2.1

11 FAKTE PËR PAVARËSINË E KOSOVËS

Spread the love

Dita e shpalljes së pavarësisë së Kosovës padyshim që është një ndër ditët më historike të shtetit tonë, dhe të gjithë shqiptarëve anë e mbanë botës. 17 shkurti i vitit 2008 kishte qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, mirëpo kjo nuk i kishte ndaluar qytetarët të dalin dhe të festojnë. Me rastin e 11-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, po ju sjellim 11 fakte rreth ditës historike të 17 shkurtit 2008.

1) Pavarësia e Kosovës është shpallur me datën 17 shkurt 2008, në orën 15:39 minuta, ditë e diel.

2) Dizajnues i flamurit dhe i stemës së Kosovës është Muhamer Ibrahimi.

3) Të parët që nënshkruan deklaratën e pavarësisë së Kosovës, ishin: presidenti Fatmir Sejdiu, kryetari i kuvendit, Jakup Krasniqi, si dhe kryeministri i vendit, Hashim Thaçi.

4) Shtetet që njohën Kosovën si shtet pas shpalljes së pavarësisë që në ditën e parë ishin: Afganistani, Kosta Rika, Shqipëria, Franca, Senegali, Turqia, Britania e Madhe dhe ShBA.

5) Pergamena e vjetër 200-vjeçare në të cilën është nënshkruar deklarata e pavarësisë së Kosovës, gjendet në zyrën e kryetarit të Kuvendit, dhe atë e shkroi: prof. Shyqri Nimani.

6) Përveç pergamenës, aty gjenden edhe lapsi me të cilin vënë nënshkrimet, listat e nënshkrimeve të deputetëve pjesmarrës në seancë, si dhe flamuri i vendosur në seancën e shpalljes së pavarësisë.

7) Muzeu i Londrës ishte shteti që ia fali Kosovës pergamenën për shpalljen e pavarësisë.

8) Flamujt e parë të Republikës së Kosovës ishin shtypur në Turqi.

9) Himni i Kosovës, i kompozuar nga kompozitori Mendi Mengjiqi, për herë të parë ishte intonuar në seancën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

10) Yjet e bardhë në flamurin e Kosovës simbolizojnë komunitetet e ndryshme që jetojnë në Kosovë, harta e verdhë simbolizon pasurinë e Kosovës, ndërsa ngjyra e kaltër simbolizon Evropën.

11) Prezente gjatë seancës së shpalljes së pavarësisë të Kosovës, me transmetime direkte, kishin qenë edhe mediat më të njohura botërore si: CNN, BBC etj.

Redaksia e revistës “Vlera”.
There are 29 comments

Add yours
 1. Lonny

  Hello there! Do you know if they make any plugins to
  assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Appreciate it!

 2. compra de fosamax en La Paz

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, wonderful blog!

 3. spopress te koop online

  This design is incredible! You certainly know how
  to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 4. comprar fludrocortisone en Montreal

  What i do not realize is if truth be told how you’re no longer really much more well-favored than you might be now.
  You are very intelligent. You recognize therefore significantly in terms of this topic, produced me personally believe it from so
  many various angles. Its like women and men are not
  involved until it is something to accomplish with Woman gaga!
  Your own stuffs outstanding. At all times maintain it up!

 5. achat de somnifères à base de pratal

  Hello there! This blog post couldn’t be written any better!

  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 6. Medikamentenpreis in Belgien

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have performed an excellent job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this website.


Post a new comment