1.1

GRATË MË TË FAMSHME NË ISLAM (1)

Spread the love

Tërë lavdërimi i takon Allahut, Zotit të botëve, qofshin të bekuara zgjedhjet e Tij që ka emancipuar burrat dhe gratë nga zgjedha e shtypjes. Enesi rrëfen se Pejgamberi (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Në mesin e femrave që kanë arritur përsosmërinë dhe që ia vlenë për t’i pasuar ato janë: Merjemja e bija e Imranit, Hatixhja e bija e Khuvejlidit, Fatimja e bija e Profetit dhe Asija gruaja e Faraonit” (Transmeton Tirmidhiu).

Hadithi megjithatë referon se këto katër gra kanë arritur përsosmërinë në besim dhe karakter, nga virtyti i tyre, devotshmëria, durimi, mundi dhe morali. Jetët e tyre janë të ndriçuara me besim, devotshmëri, durim dhe mirënjohje. Jetët e tyre shërbejnë si fenerë të udhëzimit për të gjithë besimtarët, sidomos në kohën e mjerimit, vështirësisë dhe luftës.

Asija, gruaja e Faraonit

Ajeti kuranor thotë: “Dhe për ata që kanë besuar, Allahu ka përcaktuar një shëmbëlltyrë rreth tregimit për gruan e Faraonit, kur ajo u lut: ‘O Mbështetësi im! Ndërto për mua një shtëpi në Xhenet dhe më shpëto mua prej Faraonit dhe brutalitetit të tij dhe më shpëto nga të gjithë njerëzit që bëjnë të këqija’” (Surja et-Tahrim, ajeti 11).

Kurse historia islame tregon që: Kur magjistarët ranë në sexhde dhe deklaruan besimin e tyre në Allahun dhe pranuan Musanë (paqja qoftë mbi të) si profet të Allahut – gruaja e Faraonit gjithashtu deklaroi besimin e saj. Faraoni filloi dënimin e saj duke e tërhequr atë për toke dhe duke e ekspozuar atë në diell në mesin ditës. Kur ai largohej prej saj engjëjt vijnin dhe i bënin hije asaj me krahët e tyre. Faraoni pastaj i dha një zgjedhje asaj: “Ose heq dorë nga besimi juaj, ose të jeni të përgatitur se kam për t’iu shtypur me një gur të madh”. Kështu që ajo zgjodhi që të shtypej. Kur ajo u vendos në tokë, ajo ngriti sytë e saj kah qielli dhe e pa vendin e saj në xhenet dhe u lut. Pasi mbaroi lutjen, shpirti i saj u ngrit lart në qiell dhe guri i madh ra dhe shtypi trupin e saj të pajetë.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 9, nëntor/dhjetor 2013, fq. 19)

Vazhdon
There are 52 comments

Add yours
 1. Onwin

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Metropol Halı Karaca Halı Öztekin ve Selçuklu Halı Cami Halısı ve Cami Halıları Türkiye’nin En Büyük Cami Halısı Fabrikasıyız…

 2. Elisha

  Hello there, You have done an excellent job.
  I will definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this web site.

 3. Anja

  It’s nearly impossible to find educated people in this
  particular topic, however, you sound like you know what you’re talking about!

  Thanks

 4. mebeverine met of zonder voorschrift in Frankrijk

  Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring
  writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little
  lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are
  so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any tips? Thank you!

 5. Tim

  excellent submit, very informative. I ponder why the opposite experts of this
  sector do not understand this. You must continue your
  writing. I am confident, you’ve a great readers’ base already!

 6. Karolyn

  Spot on with this write-up, I honestly believe that this website needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read more,
  thanks for the information!

 7. Marsha

  I’m really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A handful of my blog audience have complained about my website not working correctly
  in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any advice to help fix this issue?

 8. Gena

  Valuable info. Lucky me I found your web site unintentionally,
  and I’m stunned why this twist of fate didn’t came about earlier!

  I bookmarked it.

 9. zakup chloramphenicol w Łodzi

  I believe what you wrote was very reasonable. But, what about this?
  what if you composed a catchier post title?
  I ain’t suggesting your content is not solid., however suppose you added a title that makes people desire more?
  I mean GRATË MË TË FAMSHME NË ISLAM (1) | Revista Vlera
  is a little boring. You might look at Yahoo’s front page and note how
  they create article headlines to get viewers to click. You might add
  a related video or a related pic or two to grab readers excited
  about what you’ve written. In my opinion, it could make your
  blog a little livelier.

 10. aankoop van zumandimine in Italië

  Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your site.

  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have done an excellent job. I’ll definitely digg
  it and individually suggest to my friends. I’m confident
  they’ll be benefited from this web site.

 11. achat de neradin en ligne

  I am extremely impressed together with your writing talents as neatly as with the format
  on your blog. Is that this a paid theme or did you customize it your self?
  Either way keep up the excellent high quality writing,
  it is uncommon to see a nice weblog like this one nowadays..

 12. benadryl pour la fertilité

  Greate post. Keep posting such kind of info on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You’ve performed an excellent job. I will definitely digg it and individually
  recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this site.


Post a new comment