aimed at all sports lovers. This app is an ideal tool to follow all the results of your favorite sporting events in real time, like the Champions League, and more. It offers an ample catalog of dozens of sports of all types, including cricket, ice hockey, soccer, water polo, darts, snooker, and badminton.
  https://www.dog-trainingbasics.com/2019/03/womens-muscle-building-workout-routine.html
  Our football LiveScore scorecards are updated live in real-time to keep you up to date with all the football match LiveScore updates happening today along with football LiveScore results for all finished football matches for every football & soccer league. On the match page, our football scorecards are allowing you to view past game results for all previously played fixtures for every football competitions. Live Scores of Penybont vs Cardiff Met Uni – ScoreBing You play only for fun without deposits, awards. You might be interested in Germany 2. Bundesliga Women fixtures and results. The rejuvenated Bianconeri head into the weekend on a run of five wins across competitions and will look to keep the juggernaut rolling. A double Wednesday workout for the Bianconeri at the JTC рџ’Є Juventus maintained their fine run of form as they secured a 1-0 victory over Croatian outfit HNK Rijeka on Thursday. They have now won five games across competitions, including their last three in Serie A before the 2022 FIFA World Cup break.

 4. Nap muc may in tai nha

  Hello there, just became alert to your blog through Google,and found that it is truly informative. I’m gonna watchout for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 5. Kaw

  Інтернет-магазин надає можливість купити нефритовий масажер, який відповідатиме всім індивідуальним потребам. За сферою застосування бувають такі основні різновиди: Сейчас выпускают массажеры не только из нефрита, а также из розового кварца и хрусталя. Так что если вы не верите в литотерапию, можно выбрать ролик, который вам больше нравится, основной эффект будет тот же. Массажер состоит двух роликов:большой — для массажа лба, щек, подбородка, шеи и зоны декольте;маленький — для массажа области вокруг глаз и носа. Нефритовый инструмент является прекрасным инструментом, чтобы быть частью ухода за кожей. В этом массажере важна стимуляция лимфатической системы для сияющего цвета лица и здоровой кожи, но глубокие морщины он не уберет. Нефритовый массажер представлен в нескольких вариантах. Нанесите на лицо уходовое средство (лучше всего будет работать сыворотка). Если у вас массажер с двумя головками (маленькая и большая), используйте каждую для своей зоны:
  https://shanegzon307407.techionblog.com/18088705/как-восстановить-помаду-для-бровей
  Переваги: Нет в наличии с 26.05.2020 Отзывы покупателей: Бальзам для роста ресниц является гипоаллергенным и подойдет тем, кто носит контактные линзы. Покупаю второй флакон. Эффект есть от использования если наносить регулярно. Наращивала ресницы, и попортила свои. Исправила дефект с этой сывороткой. Ресницы действительно стали длиннее. Густоты и толщины ресниц не наблюдала. Но ресницы стали длиннее. Рекомендую. Правила нанесения: Медикаменты Сыворотка имеет легкую консистенцию, прозрачна. Наносить ее следует непосредственно вдоль линии роста ресниц и на зону роста бровей. Один флакон рассчитан на 3 месяца регулярного применения (один раз в день). В случае сомнения, провизор вскрывает упаковку и проверяет размер, форму, цвет, однородность, количество единиц в упаковке, наличие загрязнений. При малейших сомнениях в качестве – продукция помещается в зону карантина и, если речь идет о лекарственных средствах, передается на контроль в Гослекслужбу.

 6. Andy Pau

  Hi, the whole thing is going well here and ofcourse everyone is sharing information, that’s really excellent, keep up writing.

 7. E-commerce

  Szybki fakt Erekcje bez orgazmu mogą czasami prowadzić do nadciśnienia najądrza (EH), znanego również potocznie jako niebieskie kule. EH nie jest zwykle poważnym stanem i często ustępuje, gdy już się nie podniecisz.

 8. Zaza casino login

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 9. players

  I am not sure where you’re getting your information, but good topic.I needs to spend some time learning more or understanding more.Thanks for excellent info I was looking for this info for mymission.

 10. Burdine Fraser

  When someone writes an post he/she retains the image of auser in his/her mind that how a user can be aware of it.So that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!

 11. Sidney Howard

  Hi, its pleasant piece of writing about media print, we allbe familiar with media is a fantastic source of facts.

 12. entertainment

  Hey there! I just would like to offer you a big thumbs up for the excellent info you have here on this post. I am coming back to your blog for more soon.

 13. video games

  Nice post. I used to be checking continuously this blogand I am inspired! Extremely useful info specially the closing phase 🙂I maintain such info a lot. I was looking for thisparticular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 14. LinkBuilder

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

 15. technological

  Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to produce a very good article…but what can I say… I hesitate a whole lotand never seem to get anything done.

 16. on Gumroad

  Asking questions are really nice thing if you are not understanding anything totally, but this paragraph gives fastidious understanding even.

 17. Bao gia tam op tuong van da Ha Noi

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 18. for more info

  all the time i used to read smaller content that also clear their motive, and that isalso happening with this piece of writing which I am reading here.Here is my blog :: Pete

 19. Agb99

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; wehave created some nice practices and we are looking to exchangesolutions with other folks, please shoot me an email if interested.

 20. web design tewkesbury

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assistwith SEO? I’m trying to get my blog to rankfor some targeted keywords but I’m not seeing very goodresults. If you know of any please share. Thank you!

 21. Cell Phone Repair near me

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information… Thanks for sharing this one. A must read post!

 22. market-herald-video

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment butafter I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 23. https://www.prepaidconnections.com/home

  Fairly! This was an extremely wonderful short article. Lots of many thanks for delivering these aspects

 24. thuc pham sach

  I blog often and I truly appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 25. mang hdpe

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 26. buy blog posts

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant piece of writing.

 27. Poppy Day

  These are in fact great ideas in regarding blogging.You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

 28. Philip Ward

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremelywell written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read moreof your useful information. Thanks for the post.I’ll definitely comeback.

 29. thai son

  Es que omegle ni tiene cuentas. Es un chat con cámara que te conecta con gente random uno trasotro. Y con gente random me refiero a raules masturbándose.

 30. autel

  I am in fact happy to glance at this blog posts whichincludes plenty of valuable data, thanks for providing these kindsof information.

 31. Jocelyn Giles

  I?d need to get in touch with you below. Which is not something I generally do! I take pleasure in checking out a post that will make people believe. Likewise, many thanks for permitting me to comment!

 32. Noel Meza Attorney

  Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 33. Köp körkort online

  Hey! I know this is kind of off topic but I waswondering if you knew where I could get a captcha plugin formy comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’mhaving trouble finding one? Thanks a lot!

 34. Lizzie Black

  Thank you for some other magnificent article.The place else could anybody get that type of info in such a perfect means of writing?I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for such information.

 35. ?????

  Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knewwhere I could locate a captcha plugin for my comment form?I’m using the same blog platform as yours andI’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 36. machine learning

  I am no longer sure where you are getting your info, however great topic. I must spend a while learning much more or figuring out more. Thanks for great info I was on the lookout for this information for my mission.

 37. Malford Mohamed

  Hi my family member! I want to say that this post is amazing, nice written and include approximately all significant infos. I’d like to see extra posts like this .

 38. Patricia Hunt

  It’s difficult to find educated people in this particular topic, but you seem like you know what you’re talking about!Thanks

 39. 온라인카지노사이트

  A fascinating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more on this subject, it may not be a taboo matter but typically people don’t speak about such subjects. To the next! Best wishes!!

 40. tuzla fakultet

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 41. hut ham cau

  Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a top notch articleÖ but what can I sayÖ I put things off a whole lot and never seem to get anything done.

 42. Emory Coleman

  Excellent way of describing, and nice article to take data about my presentation subject, which i am going to present in university.

 43. Bette Simpson

  I need to to thank you for this excellent read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I’ve got you saved as a favorite to look at new stuff you postÖ

 44. Naomi Andrews

  Thanks, I have recently been searching for info about this topic for a long time and yours is the greatest I have found out till now. However, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the supply?

 45. Kristy Cunningham

  Post writing is also a excitement, if you know afterward you can write otherwise it is difficult to write.

 46. Savannah Ward

  It’s great that you are getting thoughts from this article aswell as from our dialogue made here.

 47. view

  Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 48. alquiler furgonetas en Valencia

  เกมที่ทำเงินได้ไวจำเป็นต้องชูให้บาคาร่าเลยครับ แต่ละเกมใช้เวลาน้อยผู้คนจำนวนไม่ใช้น้อยจึงเลือกให้เป็นเครื่องมือทำเงินเพราะนอกจากทำเงินไวยังคงใช้ทุนน้อยด้วยด้วย UFABETก็เลยตามใจสมาชิกโดยรวมบาคาร่าทุกค่อยมาไว้ให้เล่นได้แบบจุใจไม่มีเบื่อเลยครับผม

 49. click here

  Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the excellent work!

 50. Scott Knowles

  I really like what you guys are up too. This type of clever work and coverage! Keep up the amazing works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.

 51. Tour My

  Jestem stara, zostalo mi pewnie malo czasu, nie marnuje go wiec na bzdury. Robie tylko to, co mnie interesuje. I wam, mlodszym, radze to samo. – Iris Apfel

 52. chu ky so Viettel

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post iswritten by him as nobody else know such detailed about my difficulty.You’re incredible! Thanks!

 53. Zillow Python API

  Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 54. click here

  It’s hard to come by well-informed people for this topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 55. Noel Ward

  I don’t ordinarily comment but I gotta admit regards for the post on this special one : D.

 56. Hudson Carroll

  Ahaa, its fastidious conversation concerning this piece of writing at this place atthis blog, I have read all that, so now me also commentingat this place.

 57. CGRC

  This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate informationÖ Thank you for sharing this one. A must read article!

 58. Lianne Davies

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.Brief but very accurate info… Thanks for sharing this one.A must read article!

 59. Blanche Jenkins

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 60. Melinda Dixon

  When someone writes an article he/she maintains the ideaof a user in his/her mind that how a user can understand it.So that’s why this article is great. Thanks!

 61. Naomi Reilly

  Finally focus cam やんちゃBOY やんちゃGIRL of my favorite boy can be watch on youtube Let’s streaming北川玲叶

 62. act now

  Wow! Thank you! I continuously needed to write on my blog something like that. Can I implement a portion of your post to my blog?

 63. visit our site

  It is actually a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 64. Ytmp3

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read through content from other writers and use a little something from other web sites.

 65. aTrungroi

  Delvon Lamarr Organ Trio Concussion Memphis Delaney Bonnie With The Allman Brothers King Curtis A R Studios 1971 Bob Dylan Good As I Been To You

 66. IPTV Restream Romania

  When someone writes an paragraph he/she retains the ideaof a user in his/her mind that how a user can understand it.Thus that’s why this paragraph is great. Thanks!

 67. Iris Ahmed

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

 68. pagan

  I’m not sure the place you are getting your info, however good topic.I needs to spend a while studying more or figuring out more.Thanks for magnificent info I used to be searching for this info for my mission.

 69. iptvmediapro.ro

  bedava hesap bulmak çok kolay, ücretsiz hesaplar için doğru adresburası. Bedava Hesaplar bazen işimize yarıyor bazen de yaramıyor.Eğer böyle bir ihtiyacın varsa gelip alabilirsin ücretsiz hesap.bedava hesap

 70. Digital image editing

  always i used to read smaller content which as well clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading at this time. emma hardie sverige greas.wommmewt.com/decorations/emma-hardie-sverige.php

 71. IPTV Restream Romania

  I really enjoyed this article, thanks for creating it. I’ll be back for more. See ya again!

 72. 4k wallpaper download

  Can I simply say what a comfort to discover someone that truly understands what they are discussing on the net. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people ought to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular since you certainly possess the gift.

 73. meditation binaural beats

  hello!,I really like your writing very a lot! percentage we be in contact extra about your post on AOL? I require an expert on this area to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 74. binaural beats

  It’s in fact very complex in this full of activity life to listen news on TV, thusI just use internet for that purpose, and take the most up-to-date news.Also visit my blog daftar slot carslot88

 75. https://iptvmediapro.ro/

  Howdy! This post could not be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 76. Lanesha Customized T-Shirts

  I blog qսite often and Ι genuinely than you for your information. This articⅼe has trulⅼy pеaked my interest.I’m going to bookmark your blog and keep checking for newinformation about once per week. I subscribеd to yоur Feeedtoo.

 77. prosolution plus benefits

  I like this blog very much, Its a rattling nice place to read and get info . «There’s nothing I’m afraid of like scared people.» by Robert Frost.

 78. premature ejaculation gel

  Hi there friends, pleasant piece of writing and nice arguments commented here, I am actually enjoying by these.

 79. prosolution plus price

  Very good info. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!

 80. visit website

  I do not even know the way I stopped up right here, but I assumed this post used to be good. I do not recognize who you are but definitely you’re going to a famous blogger in case you are not already 😉 Cheers!

 81. Todd Karamian

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to produce a really good article?but what can I say? I hesitate a whole lot and don’t seem toget anything done.Stop by my blog post … Captive Skin Face Cream

 82. Automated access points

  I’ll immediately seize your rss feed as I can not find your email subscription link or newsletter service.Do you’ve any? Kindly let me know so that I may just subscribe.Thanks.Feel free to surf to my blog post :: atolyesi.net

 83. prosolution plus benefits

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I really hope to view the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

 84. cho thue laptop

  F*ckin’ amazing issues here. I’m very satisfied to look your article. Thank you so much and i’m looking ahead to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 85. ghe massage toan than

  I?d have to check with you here. Which is not something I normally do! I enjoy reading a blog post that will certainly make people think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 86. Mau quay cafe dep

  Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back someday. I want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 87. Xuong Gom

  I don’t even know the way I ended up here, however I believed this submit was once great. I do not know who you are however certainly you’re going to a well-known blogger for those who aren’t already 😉 Cheers!

 88. Trending Info

  A motivating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to write more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally people do not discuss such subjects. To the next! Kind regards.

 89. find out about it

  Binaural beats meditation is a technique that utilizes rhythmic auditory stimuli to induce a state of relaxation and focus. By presenting slightly different frequencies to each ear, the brain perceives a third “beat” which promotes synchronization of brainwaves, fostering a meditative state. This practice aids in reducing stress and enhancing mental clarity.

 90. porn

  You are so cool! I don’t suppose I’ve read through anything like that before. So nice to find someone with a few original thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with some originality.

 91. Thue xe 7 cho Can Tho

  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 92. stock optom

  I like the helpful information you supply on your articles.I wilol bookmark your blog and take a look at once more hereregularly. I am quite surde I’ll be informed a lot of new stuffproper right here! Best of luck for the next!

 93. situs casino indonesia

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 94. raising an AI

  I?¦ll right away clutch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me realize so that I could subscribe. Thanks.

 95. Juliet

  I’m gone to say to my little brother, that he should alsopay a quick visit this blog on regular basis to obtain updated from latest reports.my blog post :: utensils

 96. acheter noprose en Europe

  Having read this I believed it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending a lot of
  time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 97. house cleaning dublin

  I’m extremely impressed with your writing skills and also withthe layout on your blog. Is this a paid theme or did youmodify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare tosee a great blog like this one these days.

 98. Betflix casino

  Great post. I used to be checking constantly this blog and I’m impressed!Very useful information specifically the remaining phase 🙂 I handlesuch info a lot. I used to be looking for this particular info for a longtime. Thank you and good luck.

 99. JameslAr

  cheap amoxicillin 500mg: [url=https://amoxicillins.com/#]amoxicillin discount[/url] amoxicillin without prescription

 100. IPTV Subscription Service

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 101. Koop glycomet 500 mg zonder ongewenste effecten in Luik

  Hi would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having
  a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 102. JameslAr

  [url=https://propecia1st.science/#]order cheap propecia pill[/url] get propecia without a prescription

 103. Froggy Hops

  Thank you for another great post. Where else may anyone getthat kind of information in such a perfect means of writing?I’ve a presentation subsequent week, and I am on the search for such information.

 104. go to my blog

  I seriously love your website.. Pleasant colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own site and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Cheers!

 105. Deloras

  We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable activity and
  our entire neighborhood will likely be grateful to you.

 106. MichaelrhymN

  ivermectin over the counter [url=http://stromectolonline.pro/#]ivermectin 10 mg[/url] where to buy ivermectin pills

 107. Smart Contract online Tool

  I as well as my friends were actually reading the nice information located on your website then at once I got a terrible suspicion I never thanked the website owner for those secrets. The people had been so joyful to study them and already have very much been taking pleasure in them. Many thanks for getting really thoughtful as well as for having some decent themes millions of individuals are really needing to discover. My very own honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 108. reference

  Hi there, I do think your website could possibly be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great blog!

 109. Harley

  Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to check out your
  blog on my iphone during lunch break. I love the information you present here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

 110. Zacharyhok

  buying prescription drugs in mexico online [url=http://mexicanpharmacy.guru/#]mexico pharmacies prescription drugs[/url] mexican mail order pharmacies

 111. Eric

  Hi, i feel that i saw you visited my web site thus i got here to return the favor?.I am trying to to find issues to
  enhance my site!I assume its adequate to make use of
  a few of your concepts!!

 112. Teresita

  Everyone loves what you guys tend to be up too. This sort of clever
  work and coverage! Keep up the great works guys I’ve added you guys to blogroll.

 113. learn more

  Spot on with this write-up, I truly believe that this website needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!

 114. visit this page

  I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my search for something concerning this.

 115. provera beschikbaar zonder voorschrift in Parijs

  Hey superb website! Does running a blog similar to this take a lot of work?

  I have very little knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways,
  should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic but I simply wanted to ask.
  Cheers!

 116. his explanation

  Hello there, I believe your site could possibly be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great blog.

 117. sumber saya

  Hello there, I do believe your web site may be having browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 118. entocort sin receta en Colombia

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts
  in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled
  upon this web site. Reading this information So i am glad to convey that I’ve a very good uncanny feeling
  I discovered just what I needed. I such a lot indisputably will make certain to do
  not omit this website and give it a glance regularly.

 119. Thomasamulp

  farmacia online miglior prezzo [url=https://farmaciaonline.men/#]farmacie on line spedizione gratuita[/url] farmacia online

 120. acehground

  Howdy! This blog post could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Fairly certain he’ll have a great read. Thank you for sharing!

 121. duphalac dostępny w Polsce

  Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 122. go to this site

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more about this subject matter, it might not be a taboo matter but usually people don’t discuss such topics. To the next! Best wishes.

 123. Preis von Medikamenten in Marokko

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it
  up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for novice blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 124. Займы онлайн

  Когда мне срочно потребовалось 30 000 рублей на оплату обучения, я узнал о yelbox.ru через VK. На сайте я нашел подборку официальных МФО и статьи о том, как правильно брать [url=https://yelbox.ru/]займы на карту онлайн[/url] . Был удивлен, что некоторые МФО предоставляют займы без процентов!

 125. Займы на карту без отказа

  Не раз бывало, что деньги нужны срочно и именно ночью. В таких ситуациях я обращался на портал wikzaim, где быстро и без лишних вопросов получал микрозайм от надежных МФО. Сервис работает круглосуточно, что невероятно удобно в неотложных ситуациях.

 126. prosty zakup lexapro

  Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, awesome blog!

 127. Y2MATE

  After going over a handful of the blog posts on your web page, I truly like your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website as well and let me know your opinion.

 128. туапсе гостиницы с питанием

  Встречайте удивительный мир комфорта и гостеприимства в отелях Туапсе! Погрузитесь в атмосферу уюта, окруженную живописными пейзажами и ароматом морского бриза. Здесь каждый найдет отдых по вкусу: от спокойного релакса до активного приключения.

  Наши отели оборудованы всем необходимым для вашего комфорта и удобства. Современные номера, просторные бассейны, высококачественный сервис – всё это ждёт вас в Туапсе в 2023 году. Мы предлагаем индивидуальный подход к каждому гостю и стараемся сделать ваш отдых незабвенным.

 129. vendita online di butenafine in Italia

  I am really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any internet browser
  compatibility problems? A number of my blog visitors have complained
  about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any ideas to help fix this problem?

 130. Felixkes

  where to get zithromax over the counter [url=https://azithromycinotc.store/#]buy Z-Pak online[/url] where can i buy zithromax medicine

 131. porn lgbt

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my hunt for something concerning this.

 132. Lic

  The most recent example came this week, when the price climbed throughout the day on Tuesday to top $30,100 late that afternoon. Before news stories about the rally could even be published, bitcoin slipped back more than 1% to about $29,700. Its price at press time was $29,400. The next bitcoin (BTC) halving is likely to occur in April 2024 and could have a dramatic impact on the cryptocurrency’s price. Discover everything you need to know about the next bitcoin halving – including what it is, why it’s happening and how you can trade it. Here is the Ethereum Rainbow Chart The second halving took place on 9 July 2016. That date was highly anticipated by the crypto community. These expectations, coupled with a sharp rise in Bitcoin’s renown and acceptance, led to a noticeable price increase that began at the end of May, a month and a half before the halving. However, a correction took place in mid-June, and soon after the halving itself, the price fell again, with its local minimum reaching May levels.
  https://bravo-wiki.win/index.php?title=How_to_send_bitcoin
  Help us improve the DFPI website! Share your feedback. É importante levar em consideração alguns pontos na hora de optar por uma plataforma de day trade. O primeiro, por exemplo, é a credibilidade da empresa. Vale levantar o histórico, fazer pesquisas em sites especializados e analisar reclamações em sites de defesa do consumidor. Além disso, ler avaliações de usuários e conversar com outros clientes pode ajudar. It has traded an average of $604.6 million a day over the past three months and commands a market cap of $11.9 billion. It may have started off as a joke, but its large following isn’t. You need at least a Starter Account to use this feature. It’s almost the opposite. “Most successful traders don’t scalp all day long,” says Christopher Inks, founder of the trading group TexasWest Capital. “For most of them it’s a few hours out of their day.”

 133. https://www.acehground.com

  Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 134. казино

  Друзья, хочу поделиться! Открыл для себя мир онлайн казино благодаря сайту caso-slots.com. Здесь я нашел все популярные казино и список тех, где предлагают бонусы на первый депозит. Азарт начинается прямо сейчас!

 135. Medikamente online kaufen

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic.
  I really like what you’ve acquired here, certainly
  like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.

  I can not wait to read much more from you. This is actually a great site.

 136. berita aceh terupdate

  Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read through content from other authors and practice a little something from their sites.

 137. Erik

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
  be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next
  post, I will try to get the hang of it!

 138. websites

  I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 139. Medikamente online zum Verkauf

  Hey there exceptional website! Does running a blog similar to this take a lot of work?
  I have virtually no understanding of programming however I
  had been hoping to start my own blog soon. Anyways,
  should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off subject however I simply needed to ask.
  Thanks!

 140. ytmp3

  When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks.

 141. aceh ground

  Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you spending some time and effort to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile.

 142. vasolamin en vente libre

  I don’t even know how I stopped up right here, but I believed this publish was
  great. I do not understand who you are but definitely you’re going to a famous blogger if
  you happen to are not already. Cheers!