abas

MARTIRIZIMI I EBU FADL ABBASIT (ABAS ALIUT) NË QERBELA

Spread the love

Abasi ishte trupmadh, i fortë. Ai hipte mbi kalë të mrekullueshëm në pamje dhe këmbët i takonin në tokë. Pseudonimi i tij ishte «Hëna e Beni Hashimit» dhe «Ujëdhënës».
Ai iu drejtua Hysejnit dhe i tha: «O vëllai im, a më jep leje?»
Hysejnit i lotuan sytë e mjekra e tij u lag prej lotëve dhe tha:

«Vëllai im, ti je mbrojtësi i vendqëndrimit tim. Nëse vritesh, ne do të shpërndahemi, ndërtesat tona do të shkojnë drejt shkatërrimit.» Abasi tha: «Shpirti i vëllait tënd është kurban për ty, gjoksi m’u ngushtua prej jetës së kësaj bote dhe dua të hakmerrem prej atyre munafikëve.»
Hysejni i tha: “Kërko ujë për ata fëmijë.” Abasi doli në mesin e mejdanit dhe thërriti: “O Umer, i biri i Sa’dit, ky është Hysejni, i biri i vajzës së Profetit të Allahut, i cili ju thotë se ju i vratë shokët e tij, vëllezërit e tij, djemtë e xhaxhallarëve të tij dhe ka mbetur i vetëm me fëmijët e tij dhe familjen e tij dhe ata janë të etur. Etja i ka djegur zemrat e tyre, prandaj jepuni atyre ujë, sepse fëmijët dhe familja e tij po vdesin prej etjes…”

Kur banorët e Kufes i dëgjuan fjalët e Ebi Fadlit, disa prej tyre heshtën, disa u ulën dhe filluan të qanin. Në atë kohë, doli Shimri, së bashku me Shebeth ibn Rabiu (Allahu i mallkoftë ata të dy!) dhe thanë: “O i biri i Ebi Turabit (Aliu), i thuaj vëllait tënd se nëse e gjithë toka do të jetë ujë dhe ai të jetë nën duart tona, ne nuk do t’i japim atij asnjë pikë ujë, derisa të japë betimin për Jezidin.”

Abasi buzëqeshi dhe u kthye tek Hysejni duke e lajmëruar për atë që ai popull i tha atij.
Hysejnit i rrodhën sytë lot dhe Abasi dëgjoi fëmijët që thërritnin: “etja… etja…” Ai i hipi kalit dhe mori shtizën e tij së bashku me kirben (mbajtëse uji prej lëkure).
Umer ibn Sa’di vendosi shumë burra ruajtës të ujit dhe nuk lejonin asnjë nga shokët e Hysejnit të pinin prej tij.

Abasi i sulmoi ata dhe i shpërndau. Po ashtu, vrau tetëdhjetë burra dhe thoshte: “Nuk i frikësohem vdekjes, nëse vdekja është lartësim, derisa të varrosem. Unë jam Abasi që nuk i frikësohet sherrit të ditës së Takimit.”

Ai mbërriti tek uji dhe kur deshi të pinte prej tij, iu kujtua etja e Hysejnit dhe e Ehli Bejtit të tij. Abasi e hodhi ujin që kishte në dorë dhe tha: “O vetja ime, mbas Hysejnit do të jesh e shkatërruar dhe mbas tij, as nuk do jesh. Ky është Hysejni i dashur dhe ti do të pish ujë të ftohtë. Kjo nuk është prej veprës së fesë sime dhe as vepër e të vërtetit dhe besnikut.”
Ai e mbushi kirbeten me ujë dhe e vari në qafë. Pastaj u drejtua nga çadrat. Armiqtë ia prenë rrugën dhe e rrethuan nga të gjitha anët. Ata filluan të gjuanin me shigjeta, derisa mburoja e tij u bë si lëkura e iriqit prej shigjetave të shumta.

Zejd ibn Varkau ishte i fshehur pas pemës së hurmës.
Atë e ndihmoi Hakim ibn Tufejl, i cili e goditi në dorën e djathtë dhe ia preu. Abasi e kapi shpatën me dorën e majtë duke thënë: “Pafsha Allahun, nëse e pritni të djathtën, unë gjithmonë do të mbroj fenë time. Po ashtu, do të mbroj imamin e vërtetë, djalin e Profetit të pastër dhe besnikun.”

Ai luftoi derisa u lodh. Ata ia prenë dorën e majtë dhe ai filloi të thërriste: «O shpirti im, mos iu frikëso të pafeve dhe lajmërohu për mëshirën e të Plotfuqishmit. Ata prej inatit të tyre, ma prenë të majtën time. O Zot, shpërbleji ata me zjarrin më të ashpër.” Një shigjetë goditi kirbeten dhe uji ra përdhe. Abazi qëndroi i hutuar. Për të nuk kishte duar që të luftonte dhe as ujë që të kthehej tek çadrat. Një ushtar i armiqve e goditi me hekur mbi kokë dhe Abasi u rrëzua nga kali duke thirrur: «O vëllai im! O Hysejn, shpëto vëllanë tënd…»

Hysejni shkoi tek ai si shqiponjë dhe e pa me duar të këputura, ballë të çarë, sy të shpuara me shigjeta. Ai qëndroi mbi të i përkulur, u ul pranë kokës së Abasit dhe sytë i lotonin.
Në ato momente, Abasi dha jetë dhe Hysejni tha: «O vëllai im, tani m’u thye shpina ime, m’u pakësuan fuqitë dhe armiqtë u gëzuan.»

Pastaj u ngrit dhe u kthye tek çadrat. Atë e priti vajza e tij, Sukejna dhe i tha: «O baba, a ke dijeni për xhaxhain tim, Abasin?» Hysejni filloi të qante dhe tha: «O bija ime, xhaxhai yt u vra.»
PAQJA QOFTË MBI TY JA ABA FADL !
There are 20 comments

Add yours
 1. dobry sklep

  You are really a good webmaster. The site loading pace is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick.

  Also, the contents are masterpiece. you have performed a great job in this topic!
  Similar here: tani sklep and also here: Dobry sklep

 2. Backlink Building

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers! I saw similar text here: List
  of Backlinks

 3. Escape room list

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Kudos! I saw similar article here: Choose your escape room

 4. Oliver

  I’ve been surfing online more than three hours nowadays, but I never discovered any fascinating article like yours. It is pretty value sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content material as you probably did, the internet can be a lot more useful than ever before!

 5. Tonic Greens Review

  you’re really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a magnificent job on this topic!

 6. house not selling

  You’re so interesting! I do not believe I have read through a single thing like that before. So nice to discover someone with a few unique thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with some originality.

 7. kontol besar

  You made some good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 8. ngentot

  After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thanks.

 9. iptv

  This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read article!

 10. ดูซีรีย์จีน

  Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I actually believed you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you were not too busy looking for attention.

 11. Tonic Greens

  Admiring the dedication you put into your blog and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.


Post a new comment