5.1

Si i pajtonte grindjet Profeti Muhamed (s.a.)?

Spread the love

Si i pajtonte grindjet Profeti Muhamed (s.a.)?

I Dërguari i Zotit (paqja qoftë mbi të) ndodhej në një udhëtim bashkë me sahabët dhe u paraqit një fërkim, grindje në mes Muhaxhirëve (Mekasve) dhe Ensarëve (Medinasve). Të dytë i thirrën për ndihmë fiset e tyre. Kur e pa këtë i Dërguari (paqja qoftë mbi të) tha:

A jeni kthyer në shoqërinë e kohës së xhahilijetit (injorancës paraislamike)?

Të dy grupet mundoheshin që ta paraqitnin veten të drejtë dhe i Dërguari (paqja qoftë mbi të) i dëgjoi ata dhe në fund i pajtoi. Prej ensarëve, Abdullah ibn Ubejji, tha:

Lëreni tani fjalosjen. Kur të kthehemi në Medine, i ndershmi (medinasi) do të jetë mbi të poshtrin (mekasin)”. Kur e dëgjoi këtë Omeri, shkoi te i Dërguari (paqja qoftë mbi të) dhe tha:

O i Dërguar i Zotit! Më jep leje t’ia pres kokën atij!” I Dërguar i Zotit (paqja qoftë mbi të) tha:

Mos e prek atë! Nuk dua që njerëzit të thonë ‘Muhamedi po i vret sahabët e tij’”*

Në këtë ngjarje na bëhet e qartë se gjatë paraqitjes së një fërkimi në mes atyre që kanë emigruar nga Meka dhe banorëve të qetë të Medinës përnjëherë harrohen lidhjet nga feja që i kanë në mes veti. A thua si do të veprojë një popull mbas vdekjes së të Dërguari (paqja qoftë mbi të) që përpara presences së tij i kthehet ligjeve të kohës së xhahilijetit?

* (Sahih Buhari, libri “Zekati”, kapitulli “Havarixhët dhe cilësitë e tyre”, hadithi numër 2249)

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 13, janar 2015, fq. 33)
There are 7 comments

Add yours
  1. Kory Micallef

    certainly like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I?¦ll definitely come again again.

  2. tlovertonet

    Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

  3. Luxury Female Escorts

    of course like your website however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll surely come again again.


Post a new comment