agjërimi te nxënësit

Agjërimi për fëmijët dhe nxënësit

Spread the love

Një nga pyetjet që preokupon prindërit është se në cilën moshë agjërimi nuk përbën rrezik për fëmijët? Burimet fetare dhe faktet shkencore theksojnë se fëmijët mund të fillojnë agjërimin në moshën e adoleshencës. Agjërimi para kësaj moshe varet nga niveli i durimit të fëmijës dhe nga situata e përgjithshme shëndetësore e tij. Nuk këshillohet agjërimi para moshës 7-8 vjeç, megjithëse është ide e mirë që fëmijët që në këtë moshë t’i njohim me agjërimin.

Për shembull, agjërimi vetëm disa orë në ditë dhe marrja pjesë në iftar me pjestarët e familjes dhe shokët krijon një ndjenjë pozitive tek fëmijët dhe përgatit atë nga aspekti fizik dhe shpirtëror për të mbajtur agjërim të plotë në vitet e ardhshme. Nxënësit e shkollave fillore kanë nevojë për kujdes të veçantë. Në fakt, fëmijët e moshës 9-12 vjeç adoleshentët e moshës 13-18 vjeç janë në procesin e rritjes dhe nëse nuk marrin sasinë e nevojshme të ushqimit dhe energjisë, mund të përballen me pasoja të pariparueshme. Përdorimi i në sasie të madhe sheqeri nëpërmjet ëmbëlsirave me sherbet dhe yndyra gjatë syfyrit bëhet shkak për uljen e glukozës në gjak në filim të ditës dhe në këtë mënyrë bie efikasiteti i punës së nxënësve.

Të dashur nxënës! Asnjëherë mos agjëroni pa ngrënë syfyr dhe mos përdorni ëmbëlsira me sherbet dhe yndyrë dhe as pije të gazuara sidomos në kohën e syfyrit.

Të nderuar prindër!

Duhet të keni parasysh se në rast të mos zbatimit të regjimit të drejtë ushqimor nga fëmijët tuaj në periudhën e agjërimit, fëmijët tuaj mund të përballen me pasoja të dëmshme si çrregullimi në procesin e rritjes, dobësimi trupor, shëndoshje e tepërt, probleme kronike në aparatin e tretjes, anemi, dhimble koke kronike dhe në veçanti për vajzat mund të ketë pasoja në vitet e mëpasshme në kohën e shtatzënisë. Si rrjedhim, patjetër duhet të kujdeseni për regjimiin ushqimor të fëmijëve tek mjekët specialistë e në veçanti tek mjekët e regjimit ushqimor

Autorë:

Ali Jazdinezhad dhe
Sejed Ramazan Mohsenpur

Huazuar nga libërthi: “Udhëzues shëndetësor për muajin e bekuar të Ramazanit”, përktheu: Almir Shakollari, botues: “Fondacioni Kulturor Saadi Shirazi”, Tiranë 2002, fq. 12-14.
There are 177 comments

Add yours
 1. 부산비비기

  Somebody essentially lend a hand to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the analysis you made to make this actual submit amazing. Wonderful task!
  Fantastic website.“부산비비기”
  A lot of useful info here. I am sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you for your effort!

 2. 강남오피

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon
  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to
  “강남오피”
  come back once again since I book marked it. Money and freedom is the
  best way to change, may you be rich and continue to help others.

 3. Как вернуть интерес к жизни в любом возрасте

  Явление табу по-прежнему существует
  в нашем мире. Оно, однако, наполнено теперь иным содержанием
  и поэтому иначе понимается. По своей психологической природе табу сейчас – это «категорический императив» Канта.
  Что же касается тотема, то он инороден современному
  общественному восприятию.
  У тех народов, у которых
  ещё остался этот институт, он претерпел
  значительные изменения. Как вернуть интерес к жизни в любом возрасте

 4. 강남오피

  i have learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.Aspectmontage makes it easy as can be and affordable for you to upgrade your windows, doors, roofing, showers or baths. “강남오피” this is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. I will be coming back to your website for Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with wonderful info.

 5. 온라인바카라

  i have learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how so much effort you place to make one of these fantastic informative web site.
  온라인바카라” m really impressed with your writing skills and
  We finalize our work space and hamper within your budget
  , no matter what kind of programme you have in mind!

 6. 강남풀싸롱

  i have learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you have right here on this post.“강남풀싸롱” Nice blog here! Also your site rather a lot up fast! we concentration on quality! We finalize our work space and hamper within your budget no matter what kind of programme you have in mind!

 7. assef

  The top Android real money gambling applications were created to run on this adaptable operating system. Although some mobile sportsbooks are only accessible through your mobile browser, the majority of them are accessible through Google Play. Since BetOnline for Android features a very user-friendly betting interface, we highly recommend using it. Legal online casinos in Pennsylvania mean you can now turn your phone into a mobile casino available 24 7. The top PA online casinos all have apps available to download to smartphones and tablets, so you can easily play your favorite slots and table games from anywhere in PA. Enjoy a cryptocurrency-driven online casino that caters to both mobile and desktop players. Owned by Hollycorn N.V., a prominent brand in the casino industry, Slots Gallery Casino offers sports betting as well as casino gaming. Up to three welcome bonus offers have been created for mobile gamers, providing an immersive online gaming experience. Here members of the casino have access to the vast majority of casino games, all of which are continuously expanding the Slots Gallery Casino mobile gaming lobby.
  http://xn--bj1bt2qx8cgpc7wj.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=8862
  © Copyright 2019 by xxxv.mobi “You don’t have to be a shark to enjoy Naughty Poker,” Marais says.” Anyone, regardless of their poker skills can play – and win.” Featured Strip poker “You don’t have to be a shark to enjoy Naughty Poker,” Marais says.” Anyone, regardless of their poker skills can play – and win.” What is a bankroll in poker? The bankroll definition refers to the amount of money that you have set aside for the specific purpose of playing at poker tables. I like to think of it as the amount that I invest in a game of poker. Now, like any other investment, the poker bankroll has Poker fans will do anything to win big cash prizes, including entering top poker tournaments. The most coveted tournament is the World Series of Poker. This is an event held annually in Las Vegas under the sponsorship of Caesars Entertainment. In every annual poker event, huge prize pools are won by the winners. Consequently, many


Post a new comment