1.1

MENDIME TË ARTA

Spread the love

DY GJËRAT MË TË ÇMUESHME

Nuk ka asgjë më të çmueshme sesa dëshmori, por edhe më i çmueshëm është arsimtari që arsimon popullin e vet”.

(Muhamedi (pqmt), 570-632, Profeti i Islamit)

* * * * *

KUSH MA MËSON NJË SHKRONJË?

Të jesh i ditur është gjë e shenjtë, kush ma mëson një shkronjë, do të bëhem rob i tij”.

(Imam Aliu (pqmt), 601-661, dhëndri i Profetit Muhamed (pqmt) dhe imami i parë i Ehli Bejtit)

* * * * *

FALJA E MËKATEVE

Nëse Zoti ia falë mëkatet dikujt, askush nuk pyet përse ia ka falur”.

(Imam Zejnul-Abidini (pqmt), 659-713, stërnipi i Profetit Muhamed (pqmt) dhe imami i katërt i Ehli Bejtit)

* * * * *

NDIHMA PËR TË VARFËRIT

Ajo që i jep të varfërit arrin te Allahu para se të arrijë te i varfëri”.

(Imam Zejnul-Abidini (pqmt), 659-713, stërnipi i Profetit Muhamed (pqmt) dhe imami i katërt i Ehli Bejtit)

* * * * *

Ç’SJELL JETA INJORANTE?

Jeta e gjatë injorante s’mund t’i sjellë njeriut asgjë tjetër përpos injorancës”.

(Imam Gazaliu, 1058-1111, filozof, dijetar , jurist dhe mistik i famshëm persian)

* * * * *

MOS E MUNDONI SHPIRTIN KOT!

Pasi exheli (momenti i vdekjes) nuk të ka ardhur, mos e mundoni shpirtin kot”.

(Mevlana Xhelalud-din er-Rumi, 1207-1273, poet i famshëm persian, dijetar dhe mistik)

* * * * *

DY LLOJET E MBURRJES

Mburrja është dy llojesh: mburrja me veprën tënde dhe mburrja në krah të dikujt tjetër”.

(Jean de La Bruyère, 1645-1696, filozof dhe moralist francez)

* * * * *

MENDIMI PËR ZOTIN

Ajo që meriton vendin e parë në studimet tona është mendimi për Zotin”.

(George Berkeley, 1685-1753, filozof anglo-irlandez)

* * * * *

KUSH ËSHTË ARMA E FORTË KUNDËR NJERËZISË?

Dituria e të pamoralshmit është armë e fortë kundër njerëzisë”.

(Denis Fonvizin, 1744-1792, dramaturg rus)

* * * * *

FALJA E SHOKUT QË TË BËN KEQ

Nëse një shok të bën keq ty thuaj çka më bëre mua, falë të qoftë, por çka i bëre vetvetes, atë si të ta fali”.

(Friedrich Nietzsche, 1844-1900, filozof i njohur gjerman, filolog, poet dhe kritik kulturor)

* * * * *

DITURIA NA DËRGON TE PERËNDIA

Merr dorën e diturisë
Po ajo do të nxjerrë
Gjerë te froni i Perëndisë
Ndaj sajë do të shpjerë”.

(Naim Frashëri, 1846-1900, poet dhe veprimtar i madh i Rilindjes Kombëtare Shqiptare)

* * * * *

A ËSHTË MODA E KEQE?

 “Moda është aq e keqe sa që çdo gjashtë muaj ndërrohet”.

(Oscar Wilde, 1854-1900, poet dhe dramaturg irlandez)

* * * * *

Ç’THOTË KËSHILLA MË E MIRË NË BOTË?

Këshilla më e mirë në botë thotë të jesh i mirë”.

(Dr. Edgardo Malacaman, 1944, pediatër amerikan)

(Revista “Vlera”, nr. 9, nëntor/dhjetor  2013, fq. 17)
There are 97 comments

Add yours
 1. slot gacor hari ini

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.I’ll certainly return.

 2. Dor123

  Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you may be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will come back later on. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice evening!

 3. Dor123

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger ifyou aren’t already 😉 Cheers!

 4. Cua hang sua chua may tinh

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 5. 파워볼사이트

  Thank you, I have just been looking for info approximately this subject fora long time and yours is the greatest I’ve discovered till now.However, what concerning the conclusion? Are you positiveconcerning the source?

 6. Education

  Your style is so unique compared to other people I’ve readstuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.


Post a new comment