4.3

Përse i ekzagjeroni virtytet e Imam Aliut?

Spread the love

Autor: Az’har NASSER

Dikush më pyeti një herë: “Përse ekzagjeroni virtytet e Aliut (paqja qoftë mbi të)”? Kështu që mendoja për veten time…: “A është e mundur t’i zmadhojmë meritat e këtij njeriu”?

Ju nuk mund të flisni për dikë nëse nuk e njihni atë! Dhe askush nuk e dinte Aliun (paqja qoftë mbi të) si Muhamedi (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij). Pra, çfarë tha Pejgamberi i Shenjtë për virtytet e Aliut (paqka qoftë mbi të)?

Para së gjithash, fjalët e Pejgamberit të Shenjtë ishin të frymëzuara në mënyrë hyjnore siç thotë Kurani i Shenjtë në suren en-Nexhm (surja 53, ajetet 3 dhe 4):

Arabisht:

Transliterimi:

We mā jentiku ‘anil-hawā.
In huwe il-lā wahjun jūhā.

Përkthimi:

Ai nuk flet sipas qejfit të vet,
por ajo është vetëm shpallje hyjnore
”.

Pra, kur Muhamedi (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) flet për Aliun (paqja qoftë mbi të), është në të vërtetë vetë Zoti që po flet për Aliun (paqja qoftë mbi të). Pra, çfarë tha Profeti i Shenjtë (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) për virtytet e Aliut (paqja qoftë mbi të)?

Është regjistruar se Havarizmi, një dijetar i shquar sunnit në librin e tij “El-Menakib”, thotë se Profeti i Shenjtë (paqja qoftë mbi të dhe mbi familjen e tij) një ditë i tha Prijësit të Besimtarëve:

Arabisht:

Transliterimi:

Jā Alijj! Lew lā ennī ekhāfu en jekūle fīke mā kāletuhun-nesārā
fil-Mesīh lekultul-jewme fike mekāleten lā temurru bimelein minel-muslimine
il-lā ekhadhut-turābe min kademike

Përkthimi:

O Ali! Nëse nuk do të ishte frika se do të thonë për ju, çfarë thonë të krishterët
për Mesihun, unë do të them që sa herë të kaloni kah një grup muslimanësh,
ata të marrin pluhurin nga këmbët tuaja për të kërkuar bekime
”.

Vëllezër dhe motra! Allahu i Madhëruar e ka mbushur universin me shenja të mrekullueshme! Ai krijoi diellin e shkëlqyeshëm, yjet e pafund dhe malet madhështore, por ndonjëherë Allahu i Madhërishëm dëshiron të na tregojë bukurinë e Tij, fuqinë e Tij dhe urtësinë e Tij… Dhe nganjëherë Ai dëshiron të na tregojë shenjat e Tij të ilustruara në njerëz, kështu që krijon diçka si Ali ibn Ebi Talibi (paqja qoftë mbi të)

Vëllezër dhe motrat e mia të dashura! Ne i kërkojmë Allahut të Madhëruar që të na ngrejë në ditën e gjykimit me Ali ibn Ebi Talibin (paqja qoftë mbi të).

Dhe përse Aliu (paqja qoft mbi të) është kaq i dashur për ne? Sepse ai ishte më i afërti i Profetit të Shenjtë (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij). Ai ishte porta e qytetit të diturisë. Ai ishte burri i vajzës së Profetit të Shenjtë (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij). Dhe ai ishte ai që mbrojti Profetin kur të gjithë të tjerët ikën.

I lutemi Allahut të Madhëruar që të ringjallemi me Ali ibn Ebi Talibin (a.s) në ditën e gjykimit. Dhe i lutemi Allahut të Madhëruar të na jep mundësinë që të varrosemi në qytetin e shenjtë të Nexhefit, pranë komandantit besnik Ali ibn Ebi Talibit (paqja qoftë mbi të). I lutemi Allahut të Madhëruar që të ndriçojë zemrat tona me dritën e Aliut (paqja qoftë mbi të)!

Shkrim i përkthyer nga ky sajti.
There are 50 comments

Add yours
 1. Pam

  I’m really impressed with your writing skills as
  well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see
  a nice blog like this one today.

 2. Drusilla

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s weblog link on your
  page at suitable place and other person will also do similar in support of you.

 3. Liam

  Hello, Neat post. There is a problem along with
  your web site in internet explorer, could check this?
  IE nonetheless is the market chief and a large component to folks will omit your wonderful
  writing because of this problem.

 4. Nell

  hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical issues using
  this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and
  marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for
  a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update
  this again very soon.

 5. Phone Tracker Free

  When we suspect that our wife or husband has betrayed the marriage, but there is no direct evidence, or we want to worry about the safety of our children, monitoring their mobile phones is also a good solution, usually allowing you to obtain more important information.

 6. acquista Ozlodip legalmente in Bologna

  Hi there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept preaching about this. I’ll forward this article to him.
  Fairly certain he’s going to have a great read.
  I appreciate you for sharing!

 7. furital in München diskret kaufen

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate
  to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this
  site with my Facebook group. Chat soon!

 8. sklep online

  Wow, marvelous weblog layout! How long have you been running a blog for?
  you made blogging look easy. The full glance of your
  web site is magnificent, let alone the content!
  You can see similar here dobry sklep


Post a new comment