2.2

Tatuazhi – dekor me sëmundje

Spread the love

Hyrje

Në Kuran e Shenjtë theksohet: “Vërtet, Ne e krijuam njeriun në formën më të bukur”. (Surja et-Tin, ajeti 4)

Trendi i tatuazheve është shpërndarë gjerësisht në mbarë botën dhe kryesisht te të rinjtë, mirëpo disa studime tregojnë se shëndeti i njeriut mund të rrezikohet prej tyre. Disa ngjyra të tatuazheve përmbajnë substanca të cilat shkaktojnë tumor, njoftohet nga disa specialistë të Britanisë së Madhe. Ata, në zbulimin e tyre më të ri kanë theksuar rrezikun e nanopartiklave nga ngjyra e tatuazheve që mbahen në shpretkë përmes gjakut dhe veshkave. Kjo e zvogëlon kapacitetin e trupit për t’u bërë ballë helmeve.

Rreziku i ngjyrave të tatuazheve

Studimi nga dr. Georgina Serua nga Kopenhagen, ka demonstruar se ka agjentë që shkaktojnë kancerin në 13 nga 21 ngjyrat që zakonisht përdoren për tatuazhe në Evropë. Sipas hulumtimeve nga ekspertë në ShBA, ngjyra e zezë e tatuazheve prodhohet duke e përdorur benzopirenin, përbërës i cili gjatë eksperimenteve në kafshë ka dëshmuar se e shkakton kancerin në lëkurë.

Ky hulumtim i ri pajtohet me ato të mëhershmet të cilët kishin demonstruar se ngjyrat e kuqe përmbajnë mërkur, ndërsa ngjyra e gjelbër dhe e kaltër përmbajnë kobalt. Këto kimikate janë shkaktarë të kancerit, prandaj duhet të keni kujdes.

Historia e tatuazhit

Tatuazhi ka prejardhje idhujtare, që ndërlidhet me besimet e hershme primitive dhe përdorej si formulë magjike (hajmali) kundër vdekjes, kundër syrit të keq, ose për t’u mbrojtur nga magjia. Sipas bindjes së atëhershme, tatuazhi njihej si flijim i shpirtit për perënditë. Një praktikë e këtillë ka qenë e përhapur edhe tek arabët në periudhën paraislame për qëllime zbukurimi, ose ka shërbyer për identifikimin e përkatësisë së klanit përkatës.

Ndërkohë, egjiptasit e vjetër (faraonët) e kanë praktikuar në cilësi të hajmalisë, e cila ka shërbyer për mbrojtje nga zilia ose me qëllim shërimi nga disa sëmundje. Në Egjipt e në Libi janë gjetur mumje me tatuazhe, e këto mumje kishin qindra vjet para kohës së Krishtit (Mesihut Isa). Mumje me tatuazhe janë gjetur edhe në Amerikën e Jugut. Shumë figura të punuara në tatuazhe kishin lidhje të drejtpërdrejtë me adhurimin e perëndive pagane.

Nga ana tjetër, njeriu i mençur, në këtë rast muslimani, duhet të ishte vigjilent nga pasojat negative si në aspektin fetar, po ashtu edhe në atë shëndetësor, si pasojë e kultivimit të traditave dhe veseve nga të cilat Islami me kohë është distancuar. Muslimani në asnjë mënyrë nuk guxon të lëshohet në veprime të pakontrolluara dhe të paargumentuara.

Sipas thënies së Pejgamberit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij), thuhet që: “Allahu i Madhëruar i ka mallkuar ata që bëjnë tatuazhe në trupin e tyre”. (Sahih el-Buhari, libri “El-Libās (Veshjet)”, kapitulli: “El-Mutefel-lixhāt lil-husn”, hadithi numër 5931; Sahih Muslim, libri “El-Libās (Veshjet)”, hadithi numër: 5573)

Pra siç e shohim dhe ne thënien e Pejgamberit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) të mallkohesh për një vepër do të thotë që ajo vepër është e ndaluar rreptësisht. Jo vetëm në Islam por edhe në Krishterizëm dhe Judaizëm tatuazhet nuk lejohen. Në Bibël thuhet: “Nuk do të bëni asnjë prerje në mishin tuaj për një të vdekur, nuk do të bëni asnjë tatuazh mbi trupin tuaj. Unë jam Zoti”. (Libri i Levitikut, kapitulli 19, citati 28)

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 20, tetor/nëntor 2016, fq. 50)
There are 273 comments

Add yours
 1. Erin Mceathron

  Rattling excellent info can be found on website. “The fundamental defect of fathers is that they want their children to be a credit to them.” by Bertrand Russell.

 2. slot demo spadegaming

  Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your great writing due to this problem.

 3. demo slot habanero

  Whats up very nice blog!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionallyKI am satisfied to find a lot of helpful information here in the post, we’d like work out extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 4. situs slot gacor

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 5. pragmatic lapak pusat

  I’m not sure why but this weblog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 6. Fastwin77

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing in your rss feed and I hope you write again very soon!

 7. Zola Kalvig

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 8. deposit togel via dana

  I’m impressed, I must say. Really hardly ever do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you will have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is something that not enough people are talking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled across this in my search for one thing referring to this.

 9. รูป สล็อต

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts
  on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site.
  Studying this info So i am happy to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.

  I most indisputably will make certain to don?t forget this web site and give it a look
  on a constant basis.

 10. web page

  As the likelihood of every single selection you make occuring
  can be straight influenced by your other selections,
  this will be factyored into the odds that you are offered.

 11. 우리카지노

  Attempt your luck with classic Vegas-style table games like mini-baccarat, craps or roulette,
  or practice your poker face with card games like Blackjack or Let itt Ride.

 12. web page

  An raise in self-defined or nontraditional schedules, such as for gig workers or sales representatives, could also
  contributre to this modify.

 13. web site

  Thhis iss very attention-grabbing, You are an excessively
  professional blogger. I’ve joinesd your feed and sit up for looking
  for more of your wonderful post. Additionally, I have shared your site in my
  social networks

 14. 대출 나라

  Founded in 2011, SoFi has extrnded over $50 bijllion in loans and stands out for enabloing higher loan amounts and its availability of extended lian terms.

 15. webpage

  DC Lottery winnings paid to DC residents could be subject to District of Columbia (“District”) taxes, depending on winnings.

 16. site

  When two PF contributions are getting made simultaneously to
  a UAN, it is a clear indication of moonlighting by the workers.

 17. 쩜오 알바

  The new bylaws would hence say that Faculty Assembly members will be elected from among thoae
  with academic appointments or appointments ass faculty librarians.

 18. 대출

  When you apply for a loan, lenders will appear at your credit score and credit
  history to identify how risky it could be to lend you income.

 19. 오피

  OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May I show my appreciatation a secret
  only I KNOW and if you want to really findout?
  You really have to believe mme and have faith and I will show how to make a fortune Once again I want to show
  my appreciation and may all the blessing goes to you now!.

 20. mtpolice-01

  Unquestionably imagine that that you stated. Your favorite reason appeared to
  be at the net the simplest thing to consider of. I say to you,
  I certainly get irked whilst people think about issues that they plainly
  do not understand about. You managed to hit the nail upon the
  top as smartly as outlined out the entire thing with no need
  side effect , other folks can take a signal. Will probably be again to get more.
  Thanks

 21. Holly Allan

  เว็บใหม่มาแรง แตกแจกกระจายมีทุกเกม เล่นฝากไม่มีขั้นต่ำสำหรับลูกค้าใหม่ สมัคึรทุก์วันอาทิตย์คืนยอดให้ 5แอดมินบริการ 24 ชม.ค่ะไม่โกง1000 สมัครฟรี คลิ๊ก 👇✨ Add Line : @beo666 ✨มี@ด้วยนะคะ)” dee 7.11.64

 22. Avery Shaw

  Howdy! This post couldnít be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll send this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Thanks for sharing!

 23. LarryFoumn

  [url=https://propecia1st.science/#]cost of cheap propecia[/url] order cheap propecia without insurance

 24. LarryFoumn

  best male ed pills [url=http://cheapestedpills.com/#]best pill for ed[/url] erection pills that work

 25. basiron à acheter en Espagne

  Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a great author.
  I will remember to bookmark your blog and will come back at some point.
  I want to encourage that you continue your great writing, have a nice
  morning!

 26. LarryFoumn

  [url=https://propecia1st.science/#]cost propecia without prescription[/url] generic propecia without prescription

 27. click here

  I just like the valuable information you provide for your articles.I will bookmark your blog and test again right here frequently.I am reasonably sure I will be informed lots of new stuff right here!Best of luck for the next!

 28. du lich canada

  Aw, this was an exceptionally nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a superb article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get anything done.

 29. fajas colombianas

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am having troubles with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!

 30. MichaelrhymN

  neurontin 300mg caps [url=http://gabapentin.pro/#]neurontin 300 mg[/url] medicine neurontin capsules

 31. Modern Warfare 3

  Normally I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great article.

 32. Maddox Page

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are ateam of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.Your blog provided us useful information to work on. You have done awonderful job!

 33. amiclear US

  Hey, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your super writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 34. MichaelrhymN

  buy zithromax online cheap [url=http://azithromycin.men/#]cost of generic zithromax[/url] zithromax canadian pharmacy

 35. painart.ru

  Thank you for another great post. Where else could anybodyget that type of info in such an ideal means of writing?I have a presentation subsequent week, and I’m at the look forsuch information.

 36. Token contract generator erc20

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 37. see

  אסייתית סקסית רוכבת על הזין של החבר שלה בסקס קצר ומהירנערות ליווי בחיפה

 38. Leola

  Hi to every body, it’s my first pay a quick visit of this weblog;
  this website carries awesome and actually excellent
  information in support of readers.

 39. van rental ho chi minh

  scoliosisI will right away seize your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.Do you have any? Please allow me realize in order that I could subscribe.Thanks. scoliosis

 40. Vinong sinh hoc Duc Binh

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am having difficulties with your RSS. I donít understand why I can’t join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 41. Shopify

  I’m not sure where you’re getting your information, but good topic.I needs to spend some time learning more or understanding more.Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 42. Sua May Tinh

  Thank you for another fantastic post. Where else could anyone get that kind of info in such an ideal manner of writing? I have a presentation next week, and I’m at the search for such information.

 43. Dor123

  Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and come with approximately all vital infos. I’d like to peer extra posts like this.

 44. Dor123

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you ought to write more on this subject, it may not be a taboo matter but usually folks don’t discuss these issues. To the next! Cheers!!

 45. Zacharyhok

  Online medicine home delivery [url=http://indiapharmacy.cheap/#]india online pharmacy[/url] indian pharmacy paypal

 46. Dor123

  I like the valuable information you provide for your articles. I will bookmark your blog and take a look at once more right here regularly. I’m moderately certain I’ll be told many new stuff right right here! Best of luck for the next!

 47. vegas11 app download

  I do consider all the ideas you’ve introduced for your post. They’re very convincing and will definitely work. Still, the posts are very brief for novices. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 48. 메이저사이트

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this Ihave found It positively useful and it has aided me out loads.I am hoping to give a contribution & aid other customers like its aided me.Good job.My blog – Pussy88 Slot

 49. Birthday wishes

  Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & assist other customers like its aided me. Good job.

 50. Education

  Howdy! I could have sworn Iíve been to your blog before but after browsing through a few of the posts I realized itís new to me. Anyhow, Iím certainly pleased I discovered it and Iíll be book-marking it and checking back regularly!

 51. home wifi viettel

  I will immediately take hold of your rss feed as I can’t to find your email subscription linkor newsletter service. Do you have any? Please let me recognize in order that I may just subscribe.Thanks.

 52. afungil te koop in Mexico-Stad

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic
  but I had to tell someone!

 53. Jefferyknorp

  canadian pharmacy [url=http://internationalpharmacy.icu/#]top mail order pharmacies[/url] online pharmacies without prescription


Post a new comment