alkoholi

ALKOOLI BIBLA DHE KURANI

Spread the love

Sipas Kuranit thuhet se çdo njeri është përgjegjës për veprimet e tij, dhe ai, e vetëm ai,do të japë llogari për to ne Ditën e Gjyqit të Fundmë.
Në mënyrë që të pranohen të gjitha përgjegjësit, çdo njeri duhet të ushtrojë kontroll të plotë mbi veprimet e tij apo që e ndryshon këtë gjendje apo që ul kontrollin mbi sjelljen e një individi, është e ndaluar nga jurisprudenca Islame. Këto substanca përfshijnë pijet alkoolike, dhe po ashtu edhe çdo substancë tjetër apo material narkotik, që rrezikon shëndetin dhe vetëdijen njerëzore.
Një tërsi e madhe të dhënash të dokumentuara e të bazuara në raste studimore, si dhe në kërkime mjekësore dhe shkencore, kanë treguar se drogat dhe pijet alkoolike janë të dëmshme për shëndetin e njeriut dhe shkatërrojnë gjendjen e tij fizike dhe mendore.

Nga këndvështrimi moral dhe social, ato po ashtu, çojnë drejt shfaqjes së djallëzores. Një njeri, që është nën ndikimin e alkoolit, e humb kontrollin ndaj ndjenjave te tij dhe si i tillë, është i ekspozuar apo subjekt i veprimeve të pavlera dhe të dënueshme.

Në të tilla rrethana, njeriu mund të kryejë edhe ndonjë krim. Këto substanca toksike kanë shkatërruar shumë jetë dhe shumë familje. Varësia ndaj tyre mund të jetë një kënaqësi e momentit, por pasojat për një kohë të gjatë janë një ferr i jetuar dhe kërkojnë një rehabilitim të gjatë, që nuk është gjithmonë efiaks.
Sipas Islamit, çdo njeri ka të drejtë të përballet me jetën sipas interesit më të mirë të talentit të tij natyral dhe mundësive, pa e dëmtuar qetësin. Besimi në Zot dhe pastrimi i trupit është një e vërtetë islame .

Profeti Muhamed (paqja qoftë mbi të dhe Familjen e Tij) ka thënë:
-“Alkooli është nëna e të gjitha të këqijave dhe mëkateve të mëdha”

-“E gjithë e keqja në pafundësi është mbledhur në një shtëpi dhe pirja e alkoolit është çelësi i saj.”

Në Librin e Proverbave të Testamentit të Vjetër thuhet:

“Vera është tallëse, pija dehëse është e turbullt dhe kush jepet pas tyre nuk është i urtë” (Bibla, Fjalë të urta 20:1)

Pse të jetë vera haram kur është prodhim rrushi?

Një ditë një përdorues i flakët i verës edhe pse ishte musliman nuk mund ta pranonte me gjithë dëshirë atë se vera, rakia e birat e ndryshme janë harram kur të gjitha ishin prodhim i rrushit që të tjerët e hanin të freskët. Kështu një ditë vendosi ta ftoj si mysafir një njeri të urtë dhe të devotshëm dhe në bisedën e sipërme ta pyeste.
– I nderuar mik unë kam një pyetje për juve, në të cilën nuk dyshoj se ju nuk dini të më përgjigjeni, ngase unë nuk mund ta pranojë një gjë pa u vërtetuar.
– Njeriu i urtë: Më vjen mirë që pyesni sepse pyetja është çelësi i dijes.
– Pse Zoti e ka bërë harram verën e rrushit gjersa vera është prodhim i rrushit asgjë tjetër?
– I urti mendoi mirë dhe e pyeti: – a ke grua dhe bijë tënden dhe mi sill këtu.
Nikoqiri e thirri gruan dhe vajzën e tij të bukur para mysafirit të urtë dhe i tha;
– këto janë gruaja dhe vajza ime.
Atëherë i njeriu i urtë i tha: – Kjo vajzë është prodhim i gruas tënde, pse nuk kënaqesh me të, pse nuk martohesh ?

Nikoqiri pyetës mbeti pa fjalë dhe në mendime.

Nga ky tregim nxjerrim mësim, se Ai që na ka krijuar edhe neve edhe kafshët edhe begatitë në sipërfaqen e tokës, ka krijuar edhe sistemit e zhvillimit, veprimit e përdorimit. Njeriu mund të jetë i mosdëgjueshëm në këto sisteme dhe programe jetësore por ama edhe pasojat dhe ndëshkimet do të vinë si pasoj e mosdëgjimit dhe mosrespektimit të urdhëritë të Allahut të Lartësuar.

TË DREJTAT E KAFSHËVE

Duke qenë se jemi afër fundit te shpjegimeve tona rreth Islamit, është mirë ti shprehim pikëpamjet tona mbi trajtimin e kafshëve. Për disa, kjo mund të duket një çështje e rëndomtë, por për shumë është një shqetësim jetësor. Sipas mësimeve të Islamit, çdokush që ka një kafshë, për çfarëdo lloj arsyeje, është i detyruar ta siguroj mirëqenien e saj.
– Nëse pronari i një kafshe është mospërfillës në këtë aspekt, qeveria islame mund ta detyrojë atë ta përmbushë detyrën e tij.
– Nuk është e drejtë që të mundosh për punë një kafshë, deri në atë pikë sa të tej lodhet.
– Nëse kafsha çalon dhe ka të pamundur të ec rehat, duhet të trajtohet me delikatesë.
Nëse kafshës i shkon nga pas i vogli i saj, atëherë nënës i duhet lënë mjaftueshëm qumësht për ta mbajtuar atë.
-Çdokush i ngarkuar me detyrën për t’u kujdesur për një kafshë, duhet ta bëjë këtë me dhembshuri dhe jo me dhunë. Asnjë kafshë nuk duhet të shtypet dhe të keqtrajtohet.
– Çdo fyerje e kryer ndaj një kafshe, rrahja apo mallkimi i saj, janë të ndaluara. Çdo njeri, që ka për detyrë të mjelë një kafshë, duhet të mbajë thonj të prerë, në mënyrë që të mos dëmtojë gjinjtë e kafshës.
– “Ta gjuash kafshën vetëm për kënaqësi, është e ndaluar, siç është e ndaluar vjedhja e zogjëve të shpendëve nga foletë e tyre.”
– Therja e kafshëve për ushqim bëhet sipas ritualeve islame dhe shoqërohet me këto fjalë: “Me emrin e Zotit, të Gjithëmëshirëshmit, Mëshirëplotit”. Një musliman duhet të kërkojë lejen e Zotit për ta therur çdo lloj kafshe për mish, dhe ta bëjë këtë vetëm për të plotësuar nevojat e tij fizike. Një mish I tillë njihet si hallall dhe është I lejueshëm për t’u ngrënë. Muslimanit nuk I lejohet të hajë mish tjetër përveçse atij të therur sipas këtyre kushteve.
Profeti Muhamed (s.a.a) ka thënë:
-“Asnjë gjallesë, përfshirë zogjtë apo çdo lloj tjetër, nuk vritet padrejtësisht; në të kundërtën, gjallesa do të ngrejë një ankesë kundrejt atij (vrasësist )në Diten e Gjykimit .”

-“Kushdo që vret një trumcak kot, ai do t’i ankohet Zotit kundra tij në Ditën e Gjykimit, duke I thënë, “O Zoti im, ky njeri më vrau kot, pa as një shkak të dobishëm”

-“ Një prostitute u fal, kur ajo shpëtoi nga etja një qen që po ngulçonte pranë një pusi me ujë. Ajo hoqi këpucën e saj e lidhi me shaminë e kokës dhe e zbriti në pus, që të mbushte ujë (për qenin) dhe nga ky veprim ajo u fal.”

-“ Kafshët kanë gjashtë të drejta; pasi pronari i zbret ato, duhet t’ i lejojë të kullosin; ai duhet t’i lejojë të pinë ujë nëse kalojnë pranë tij: nuk duhet t’I godasë, vetëm në raste kur është me të vërtetë e nevojshme: nuk duhet t’i ngarkojë me një peshë që nuk mund ta mbajnë; nuk duhet t’i mbingarkojë me punë që nuk mund t’i përballojnë ; nuk duhet të ulet mbi kafshë për periudha të gjata kohe.”

-“ Mos i gjuani kafshët në fytyrë ! Në te vërtetë, ato lavdërojn dhe adhurojnë Zotin.”
-“ Çdo musliman që mbjell apo kultivon diçka nga e cila njerëzit, kafshët apo shpendët mund te hanë, është cilësuar si bamirësi ndaj tyre nga ana e tij.”

Përgaditi Redaksia VLERA.
There are 1,246 comments

Add yours
 1. Hulda Kelly

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I’m also an expert in this topic so I can understand your effort.

 2. Rootserver Plesk

  It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I am glad that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 3. Herpesyl Review

  It¡¦s in reality a great and helpful piece of info. I¡¦m happy that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 4. receipt template

  An interesting discussion is definitely worth comment.I believe that you should publish more on this issue, it mightnot be a taboo subject but typically folks don’t talk about suchtopics. To the next! Cheers!!

 5. luat vn

  I wanted to thank you for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 6. Kate Mcfarlane

  Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to getanything done.

 7. slot gacor

  Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and include approximately all important infos.I’d like to see more posts like this .

 8. Phrazle

  Aw, this was a really nice post. In concept I want to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 9. bullk extreme

  Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 10. website developer

  Hey there! I know this is kinda off topic but Iwas wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?Thanks a lot!

 11. Cua chong chay

  Thank you, I’ve recently been looking for information approximately this topic for a while and yours is the best I have discovered till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure about the source?

 12. Dor123

  When someone writes an paragraph he/she maintains the idea ofa user in his/her mind that how a user can understand it.Therefore that’s why this paragraph is great. Thanks!

 13. Chatbots

  Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told was a entertainmentaccount it. Glance advanced to far delivered agreeable from you!However, how can we keep up a correspondence?

 14. infogérance pme

  Thank you, I’ve just been looking for info about this subject for ages and yours is the greatestI have discovered till now. But, what in regards to the bottom line?Are you positive about the supply?

 15. 2024 year

  An intriguing discussion is worth comment. I think thatyou ought to write more on this issue, it might not be a taboo matterbut usually folks don’t discuss such issues. To the next!Cheers!!

 16. bo do sua xe may

  Thanks , I’ve just been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the greatest I have came upon till now. However, what about the conclusion? Are you sure about the supply?

 17. mang internet Viettel

  A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more about this issue, it might not be a taboo matter but usually people do not talk about these topics. To the next! Cheers!

 18. Shiloh Hopkins

  An attention-grabbing dialogue is value comment. I feel that you need to write extra on this subject, it might not be a taboo topic but usually persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 19. cemetery

  whoah this blog is fantastic i love studying your posts.Keep up the good work! You understand, a lot of individuals are hunting around for this information, you can help them greatly.

 20. son dulux ngoai troi

  วันนี้หากต้องการจะพนันบอล ไม่ว่าจะเป็นบอลลำพัง บอลสเต็ป บอลสด ก็สามารถทำได้กล้วยๆโดยไม่ต้องเดินทางไปโต๊ะบอลให้ยุ่งยาก แค่เพียงเข้ามาที่ UFABET คุณก็สามารถร่วมบันเทิงใจกับพวกเราได้โดยทันที ฝากถอนอัตโนมัติไม่ยุ่งยากสะดวกเร็วไม่มีอันตราย

 21. iatf16949

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!

 22. Zemits

  It’s actually a nice and useful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 23. iatf16949

  I’m not sure where you’re getting your info, however great topic. I must spend some time finding out much more or understanding more. Thank you for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 24. qqdewa

  I’m not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 25. Bhima raju phani raju

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 26. for additional information

  I blog often and I really thank you for your information. This great article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

 27. Arlie Preli

  I just lately came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my initial comment. I do not know what to say except that I have liked reading. Good blog. I will keep viewing this blog really usually.

 28. bondsman near me

  Thanks , I’ve recently been looking for info approximately this topic for a while and yours is the best I have discovered till now.But, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 29. genf20 nmn

  An intriguing discussion is really worth comment. I do imagine that you ought to publish more about this subject matter, it might not be a taboo topic but typically people don’t discuss these types of topics. To the subsequent! Lots of many thanks!!

 30. met lon

  I’m still learning from you, as I’m trying to achieve my goals. I definitely love reading all that is written on your blog.Keep the aarticles coming. I enjoyed it!

 31. 2024 year horoscope

  Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice weekend!

 32. bonus code

  Have you got a current driving licence? precio orlistat en chile “This is new territory for human rights institutions in that it is the first inquiry of its kind into accident and emergency services anywhere in the world

 33. hosting radio

  An intriguing discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about such topics. To the next! Kind regards!!

 34. promo code

  Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 35. bonus code

  I was recommended this blog via my cousin. I amnow not positive whether this submit is written via him as no one else realizesuch special about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 36. list building

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write.The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe.All the time go after your heart.

 37. autorské kresby Florant

  Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back in the future. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice day!

 38. browse

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any troublewith hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up.Do you have any solutions to stop hackers?

 39. magnesium gummys

  I will right away snatch your rss as I can not find your email subscription hyperlink or e-newsletter service.Do you’ve any? Please allow me understand in order thatI may subscribe. Thanks.

 40. money blog

  Generally I do not read article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, very nice article.

 41. da trang khanh hoa

  The advanced Partition Recovery application is compatibile with Windows 7, Vista, XP, 2003, and 2000. In existing version, users have limited options for your customization of Lock screen and Start screen.

 42. click here

  Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsingthrough some of the post I realized it’s new to me.Anyways, I’m definitely delighted I found it andI’ll be book-marking and checking back frequently!

 43. septic tank

  Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 44. Ban Chuot Hamster

  I’ll immediately grasp your rss as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 45. 먹튀검증

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 46. Jeromy Hahl

  I have to get across my love for your generosity for men and women that absolutely need assistance with in this concern. Your real dedication to passing the solution all around was pretty interesting and have regularly allowed many people like me to achieve their targets. This warm and helpful guideline entails a lot a person like me and extremely more to my office workers. Thanks a lot; from each one of us.

 47. TonicGreens

  Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search EngineOptimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywordsbut I’m not seeing very good success. If you know of any pleaseshare. Thank you!

 48. for more information

  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 49. FlowForce Max

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful &it helped me out much. I am hoping to offer one thing back and aid others such as you helped me.

 50. visit website

  Thank you, I have just been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I have found out till now. But, what concerning the conclusion? Are you sure concerning the supply?

 51. Liv Pure

  I need to to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every bit of it. I’ve got you saved as a favorite to look at new things you post…

 52. Prodentim Review

  I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 53. Sight Care

  It’s actually a great and helpful piece of information. I am happy that you just shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 54. Herpa Greens

  Your article has verified valuable to me. It is really informative and you’re clearly extremely knowledgeable in this region. You might have opened my eyes to varying views on this subject with interesting and solid content material.

 55. Cua thep van go

  Enjoyed examining this, very good stuff, appreciate it. « It is well to remember that the entire universe, with one trifling exception, is composed of others. » by John Andrew Holmes.

 56. Códigos Lucrativos

  hi!,I love your writing very a lot! share we keep up a correspondence extra about your article on AOL?I require an expert in this house to unravel my problem.Maybe that is you! Looking forward to see you.

 57. cach lay chiet khau taobao

  I have to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 58. Rea

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a teamof volunteers and starting a new initiative in a community in thesame niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!

 59. prodat' skiny dota 2

  I do agree with all the ideas you’ve presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for newbies. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 60. gorilla flow

  Gorilla Flow is a non-toxic supplement that was developed by experts to boost prostate health for men. It’s a blend of all-natural nutrients, including Pumpkin Seed Extract Stinging Nettle Extract, Gorilla Cherry and Saw Palmetto, Boron, and Lycopene.

 61. dentitox

  Dentitox Pro is a liquid dietary solution created as a serum to support healthy gums and teeth. Dentitox Pro formula is made in the best natural way with unique, powerful botanical ingredients that can support healthy teeth.

 62. fitspresso

  FitSpresso stands out as a remarkable dietary supplement designed to facilitate effective weight loss. Its unique blend incorporates a selection of natural elements including green tea extract, milk thistle, and other components with presumed weight loss benefits.

 63. glucoberry

  GlucoBerry is one of the biggest all-natural dietary and biggest scientific breakthrough formulas ever in the health industry today. This is all because of its amazing high-quality cutting-edge formula that helps treat high blood sugar levels very naturally and effectively.

 64. biofit

  BioFit is an all-natural supplement that is known to enhance and balance good bacteria in the gut area. To lose weight, you need to have a balanced hormones and body processes. Many times, people struggle with weight loss because their gut health has issues.

 65. terracalm

  TerraCalm is an antifungal mineral clay that may support the health of your toenails. It is for those who struggle with brittle, weak, and discoloured nails. It has a unique blend of natural ingredients that may work to nourish and strengthen your toenails.

 66. Boostaro

  Boostaro increases blood flow to the reproductive organs, leading to stronger and more vibrant erections. It provides a powerful boost that can make you feel like you’ve unlocked the secret to firm erections

 67. eyefortin

  EyeFortin is a natural vision support formula crafted with a blend of plant-based compounds and essential minerals. It aims to enhance vision clarity, focus, and moisture balance.

 68. neotonics

  Neotonics is an essential probiotic supplement that works to support the microbiome in the gut and also works as an anti-aging formula. The formula targets the cause of the aging of the skin.

 69. quietum plus

  The Quietum Plus supplement promotes healthy ears, enables clearer hearing, and combats tinnitus by utilizing only the purest natural ingredients. Supplements are widely used for various reasons, including boosting energy, lowering blood pressure, and boosting metabolism.

 70. puravive

  Puravive introduced an innovative approach to weight loss and management that set it apart from other supplements. It enhances the production and storage of brown fat in the body, a stark contrast to the unhealthy white fat that contributes to obesity.

 71. endopeak

  t’s Time To Say Goodbye To All Your Bedroom Troubles And Enjoy The Ultimate Satisfaction And Give Her The Leg-shaking Orgasms. The Endopeak Is Your True Partner To Build Those Monster Powers In Your Manhood You Ever Craved For..

 72. amiclear

  Amiclear is a dietary supplement designed to support healthy blood sugar levels and assist with glucose metabolism. It contains eight proprietary blends of ingredients that have been clinically proven to be effective.

 73. synogut

  SynoGut is an all-natural dietary supplement that is designed to support the health of your digestive system, keeping you energized and active.

 74. glucofort

  Glucofort Blood Sugar Support is an all-natural dietary formula that works to support healthy blood sugar levels. It also supports glucose metabolism. According to the manufacturer, this supplement can help users keep their blood sugar levels healthy and within a normal range with herbs, vitamins, plant extracts, and other natural ingredients.

 75. metabo flex

  Metabo Flex is a nutritional formula that enhances metabolic flexibility by awakening the calorie-burning switch in the body. The supplement is designed to target the underlying causes of stubborn weight gain utilizing a special “miracle plant” from Cambodia that can melt fat 24/7.

 76. claritox

  Claritox Pro™ is a natural dietary supplement that is formulated to support brain health and promote a healthy balance system to prevent dizziness, risk injuries, and disability. This formulation is made using naturally sourced and effective ingredients that are mixed in the right way and in the right amounts to deliver effective results.

 77. nervogen

  Nervogen Pro, A Cutting-Edge Supplement Dedicated To Enhancing Nerve Health And Providing Natural Relief From Discomfort. Our Mission Is To Empower You To Lead A Life Free From The Limitations Of Nerve-Related Challenges. With A Focus On Premium Ingredients And Scientific Expertise.

 78. inchagrow

  InchaGrow is an advanced male enhancement supplement. Discover the natural way to boost your sexual health. Increase desire, improve erections, and experience more intense orgasms.

 79. Códigos Lucrativos

  Thank you, I’ve recently been looking for information about this topic for a long time and yours is the best I’ve came upon till now. However, what concerning the bottom line? Are you positive about the source?

 80. serolean

  Serolean a revolutionary weight loss supplement, zeroes in on serotonin—the key neurotransmitter governing mood, appetite, and fat storage.

 81. alpha tonic

  Elevate your vitality with Alpha Tonic – the natural solution to supercharge your testosterone levels. When you follow our guidance, experience improved physical performance

 82. aquapeace

  AquaPeace is the most in-demand ear health supplement on the market. Owing to its natural deep-sea formula and nutritious nature, it has become an instant favorite of everyone who is struggling with degraded or damaged ear health.

 83. ford ranger parts

  I have been browsing the internet for about 2 hours and i landed on your blog post. I would like to add that the o2 ring is the best pulse oximeter, i would suggest to check it out!

 84. Thu mua do nha hang

  I do not even understand how I finished up here, howeverI thought this submit used to be good. I do not know who you are however certainly you are goingto a famous blogger for those who aren’t already. Cheers!

 85. Thu mua do cu

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup.Do you have any methods to stop hackers?

 86. lunatogel

  Enjoyed your article! 😊 The information is insightful, and adding more visuals in your future pieces could make the content more visually engaging. 📸

 87. togelon

  Well-crafted article! The information is valuable, and I believe incorporating more images in your next articles could be beneficial. Have you thought about that?

 88. goltogel login

  Brilliant work! The article is both informative and interesting. Have you considered including more images in your next articles? It might enhance the overall reader experience.

 89. slot gacor

  This article is amazing! The way it describes things is truly compelling and exceptionally simple to follow. It’s clear that a lot of effort and research went into this, which is truly noteworthy. The author has managed to make the theme not only intriguing but also delightful to read. I’m enthusiastically looking forward to exploring more material like this in the forthcoming. Thanks for sharing, you’re doing an amazing task!

 90. Sight Care

  Nice read, I just assed this onto a friend whoo was doing someresearch on that. And he actually bought me lunhsince I found it for him smile So lett me rephrase that: Thank you foor lunch!

 91. TonicGreens

  I’m curious to find out what blog platform you have been using?I’m having some small security problems with my latest blogand I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?

 92. goi home wifi viettel

  Greetings! This is my first visit to your blog!We are a team of volunteers and starting a new project in a community in thesame niche. Your blog provided us valuable information to work on. You havedone a extraordinary job!

 93. robot hut bui ecovacs deebot

  Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the imagesaren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.I’ve tried it in two different internet browsers and both show the sameoutcome.

 94. old age compliments

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

 95. to learn more

  Thank you for the auspicious writeup. It actually was once a amusement account it. Glance advanced to far introduced agreeable from you! However, how can we communicate?

 96. Travel

  It is really a great and useful piece of info. I am happy that you just shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 97. semenax gnc

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.Please let me know. Many thanks

 98. Billionaire Brain Wave

  You can definitely see your expertise within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 99. thue viet khoa luan

  Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 100. dump truck

  Xoilac Tv Trực Tiếp đá Bóng kèo nhà cáiĐội tuyển futsal Việt Nam đã được một trận đấu đồng ý được trước đối thủ cạnh tranh đầy mức độ mạnh Lebanon. Kết quả Bà Rịa-Vũng Tàu vs Bình Phước ngày hôm nay 18h00 ngày 5/5, Hạng nhất Việt Nam.

 101. go to see

  I really like your writing style, wonderful info, thank you for putting up :D. “Every moment of one’s existence one is growing into more or retreating into less.” by Norman Mailer.

 102. Celebrity Duets

  Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 103. Alpha Tonic

  Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed readingit, you’re a great author. I will make certain to bookmarkyour blog and will often come back later in life.I want to encourage you to continue your great work, have a nice holiday weekend!

 104. Puravive

  I need to to thank you for this very good read!! I definitely enjoyed every bit of it. I’ve got you saved as a favorite to check out new stuff you postÖ

 105. Tod Potra

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 106. Cua Thep Chong Chay

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return.

 107. Cortexi Review

  A fascinating discussion is definitely worth comment.I do think that you should publish more on this topic, it may notbe a taboo matter but generally folks don’t discuss these subjects.To the next! Kind regards!!

 108. Neal Rax

  There are certainly a lot of details prefer that to consider. That is a wonderful specify talk about. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly you can find questions like the one you raise up the location where the biggest thing will likely be doing work in honest great faith. I don?t know if recommendations have emerged around such things as that, but More than likely that your job is clearly recognized as a fair game. Both youngsters have the impact of just a moment’s pleasure, through out their lives.

 109. Red Boost

  Hmm is anyone else experiencing problemswith the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my endor if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.Here is my blog post :: try hemp seeds

 110. Sugar Defender

  “Greetings! Very handy suggestions within just this post! It’s the minimal modifications that make the most important modifications. Quite a few thanks for sharing!”

 111. Red Boost

  Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention thatI have really loved browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope youwrite again soon!

 112. blood balance review

  I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for novices. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 113. chiet khau 1688

  🎀แUตหมดให้เดินหาปลั๊กแต่ถ้าขาดความรักให้เดินมาหาเรา💋❤️🎯มีครบจบที่เดียว lว็Uดี 💞จ่ายจริง lล่นง่าย มาllรง การันตรีการเงิน เวUใหญ่ เวUตรง ภาพสวย สบายตา👀 🚩🚩5 บาทก็ได้เงินหมื่นน้า^^💋💋

 114. anonymous

  Your style is really unique compared to other folks I’ve read stuff from.Thank you for posting when you’ve got the opportunity,Guess I will just book mark this blog.

 115. Lean Body Tonic

  cockatoo for sale near[…]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a appear, whoa did 1 study about Mid East has got additional problerms also […]

 116. herpesyl

  Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 117. VW Corrado

  A motivating discussion is worth comment. I do think that you need to write more about this issue, it may not be a taboo subject but generally people do not discuss such topics. To the next! Many thanks.

 118. Fortune Ox Bug

  When someone writes an paragraph he/she maintains the imageof a user in his/her mind that how a user can be aware of it.So that’s why this paragraph is perfect. Thanks!

 119. QuietumPlus

  Hey There. I found your blog the usage of msn. This isa very neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read moreof your useful info. Thank you for the post. I will certainly comeback.

 120. Herpagreens

  Currently it sounds like WordPress is the best blogging platform available right now.(from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?Look into my blog :: ntc33 kiosk

 121. Cortexi

  I am not sure where you are getting your info, but great topic.I needs to spend some time learning more or understanding more.Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 122. Primal Grow Pro

  Good day! I could have sworn Iíve been to your blog before but after going through many of the posts I realized itís new to me. Regardless, Iím certainly delighted I discovered it and Iíll be book-marking it and checking back regularly!

 123. Blood Balance

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very wellwritten article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 124. in folder

  Hey! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!

 125. in folder bia kep ho so

  Hi there! This is my first visit to your blog! Weare a team of volunteers and starting a new initiative in a community in thesame niche. Your blog provided us valuable information towork on. You have done a marvellous job!

 126. cortexi

  Thank you for every other wonderful post. The place else may anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 127. neotonics reviews

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and effort to put Situs Dingdong Club this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting

 128. liv pure reviews

  Thank you, I’ve recently been looking for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 129. fitspresso coffee

  Normally I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so!Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice post.

 130. ozempic

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 131. jump to

  I’m now not certain where you’re getting your info, however great topic. I must spend some time finding out much more or working out more. Thanks for fantastic info I used to be on the lookout for this information for my mission.

 132. Yazmin's Party Rentals

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.Is this a paid theme or did you customize it yourself?Either way keep up the excellent quality writing, it israre to see a great blog like this one these days.

 133. for more info

  Good dɑy! Do you know if they make any plugins toprߋtect aցainst hackers? I’m kiһda ⲣaranoid abоut losing еveгything I’ᴠe worked hard on. Any tips?Also visit my pabe lihat disini

 134. may loc khong khi lg puricare

  ดูหนังใหม่ออนไลน์ฟรี ไม่ต้องดูจอใหญ่ ๆ ก็สามารถดูได้ Family เป็นภาพยนตร์ที่คนทุกคนในครอบครัวดูได้ ส่วนใหญ่เป็นภาพยนตร์ที่มีเนื้อหาเกี่ยวกับความผูกพัน ของคนในครอบครัว ส่วนใหญ่ก็จะแฝงแง่คิดเอาไว้และเดินเรื่องแบบเรียบง่าย เน้นความรักกันของคนในครอบครัว

 135. visit

  hello!,I really like your writing very much! proportion we keepup a correspondence more approximately your post on AOL?I require an expert on this area to resolve my problem.May be that’s you! Taking a look ahead to look you.

 136. Endopeak

  I like this blog very much, Its a rattling nice place to read and get info . «There’s nothing I’m afraid of like scared people.» by Robert Frost.

 137. Kerassentials

  It appears like we are residing in really wondrous occasions – at least poker -wise. A Bachelor Celebration should happen at minimum 1 to two months prior to the Wedding ceremony.

 138. rotator cuff repair

  I will immediately take hold of your rss feed as I can notfind your e-mail subscription link or newsletter service.Do you’ve any? Kindly permit me recognize in order that I may just subscribe.Thanks.

 139. Leanbiome

  Awsome post and right to the point. I don’t know if this is reallythe best place to ask but do you folks have anyideea where to employ some professional writers? Thank you 🙂Review my blog post Pellamore

 140. Zeneara

  it’s really nice together with meanful. it’s really amazing blog. Connecting is really useful matter. you have seriously assisted lots of people who also visit blog plus give them usefull data.

 141. Pronail Complex

  Hi my loved one! I want to say that this post is awesome,nice written and include almost all significant infos.I would like to see more posts like this.my blog :: microsoft exam (Genesis)

 142. Lean Body Tonic

  I will immediately grasp your rss feed as I can’t to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognize so that I may just subscribe. Thanks.

 143. Nagano Tonic

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of thepost I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’llbe bookmarking and checking back often!

 144. Phebe Soose

  I am typically to blogging and i also really appreciate your content. This article has truly peaks my interest. I will bookmark your blog and maintain checking achievable info.

 145. fitspresso review

  Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get nearly anything done.