2.1

UNITETI DHE VETËDIJESIMI

Spread the love

Autore: Ikballe Berisha Huduti

O bijtë e Ademit (kriminelë), po a nuk ua dërgova porosinë që të mos e dëgjoni djallin, se me të vërtetë ai është armiku juaj i hapët!?” (Surja Ja-sin, ajeti 60)

Para se të flasim për unitetin e myslimanëve në botë, do të dëshiroja që me pika të shkurta të elaboroja çështjen e armiqësisë në mes njerëzve, nga vjen ajo dhe si duhet ta menaxhojmë e ta largojmë në vete dhe në mesin ku jetojmë.

Që nga zanafilla e njerëzimit e deri në ditën të kiametit njerëzit janë armiq të njëri-tjetrit sepse ata e bënë mëkatin e parë në Xhenet dhe kjo fuqi iu dha Iblisit i cili i përçau bijtë e Ademit. Të kesh urrejtje dhe armiqësi në mesin e njerëzimit është një ndër dukuritë normale në shoqëri, gjersa nuk punojmë për të larguar. Për fat të mirë këtë armiqësi nuk mund ta gjejmë tek njerëzit që janë të devotshëm. Kjo argumentohet nga fjalët e Allahut të Lartësuar: “Atë ditë shokët e ngushtë do të jenë armiq të njëri-tjetrit, përveç atyre që ishin të sinqertë në miqësi” (Surja ez-Zuhruf, ajeti 67).

Siç e shohim devotshmëria është bazamenti i njeriut që dëshiron të jetojë i qetë në unitet me të gjithë njerëzit, që dëshiron ta përqafojnë rrugën e paqes e jo rrugën e shejtanit, sepse shejtani është armiku i hapët i njeriut. Nga kjo shihet se esenca e gjithë kësaj armiqësie është shejtani i cili e ka përdorur metodën shumë efektive tek njerëzit duke bërë krahasimin dhe duke i reflektuar dallimet në mes njerëzve me mendimin se unë jam më i mirë se ti, andaj shejtani nuk i bëri sexhde Ademit vetëm e vetëm se e kishte mendjemadhësinë dhe mburrjen duke menduar se është më i mirë se Ademi në krijim (Surja el-A’raf, ajeti 12).

Dallimet dhe llojllojshmëritë në shoqëri janë begati dhe mjeshtri e Krijuesit, ndërsa industria dhe fabrikat e ndryshme krijon gjëra të njëjta për të mirën e njerëzve të llojllojshëm. Diversiteti apo llojllojshmëria është bërë që të mund të njihemi mes vete e jo të urrehemi e të jemi të ndarë.

O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam juve prej një mashkulli dhe një femre, ju bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete” (Surja el-Huxhurat, ajeti 13).

Nga e gjithë kjo kuptojmë se dallimet dhe llojllojshmëritë ekzistojnë që të njihemi ndërmjet vete, e jo t’i keqpërdorim dallueshmëritë qoftë në ideologji, në veprim, në dukje, në nivel të shkollimit, kodit shoqëror, apo statusit shoqëror. Në jetën e përditshme duhet ta respektojmë njëri-tjetrin e kurrsesi ta urrejmë apo paragjykojmë pse ai mendon apo vepron ndryshe.

Diktatorët dhe regjimet diktatoriale dëshirojnë që të gjithë njerëzit të jenë të njëjtë dhe kjo punë diktatorizmi në mesin e myslimanëve është një element i ngjashëm me dogmatizmit. Njeriu i përpiktë në dogma religjioze apo diktatorizma politike, nuk i lejon të tjerët ta njohin llojllojshmëritë dhe të mirat e jetës, nuk i lejojnë të tjerët të mendojnë lirshëm dhe ndryshe, nuk e lejojnë që njeriu ta njohë talentin e tij ta njohë veten, por në njëfarë mënyre për shkak të traditës, rrethit ku jeton, mentalitetit, apo ligjeve dhe konventave të vetkurdisura, ata bëhen viktima të këtyre rrethanave edhe pse nuk janë në kundërshti me Zotin dhe kështu pra nuk arrin ta njohin veten, për të cilën njohje Imam Aliu (paqja qoftë mbi të) i ka kushtuar shumë rëndësi dhe ka thënë:

Arabisht:

 من عرف نفسه فقد عرف ربه

Transliterimi:

Men arefe nefsehu fekad arefe rabbehu

Përkthimi:

Kush e njeh veten e tij, atëherë e njeh Zotin e tij”.

Derisa myslimanët në botë nuk i largohen shablloneve diktatoriale dhe nuk i kthehen vlerave të tyre njerëzore autentike, ata do të kenë mospajtime në mes vete, do të jenë të përçarë. Për këtë pjesë të shoqërisë i vetmi shërim është të jenë të devotshëm, muttekīn, e cila devotshmëri me qindra herë është përmendur në Kuran, për të cilën devotshmëri kanë folur pejgamberët dhe imamët e Ehli Bejti (paqja qoftë mbi ta). Imamët e shenjtë (paqja e Allahut qoftë mbi ta) na ka këshilluar se ne nuk mund ta gjykojmë një njeri tjetër sipas mendimit tonë gjersa nuk e njohim atë për së drejti në të folur e në veprim prandaj thuhet se shumica e paragjykimeve është mëkat (surja el-Huxhurat, ajeti 12).

(Revista “Vlera”, nr. 9, nëntor/dhjetor  2013, fq. 3)
There are 753 comments

Add yours
 1. 바카라사이트

  I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 2. tent rentals Freemont

  I am not sure where you are getting your information, butgreat topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 3. Kathleen

  Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you’re a great author.I will always bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice evening!

 4. Herpesyl

  شرکت چکش تولید کننده انواع حفاظ پنجره و بالکن با بالاترین کیفیت

 5. where to dispose of computers

  I’m now not sure the place you are getting your information, howevergood topic. I needs to spend some time studying much moreor figuring out more. Thank you for excellent info I wason the lookout for thisinformation for my mission.

 6. oformit` sertifikat tr ts

  Hi! This post could not be written any better!Reading through this post reminds me of my good old room mate!He always kept talking about this. I will forward this article to him.Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 7. painart.ru

  You could definitely see your skills in the work you write.The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how theybelieve. Always go after your heart.

 8. Exipure Reviews

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to getmy blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.If you know of any please share. Kudos!

 9. GlucoTrust Review

  Thank you for every other excellent article. Where else may just anybody get that type of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such info.

 10. slot gacor

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.I hope to give something back and aid others like you aidedme.

 11. Phrazle game

  I really like your writing style, excellent information, appreciate it for putting up :D. “I hate mankind, for I think myself one of the best of them, and I know how bad I am.” by Joseph Baretti.

 12. xe nang dau

  Thank you for another fantastic article. The place else may just anybody get that type of info in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

 13. comprar seguidores

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.If you know of any please share. Appreciate it!

 14. ChatGPT

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger,and I was wanting to know your situation; many ofus have created some nice practices and we are looking to trade techniques with other folks, besure to shoot me an e-mail if interested.

 15. Dor123

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?I’ve been trying for a while but I never seem to get there!Thank youmy blog post … France

 16. Dor123

  A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you should publish more about this issue, it might not be a taboo matter but typically people don’t discuss these issues. To the next! All the best!

 17. Dor123

  I wanted to thank you for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book marked to check out new stuff you postÖ

 18. circular vault door

  Hi there, just became aware of your blog throughGoogle, and found that it’s truly informative. I amm gonna watch out for brussels.I’ll be grateful if youu continue this in future.Numerous people will be benefited from your writing.Cheers!

 19. Phani Bhima Raju

  สล็อตออนไลน์โปรสมาชิกใหม่ ฝาก30รับ100 เว็บใหม่ถอนไม่อั้น สล็อตทุนน้อยสล็อตล่าสุด แจกเครดิตฟรี แจกหนักมากกโปรเว็บใหม่ สนใจคลิ๊กลิ้งค์ได้เลย แจกจริง

 20. cac goi mang viettel

  Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it,you can be a great author. I will always bookmark yourblog and will eventually come back someday. I wantto encourage that you continue your great job, have a nice morning!

 21. Viola Brown

  Hola! I’ve been following your blog for some time now and finally got the courage to go ahead and give youa shout out from Atascocita Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent job!

 22. 온라인홀덤사이트

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to nodata backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 23. dying

  Truly no matter if someone doesn’t understand then its upto other viewers that they will help, so here it occurs.Stop by my blog post: effective skin care tips

 24. recycling centre

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! Fear not that thy life shall come to an end, but rather fear that it shall never have a beginning. by John Henry Cardinal Newman.

 25. Situs Terpercaya

  I’m finding them for my sister. I’m trying to find the most recipes with pictures and the ages of baby for the recipes. Blogs are usually where I would expect to find them..

 26. Situs Terpercaya

  I’ll right away take hold of your rss as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.Do you’ve any? Kindly permit me understand in order that I may subscribe.Thanks.

 27. how semenax work

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I’m experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss problem? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 28. Vietnam hochiminh

  คาสิโนออนไลน์ถือได้ว่าเป็นวิถีทางที่ดีเยี่ยมๆในการนักเสี่ยงดวงเนื่องด้วยทั้งยังสบายและก็ไม่มีอันตราย เล่นที่ไหนตอนไหนก็ได้นั่นหมายความว่าคุณสามารถทำเงินได้ตลอดระยะเวลา UFABETได้สะสมทุกเกมไว้รอคอยคุณแล้วแค่เพียงสมัครเข้ามาก็ทำเงินได้ในทันทีทันใด

 29. 2024 Horoscope

  It is in reality a great and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 30. bonus code

  Hello there! This article couldn’t be written any better!Looking at this post reminds me of my previous roommate!He constantly kept talking about this. I’ll send this article to him.Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 31. bonus code

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful& it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 32. bonus code

  Hello my loved one! I wish to say that this post is amazing, nice written and come with approximately all significant infos. I would like to peer more posts like this .

 33. bonus code

  It is in reality a great and useful piece of information. I am glad that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 34. bonus code

  slot joker123 deposit pulsa adalah salah satu jenis yang banyak dimainkan oleh orang. Yang membedakan dari permainan judi yang lain adalah anda bisa bermain judi joker ini di hp yang memiliki koneksi dengan internet

 35. bonus code

  Good day! I could have sworn Iíve been to this blog before but after looking at some of the posts I realized itís new to me. Nonetheless, Iím definitely happy I stumbled upon it and Iíll be bookmarking it and checking back regularly!

 36. jetx oyunu

  Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice article.

 37. hosting windows

  Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captchaplugin for my comment form? I’m using the same blog platformas yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 38. xe nang hang trong kho

  You could definitely see your enthusiasm within the work you write.The sector hopes for more passionate writerslike you who aren’t afraid to mention how theybelieve. At all times go after your heart.Also visit my blog post :: Dani

 39. A1

  Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may return yet again sinceI saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich andcontinue to help other people.

 40. visit website

  Hi there! This article couldn’t be written much better!Looking through this post reminds me of my previous roommate!He always kept talking about this. I’ll send this post to him.Pretty sure he’ll have a great read. I appreciate you for sharing!

 41. see

  เว็บ ค่า สิ โน 911ค่า สิ โน ออนไลน์ 999เว็บ ค่า สิ โน ระดับโลกสล็อตออนไลน์ 356สล็อต 356IPRO slotสล็อต ทดลอง JILIiprobet-ipro789เยี่ยม

 42. magnesium gummy supplements

  I do agree with all the concepts you have introduced to your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are very short for starters. May you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 43. reformas en zaragoza centro

  An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt that that you should publish more on this subject, it may not be a taboo matter but typically people don’t speak about these subjects. To the next! Many thanks!!

 44. 메이저배팅사이트

  กระแสพนันออนไลน์ว่าแรงแล้ว ยังแรงไม่สู้โปรโมชั่นเด็ดๆที่ UFABET ขยันเอาอกเอาใจสมาชิกมากมายขอรับ และก็ถูกอกถูกใจผมซะด้วย ไม่ใช่แค่เรื่องโปรโมชั่นครับผม ผมชอบที่เค้ามีเกมให้เลือกมากมาย อีกทั้งพนันบอล บาคาร่า ยิงปลา สล็อต เกมใหม่ๆมีหมด

 45. 스포츠배팅사이트

  Hello there! I could have sworn Iíve been to your blog before but after going through a few of the posts I realized itís new to me. Nonetheless, Iím certainly happy I came across it and Iíll be book-marking it and checking back often!

 46. Best testosterone booster

  Hi there! This is my first visit to your blog!We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.Your blog provided us beneficial information towork on. You have done a marvellous job!

 47. Melatonin Supplements

  When I initially commented, I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks.

 48. credit port

  An intriguing discussion is worth comment. I think that you should publish more on this issue, it might not be a taboo subject but typically people do not speak about such issues. To the next! Many thanks!!

 49. Abofs

  Beställ Droger Cosopt Billiga Medicinering Cosopt 5ml Inköps Generisk Cosopt 5ml Köp Via Nätet Cosopt Rx Apotek i Örebro Var Får Jag Tag Cosopt Utan Rx i Gothenburg Lågt Pris M.D. Godkänd Cosopt Nr Rx Apotek i Lund Generisk Beställ Via Nätet Dorzelamide + Timolol Maleate Köpa Cosopt Beställ Billiga Generiska Cosopt Köp Nu Dorzelamide 2% + Timolol Maleate 0.5% Köpställen Beställ Generisk Cosopt 5ml. Om Att Köpa Billiga Kostnad För Medicinering Cosopt Snabb Leverans i Lund Var Får Jag Tag Cosopt Utan Rx i Linköping Volunteer | Hamilton , Kimberly | Billiga Dorzelamide 2% + Timolol Maleate 0.5% Billiga Medicinering Cosopt 5ml. Beställ Billiga Generiska Dorzox T Köp Billiga 21 apr 2015 Dorzolamide reduces the amount of fluid in the eye, which decreases pressure Var Man Kan Köpa Zithromax I Örebro Handla Via Nätet Nätet Apotek Pris För Medicinering Zithromax Inget Recept Beställa 30 sep 2015 Pris Cialis-super-force Inget Recept Beställ Via Nätet Cialis Super . Best No Prescription Online Pharmacy cosopt dorzolamide timolol.7 mar Inköp Cosopt Låg Kostnad Generisk Dorzelamide 2% + Timolol Maleate 0.5% Köp Billiga Generiska Dorzelamide + Timolol Maleate Var Kan
  http://r09.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=357216
  Vår ambition är att ta till vara varje medarbetares kompetens … 61 procent av sjuksköterskorna anser att deras arbetsplats Generisk Viagra Soft Grossist tillräckliga resurser för att arbeta patientsäkert. Jag tar bara prov när jag känner att det är något, t ex får jag välidigt lätt grumliga ögon. Här kan du ta reda på vad de största musklerna heter, både på svenska och på latin, och vad de har för funktion. Läs om vårdgivarens skyldigheter och patientens valmöjligheter. 199790) En Generisk Viagra soft Grossist anses ha fått del av en handling den sjunde dagen efter det att den postades. 167 Låter som mig, enda skillnaden är att jag är 23 år gammal. Den klassiska impotens-medicinen Viagra har i Kamagra en riktig uppstickare i kampen om marknadsandelar på marknaden för potenshöjande medel. Det ”blå pillret” som det också kallas är väsentligt billigare, trots att det innehåller exakt samma aktiva ingredienser. Fördelen med Kamagra kontra Viagra är också det faktum att du som användare av medicinen själv får möjlighet att välja hur du intar den. Medicinen kommer i pillerform, som jelly, brustablett etc.

 50. 먹튀검증

  I blog frequently and I really thank you for your information. This article has really peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 51. Animal Movie Review

  Good blog! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 52. 토토사이트

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!

 53. TonicGreens

  Your style is unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 54. take a look at

  Usually I do not read article on blogs, however I would like to say that thiswrite-up very compelled me to take a look at and do it!Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite great article.

 55. explore

  When some one searches for his essential thing, therefore he/she desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 56. see

  This particular blog is definitely entertaining and also amusing. I have picked a bunch of handy advices out of this amazing blog. I ad love to return again soon. Cheers!

 57. Alberto Stephens

  In the 1920s, the price of a pair of shoes varied based on factors such as style and material. On average, a pair of men’s or women’s shoes costs anywhere from
  Read more

  Shoes

  Are wholesale shoes fake?

  Asked by Wiki User

  In the wholesale shoe market, there are some suppliers who may provide low-quality or fake products. Therefore, you need to be extra cautious when choosing a wh
  Read more

  Clothing

  +1

  What shoes do you wear with a black and brown dress?

  Asked by Curiousgeorge0027

  When pairing shoes with a black and brown dress, opt for black or brown shoes. Black shoes create a classic and elegant look, while brown shoes in a similar sha
  Read more

  Chicago Bulls

  +1

  Who makes Air Jordans?

  Asked by Wiki User

  Where Nike Air Max sneakers are produced may vary by model and time. Nike’s manufacturing locations are mainly located in Asia, especially China, Vietnam and We
  Read more

  Shoes

  Where I can I buy converse sneakers for kids?

  Asked by Wiki User

  You can find a variety of Converse sneakers for kids at various retailers. If you want more stylish options at affordable prices, Wholesale05 is a great place t
  Read more

  Clothing

  +2

  How do you get a urine stain out of ugg boots?

  Asked by Wiki User

  You really can’t you can’t even take water stains out of it so I would advise you to go buy new boots

 58. AlphaTonic

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble withhackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended uplosing several weeks of hard work due to no back up.Do you have any solutions to protect against hackers?

 59. book a private jet

  I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 60. LivPure

  It’s really a cool and useful piece of information. I am happy that you simply shared this helpful information with us.Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.My blog post: Phincat Reviews

 61. domtoto

  When I initially commented I clicked the « Notify me when new comments are added » checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 62. Hanoi Top tailor

  Generally I do not learn post on blogs, however Iwould like to say that this write-up verypressured me to check out and do it! Your writing taste hasbeen surprised me. Thanks, quite nice article.

 63. Alpha Tonic

  I just like the helpful info you provide for your articles.I’ll bookmark your blog and check once more hereregularly. I’m somewhat sure I’ll learn a lot of new stuff proper here!Best of luck for the next!

 64. Fast Lean Pro

  I blog frequently and I seriously thank you for your content.This great article hass reakly peaked my interest.I wiull bookmark yokur blogg and keep checking for new information about once per week.I subscribed to your RSS feed aas well.

 65. Happy New Year 2024

  PG SLOT เป็น สล็อตออนไลน์ ที่กำลังมาแรงอันดับ 1 กำลังได้รับความนิยม อย่างล้นหลาม เล่นกันเยอะที่สุดในปี 2021 pgสล็อต ถูกพัฒนามา จากบริษัท PG SOFT ณ ปัจจุบันมี เกมสล็อต ให้ได้เลือกเล่นกว่า 200 เกม ผู้พัฒนาเกมนั้น ได้นำเสนอ รูปแบบเกมสล็อต ที่แปลกใหม่

 66. Billionaire Brain Wave

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & assist different users like its helped me. Good job.

 67. water slide rentals

  A motivating discussion is worth comment. I do think that you should write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people don’t speak about these topics. To the next! Kind regards!!

 68. gach bong op bep

  Usually I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very great post.

 69. team building la gi

  I do agree with all of the ideas you have presented toyour post. They are very convincing and can certainly work.Nonetheless, the posts are too quick for novices.May just you please prolong them a bit from next time?Thank you for the post.

 70. Kate

  Thanks for another informative blog. Where else could I get that type of info written in such a perfect way? I’ve a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such information.

 71. Kelvin Kaemingk

  Kelvin Kaemingk has over two decades of helping people make smarter decisions regarding their mortgage and money decisions. He began his career in financial planning and migrated into the mortgage space in 2002. He is passionate and committed to helping people throughout their lives, make the best financial decisions for themselves and their families. As a father of three, and now Papa K (grandpa) to one, a team builder and recruiter, Kelvin thrives on helping others realize their potential, often referenced as “Everyone’s biggest fan”. Kelvin Kaemingk is the Area Manager for loanDepot and Co-Host of the Real Estate Chalk Talk radio program based in the Minneapolis – St. Paul area. Kelvin Kaemingk, NMLS 251124 | Branch NMLS 1139048

 72. web checkscam

  Heya are using WordPress for your blog platform?I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own.Do you need any html coding expertise to make your own blog?Any help would be greatly appreciated!

 73. to read more

  Ill right away seize your rss as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me understand so that I may subscribe. Thanks.

 74. hitman services

  It’s actually a great and helpful piece of info. I’m satisfied that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 75. Codigos Lucrativos

  I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 76. xe nang hang trong kho

  I was suggested this blog by my cousin. I’m no longer certain whether or not this publish is written by means of him as nobody else recognise such targeted about my trouble. You are amazing! Thank you!

 77. xe nang

  Hello there! I could have sworn Iíve been to this blog before but after going through many of the articles I realized itís new to me. Nonetheless, Iím definitely pleased I discovered it and Iíll be book-marking it and checking back regularly!

 78. Tonic Greens

  Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

 79. Szpiegowskie Telefonu

  Co powinienem zrobić, jeśli mam wątpliwości dotyczące mojego partnera, takie jak monitorowanie telefonu komórkowego partnera? Wraz z popularnością smartfonów istnieją teraz wygodniejsze sposoby. Dzięki oprogramowaniu do monitorowania telefonu komórkowego możesz zdalnie robić zdjęcia, monitorować, nagrywać, robić zrzuty ekranu w czasie rzeczywistym, głos w czasie rzeczywistym i przeglądać ekrany telefonów komórkowych.

 80. for more info

  I?¦ll immediately clutch your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please let me realize in order that I could subscribe. Thanks.

 81. thue viet khoa luan

  I do not even know the way I stopped up here, but I thought this post was once good. I don’t know who you might be but definitely you are going to a well-known blogger for those who are not already. Cheers!

 82. Label Barcode

  Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to make a superb article횜 but what can I say횜 I procrastinate a whole lot and never manage to get anything done.

 83. loker admin

  A fascinating discussion is worth comment. I dothink that you should write more on this subject, it might notbe a taboo matter but generally people do not discuss such subjects.To the next! Best wishes!!

 84. for more information

  Thanks for some other informative blog. Where else may just I get that kind of information written in such a perfect way?I’ve a challenge that I’m just now working on, and I have been on the glance outfor such info.

 85. Alpha Tonic

  Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 86. ruou vang nhap khau

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment butafter I clicked submit my comment didn’t show up.Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 87. Hop dieu khien turbo

  Hi! This post could not be written any better! Reading through this postreminds me of my previous room mate! He always kept chatting aboutthis. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read.Thanks for sharing!

 88. Shela Ranieri

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 89. Cua Thep Chong Chay

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this blog beforebut after reading through some of the post I realized it’s new to me.Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 90. Red Boost

  Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work!

 91. blood balance review

  You can certainly see your skills in the work you write.The sector hopes for even more passionate writers such asyou who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 92. boostaro review

  Hi are using WordPress for your blog platform?I’m new to the blog world but I’m trying to get started andcreate my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog?Any help would be really appreciated!

 93. sběrna Ostrava

  Oh my benefits! an outstanding write-up dude. Thank you Nonetheless I am experiencing problem with ur rss. Don?t understand why Not able to subscribe to it. Exists any individual getting the same rss issue? Any person that knows kindly react. Thnkx

 94. Volkswagen Corrado

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this subject for a while and yours is the greatest I have came upon till now. However, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the source?

 95. vw classic parts

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It truly helpful & it helped me out a lot. I’m hoping to present something again and help others such as you aided me.

 96. cheapest smm panel

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other customers like its helped me. Great job.

 97. Herpesyl Review

  Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used tobe a entertainment account it. Look complicated to more introduced agreeable from you!By the way, how could we keep up a correspondence?

 98. Codigos Lucrativos

  Thanks , I have just been searching for info approximately this topic fora while and yours is the best I have came upon so far.However, what concerning the conclusion? Are you positive about the supply?my blog athletic trainer salary

 99. Fortune Tiger

  I do believe all of the ideas you have presented for your post. They are very convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for beginners. Could you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 100. Cortexi

  Hello! This post couldn’t be written any better!Reading this post reminds me of my good old room mate! He alwayskept talking about this. I will forward this article tohim. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 101. Tonic Greens

  When I initially commented I clicked the « Notify me when new comments are added » checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 102. Primal Grow Pro

  Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to produce a very good articleÖ but what can I sayÖ I procrastinate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 103. Paros airport transfer

  hello!,I love your writing very a lot! proportion we be in contact extra about your article on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to peer you.

 104. fitspresso

  That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate informationÖ Appreciate your sharing this one. A must read article!

 105. vigrx plus review

  Mua Giầy Bóng Rổthvl1 hplusLần đầu tiên ra mắt thì giày Jordan 1 có màu đỏ, white và đen phối cùng với nhau. Với upper mỏng nhẹ nhõm và đế bền hơn cùng bộ đệm lấy trực tiếp từ Crazylight Boost 2016, tạm thời Rose 8 cũng vô cùng đáng nhằm thử.

 106. fitspresso coffee

  Good day! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 107. boostaro

  Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring?I miss your great writings. Past few posts are just a little bit out of track!come on!

 108. Cooling Heating

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my commentdidn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless,just wanted to say excellent blog!

 109. Puravive

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 110. neotonics review

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more on this subject, it may not be a taboo matter but usually people do not discuss these subjects. To the next! Cheers!

 111. liv pure review

  I blog frequently and I seriously thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed as well.

 112. find out more

  Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 113. Fat Burners

  Thank you for The Skin Company Cream Reviews auspicious writeup.It in fact was a amusement account it. Look advanced tomore added agreeable from you! By the way, how couldwe communicate?

 114. lg puricare

  I will right away grab your rss as I can’t to find your e-mailsubscription link or e-newsletter service. Do you have any?Kindly permit me understand in order that I may subscribe.Thanks.

 115. see

  Generally I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to check out and doso! Your writing taste has been surprised me.Thanks, very nice article.

 116. audi classic parts

  Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace,when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this sensible paragraph.Feel free to surf to my blog – substance abuse treatment

 117. Eleanor Koback

  Thanks for making the honest attempt to speak about this. I believe very robust approximately it and want to read more. If it’s OK, as you gain more in depth wisdom, would you thoughts adding extra articles similar to this one with additional information? It might be extremely useful and useful for me and my friends.

 118. vw classic parts pl

  หนังการ์ตูนหนังชีวิตหนังรักโรแมนติก Erotic เป็นภาพยนตร์ที่ไม่เหมาะกับผู้ที่มีอายุไม่ถึง 18 ปี เพราะเป็นเรื่องเกี่ยวกับเพศ ในประเทศไทยไม่มีเพราะทำออกมาก็ไม่ผ่านการเซ็นเซอร์

 119. Fitspresso reviews

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!

 120. boostaro review

  I do not even know how I finished up here, but I assumed this put up was good.I do not realize who you’re but definitely you’re going to a well-known blogger when you aren’t already.Cheers!

 121. Puravive Reviews

  I do accept as true with all of the ideas you have presented to your post. They’re very convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for newbies. Could you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 122. Cortexi Review

  Usually I don’t learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice post.

 123. Sight Care

  Hey There. I discovered your blog using msn. This is a very smartly written article.I’ll be sure to bookmark it and come back to learn more of your helpfulinfo. Thanks for the post. I’ll definitelyreturn.

 124. Fortune Tiger

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was once a entertainment account it. Look complicated to more brought agreeable from you! By the way, how can we be in contact?

 125. spine surgeon

  I blog quite often and I genuinely appreciate your information. Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 126. spine surgery

  I blog often and I really appreciate your information. Your article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 127. Leanbiome

  I do believe all of the ideas you have presented for your post. They’re very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for novices. May you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 128. Emperors Vigor Tonic

  Coi Thẳng Viettel Vs Tỉnh Bình Dương Trên V League 2021 Ở Kênh Nào? soi keo nha caiĐội tuyển chọn Việt Nam chỉ cần thiết một kết quả hòa có bàn thắng để lần thứ hai góp mặt trên World Cup futsal. Nhưng, nhằm thực hiện được như vậy


Post a new comment