leviz

Lëviz, ngase lavdia fillon sot

Spread the love

A ke menduar ndonjëherë që të shpërndash njohuri? A din ndonjë gjë të cilën të tjerët nuk e dijnë? Pse nuk e ndan atë që e dish me të tjerët? Ky është një hap drejt kompletimit të njohurive.
A ke menduar ndonjëherë që të shpërndash njohuri? A din ndonjë gjë të cilën të tjerët nuk e dijnë? Pse nuk e ndan atë që e dish me të tjerët? Ky është një hap drejt kompletimit të njohurive.

Në mesin tonë ka të atillë të cilët e kundërshtojnë vetveten dhe i mohojnë faktet të cilat janë më të qarta se Dielli. . Mirëpo, me këtë veprim të këtyre personave do të shtohet një pikë e re e oqeanit të reaksioneve negative islame të cilat na sollën këtu ku jemi sot. Lëre të ankuarit, negativitetin dhe mallkimin e të tjerëve dhe, fillo me vetveten. A ke menduar ndonjëherë që të shpërndash njohuri? A din ndonjë gjë të cilën të tjerët nuk e dijnë? Pse nuk e ndan atë që e dish me të tjerët? Ky është një hap drejt kompletimit të njohurive.

Në bazë të njohurive, muslimanët sot ndahen në dy grupe:

1. Grup negativ dominant, i cili përbën shumicën dërrmuese, grup ky i cili i merr njohuritë nga të tjerët. Më pastaj, ata, një njohuri të këtillë e izolojnë, bile ndoshta e vrasin, me ç’rast, kjo njohuri nuk i tejkalon trurët e tyre për asnjë çast.
2. Grup i dytë i rrallë, deri diku pozitiv, i pranon njohuritë nga jashtë e më pastaj ndihmon në shpërndarjen e tyre tek të tjerët.
3. Grup i tretë, është grupi i cili është në gjendje të krijojë njohuri e më pastaj ti shpërndajë ato.

Çka në lidhje me bijtë e tu? A thua tenton të ndërtosh persona të dalluar të cilët do të jenë në gjendje që një ditë prej ditëve të ndërtojnë njohuri? Apo, së paku, a thua vallë tenton që të jenë prej grupit të dytë, i cili i pranon njohuritë e mëpastaj i shpërndanë ato? Apo se ti do të kontribuosh në shtimin e grupit të parë negativ, të cilin kemi nevojë që me kalimin e kohës ta pakësojmë përqindjen e tij?

Një gjë të këtillë shndërroje në qëllim personal dhe mundohu që ti bashkëngjisësh rreth vetes të gjithë ata të cilët janë përreth teje. Fillo me hapat që vijojnë:

1. Nëse nuk je prej grupit të dytë apo të tretë, tento që ti bashkangjisësh njërit prej tyre sot. Vërtetoju që prej sot e tutje të mos jesh anëtar i grupit të parë, pasi anëtarët e këtij grupi janë të vdekur shoqërisht dhe se nuk i ofrojnë ummetit asgjë. Shpërndaje atë dituri që e njeh, çfarëdoqoftë ajo. Mos i minimizo njohuritë pasi ai i cili do ti pranojë ato do të ndërtojë mbi to, dhe më në fund mund të del diçka e pa-parafytyrueshme. Shpërndarja nuk do të thotë patjetër se duhet të bëhet përmes librit, revistës apo ndonjë kanali televiziv. Fillo, qoftë edhe me një temë përmes së cilës do të shpjegosh diçka!

2. Fillo nga shtëpia jote dhe vërtetoju që bijtë dhe vëllezërit e tu të jenë në gjendje dhe të aftë që ti bashkangjiten grupit të tretë, apo në rastin më të keq atij të dytit. Orvatu çdo herë që t’ua predikosh diturinë fëmijëve tu, duke ua paraqitur atyre diturinë si diçka më të lartë të cilën mund ta bëjë njeriu. Luftoje teorinë e kufizimit të arsimit në shkollë, pasi një nga shkaqet kryesore që na ka lënë mbrapa është mbështetja e plotë e prindërve tek arsimtarët për mësimin e bijve të tyre. Shumica e njerëzve gjenialë kanë mësuar në shtëpi (banesë). Kujdesu për çrrënjosjen e mentalitetit të ‘mjeteve të shkurtëra në arritjen e qëllimit’ tek bijtë e tu. Mashtrimi nuk është aftësi dhe se ndërmjetësimi nuk është nder, por në realitet, ato janë rrugët më të shkurta për në humnerë. Prano prej birit tënd gabimet, për shkak se ai i cili nuk gabon, nuk mësohet. Kujdesu që biri yt të mbartë mbi vete rezultatet e gabimit të tij dhe ta jetojë përvojën e dështimit si të plotë, pa ndihmën tënde. Lavdëroji fëmijët e tu në gjithçka tjetër pos në arsim. Përkujdesu për mbjelljen e mentalitetit të participimit me njohuri tek fëmijët tu. Mësoji ata që t’i mësojnë shokët dhe bashkëmoshatarët e tyre, si dhe tregoju atyre se rruga më e mirë për të udhëhequr është shpërndarja e diturisë; siç thotë fjala e urtë: “Shpirtërat janë të krijuar në atë mënyrë që ta duan atë që iu bën mirë (sillet mirë)”; dhe siç transmetohet nga Imam Aliu a.s. ( paqja qoftë mbi të të ketë thënë: “Jam i gatshëm t’i bëhem rob atij i cili ma mëson një shkronjë”.

3. Tento që t’ia bashkëngjisësh grupit të dytë të gjithë ata të cilët i njeh, e një gjë e këtillë nuk është aspak e vështirë. Çdo njëri prej neve posedon përvoja të veçanta njerëzore dhe çdo njëri prej neve din diçka që tjetri nuk din. Këshilloji ata të cilët gjenden rreth teje që ti shpërndajnë njohuritë e tyre dhe vërtetoju atyre se ka njerëz të cilët nuk i dijnë ato gjëra, sado që të jenë të thjeshta dhe esenciale.

Ne jemi populli më i madh dhe më i fortë mbi sipërfaqen e Tokës. Ajo për të cilën kemi nevojë është që të njoftohemi me vetveten dhe të zbulojmë fuqinë tonë. Fitorja jonë qëndron në diturinë dhe kreativitetin tonë. Madje, je i sigurt se ende nuk ka kaluar koha për t’iu bashkangjitur popujve tjerë. Bile neve na është premtuar që t’u bashkangjitemi atyre.

Përsëri kthehem dhe e parashtroj të njëjtën pyetje me të cilën e fillova këtë temë: A të kujtohet koha në të cilën muslimanët udhëhiqnin me botën?
Lëviz, ngase lavdia e ummetit fillon sot.

Nga arabishtja: Sali Shasivari
There are 41 comments

Add yours
 1. Sima

  I think that what you said was very logical. But, what about this?

  suppose you were to write a awesome title? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, however
  what if you added a post title to possibly grab folk’s
  attention? I mean Lëviz, ngase lavdia fillon sot | Revista Vlera
  is kinda boring. You should look at Yahoo’s home page and
  watch how they create news headlines to get people to open the links.

  You might add a video or a related picture or two to grab readers
  interested about what you’ve got to say. In my opinion, it might make your posts a little livelier.

 2. Rowena

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 3. Rezeptpreis von Medikamenten

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem
  to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a
  formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks

 4. Vertrauenswürdiger Medikamentenkauf in Belgien

  hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to
  reload the website lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality
  score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS
  to my email and could look out for much more of your respective fascinating
  content. Ensure that you update this again soon.

 5. zoloft vrij verkrijgbaar

  I think this is among the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The website
  style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 6. aankoop van amen in België

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic
  to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward
  for your next post, I will try to get the hang of it!

 7. hyzaar in den Niederlanden ohne Probleme kaufen

  Hello there, I found your blog via Google at the same time
  as searching for a related topic, your web site came up, it appears to be like
  great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become alert to your blog through Google, and
  found that it is really informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful should you continue this in future.
  Numerous people will be benefited out of your writing. Cheers!

 8. Polska

  I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him
  as no one else know such detailed about my trouble. You are
  incredible! Thanks!

 9. Misty

  Wonderful post however , I was wondering if you
  could write a litte more on this subject? I’d be very
  thankful if you could elaborate a little bit more.
  Kudos!

 10. sklep internetowy

  You are in point of fact a good webmaster. This web site loading speed is incredible.
  It seems that you’re doing any unique trick. Moreover,
  the contents are masterwork. you have done a excellent job in this matter!

  Similar here: sklep online and also here: Najtańszy sklep

 11. GSA Verified List

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thanks! You can read similar blog here:
  Auto Approve List

 12. Stephaine89

  Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
  you made running a blog look easy. The whole look of your web site
  is fantastic, let alone the content material! You can see similar here prev next and those was wrote
  by Robby79.

 13. May07

  Wow, awesome weblog structure! How long have you ever been blogging for?
  you make running a blog glance easy. The entire glance of your website is excellent, as smartly
  as the content! You can read similar here prev next and that was wrote by Milan78.

 14. fenix жеке шоты

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring
  to this article. I want to read even more things about it!


Post a new comment