5.1

Mëkatet që e prishin lutjen

Spread the love

Mëkatet që e prishin lutjen

Disa nga mëkatet që e prishin lutjen janë:

• Mendimet e këqija dhe të prishura;

• Prishja e shpirtit (karakterit);

• Dinakëria ndaj vëllezërve në fe;

• Mungesa e besimit në plotësimin e lutjes;

• Mosfalja e namazit në kohën e caktuar;

• Moskërkimi i kënaqësisë së Allahut nëpërmjet bërjes së veprave të mira dhe dhënies së lëmoshës (ushqim, veshmbathje, këpucë, të holla etj., atyre që kanë nevojë);

• Të folurit në mënyrë të pamenduar dhe përdorimi i fjalëve të pakëndshme.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 26, maj/qershor 2018, fq. 23)
There are 8 comments

Add yours
 1. ecommerce

  Wow, incredible blog structure! How long have you been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The full glance of your web site is excellent,
  let alone the content material! You can see similar here najlepszy sklep

 2. sklep

  Wow, fantastic blog format! How long have you been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The overall glance of your site is wonderful, let alone
  the content! You can see similar here e-commerce

 3. ecommerce

  Wow, awesome blog structure! How long have you been blogging for?

  you make running a blog glance easy. The full look of your web site
  is magnificent, let alone the content! You can see similar here e-commerce

 4. sklep internetowy

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Cheers! You
  can read similar article here: Sklep online

 5. Lucile96

  Wow, fantastic weblog structure! How long have you ever been running a blog for?
  you made blogging look easy. The full look of your site
  is wonderful, as smartly as the content material! I read similar here prev next and that was wrote by Toshiko71.

 6. Bethany03

  Wow, marvelous weblog layout! How long have you been blogging for?

  you make running a blog look easy. The total glance of your website is fantastic, let alone the content material!
  You can see similar here prev next and it’s was wrote by Steven74.


Post a new comment