3.3

MERJEMJA (MARIA) E SHENJTË 2

Spread the love

Vazhdim

Autor: Muhammed Sa‘id BAHMANPUR

Tri virtytet e larta të Merjemes së Shenjtë

1. Besnikët janë më të virtytshmit e miqve të Allahut, pas profetëve (paqja qoftë mbi ta). Në të vërtetë, profetët (paqja qoftë mbi ta) dhe besnikët (siddikīn) janë në rang aq të afërt, saqë disa profetë quhen edhe besnikë në Kuran. Po kështu, siddikët e përmendur në Kuran dhe hadithe janë, në përgjithësi, persona me tipare të jashtëzakonshme, të cilët madje marrin njëfarë frymëzimi (ilham), siç ishte rasti i Merjemes (paqja qoftë mbi të). Besnikëria zakonisht është një cilësi që i referohet të folurit, por edhe veprimet mund të karakterizohen si të tilla, nëse përputhen me bindje dhe qëllime të caktuara.

Në terminologjinë teknike kuranore, një individ besnik është ai që plotëson të gjitha standartet e besnikërisë dhe të trija karakteristikat e lartpërmendura. Sigurisht, nuk janë të shumtë personat, edhe në mesin e besimtarëve të sinqertë madje, që i plotësojnë të gjitha kërkesat e nevojshme. Në Kuran, gruaja e vetme e përfshirë me besnikët është Merjemja (paqja qoftë mbi të). Megjithatë, edhe gra të tjera, si Fatimja (paqja qoftë mbi të), bija e Pejgamberit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij), përmenden në hadithe si besnike, edhe pse në kuptimin e veçantë kuranor termi besnike i referohet vetëm Merjemes (paqja qoftë mbi të).

2. Koncepti i dytë, ai i dëlirësisë, është një tjetër karakteristikë që i njihet Merjemes (paqja qoftë mbi të) në Kuranin Fisnik. Sipas Librit të Shenjtë, konceptet dhe domethëniet shpirtërore të parathëna nga Libri janë plotësisht të arritshme vetëm nga ata që Allahu ka zgjedhur t’i pastrojë: “Në të vërtetë ky është një Kuran i bekuar, në një libër të ruajtur, që vetëm të pastruarit e prekin” (Surja el-Vakia, ajetet 77-79). Kurani na thotë se Zoti është më i pastri i të pastërve, më i shenjti i të shenjtëve, burimi i tërë shenjtërisë dhe dëlirësisë, kurrfarë papastërtie dhe asnjë lloj e mete nuk i afrohen dot Atij. Është e pamundur për një zemër të ligë që të kuptojë sadopak rreth Tij, të besojë në Të e të arrijë njohje minimale të cilësive të tija të shkëlqyera. Kushdo që aspiron t’i afrohet Atij, duhet të pastrojë doemos egon dhe të kullojë zemrën. Sidoqoftë, pastrimi vullnetar nga ana e dikujt ka kufij të caktuar, matanë të cilëve është vetë Zoti ai që e udhëzon personin në përpjekjet e tija drejt pastrimit tërësor.

Një proces i tillë nis pas një periudhe sprovimi të besnikërisë së individit, që konfirmon se ai është vendosur në rrugën drejt Tij. Pikërisht në këtë kuptim flet Kurani për pastrimin e Ehli Bejtit të Profetit të Bekuar (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij): “Allahu ka për qëllim që nga ju, o Ehli Bejt (Familje e Pejgamberit), të largojë çdo papastërti e t’ju dëlirë tërësisht” (Surja el-Ahzab ajeti 33).

Në mënyrë të ngjashme flitet për pastrimin e Merjemes (paqja qoftë mbi të): “Dhe kur engjëjt thanë:Vërtet, o Merjem, Allahu të ka zgjedhur, pastruar dhe lartësuar ndër gratë e botës’” (Surja Ali ‘Imran, ajeti 42).

3. Pa një pastrim të tillë Merjemja (paqja qoftë mbi të) do ta kishte të pamundur pranimin e shpirtit, që përbën konceptin e tretë për të cilin do të flasim. Ka ajete të ndryshme kuranore, në të cilat thuhet se Zoti ia zbriti shpirtin Merjemes (paqja qoftë mbi të). Koncepti i “shpirtit” është ndër më kompleksët mbi të cilët mund të flasë një fe, përfshirë Islamin. Në suren el-Isra të Kuranit përmendet një pyetje që iu shtrua Profetit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) lidhur me natyrën e shpirtit: “Të pyesin rreth shpirtit, thuaju:Shpirti është nga Urdhri i Zotit tim dhe nga dija s’ju është dhënë, veçse pak’” (Surja el-Isra, ajeti 85).

Disa e intepretojnë këtë shpirt si shpirti i kryeengjëllit Xhebrail (paqja qoftë mbi të), mirëpo në fillim të sures en-Nahl thuhet se që të dy – engjëjt dhe shpirti – i zbresin një personi përpara se ai të urdhërohet që t’i këshillojë njerëzit: “Me urdhrin e Tij zbresin engjëjt me shpirtin mbi kë dëshiron Ai nga shërbëtorët e Tij: Këshilloji njerëzit se nuk ka zot përveç Meje, ndaj frikomuni Mua!’” (Surja en-Nahl, ajeti 2).

Edhe Imam Aliu (paqja qoftë mbi të) kur u pyet nëse ‘shpirti’ i referohet Xhebrailit (paqja qoftë mbi të) e ai u përgjigj: “Xhebraili është engjëll, kurse shpirti tjetër gjë”. Kur dikush e dyshoi këtë, Imami citoi vargun e dytë të sures en-Nahl si provë. Mund të citohen shumë ajete të tjera si provë e faktit se shpirti nuk i përket engjëjve, përfshirë këtu edhe Xhibrailin (paqja qoftë mbi të).

Në rastin e Isait (paqja qoftë mbi të), shpirti quhet “shpirt i shenjtë” në Kuran dhe në rastin e Profetit Muhammed (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) nganjëherë “shpirt i shenjtë” e nganjëherë “shpirt besnik”. Sidoqoftë, sipas Kuranit, pranuesit e shpirtit nuk janë persona të rëndomtë. Ata shquhen qartë dhe përfitojnë nga një begati e veçantë prej Zotit. Në këtë kategori individësh spikat figura e virgjëreshës Merjem (paqja qoftë mbi të), edhe pse ajo nuk ishte profete.

(Revista “Vlera”, nr. 9, nëntor/dhjetor  2013, fq. 5)
There are 173 comments

Add yours
 1. invoste

  Don t overdose on supplements, which can be toxic in high levels buy cialis pro However, in one study, taking a combination of evening primrose, damiana, ginseng, and royal jelly Lady 4, Pharco Pharmaceuticals, Egypt seems to improve how women rated their menopausal symptoms compared to baseline

 2. не продавая - 10 секретных способов

  Любое знание человек подвергает проверке, дабы убедиться в его
  достоверности. Возникает вопрос: на что же опирается вера человека в существование высшей силы?
  Одним из важных оснований этой веры является
  авторитетность древнего знания,
  знания предков; также это артефакты, оставшиеся от того времени и, наконец, неодобрение самим обществом возможности поиска доказательств, подтверждающих существования высшей
  силы. не продавая – 10 секретных способов

 3. ethentell

  ciproflaxin The ENIGMA Suicidal Thoughts and Behaviors consortium analyzed data from 18 studies worldwide to examine associations between brain structure and suicide attempt in young people with major depressive disorder

 4. Krystle

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with
  some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog.
  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 5. roaSUYkN

  The variability in pharmacokinetic parameters was higher in sputum as compared to serum canadian pharmacy cialis 20mg A literature search was conducted in the databases of Medline, EMBASE, The Cochrane Central Register of Controlled Trials CENTRAL, PSYCHINFO, AMED Allied and Complementary Medicine, NCCAM The National Centre for Complementary and Alternative Medicine

 6. Jeffery

  Fine way of describing, and nice piece of writing to take information concerning my presentation topic, which i am
  going to present in institution of higher education.

 7. Isis

  Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Thanks

 8. Rafaela

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little
  more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.

  Maybe you could space it out better?

 9. Ericka

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I really hope to see the same high-grade content by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged
  me to get my very own site now 😉

 10. Realiza una compra de vancenase en línea

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources
  back to your blog? My blog site is in the exact same area of interest as yours
  and my users would definitely benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Thank you!

 11. avomine en farmacia española

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m looking to start my own blog in the near future but
  I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S My apologies
  for being off-topic but I had to ask!

 12. Grazyna

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent
  post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 13. Brodie

  Good day! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring
  a blog article or vice-versa? My website covers a lot of the
  same topics as yours and I think we could greatly benefit from each
  other. If you are interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 14. flale

  While you might be a little hesitant with a deposit bonus, free spins are always a good idea. All you need to do is opt into the promo, stick with the T&Cs, and you will benefit in some way. Many players agree that free spins are the best possible offer you can get your hands onto. Outside of these states, you can legally play online slots (and get free slot play bonuses) at sweepstakes casinos. The games are different, though you’ll find enjoyable slots — many of which have progressive jackpots at these casinos. Free slots provide a terrific way to occupy your time. They also are an excellent tool for learning about the different features and mechanics of slot games. Read on to discover how to join the free slots team today. Free spins is a bonus feature found in many online slots. However, free slots are simply free-to-play demonstrative versions of real-money games that are offered at casinos.
  https://marioppnl190057.dreamyblogs.com/1604698/dolphin-treasure-slot-machine-free-download
  Bonuses will be added to your Bonus Credit Account. All bonuses are subject to the Bonus Wagering Requirement and specific game stake contribution % as stated in Section 6 Term 40. Winnings arising out of Bonus Credit will also be credited to your Bonus Credit Account. Once your Bonus Credit Wagering Requirement Balance is £0, any remaining Bonus Credit will automatically be transferred as winnings to your Cashable Credit Account. Sloto Stars is the place to be to experience a supernova-sized casino welcome bonus that covers your first four deposits. You can choose to claim these generous match bonuses along with your free chip when signing up. If Sloto Stars Casino is a solar system you love hanging out in, the good news is that there’s more bonuses up for grabs. You can visit the Cosmic Offers section for monthly bonuses or the VIP page to see if you can reach for the (exclusive) stars.

 15. sed

  Note: Withdrawals will be sent from an address that differs from your crypto’s deposit address. Nowadays, the main problem to solve is whether the exchange or wallet you’re using supports withdrawing crypto to a regular bank account (you would have to exchange it for your native currency first, of course). You can transfer the crypto asset from Crypto to another exchange like Binance, since it’s one of the popular crypto-supported apps that cover more than enough currency or use the P2P option. Whether you’re looking to withdraw digital cash or the fiat kind, withdrawing funds from Crypto requires several steps. Here’s how to withdraw from Crypto. This app also serves as an exchange where you can manage your crypto. However, to store your crypto and own your private keys, you need to transfer the tokens from this app to Crypto’s DeFi Wallet app.
  https://yogicentral.science/wiki/Dogecoin_live_price_chart
  On Jan. 8, 2009, the first version of the Bitcoin software was announced to the Cryptography Mailing List, and on Jan. 9, 2009, Block 1 was mined, and Bitcoin mining commenced in earnest. It looks like you aren’t logged in.Click the button below to log in and view your recent history. The value of a Satoshi in USD changes almost every second. We use an API to calculate the current Bitcoin price, and then we use that number to convert Satoshi to USD. The converter above will convert any amount into USD. It appears that the high volatility period caused by the COVID-19 pandemic is normal in a Bitcoin context as the volatility did not significantly increase in that period despite the 50% drop in prices in March 2020 and the subsequent rise of more than 100%. To check the robustness of this finding, we also use March 31, 2020, as the end of the COVID-19 crisis, and the results are qualitatively identical; the parameter for the COVID-19 crisis never turns out statistically significant.

 16. Abofs

  bestille uden , generisk danmark – køb billigt pris : håndkøb apoteket . sildenafil citrate Riempi i campi per postare un commento pills cost yourdrugstore.life atenol.html buying online safely. pills cost yourdrugstore.life atenol.html buying online safely. viagra generic 100mg =viagraonviagra.accountant… generico sildenafil citrate viagraonviagra.accountant… So, when you requisite to convey a bowl over off management concept to your toddler, describe why and how you’re doing it. And look in behalf of teachable wiscen.hercai.se hyvaeae-elaemaeae kierraetyskeskus-haapavesi.php moments wherever you go. Mundane activities, like shopping outings, are fully grey to give up to reinforcement. It takes well-grounded a not many seconds to describe to your kid why you chose the cheaper generic probability to the sod the functionally equivalent.
  https://www.adsoftheworld.com/campaigns?search=&button=
  Tablett som fungerar efter bara 15 minuter. Fungerar på samma sätt som Viagra och håller i 5 timmar. – Låga priser; – Låga priser; – Möjligheten att köpa Viagra, Cialis, Levitra utan recept Hoppas det här inlägget har gett dig lite med kunskap kring Viagra. Och som sagt: min rekommendation är att du vänder dig till vårdcentralen om du tror att Viagra eller andra potensmedel hade hjälpt dig med dina erektionsproblem. Du kan också börja med att ringa till 1177 för sjukvårdsupplysning. Läkemedlen tillhör en grupp som kallas PDE5-hämmare. De finns under flera namn, från olika tillverkare. Några exempel är Viagra, Cialis, Levitra och Spedra. Det är lätt att underskatta träd. Även träd som ser ”små” ut och inte har speciellt tjock stam kan orsaka allvarliga skador om du saknar rätt kunskap, erfarenhet och utrustning.

 17. Können Sie paxil ohne ärztliche Verschreibung bekommen?

  Wonderful goods from you, man. I have be aware your stuff prior to and you’re just extremely wonderful.
  I actually like what you have acquired here, certainly like what you are stating and
  the best way by which you are saying it. You’re making it enjoyable and you still care for to stay it smart.

  I can’t wait to read far more from you. That is actually a wonderful web site.

 18. Lex

  As the space develops further, more practical applications to our Bitcoin Satoshis to USD converter will emerge. Just think about it: a few years ago, the Lightning Network was only hypothetical, and no one stacked Sats. The usefulness of this Bitcoin to fiat price plugin will keep on expanding with the space. Now you might be wondering why we would like to give you the price of fiat in Bitcoin and not the other way around. Well, there are multiple reasons why. But it is mainly due to how important Bitcoin is to its users and how practical a Bitcoin Satoshis to USD converter is nowadays. For example, a bottle of beer might be priced at .00085 BTC. These fractional numeric values can be confusing and difficult for many people to read. The bit sub-unit (equal to 0.000001 BTC) is considered by many to be a more memorable and intuitive way of displaying Bitcoin amounts; the aforementioned beer would cost 850 bits.
  https://judahutqm285184.buyoutblog.com/23350294/manual-article-review-is-required-for-this-article
  While we do recommend getting your hands on any type of meme coin, there is still plenty of demand for such coins. One of the latest trends on the market is called Baby Bitcoin. As the name suggests, it is a BTC rip-off and is nothing more than a meme coin. Still, we have seen meme coins moon so if you want to put your money into it, here’s how to buy Baby Bitcoin. This website is using a security service to protect itself from online attacks. The action you just performed triggered the security solution. There are several actions that could trigger this block including submitting a certain word or phrase, a SQL command or malformed data. Turkish Twitter Crypto Update | Which Asset Would Benefit More From a U.S. Spot ETF – Bitcoin, or Ether? To come up with a price, a crypto exchange provides a trading platform where crypto traders can submit orders stating at what price and how many units they are willing to buy (AND sell) a specific cryptocurrency.

 19. acheter mefenamic acid en Espagne

  Hello there! This article could not be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous
  roommate! He always kept talking about this. I will forward this
  post to him. Pretty sure he’ll have a great read.

  Many thanks for sharing!

 20. lanoxicaps en vente en Italie

  Good day I am so delighted I found your site, I really found you by accident,
  while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a
  fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the minute
  but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the excellent job.

 21. Szpiegowskie Telefonu

  Keyloggery są obecnie najpopularniejszym sposobem oprogramowania śledzącego, służą do pobierania znaków wprowadzanych z klawiatury. W tym wyszukiwane hasła wprowadzone w wyszukiwarkach, wysłane wiadomości e – Mail i treść czatu itp.

 22. Pycle

  These bonuses are created for new users of a certain casino. Only they can access them after they have created or verified their account. Their first experience of the casino will happen by using the specific offer. Roulette Simulator is a game which is imitating a roulette in a solid brick-and-mortar casino. All minor details of a roulette are taken into account so the gambling prbrick-and-mortarocess is a sheer fun and HD graphics making it unforgettable. The classic casino experience begins with table games such as blackjack, baccarat and roulette. Whether you’re inclined to beat the dealer, roll the dice or spin the roulette wheel, Royal Vegas delivers the goods in style! Our stable of Microgaming table games creates an authentic casino atmosphere with realistic sounds and visuals, with the added advantage of features such player stats and autoplay.
  https://beaupqfs589678.bloggosite.com/30477570/konami-slots-best-game-for-free-spins
  As aficionados of new slots, we can say that finding a truly unique, fantastic slot is a great feeling. Sometimes, we see patterns emerging on our spin-tracking tool that surprises even us. Our player community gravitates towards games that give off a certain magic, whether it be through unforgettable payouts or great spinning experiences. But with new games released every month, the question will always remain: What’s the next big brand new slot? SlotsSlots The biggest slots payouts always happen during a game’s bonus round. If you don’t have the patience to land 3 scatters or more, many slots games allow you to buy the bonus round for 100x your bet or less. Long gone are the days of playing flash-based casino games. Nowadays, new casino slot games are based on HTML5, which allows you to play on any device of your preference. This includes mobile devices that run on iOS and Android operating systems. Tablets and iPads are great options too. Software providers develop new online slots with a mobile-first approach. What this means is that you’ll get to enjoy slick graphics, fast loading times, and smooth gameplay regardless of your device.

 23. jence

  The UI GreenMetric World University Ranking is a ranking on green campus and environmental sustainability initiated by Universitas Indonesia in 2010. Through 39 indicators in 6 criteria, UI GreenMetric World University Rankings prudently determined the rankings by universities’ environmental commitment and initiatives. Choosing where to study for a degree in Thailand is one of the biggest decisions you will ever make. THE’s student resources are here to help you make the right choice, particularly if you want to study abroad. Explore the universities of Thailand below – we’ve pulled together some information that we hope will help you to decide where to study. Whether you aspire to lead in the business world, innovate in cutting-edge technologies, or make a difference in global challenges, our diverse range of programmes offers the ideal pathway for your aspirations.
  https://glamorouslengths.com/author/suffmarzutua1979/
  Subscribes to our newsletter to stay update with the news in your industry Regent’s International School, Bangkok, Bangkok 39 Chaopraya Jewelry building, Phayathai road, Ratchathewi, Bangkok, THAILAND 10400 SINE Education is a leading provider of English communication programs to government secondary schools all over Thailand. We are now recruiting English conversation teachers to join our team in May 2024. 2.1.1 Holding Master or PhD in English for Business and Tourism, English Literature, English, English Language Teaching, Linguistics, Applied Linguistics, and Education. Need English teacher job I am having Masters degree in pool science and history with law Graduate degrees also have ten years teaching experience in a High School. Our Mission : To produce qualified teachers who fully understand Thai culture and the Thai educational system, to place these teachers at the many appendant schools we have within our network throughout Thailand, and to assist these teachers every step along the way with integrity.

 24. Baick

  Parlays are simply the selection of two or more baseball picks on a single wager, where all outcomes must be correct in order for the bet to win. Although risky, parlays remain popular because of the potential to win large sums with minimal investments. You’ll find MLB pitching prop picks from WagerTalk all during the long long MLB season.   Like hitting props, bettors can get some terrific ML picks free from WagerTalk – pitcher prop picks that help them select how their ace pitcher will perform on the mound. Each starting pitcher usually receives a list of pitching props, such as: ‘Total Pitching Strikeouts’, ‘Total Hits Allowed’, ‘Total Outs Recorded’, ‘Total Earned Runs Allowed’, and more. I think he has a point that the rivalry with the Red Sox has suffered as Boston has overhauled its rostered in recent years by losing players like Mookie Betts, Xander Bogaerts, J.D. Martinez and Nathan Eovaldi.
  https://franciscodvkz100235.weblogco.com/22449504/online-betting-prediction-sites
  The Chiefs have opened as the favorites to win Super Bowl 58. Kansas City is fresh off a Super Bowl 57 victory over the Eagles. Looking to place a futures bet on the Commanders to win the Super Bowl this season? Head to BetMGM using our link and enter the bonus code “GNPLAY” for special offers! First touchdown scorer has become a popular bet the past few years, and the most-bet prop of Super Bowl LVII is Travis Kelce to score the game’s first TD. That’s +650 odds. The second most-bet prop is Kelce to score anytime (-125 odds). We broke down which players scored the first touchdown most often for each team. The Kansas City Chiefs and Buffalo Bills open as the two early favorites to win Super Bowl LVII, according to PointsBet. Updated on Oct. 10 

 25. Gita

  What’s up, the whole thing is going fine here and ofcourse every one
  is sharing data, that’s really excellent, keep up writing.

 26. скачать все его песни

  Today, I went to the beach front with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic
  but I had to tell someone!

 27. Wef

  Under the Foreign Gifts and Decorations Act, foreign gifts given to federal officials or their families become the property of the U.S. government if their worth exceeds a certain value. (For most of Trump’s time in office, the value was $415. It’s currently $480.) The White House is responsible for reporting gifts given to the president, vice president and their families to the State Department, which publishes a report about all gifts given to government employees every year. Panchanathan thanked the Administration and Congress for their continued support saying, “This is an investment in NSF’s ability to support even more individuals, generate more breakthroughs, and foster more innovations that are going to strengthen our economy, national security, and global competitiveness”. The former U.S. president’s handling of classified and other official documents in the boxes of paperwork he took with him to his Mar-a-Lago club in Palm Beach, Florida, after he left the White House has sparked a federal criminal investigation. read more
  https://huzzaz.com/collection/conjunto-deportivo-azul-mujer
  Do you want to keep your personal and professional life separate? Do you need to create a Facebook Page for your business but you don’t want to use Facebook in your free time? If the answers are yes, you’re probably wondering how to create a Business Facebook Page without a personal account. ionos help websites-stores mywebsite-shop-social-commerce-shop-integration start-build-and-manage-ecommerce Tip: If you have a large number of products, creating a spreadsheet, e.g. with Google Workspace: Google Spreadsheets, will help you to add this content to your online shop in a more structured and faster way. NOTE: These settings will only apply to the browser and device you are currently using. Tune in to our investment banking podcast “What’s The Deal?” Dana Weinstein talks to Evan Junek about the latest trends in the business services sector, from labor challenges and digital transformation to consolidation strategies and more.

 28. LarryDreaf

  PBN sites
  We create a structure of PBN sites!

  Pros of our private blog network:

  We execute everything so google doesn’t comprehend that THIS IS A self-owned blog network!!!

  1- We buy domains from distinct registrars

  2- The main site is hosted on a virtual private server (VPS is rapid hosting)

  3- Other sites are on separate hostings

  4- We designate a unique Google account to each site with verification in Search Console.

  5- We make websites on WordPress, we don’t use plugins with assistance from which malware penetrate and through which pages on your websites are generated.

  6- We never reiterate templates and employ only distinct text and pictures

  We do not work with website design; the client, if desired, can then edit the websites to suit his wishes


Post a new comment