2.1

Krijesat dhe ngjyrat

Spread the love

Krijesat dhe ngjyrat

Ekzistojnë shumë krijesa të bukura dhe plot ngjyra në natyrë, apo jo? Pothuajse sikur ato janë të vetëdijshme për këtë. Vetëm shikoni sesi ato i mburren njëra-tjetrës. S’ka dyshim se ato janë krenare për ngjyrat e tyre. Por prisni një minutë! Si u krijuan këto ngjyra? Nga erdhi kjo harmoni ngjyrash në trupat e qenieve të gjalla, me ngjyrime aq të bukura, saqë as ndonjë artist i madh nuk mund të pikturojë ndonjëherë?

Këto ngjyra nuk mund të jenë krijuar rastësisht, ashtu sikurse pretendojnë përkrahësit e teorisë së evolucionit. Le ta shqyrtojmë këtë me anën e një shembulli. Ngjyrat nuk mund të bëjnë asgjë prej vetvetes, apo jo? Vështroni këto ngjyra… Ato janë vërtet plot gjallëri dhe të bukura… Tani le të presim që këto ngjyra të bashkohen dhe të formojnë një pikturë të bukur. Ne ndoshta do të na duhet të presim për disa kohë. Në fakt, nuk është e nevojshme të presim fare. Dhe jemi të sigurt se edhe ju mendoni në të njëjtën mënyrë. Këto ngjyra nuk mund të bashkohen kurrë rastësisht dhe të krijojnë një pikturë. Është e qartë se ekziston një artist që i përdor këto ngjyra, të cilat ju i shihni dhe që e krijon pikturën. Sa herë që ju e shihni një pikturë, ju e dini se ajo është pikturuar nga një artist.

Pikërisht, ashtu sikurse një pikturë e pajetë, e vizatuar mbi një copë letër, nuk mund të krijohet rastësisht, sigurisht edhe ngjyrat e mrekullueshme të kafshëve nuk mund të jenë krijuar rastësisht. Të gjitha këto ngjyra dhe dizajnë janë dëshmi se Zoti i ka krijuar këto ngjyra me kujdes të madh.

Autore: Mimoza Sinani

(Revista “Vlera”, nr. 26, maj/qershor 2018, fq. 50)
There are 22 comments

Add yours
 1. Prodentim

  Howdy very cool website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionallyKI am glad to seek out a lot of helpful information right here within the submit, we need work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 2. Sugar Defender

  Hello my loved one! I wish to say that this article is awesome, nice written and include approximately all important infos. I would like to peer more posts like this .

 3. dobry sklep

  Wow, awesome blog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make running a blog look easy. The entire glance of your website is magnificent, let alone the content!
  You can see similar here e-commerce

 4. how to hire a hacker

  I liked as much as you’ll obtain carried out proper here. The cartoon is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you would like be delivering the following. unwell indisputably come further in the past once more since exactly the similar just about very often inside case you defend this increase.

 5. sugar defender drops

  I cherished as much as you will receive carried out right here. The cartoon is tasteful, your authored subject matter stylish. however, you command get got an edginess over that you want be handing over the following. ill indubitably come more previously once more as exactly the similar nearly a lot ceaselessly inside of case you protect this increase.

 6. Sugar Defender

  Great post. I was checking constantly this blog and I am inspired! Very helpful information specially the final phase 🙂 I handle such information a lot. I used to be seeking this particular info for a very lengthy time. Thanks and good luck.

 7. Sugar defender drops reviews

  Hi there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 8. Zencortex

  Rattling wonderful information can be found on blog. “I can think of nothing less pleasurable than a life devoted to pleasure.” by John D. Rockefeller.

 9. renew

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

 10. Prodentim

  Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful site!

 11. Javaburn

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 12. Sumatra slim belly tonic

  I’ll immediately clutch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please let me realize in order that I may just subscribe. Thanks.


Post a new comment