8.2

QERBELAJA – Pjesë nga kënga VII (2)

Spread the love

Vazhdim

Kënga VII

Gjithë botës’ i ra pika
njeri s’bëri zë nga frika.
Ajy, q’është nënë xgjedhë,
mëndjen nukë mund t’a mbledhë!

Kët’ e bëri Mavijeja,
po trazoj dhe Mugireja,
q’ ish njeri shum’ i pabesë
dhe ndihmës i Mavijesë,
të dy dhelpëratë dinake
ishinë posi binjake!

Vetëm pesë njerës s’deshnë,
një fjale s’i vunë veshnë:
Imam-Hysejni, q’ish burrë,
e s’vij n’atë fjalë kurrë,
Abdurrahman’ i Beqirit,
që më s’ish i të pahirit,

Abdullah Abaz’ i gjorë,
që më s’kishte gjë në dorë,
se ish plakur’ e ish shuar
dhe nga syt’ ishte verbuar.

Abdullahu i Ymerit,
dh’ Abdullahu i Zyberit.
Mervani më nukë rrinte,
po këta s’muntte t’i zinte,

Erth dhe vetë Mavijeja
në Medine si rrufeja;
ca i qërtoj, ca i trembi,
pa qëndroj në mest si gjëmbi
po s’bënë dot prapë punë,
pa e hoqn’ e s’e këpunë.

(Vazhdon)

Naim Frashëri, “Qerbelaja”, botues: Fondacioni Kulturor “Saadi Shirazi”, Tiranë 2011, fq. 92.
There are 5 comments

Add yours
 1. 69hub.pl

  You’re actually a just right webmaster. This web site loading pace is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. In addition, the contents are masterpiece.
  you have done a excellent process in this matter! Similar here: sklep internetowy and also here:
  Najlepszy sklep

 2. Link Building

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thanks! I saw similar art here: Backlink Building

 3. dobry sklep

  Wow, wonderful weblog structure! How long have you been blogging for?

  you made running a blog look easy. The overall look of your site is great,
  as neatly as the content material! You can see similar here
  sklep internetowy

 4. Samira03

  Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you ever
  been running a blog for? you make blogging glance easy. The total look of your site is great, as smartly as the content!
  You can see similar here prev next and it’s was wrote by Marcel71.

 5. Edythe98

  Wow, wonderful blog layout! How long have you ever been running a blog for?

  you made blogging glance easy. The overall look of
  your web site is magnificent, as smartly as the content!
  I saw similar here prev next and it’s was wrote by Hipolito03.


Post a new comment