nn

FEMIJET E BRAKTISUR

Spread the love

SHUMË NËNA E BABALLARË TËRË JETËN DO TË JETOJNË ME
NDËRGJEGJJE TË PAPASTËR SE DIKUR DHE DIKU E KANË BRAKTISUR

NJË FËMIJË.

Shpeshherë jeta di të tregohet mizore, madje edhe së tepërmi në disa raste.
Kështu ndodh të jetë rrjedha e jetës së një fëmije të braktisur. E zymtë, e
mundimshme, e pashpresë …

Jo rrallë herë ata janë nën shënjestrën e përbuzjes, shfrytëzimeve çnjerëzore,
trafikimeve dhe çdo lloj dhune që përcjell fatin e këtyre fëmijëve, sepse të jesh nje fëmijë i braktisur kupton shumë më shumë, vetë fjala braktisje na jep të kuptojmë se kemi të bëjmë me diçka që nuk e dëshirojmë…..e si mund të mos dëshirohet një dhuratë kaq e çmueshme që Allahu xh.sh ia dha njeriut, ia dha femrës respektin më
të lartë nga gjithë krijesat e tjera, duke e graduar me titullin NËNË, ia besoi asaj
rritjen e atij fëmije dhe edukimin e tij, ndërsa ajo e shtyrë apo jo nga rrethana të
caktuara merr guximin ta braktisë që në lindje. Atëherë:
I kujt është faji….!?

“Sigurisht jo i fëmijëve, sepse ata janë të vetmit që mund të
përjashtohen nga ky gjykim.”
Faji është i asaj “nëne” -e cila në andrallat e saj diti si të mos mbante
përgjegjësi, të arratisej nga ndjenja e të falurit të dashurisë, të kërkonte për lumturinë e saj në rrjedhën e ditëve të vrazhda që do të pasonin më tej. Po po, i asaj që diti t’i shkonte kuriozitetit deri në fund e t’i falej epsheve të ndezura pa menduar për pasojat.
Faji është i atij “babai”- i cili zgjodhi braktisjen si rrugë shpëtimi,
atëherë kur frikësohej se krenaria do t’i përulej, atëherë kur figura e të bërit baba
do të përulej në rrethin e bashkëmoshatarëve të tij. Kur hipokrizia e pengoi të
reflektonte se të njëjtin gabim fatal mund ta bënte edhe i ati i tij vite më parë, por ja
që nuk ndodhi ashtu.
Faji është i shkollave- arsimimit, vendit ku mund të flasësh dhe duhet të
marrësh informacione mbi riprodhimin, mirëpo ndodhë e kundërta, sepse
diskutimet për sëmundjet seksualisht të transmetuara dhe për përgjegjësitë
personale kalohen si ''kapituj përsëritjeje'' e nuk guxon kush t’i testojë teorikisht.

Vendi i dijes, ku nuk të jepet mjaftueshëm dije për jetën dhe përgjegjësitë ndaj sajjashtë mureve të klasës.
Faji është i familjes-konsideruar si bërthama e shoqërisë, aty ku ende nën
petkun e ideve komuniste lidhjet paramartesore nuk diskutohen aspak apo thënë
më mirë nuk diskutohen si gjëra, të cilat nuk lejohen. Ende në familjet tona edhe
diskutimet e ndalesave që na porosit Islami i marrim me përçmim dhe përbuzje.
Shikohen akoma si çështje tabu diskutimet prind-fëmijë për sa i përket problemeve
familjare, rrallë ndodh të jepen këshilla rreth edukimit islam se çka lejohet e çka jo.
Pra, mungon edukata themelore, atje ku duhet të ishte e pranishme si qelizë bazë. E
në rastet e gabimeve të fëmijëve shfaqet dukshëm ''prishja e nderit'' familjar e për
pasojë ata (garuesit) nën petkun e hipokrizisë braktisin ndjenjat, ëndrrat, dashuritë
më të mëdha të jetës dhe futen udhëkryqeve të jetës edhe më keq.

Faji është i Shoqërisë – të gjithë ne japim kontributin në gjykimin dhe në
paragjykimin e jetës së dikujt tjetër, pa të drejtë. Po ashtu, askush nga ne nuk kujtohet me ndërgjegjen e një qytetari të thjeshtë të kontribuojë sadopak në mënjanimin, qëndrimin indiferent të këtyre fenomeneve. Përse të mos jemi
mirëkuptues ndaj problemit të tjetrit, përse duhet ta mbështjellim çdo gjë nën hijen
e klisheve të ngritura errësisht në mentalitetin tonë?
Faji është i Shtetit -që nuk mund të mbrojë e të sigurojë shtetasit e vet.
Që nuk forcon legjislacionin për të evituar braktisjet e foshnjave, krijimin e
ambienteve për të rehabilituar nënat nën traumat e braktisjes, shpërndarjen e
politikave civilizuese, atje ku nuk shkon gazeta e përditshme apo valët e TV-ve. Por,
t’i kthehemi kësaj çështjeje nga këndvështrimi Islam, le të ndalemi pikërisht tek
karakteristikat e spikatura të Profetit të Bekuar ku ndaj të rinjve në praktikat e tij
të përditshme, siç dëshmojnë shumë shokë të tij shohim qartë dashurinë dhe
përkujdesjen, e sidomos ndaj fëmijëve. Profeti i Bekuar i donte fëmijët, ai e kishte
zakon të luante me nipat e tij, Hasanin dhe Huseinin, e madje u lejonte atyre t′i
ngjiteshin mbi shpinë. Ai tregonte gjithmonë respekt për bijën e tij Fatimenë, deri
në atë shkallë sa ngrihej në këmbë para saj dhe e përshëndeste, sa herë që ajo i dilte
përpara.
Sipas një thënieje të mirënjohur, të pohuar pikërisht nga Ajshja: ″Nuk
kam parë asnjë njëri, t′i ngjajë më shumë në sjellje, udhërrëfim dhe edukatë, Profetit
të Shenjtë sa i ka përngjarë Fatimja. Sa herë që ajo i vinte, ai ngrihej në këmbë për të
dhe e merrte për dore, e puthte dhe e vendoste të ulej në vendin e tij. ″ Ai gjithashtu i

puthte shpesh fëmijët dhe nipat e tij dhe i urdhëronte muslimanët të bënin njëlloj.
Ai i urdhëronte ata që jo vetëm t′i respektonin pasardhësit e tyre, por t′i trajtonin
me butësi të madhe, përfshi përkëdheljen e përqafimin. Ai e theksoi se fëmijët ishin
dhuratat e Zotit për prindërit dhe rritja e përkujdesja e tyre ishte detyrë fetare dhe
përgjegjësi e detyrueshme për ta. Ai, në të vërtetë, i quajti fëmijët ″lulet e Zotit″.
(Pejgamberi dhe rinia).
Pra, ne përmes traditës së Profetit të Bekuar shohim vlerën që ka një fëmijë, gjejmë
respektin Hyjnor që ai iu bën krijesave siç janë fëmijët, me këtë ne marrim një
porosi të qartë edhe nga ajete të Kuranit famëlartë:

“Pasuria dhe fëmijët janë stoli e jetës së kësaj bote, kurse veprat e mira (fryti i të cilave
është i përjetshëm) janë shpërblimi më i mirë te Zoti yt dhe janë shpresa më e mirë.”

(Sureja Kehf ajeti 46

Krejt në fund kuptojmë që ne, shpeshherë nuk jemi në gjendje të shohim
qartë dukuritë të cilat ndodhin brenda për brenda shoqërisë sonë dhe bëhemi
moskokëçarës apo thënë më mirë, symbyllur para diçkahit, me të cilën shoqëria do
të duhej të merrej seriozisht që sadopak të vetëdijesohen për pasojat negative që
sjell mospërkrahja ndaj kategorisë më të ndjeshme dhe më të çmuar të shoqërisë,
pra femrën mos të lejojmë që t’i përdhosin vlerat e vërteta të njeriut, mos të lejojmë
që në mesin tonë të rriten fëmijë, duke ditur se diku kanë një nënë dhe një baba, të
cilët nga padituria ranë viktima të braktisjes.

N. B.Muhameti
There are 158 comments

Add yours
 1. zoritoler imol

  I have to voice my respect for your kind-heartedness in support of men and women who must have help with this particular content. Your special commitment to getting the message all over ended up being rather informative and have in most cases enabled those just like me to realize their desired goals. This important help signifies so much to me and much more to my peers. With thanks; from each one of us.

 2. vorbelutrioperbir

  I will right away grab your rss as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

 3. Fastwin77

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 4. togel online

  I just couldn’t depart your website prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

 5. Chardae

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style
  seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 6. logo pg slot

  I think this is among the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on some general things,
  The website style is great, the articles is really excellent :
  D. Good job, cheers

 7. wikipolicies.org

  My spouse and I absolutely love your blog and find almost all
  of your post’s to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to
  write content available for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of
  the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome weblog!

 8. 웹툰프리

  Fantastic post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more.
  Kudos!

 9. 다방알바

  For instance, if you have a two-year contract that states you
  can be fired in the course of the contract tem only forr committing a crime, then you are not
  an at-will employee.

 10. Sabrina

  Its such as you read my thoughts! You seem to know so much approximately this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some percent to
  force the message house a bit, however other than that, that is great blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 11. 오피

  OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May I speak out on a secret only I KNOW and
  if you want to with no joke truthfully see You really have to believe mme and
  have faith and I will show how to make money Once again I want to show
  my appreciation and may all the blessing goes to you now!.

 12. webpage

  Element-time Carlton Middle/Higher School Principal Warren Petersaon also agreed to improve hhis
  operate week to three days from two.

 13. web site

  Rhode Island is dwelling to the eighth smallest population off any state, which consequently limits the upside of long-term
  sports betting expansion.

 14. 텐카페 알바

  The Indiana Capitall Chronicle is an independent, nonprofit news organization dedicated tto giving Hoosiers a
  complete appear inside state government, policy and elections.

 15. comprar paroxetine en línea en La Paz

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks,
  However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know why I
  cannot subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS issues?

  Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 16. clomiphene sans ordonnance en Belgique

  Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I
  wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously
  appreciated!

 17. acheter du prodroxy en Belgique

  Simply want to say your article is as surprising. The clarity for your submit is simply
  spectacular and that i can assume you are knowledgeable in this subject.
  Fine along with your permission allow me to grasp your feed to stay up
  to date with coming near near post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 18. vente libre de otarex en Suisse

  I was wondering if you ever thought of changing
  the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way
  of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or
  2 pictures. Maybe you could space it out better?

 19. Roland Burton

  It’s really a cool and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful infowith us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 20. His Secret Obsession

  Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new apple iphone!Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!Keep up the excellent work!My blog post :: Basil

 21. Selena

  Hello it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this site is actually good and the
  users are in fact sharing nice thoughts.

 22. Von

  That is a great tip particularly to those new to
  the blogosphere. Brief but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 23. Shopify

  I need to to thank you for this wonderful read!! I certainly loved every bit of it. I have got you bookmarked to look at new stuff you postÖ

 24. Dor123

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?I’m kinda paranoid about losing everything I’veworked hard on. Any tips?

 25. Dor123

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.Brief but very precise info… Thanks for sharing this one.A must read post!

 26. Bulk Extreme

  When I initially commented I clicked the «Notify me when new comments are added»checkbox and now each time a comment is addedI get three emails with the same comment.Is there any way you can remove people from that service?Thanks a lot!

 27. Angel Numbers

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, andI was wondering your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to exchange strategies withothers, please shoot me an email if interested.

 28. Timothy McDonald

  Normally I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me tocheck out and do it! Your writing taste has been surprised me.Thank you, very nice post.

 29. noronal te koop bij de apotheek

  Greetings, I believe your site could be having web browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, fantastic website!


Post a new comment