puna

PUNA ËSHTË ADHURIM– IBADET

Spread the love

“Ai i cili nuk punon, kurse shpenzimet e tij janë barrë e të tjerëve, ai është larg mëshirës së Zotit.”

Puna dhe përpjekja janë themel i jetës së njeriut. Njeriu me anë të punës siguron ushqim veshmbathje dhe vendbanim. Me punë dhe orvatje kultivohet toka dhe sigurohen mjetet e së jetës së tyre. Të gjitha të mirat materiale janë si pasojë e efektit te punës.

Shkenca dhe puna janë ato që e kanë sjellë këtë gradë të përparimit. Përparimi i çdo vendi varet nga potenciali e profesionalizmi, si dhe nga përpjekjet e popullatës së vendit Përkatës. Nëse populli i një vendi e lë menjë anë punën dhe anon nga përtacia, s’ka dyshim që do të bie nën duart e të huajve dhe të kolonizohet.

I Dërguari i Allahut s.a.a ka thënë: “Ai i cili nuk punon, kurse shpenzimet e tij janë barrë e të tjerëve, ai është larg mëshirës së Zotit.”
Ne Islam puna është adhurim. I dërguari i Allahut s.a.a ka thënë: Adhurimi është Shtatëdhjetë llojesh, ndërsa më i miri prej tyre është kërkimi i fitimit (riskut) hallall.

Imam Sadik, a.s. ka thënë : Bëni selam dashamirësve dhe pasuseve të mi dhe u thoni: “Pas namazit të sabahit, nxitoni menjëherë në punë dhe fitoni riskun hallall.” Ai i cili përpiqet që të sigurojë të ardhura për familje ngjason me atë i cili ka luftuar në rrugën e Zotit. Për sa u përket bujqve, Imam Sadiku a.s. ( paqja qoftë mbi të) ka thënë: “Bujqit janë thesari i Zotit për popullin dhe në Kiamet kanë pozitën më të mirë.”
I Dërguari i Allahut s.a.a. kur takonte ndonjë adoleshentë pyetja e parë që ia bënte ishte: Punon ose jo? Punëtoret janë njerëzit më të mirë dhe më të respektuar. Ata prindër të cilët kanë dëshirë që fëmijët e tyre të jenë të lumtur duhet që t’i edukojnë ata që në moshën e fëmijërisë, që të kenë dëshirë për të punuar, në mënyrë që kur të rriten të krenohen me ta.

Shumë prej prindërve nuk janë të kujdesshëm ndaj kësaj çështje të rëndësishme. Të gjitha punët e fëmijëve ata i kryejnë vetë, ndërsa atyre nuk iu japin asnjë përgjegjësi. Këta prindër duhet të jenë në dijeni, që në këtë mënyrë mund t’i shkaktojnë dëm jo vetëm fëmijëve por dhe shoqërisë. Fëmijën duhet stimuluar me punë që në moshën e vogël, siç është kryerja e punëve personale dhe punëve të shtëpisë. Atyre duhet t’u themi: Fëmija im! Vishi vetë çorapet dhe këpucët, sille lugën dhe kriporen. Rregulloje krevatin dhe ujit lulet, sot ti do ta blesh bukën.

Kur fëmija të rritet mund t’i japim punë më të vështira dhe më të rëndësishme për t’i kryer.

DISA REKOMANDIME PËR PRINDËRIT :
1. Duhet të keni parasysh forcën dhe kapacitetin e fëmijës suaj dhe mos i jepni atij punë të rënda.
2 Nëse fëmija juaj shfaq dëshirën për të kryer një punë vetë, lëreni atë që ta kryejë po atë punë që dëshiron ai.
3. Përpiquni t’u bëni me dije fëmijëve tuaj që punët e shtëpisë nuk kryhen vetvetiu, nëna kryen punët brenda shtëpisë, babai punët jashtë saj, ndërsa ata janë pjesëtarë të familjes dhe duhet të bashkëpunojë.
4. Mos i detyroni fëmijët tuaj me anë të dhunës dhe ndëshkimit fizik për kryerjen e punëve.
Imam Aliu a.s. ka thënë: Për çdo pjesëtar të familjes caktoni një punë të caktuar. Kur secili është në dijeni për punën të caktuar. Kur secili është në dijeni për punën e vet nuk ka heqje dorë nga kryerja e saj.
5. Nëse keni disa fëmijë zbatoni drejtësinë në ndarjen e punëve ndërmjet tyre, që të mos shfaqet grindja dhe përçarja në mes tyre.
6.Bashkëpunoni me fëmijët tuaj në kryerjen e punëve, fëmijët kanë dëshirë t’i kryejnë punët së bashku me të rriturit.
7. Prindërit janë shembull për fëmijën. Nëse prindërit në shtëpi bashkëpunojnë me fëmijët e tyre, edhe fëmijët shumë lehtë i pranojnë punët që iu janë dhënë si detyrë për ti kryer.
8. Kur fëmijët të rriten, gjatë kohës së pushimeve, sipas mundësive gjeni një punë të re dhe stimuloni ata përmes kësaj vepre.
There are 121 comments

Add yours
 1. Phyllis

  Your mode of describing everything in this post
  is genuinely good, every one be capable of without difficulty understand it, Thanks a lot.

 2. kopen tretinoin cream in Spanje

  After exploring a number of the articles on your site, I
  seriously appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site
  list and will be checking back soon. Please check out my
  web site as well and tell me your opinion.

 3. Giselle

  I am really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser
  compatibility issues? A number of my blog visitors have complained about my
  website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any solutions to help fix this problem?

 4. Winfred

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed
  browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your
  feed and I hope you write again very soon!

 5. Purchase discounted automotive accessories in El Paso

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject
  matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you
  shield this hike.

 6. Juan

  We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be precisely what I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a number
  of the subjects you write in relation to here. Again, awesome
  blog!

 7. bactrim en Marruecos

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you
  amend your site, how could i subscribe for a blog
  web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little
  bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 8. sklep online

  Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!
  You can see similar here ecommerce

 9. Cumpărați modafinil online fără prescripție medicală în Amsterdam.

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles
  or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Reading this information So i am happy to exhibit that I’ve an incredibly good uncanny
  feeling I discovered just what I needed. I so much surely will make sure to do not disregard this website and give it a glance on a constant
  basis.


Post a new comment