ali

Imami Aliu Prijësi i Besimtarëve dha shehadetin…

Spread the love

Shpirti i tij i pastër është i përhershëm dhe do të mbetet i gjallë në mesin e popujve duke jetuar me dituritë e tij dhe anën njerëzore të tij.

Duke dhënë kontributin e tij, i cili nuk shuhet derisa të ekzistojnë qiejt dhe toka: “Kurrsesi të mos mendoni se janë të vdekur ata që ranë dëshmorë në rrugën e Allahut. Përkundrazi, ata janë të gjallë duke u ushqyer te Zoti i tyre”. (Sure
Al-Imran / ajeti 169.) Komploti për vrasjen e tij Historianët kanë rënë dakord se tre burra prej havarixhëve kanë komplotuar në vrasjen e Aliut ibn Ebi Talibit dhe Muavijes ibn Ebi Sufjanit dhe Amr ibn Asin. Sipas mendimit të tyre ata janë thelbi i ngatërresave që ndodhnin në mesin e myslimanëve dhe me këtë rast ata ia hap- nin rrugën ymetit që të zgjidhnin imamin, që e kënaqnin feja dhe dynjaja e tij.

Aburrahman ibn Mulxhem ishte banor i Egjiptit, ndërsa dajallarët i kishte në Irak, ai mori përsipër vrasjen e imam Aliut dhe e kreu detyrën e tij me sukses. Kurse el-Burku, emri i të cilit ishte Haxhaxh ibn Abullah ishte nga një fis në Basra, ai mori përsipër vrasjen e Mua vijes por nuk ia doli dot, sepse ai për fat të mirë të Muavijes e goditi me anën e mbrojtur tëm shpatës dhe Muavija u kurua dhe shpëtoi. Zadhuvih, i pari i Beni Anber quhej Amru ibn Bekriu nis përpara për të vrarë Amru ibn Asin, i cili në  atë kohë ishte mëkëmbës i Egjiptit nga ana e Muavijes. Mirëpo ibn Asi u vonua për të falur namazin dhe kështu që atë e zëvendësoi shefi i policisë së tij (Kharixhe ibn Hudhafetu el Uduij) atë e vrau Kharixhen dhe ibn Asi shpëtoi.

Kjo pra është pjesa që historianët dhe transmetuesit e lajmeve kanë rënë dakord, por ai që e përqendron shikimin e tij në kronologjinë e ngjarjeve të komplotit do t’i bëhet e qartë, pa dyshim se komplotuesit e vërtetë janë: Muavije
ibn Ebi Sufjani dhe Amru ibn Asi, Esh’athu ibn Kajsi. Kurse ekzekutori i vetëm është Abdurrahman Ibn Mulxhemi me ndihmën e Esh’ath ibn Kajsiit, i cili është parë gjatë ngjarjes duke e shtyrë Ibn Mulxhemin që të nxitonte dhe i thoshte atij: Nxito, nxito, mbaroje punën tënde se u zbardh dita dhe pa dyshim se komploti nuk synonte asnjë njeri tjetër, veç Aliut ibn Ebu Talibit (paqja qoftë mbi të!). 
There are 3 comments

Add yours
  1. TheHiddenPages

    It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

  2. GMB SEO

    Hello very cool website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I’m glad to search out numerous useful info right here in the post, we need work out more strategies on this regard, thanks for sharing.


Post a new comment