Nama-nama-Mekah-di-Dalam-Alquran

Pozita e haxhit në Islam

Spread the love

Prof: Hurije Salihin

Pozita e haxhit në Islam

LEBEJK ALLAHUMME LEBEJK

Haxhi që nga kohët e largëta ka pasur një pozitë të rëndësishëm në mesin

muslimanëve. Çdo vit me mijëra muslimanë të entuziazmuar, nga të gjitha këndet e botës

marrin udhëtimin e tyre për në vendet e shenjta të botës islame, në Mekën dhe Medinen e

Bekuar. Ata i kanë përballuar të gjithë vështirësitë dhe problemet që i ka shoqëruar ky

udhëtim, sepse qëllimi i vetëm i tyre ka qenë arritja në kohë për të kryer ritualin e duhur,

duke thënë; LEBEJK ALLAHUMME LEBEJK – “të jam përgjigjur dhe të kamë

ardhur pranë o Allahu im. “

Hz. Aliu r.a. ka thënë;

”Zoti ju ka bërë obligim haxhin dhe vizitimin e Qabesë, të cilën shtëpi (të Zotit) që e

ka përcaktuar si kible (vend drejtimi) për njerëzit , ata shkojnë sikur të eturit që

vrapojnë pas oazës, shkojnë pas saj dhe si pëllumbat kërkojnë strehim tek ajo. Zoti

e ka përcaktuar atë (Qaben) si manifest i modestisë së njerëzisë ndaj madhështisë së

Zotit dhe shenjë e nënshtrimit të tyre, karshi Plotfuqisë së Tij.”

Prej nipit të Pejgamberit s.a.v.s. imam Xhafer Sadiku, (mësuesi i imam Ebu

Hanifes) janë transmetuar shumë thënie lidhur me haxhin dhe rëndësinë e tij në shoqërinë

islame: “Feja (Islame) është në këmbë derisa Qabeja është në këmbë. Nëse njerëzit e

lënë mënjanë vizitimin e Qabesë, do të ballafaqohen me dënimin e Zotit dhe nuk do të

gjen dot shpëtim.”

Në kohën kur profeti i Islamit Muhamedi s.a.v.s. pas Arafatit, arriti në vendin

Abtah, një prej arabëve të shkretëtirës i erdhi pranë dhe tha: “O i Dërguar i Allahut, unë

jam njeri shumë i pasur dhe desha ta kryejë haxhin, por hasa në pengesë. Tani më

urdhëroni çfarë vepre të mirë mund të kryejë unë në mënyrë që të fitojë sevapin e

haxhit!” I Dërguari u kthye nga kodra Ebu Kabis dhe deklaroi :” Madje nëse ke flori sa

kjo kodër dhe e hap atë në rrugën e Zotit nuk do të arrish të përfitosh sevapin që e

kanë fituar hanxhinjtë.”

Said Semmani thoshte :”Unë çdo vit shkoja në Haxh, një vit që njerëzit u

ballafaquan me probleme dhe kishte vështirësi nga pikëpamja e gjendjes ekonomike, për

arsye se nuk binte shi shokët e mi më thanë:

-Nëse e jep koston e haxhit si lëmosh në rrugën e Zotit do të përfitosh më shumë

sevap sesa nga haxhi.

– Unë u tregova atyre : A jeni sigurt për këtë gjë? Më përgjigjen:

– Po! Pas kësaj unë dhashë si lëmosh të varfërve koston për haxhin tim dhe nuk

shkova në haxh. Por në natën e Arefatit pash një ëndërr që më bëri pishman për veprimin

tim duke u bzuar në fajlët e shokëve, dhe thash me vete se tani tutje nuk do t’i besoj

askujt dhe asnjëherë nuk do la haxhin. Viti i ardhshëm kur shkova në haxh dhe takova me

njërin prej nipave të profetit në emër Xhafer bin Sadik në Mina dhe i tregova ngjarjen

time, ai duke më këshilluar tha : “A ka ndonjë adhurim tjetër si haxhi ?”, pra a ka më

shumë sevap ndonjë adhurim tjetër, se sa kryerja e haxhi,?

-A nuk ke dëgjuar porosinë e të Dërguarit Muhamedit s.a.v.s. në haxhin

lamtumirës? Kur ai qëndronte në Arafat, para perëndimit të diellit, i tha Bilalit thuaju

njerëzve të pushojnë dhe kur të gjithë pushuan mbajti një fjalim shkurtër ku ndër të tjera

tha:

”Zoti ju ka bekuar të gjithëve, i fali mirëbërësit prej jush, dhe pranoi

ndërmjetësimin e tyre në lidhje me mëkatarë, prej jush. Pra, tani do të ikni pa

mëkat dhe për njerëzit që kanë bërë krime iu ka siguruar pëlqimin e Tij , duke ia

falur”.

Në kohërat e kaluara për shkak të largësisë së rrugës, mospasja e mjeteve

transportuese të përshtatshme, mospasja e kushteve të mira, mospasja e sigurisë në rrugë,

ekzistimi i hajdutëve të armatosur nëpër rrugë si dhe pengesa tjera. Të gjithë këto

konsistonin faktorë që i kërcënonin haxhilerët. Shumë prej tyre vdisnin gjatë rrugës dhe

nuk u kthenin dot në atdheun e tyre.

Në vitin 402 sipas hixhretit një grup prej haxhilerëve që udhëtonin me anije, si

pasoj e tufanit të fuqishëm humbin jetën.

Në vitin 403 pasi që hajdutët përgatitën një skenar dhe e i hodhën helmë oazës ku

haxhilerët shuanin etjen, pastaj kërkuan shumë para për t’i lejuar që të pinë ujë dhe në

fund 15.000 persona prej haxhilerëve humbën jetën.

Në vitin 405 nga 20.000 haxhilerë vetëm 6.000 u kthyen në shtëpitë e tyre dhe ata

u detyruan të prenë devetë e tyre për t’i shpëtuar vdekjes nga urie. Gjithashtu në vitin

349 kur haxhilerët e Egjiptit u kthyen në shtetin e tyre një natë i befasoi vërshimi dhe

shumë prej tyre e humbën jetën. Pikërisht për këtë shkak kur haxhilerët po ktheheshin në

vendet e tyre, duke i përballuar të gjithë vështirësitë, njerëzit i prisnin me shumë gëzim

dhe i çmonin shumë, kurse ata krenoheshin dhe ndiheshin të ngadhënjyer. Madje para se

të hynin në qytet, ata natën e kalonin në afërsi të qytetit me qëllim që të hynin në qytet

herët në mëngjes që të priteshin në mënyrë të denjë.

Armiqtë e Islamit, përkundër kësaj madhështie dhe lartësie të përjetuar gjatë

historisë, me propagandat e tyre helmuese kanë bërë përpjekje për të ftohur muslimanët

nga haxhi dhe për të zvogëluar rëndësinë dhe rolin e madh të haxhit për jetën shpirtërore

të muslimanëve, por nuk ia kanë arritur qëllimit.
There are 135 comments

Add yours
 1. 오피뷰

  hello there
  i have learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting Aspectmontage makes it easy as can be and affordable for you to upgrade your windows, doors, roofing, showers or baths“오피뷰”’m really impressed with your writing skills and also indow replacement Boston In addition to installing abode improvement products that compel your serene,

 2. 강남풀싸롱

  i have learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you have right here on this post.“강남풀싸롱” Nice blog here! Also your site rather a lot up fast! we concentration on quality! We finalize our work space and hamper within your budget no matter what kind of programme you have in mind!

 3. 성인망가

  Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog
  hyperlink to your host I’m not sure why but this web site is loading extremely slow for me“성인망가” I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin.I wonder how so much effort you place to make one of these fantastic informative web site.

 4. 5 способов вернуть интерес к работе и увлечениям

  Говорит ли поведение людей об их установке на какой-либо смысл жизни?

  В принципе, да – люди желают
  счастья и хотят пребывать в
  этом состоянии. Психологическая сторона этого стремления – отсутствие боли и неудовольствия и, вместе с тем, – переживание удовольствия
  от сознания себя счастливым. Следовательно, смысл жизни находится в прямой зависимости от принципа удовольствия.
  5 способов вернуть интерес к работе и увлечениям

 5. 카지노사이트

  I like your blog it’s very good and informative , I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change 카지노사이트 Appreciate the helpful information Would you propose starting with a free platform like WordPress

 6. glicy

  You have to choose a table that at first looks and is neatly arranged. The neatly arranged business is a Golden Bird Icon with one Wild. Actually, no one knows for sure what a Super Win table or a really good table looks like when playing this game. But we can see some pictures that have been played by the streaming player Higgs Domino Island. We can imitate the table they have obtained so that we can produce this Super Win and get free chip Higgs Domino. Event Higgs Domino Island Remember that you can bet using free chip Higgs Domino. Top Gimana? Cukup mudah untuk dicoba, kan? Fitur percepatan game membuat X8 Speeder menjadi salah satu aplikasi cheat scatter Higgs Domino 2021 yang paling dicari, loh! Hutchinson does need some development as a blocker, but does bring some solid skills to the table. The Bears are already on the cusp of a solid receiver group with Darnell Mooney and Chase Claypool returning, but on day three they could still have the opportunity to add an additional starter that gives them the opportunity to play Mooney or Claypool in the slot. And while Hutchinson doesn’t have quite the same t, he complements them well with his ability to haul in big catches in big moments.
  http://compnetltd.net/wp/2020/10/13/60-igrovyh-avtomatov-dlja-igry-na-nastojashhie-54/
  We also take fairness and transparency very seriously, and only accept new slot sites that offer fair welcome bonuses and promotions. We know how exciting it is to sign up to a new slot site and be gifted a new slots bonus to play new games. But, overly restrictive terms and conditions attached to a bonus only leads to disappointment, complaints, and worse still, refused withdrawals. We don’t take kindly to predatory terms and conditions designed to mislead, and so you’ll only find top rated new slot sites here that are fair, transparent, fully UK licensed, and care about their customers. Luckyland Slots sister casinos would be Fortune Coins, Chumba Slots, and the newcomer WOW Vegas. With the newest slots sites, you will have amazing ways to play and win. The best UK sites will offer exceptional bonuses for new members. You will also find all the hottest game releases from your favourite providers. If you truly want the best experience possible, check out our recommended new slots sites for 2023. You will surely be able to find a site loaded with rewarding and entertaining games.

 7. 강남오피

  i have learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.Aspectmontage makes it easy as can be and affordable for you to upgrade your windows, doors, roofing, showers or baths. “강남오피” this is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. I will be coming back to your website for Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with wonderful info.

 8. hup

  “We weren’t in the game at all,\” Page said following the defeat, which leaves the Dragons at the bottom of Group B with only a point . Wales, who are without a win in five games, LLLDL, must defeat England to have any chance of qualifying for the round-of-16. New customers only | Commercial content | 18+ age limit | T&Cs apply Explore Classroom resources from fellow educators and learn how to solve key education challenges with this video series Reporting by Aditi Prakash in Bengaluru; Editing by Peter Rutherford The poor form extends beyond five games, with Wales failing to win in seven games across all competitions . Page is expected to keep Kieffer Moore alongside Gareth Bale in attack when he lays out the 3—5—2 for Tuesday’s clash against England. The serial-killing speedster Godspeed later attempts to kill Thawne and every other inmate at Iron Heights as a twisted gesture of friendship to Barry, only to be stopped by the hero.
  https://hsgold9999.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=95390
  John Higgins will call on his experience from the last two rounds as he bids to win a fifth world snooker crown today. “I’m watching the snooker while the support act is on at a gig (Larkin Poe at Manchester Ritz),” says Dave Stainton. “On mute of course I’m not a monster! Anyone else watching when they probably shouldn’t be?” FIND FEATURED STORIES ABOUT THE TOP PLAYERS IN SNOOKER TODAY Mark Selby vs Fergal O’Brien (Morning session 10am, evening session 7pm) Mark Williams was closing in on a third Betfred World Championship title after extending his lead over John Higgins at the Crucible. He was undoubtedly the heavier scorer and rolled home two centuries across the final three frames, Higgins perhaps in the end relieved to get out level against an opponent whose pot success rate of 95 percent suggests he was close to his best despite struggling at times with conditions.

 9. Kaw

  Коррекция бровей воском только кажется простой процедурой удаления нежелательных волосков Я наношу воск в виде аппликаций над и под бровью, и в область на переносицу. Удаление волосков происходит очень быстро, и дискомфорта я не чувствую. Окрашивание и коррекция бровей – одна из востребованных услуг в салонах красоты. Я думаю, что каждая девушка хоть раз оформляла себе брови у мастера. Что же такое воскоплав? Это специальный прибор для нагревания воска. Во время нагревания брикет воска плавится, из твердого состояния переходит в жидкую, вязкую форму. Разогретый воск легко наносится на необходимые участки кожи, где застывает, захватывая лишние волоски. Затем восковая аппликация удаляется резким движением. Мужчин, которые следят за внешностью, становится все больше, и это не может не радовать. Особое внимание следует уделить бровям: красивые ухоженные брови с легкой небрежностью значительно улучшат внешний вид. Рассмотрим, как ухаживать за бровями мужчине, чтобы они всегда выглядели аккуратными. Как привести в порядок брови мужчине Уход за бровями для мужчин несложный – следуйте предложенным
  http://bluehillpoolvilla.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=40830
  Витамины А, Е, F – обладают антиоксидантными свойствами, способствуют восстановлению даже самых поврежденных и нездоровых ресниц и бровей, делая их крепкими, блестящими и здоровыми. Быстро отрастить реснички за неделю невозможно, но улучшить их стояние вполне реально при регулярном уходе. Следуя правилам в течение месяца, вы сможете добиться заметных улучшений. Вы точно хотите удалить выбранные товары? Отменить действие будет невозможно Скорее всего в вашем браузере отключён JavaScript. For the best experience on our site, be sure to turn on Javascript in your browser. Нарушения в работе нервной системы. Психоэмоциональное здоровье человека оказывает непосредственное воздействие на весь организм. Длительное пребывание в стрессовом состоянии и появление депрессии приводит к ослаблению волосков бровей, которые начинают развиваться гораздо медленнее, подвергаются пигментации. Для ресниц: снимите макияж. Щеточкой нанесите масло на ресницы. Оставьте на 15-30 минут, остатки промокните салфеткой. Не наносите на веки и кожу под глазами.


Post a new comment