4.1

Vdekja e të Dërguarit të Zotit (1)

Spread the love

Qëllimet e Muhammedit si i Dërguari i Fundit i Zotit në Tokë ishin:

 • Shkatërrimi i idhujtarisë dhe politeizmit
 • Shpallja e Njëshmërisë absolute të Krijuesit
 • Përpilimi përfundimtar i sistemit fetar dhe ligjor
 • Pastrimi i shpirtrave të burrave e grave
 • Shkatërrimi i padrejtësisë, pabarazisë dhe injorancës
 • Themelimi i një sistemi paqeje dhe drejtësie
 • Krijimi i një sistemi në formën e një shteti politik që do t’i realizonte të mësipërmet dhe që do ta ruante intensitetin e veprës së tij.

Brenda njëzet e tre vjetëve të misionit të tij si i Dërguar i Zotit, Muhammedi i arriti të gjithë këto qëllime dhe pas kësaj, filloi të bëhej e qartë se njësoj si të gjithë të vdekshmit, edhe ai do të ndahej nga kjo botë. Këtë lajm ai e mori së pari në kapitullin Nasr (Ndihma), i cili është kapitulli i 110-të i Kur’anit. Muhammedi e kishte kaluar gjithë jetën në devotshmëri ndaj Zotit dhe në adhurimin e Tij. Por pas shpalljes së këtij kapitulli, angazhimi i tij në adhurim dhe në përgatitje për t’u takuar me Të, u bë më i madh se kurdoherë më parë. Së paku në dy raste, i Dërguari la të kuptohej se vdekja e tij nuk ishte shumë larg.

Në fjalimin e tij gjatë Haxhit të Lamtumirës në Arafat, në ditën e nëntë të muajit Dhil-hixhxhe të vitit të dhjetë pas Hixhrit, ai tha:

Mbase ky është haxhi im i fundit”. Me të përfunduar fjalimin e tij, ai u parashtroi një pyetje pelegrinëve:

Kur të pyeteni nga Zoti juaj për punën time, ç’përgjigje do të jepni?

Pelegrinët u përgjigjën njëzëri:

Ti na përcolle porosinë e Zotit dhe e bëre detyrën tënde”.

Kur e dëgjoi këtë përgjigje, ai e ngriti vështrimin drejt qiellit dhe tha:

Zoti im! Ti dëshmo se e kam kryer detyrën time”.

Gjatë “kurorëzimit” të Ali ibn Ebu Talibit në Gadir Khumm, më 18 Dhil-hixhxhe të vitit të dhjetë pas Hixhrit, ai përsëri foli për mundësinë e vdekjes së tij dhe tha:

Edhe unë jam një i vdekshëm dhe së shpejti mund të thirrem në prani të Zotit tim”.

Dhjetëra mijëra myslimanë i dëgjuan këto fjalë të të Dërguarit dhe të gjithë e dinin se ai nuk do të qëndronte edhe shumë gjatë me ta. Ai vetë e dinte se e kishte përfunduar me sukses detyrën që Zoti i tij ia kishte besuar dhe për këtë arsye, mezi priste që të takohej me Të. I Dërguari i kalonte netët me gratë e tija, duke qëndruar me radhë tek secila. Më 19 Sefer të vitit 11 pas Hixhrit, e kishte radhën të flinte tek Aisheja. Natën, ai shkoi për t’i vizituar varrezat el-Baki, i shoqëruar nga shërbëtori i tij Ebu Muvajhibe, i cili përcjell këtë rrëfim:

I Dërguari qëndroi ndërmjet varreve dhe foli me këto fjalë: “Paqja qoftë mbi ata që janë në këto varre! Ju jeni të bekuar në gjendjen tuaj, në të cilën kaluat nga gjendja e njerëzve të kësaj bote. Sulme shkatërrimtare po vijnë njëra pas tjetrës nga çdo anë si valë errësire, secila më e ligë se tjetra”.

Muhammed Husejn Hajkal thotë se sëmundja e të Dërguarit filloi në mëngjesin e kësaj nate, domethënë më 20 të muajit Sefer. Më tej, ai thotë: “Pikërisht atëherë njerëzit filluan të merakoseshin dhe ushtria e Usames nuk lëvizi. Por fjalët e përcjella nga Ebu Muvajhibe vihen në dyshim nga shumë historianë, të cilët besojnë se sëmundja e Muhammedit nuk mund të ishte arsyeja e vetme që e ndalte ushtrinë dhe se një tjetër shkak ishte dëshpërimi i shumë personave, duke përfshirë disa nga paria e muhaxhirëve dhe ensarëve, në lidhje me udhëheqësinë e ushtrisë”. (“Jeta e Muhammedit”, Kairo, 1935).

Me sa shihet, ngjarja vijuese duhet të ketë ndodhur në mëngjesin e ditës së njëzetë të muajit Sefer. Sir William Muir thotë: “Një natë, i Dërguari eci deri drejt varrezave në dalje të qytetit. Atje, ai qëndroi duke medituar dhe duke u lutur për të vdekurit. Në mëngjes, duke kaluar pranë derës së Aishes, e cila vuante nga kokëdhimbja, ai e dëgjoi zërin e saj: Oh koka ime! Muhammedi hyri brenda dhe tha: Jo Aishe, unë jam ai që duhet të qajë për kokën e tij”. Pastaj vazhdoi me një zë të butë: Por a s’do të doje të vdisje derisa unë jam gjallë akoma, që të mund të lutem për ty dhe pastaj, pasi të të mbështjellin me qefin, të të zbresin në varr?”. “I ndodhtë dikujt tjetër kjo gjë!, u përgjigj Aisheja. Jo mua! Pastaj shtoi: Por kjo është ajo që ti dëshiron. Mund ta paramendoj se si, pasi ta kesh bërë gjithë atë dhe të më kesh varrosur, do të vije menjëherë në shtëpinë time dhe do ta kaloje natën duke u argëtuar me njërën nga gratë e tjera tuajat”. I Dërguari qeshi me thumbimet e Aishes por sëmundja i ishte rënduar aq shumë sa nuk mundi t’i përgjigjej me një ton të ngjashëm”. (“Jeta e Muhammedit”, Londër, 1877).

Vazhdon

Marrë nga libri “Ritregim i historisë së Islamit dhe myslimanëve”, autor: Sejjid Ali Asghar Razvi, përktheu: Numan Mustafa, shtëpia botuese: “Dielli”, Prishtinë, qershor 2013, fq. 390-392.
There are 391 comments

Add yours
 1. mix

  Everything in life is luck Domovina d.o.o.Cesta v log 11,1351 Brezovica pri Ljubljani Bonus in privlačni jackpoti Od prihoda pandemije koronavirusa brez primere leta 2020 so se udarni valovi čutili v številnih panogah. Ob zaključku naše recenzije igralnice Wazamba lahko slovenskim igralcem zagotovimo, da gre za vrhunsko spletno mesto. Obiskovalci imajo na voljo raznolike igre na srečo odličnih proizvajalcev, obetajoče bonuse, možnost izbire različnih jezikov na strani, ogromno bančnih načinov in odzivno tehnično podporo. Splošni pogoji igranja Z obiskom te strani potrjujete, da ste starejši od 18 let, in dajete privolitev za nastavitev piškotkov. Piškotke koristimo za izboljšavo vaše izkušnje brskanja, nudenje osebnih oglasov in vsebin ter za analizo našega prometa. Preberite več
  http://bernellkorea.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=30697
  Une élégance qui se démarque Divje lestve vam bodo pomagale tudi pri vzpenjanju na mizo za plačilo nagrad, če stavite na en plein. Licenca, nasveti za zmago blackjack v igralnici 2022 boste stavljeni znesek denarja pomnožili 35-krat. Na drugih področjih so bili nekateri igralni avtomati preprosto odstranjeni, dokler nekdo končno ne zmaga. 410441 | PLEINE FLEUR NON-REFENDUE AINSI QUE CÔTÉS FLEUR, À L’ÉTAT SEC , DE CUIRS ET PEAUX DE BOVINS OU D’ÉQUIDÉS, ÉPILÉS (SAUF AUTREMENT PRÉPARÉS) | 10 % | 2 | Samo preglejte menjalni tečaj, brezplačna programska oprema za strategijo ruleta da si oglejte promocije. 12. maja sem se odločil, ki so na voljo in se odločijo v eno. Je nám líto, tento produkt není dostupný. Zvolte prosím jinou kombinaci.

 2. karee

  The big advantage to using MarketerHire over other freelancing websites is that they have a talent team is dedicated to finding and recruiting the best marketers to freelance on their platform. They have a rigorous freelancer screening process and accept less than 5% of the marketers that apply for their platform. This saves businesses time and money as they have faster implementation and higher retention times. “We’ve used just about every internet marketing company in Atlanta and in 2010, Blueprint was just another vendor. It didn’t take long to realize that they are the absolute best in this city! They now manage 100% of our marketing initiatives and we LOVE it!” When it comes to designing your marketing agency’s website, it’s important to put your best foot forward. Showcasing top-notch work helps potential clients see just what your agency is capable of—and what they might expect if they choose to work with you.
  https://www.nav-bookmarks.win/nfl-news-now
  Pinterest and Instagram are similar to Tumblr. They are all social media sites where you can chat and promote but they don’t have groups around a common theme like Facebook. Great post. I think the fact that you bring up the “buy it” button is fantastic. What’s different about Pinterest as opposed to other social media (like Instagram or Facebook), is that its content is linked to the native hosting website, as opposed to being embedded within the post or linking to a business profile. Which probably makes it much better for advertisers to have a direct channel to their merchandise (as you noted above). I didn’t actually know that they had implemented the “buy it” button, but it seems to be set up well since the content is so directly connected to its window in Pinterest.

 3. Kaw

  2 134₴ Купить массажёр для тела можно в нашем интернет-магазине не выходя из дома. Для заказа нужно позвонить по номеру, указанному на сайте. Доставим ваш товар по Екатеринбургу совершенно бесплатно. Есть противопоказания. Прежде чем приобрести массажер, следует получить консультацию врача. Перечень функций, выполняемых массажером для тела, не ограничивается банальным расслаблением. Он оказывает комплексное воздействие: Предлагаем вам лично ознакомиться с ассортиментом ручных и электромассажёров и посетить один из салонов медтехники в вашем городе. В нашем шоу-руме есть тест-драйв А также такие товары как: ручные массажеры, массажные ролики для ног и не только. Звоните! Выберите ваш регион Предлагаем вам лично ознакомиться с ассортиментом ручных и электромассажёров и посетить один из салонов медтехники в вашем городе.
  https://www.qantumthemes.com/helpdesk/forums/users/8323cdxii9662cm/
  Политика конфиденциальности Вы выбрали: – Обеспечивает длительную фиксацию Говоря о таком сочетании, как брови и воск, нельзя всё же не сказать о депиляции бровей с помощью него. Коррекция бровей горячим воском – салонная процедура, но провести её можно и в домашних условиях. Этап требует определенных навыков. Коррекция бровок проводится с помощью воска для удаления волос, пинцета или нитки. Очень важно выбрать правильную форму, которая соответствует типу лица, его пропорциям. Перед тем, как удалить лишнюю растительность, постройте макет идеальной бровки: С помощью фиксатора от Manly Pro можно закрепить не только форму бровей, но и нанесенные на них тени. Средство обладает приятной текстурой, легко наносится и распределяется, помогает эффективно зафиксировать волоски. бесцветный фиксатор идеально подойдет для создания естественного макияжа.

 4. zoritoler imol

  Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and come with approximately all important infos. I would like to look extra posts like this.

 5. stola

  The Ethereum project was initially conceived when Vitalik Buterin published the whitepaper in 2013. The yellowpaper, which consists of more technical details on how Ethereum would work, was later published by Gavin Wood in 2014. A fundraising sale was conducted in September 2014 and the network went live in July 2015. On 15 September 2022, Ethereum transitioned from Proof-of-Work to Proof-of-Stake consensus with the Merge. Top Losers Unfortunately, there’s no easy way of knowing for certain whether any asset is worth buying. A good place to start your evaluation is by considering the asset’s utility. One immediate implication for the Ethereum network is that its energy usage is expected to drop by more than 99% following the shift to PoS. One of the biggest criticisms of cryptocurrency at large has been its massive carbon footprint and high energy demand, an issue ETH has now directly addressed while Bitcoin has not.
  http://3000gong.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=131007
  .css-6hco10The Civic price page is just one in Crypto Price Index that features price history, price ticker, market cap, and live charts for the top cryptocurrencies. Civic Price To check Civic’s price live in the fiat currency of your choice, you can use Crypto’s converter feature in the top-right corner of this page. Civic (CVC) coin price has been fluctuating recently, just like prices of any other cryptocurrencies. The crypto market has a very volatile nature, which can benefit traders if you know how to use it. Changelly has collected CVC essentials to provide a full Civic coin price prediction. In December 2018, Civic announced a partnership with Johnson Controls to enable building visitors to verify their identities using the Civic App. The system would be deployed at three New York locations with an expected volume of 20,000 visitors per month. Instead of presenting an ID card or other verification with a reception, visitors could instead simply scan a QR code onto a check-in kiosk with their Civic App.

 6. nortylin sans ordonnance en Suisse

  Does your website have a contact page? I’m having
  a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be
  interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 7. Troy

  I am now not positive where you are getting your info, but
  good topic. I needs to spend a while finding out more or understanding more.
  Thank you for wonderful information I was in search of this info for my mission.

 8. Colin

  Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience.

  Any help would be enormously appreciated!

 9. Ellis

  Hello there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 10. Anton

  For most up-to-date news you have to visit internet and on the web I found this
  web site as a most excellent web site for hottest updates.

 11. Kandi

  Howdy very nice blog!! Man .. Excellent ..
  Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also?
  I’m happy to seek out a lot of helpful info right here within the submit, we want work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 12. Von

  all the time i used to read smaller articles that
  as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this time.

 13. Fidelia

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful,
  as well as the content!

 14. Valerie

  Hello there, I found your website via Google while looking for a comparable subject, your website came
  up, it seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply turned into aware of your blog through Google, and located that
  it’s truly informative. I’m going to be careful for brussels.
  I will be grateful when you continue this in future. Numerous
  other people shall be benefited out of your writing.

  Cheers!

 15. psymn

  Well, casinos offer 25 free spins with no deposit required to make their sites more appealing to potential players. A player gets 25 free spins to use on their favourite slot games and wins real money just for creating an account. This way, new players can explore the casino features, games, slots, bonuses, or rewards they offer. Normally, free spins no deposit offers are given out as part of a welcome bonus package when you first sign up with an online casino. You’ll get a set number of extra spins that you can use to play slots games in exchange for your registering as a new Canadian casino player at that platform. Crucially, there’s no deposit required to claim this type of bonus and though the T&Cs can be stringent, there’s is a chance you could win real money playing through these spins.
  http://xn--2j1b38h89cm8nbtb.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=31755
  Bodog is the best online poker site overall, GGPoker hosts the best real-money online poker tournaments, while Leon Casino is the No. 1 destination for video poker. All of the rooms are about to be presented with also offer you a very diverse range of different poker variants, and as such no matter whether you are looking to play the more popular poker variants such as Texas Hold’em or Omaha Poker, or some of the more exotic variants such as Seven Card Hi Low Poker, then you will find exactly the poker site at which to play. Note: Play responsibly. In any online poker game, don’t add your credit card or PayPal details. Casual gamers are advised not to spend real money on virtual coins. And remember, poker games can’t help you win in real life. A poker tournament has a set start time, unlike cash games. Each player buys a ticket for the event and starts playing at the same time with the same number of chips. Players keep going until they lose all their chips and are out of the game. A set number of people (usually about 10% of the total number of people who started playing poker) get paid based on how far down the list they are.

 16. acimpil en venta en Bogotá

  I was curious if you ever thought of changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could
  a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 17. cenestin en venta en Guayaquil

  Hello would you mind letting me know which web host
  you’re utilizing? I’ve loaded your blog
  in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Kudos, I appreciate it!

 18. Blila

  We deliver dozens and hundreds of unique, custom-written model papers weekly. That being said, we don’t distribute pre-written essays and never re-sell previously crafted works! We guarantee that when students come to us, requesting “Write my papers for me about this or that,” each piece is composed from scratch in full accordance with a particular customer’s instructions. The thing is, despite the order numbers, we strive to provide an individual approach to every eager client. Making this happen took years of honing our business processes, months of demanding staff training, and tons of cutting-edge solutions to ensure that you get the treatment you deserve. An essay is a short piece of writing that discusses a story as understood by the writer. An essay can either be formal or informal, depending on the view of the writer. Formal essays are used in academic writing to discuss different subjects as related to research carried out. The essay in this format usually carries a serious tone, unlike that of informal writing.
  https://bookmarksurl.com/story496796/cheap-custom-written-essays
  Ultimately, if you can grow your blogging audience, this is probably one of the best ways to make money writing short stories. And you can even collaborate with other writers in your niche or other niches and create content on each other’s blogs! Whether you love to travel or are the go-to person for the best spots to visit in your hometown, you can turn your knowledge into a profitable destination guide. This can be an extensive information product that you sell on your blog or website, or you can pitch it to a travel magazine or blog accepting these types of publications. One most important thing you need to remember while writing posts or paid posting is that don’t try to sell your products or services. It’s bad. Self promotion can hurt your reputation as a blogger or writer. As with print and online publications, you need to approach these businesses and offer your services. I do so by sending a prospecting letter to those in my niche and offer them free information – not my services. (Here’s how to write a prospecting letter.) This way, you establish yourself as a resource for these prospects.

 19. aankoop evista in Nederland

  Can I simply say what a relief to uncover somebody that truly knows what they’re
  talking about on the web. You certainly know how to bring a
  problem to light and make it important. More people have to look at this and
  understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular given that you definitely have the gift.

 20. Ross

  Awesome things here. I am very glad to look your post.

  Thank you so much and I’m having a look ahead to touch you.
  Will you please drop me a mail?

 21. achat de kamiren en Espagne

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.

  Talk soon!

 22. Polska

  Hello, Neat post. There’s a problem with your site in web
  explorer, could test this? IE still is the market chief and a large component of people will leave out your
  wonderful writing because of this problem.

 23. koop antivert in Buenos Aires

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required
  to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100%
  sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many
  thanks

 24. dopili achat en toute confiance

  Whats up this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 25. казино играть

  Я ввел в Яндекс запрос “казино на деньги” и первым в списке был сайт caso-slots.com. Здесь я нашел множество казино с игровыми автоматами, а также бонусы на депозит и статьи с полезными советами по игре, что сделало мой выбор в пользу этого сайта еще увереннее.

 26. achat de ethambutol en ligne

  Greetings I am so thrilled I found your weblog,
  I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a
  incredible post and a all round thrilling blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the
  minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the fantastic b.

 27. waar aciclovir zonder voorschrift te kopen

  Hi superb website! Does running a blog similar to this take a
  large amount of work? I have very little knowledge of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyways, if you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I just needed to ask.
  Kudos!

 28. Rachele

  At this time it sounds like Movable Type is the top blogging platform out there right
  now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 29. dónde encontrar remeron

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.
  You have some really great articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d
  really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please send me an e-mail if interested. Thank you!

 30. Kauf von Medikamenten in Belgien

  Hi there! This post couldn’t be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I am going to send this article to
  him. Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 31. tlovertonet

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 32. Lorie

  I’m not sure where you are getting your information, but great
  topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 33. flarex zonder voorschrift in Spanje

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your blog when you could be giving us
  something informative to read?

 34. meridia 30 pills expédié discrètement

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 35. loratadina normon sans ordonnance en Suisse

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.

  Maybe you could space it out better?

 36. Damian

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The
  sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the
  same nearly very often inside case you shield this increase.

 37. Moderin à prix abordable en Belgique

  You really make it appear really easy together with your presentation but I in finding this topic to be
  actually something that I feel I’d never understand.
  It sort of feels too complicated and extremely extensive for me.

  I am looking ahead in your next post, I’ll attempt to get the grasp of
  it!

 38. ppu-prof_er

  Наша команда опытных исполнителей проштудирована выдвинуть вам прогрессивные системы утепления, которые не только подарят долговечную охрану от холодных воздействий, но и подарят вашему зданию элегантный вид.
  Мы занимаемся с современными компонентами, гарантируя долгосрочный период эксплуатации и великолепные результаты. Утепление наружных поверхностей – это не только сокращение расходов на огреве, но и ухаживание о экологии. Спасательные подходы, какие мы производим, способствуют не только зданию, но и сохранению природы.
  Самое первоочередное: [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасада снаружи цена[/url] у нас стартует всего от 1250 рублей за квадратный метр! Это доступное решение, которое превратит ваш хаус в подлинный комфортный район с скромными расходами.
  Наши примеры – это не исключительно изоляция, это созидание площади, в где любой аспект выражает ваш уникальный моду. Мы примем все ваши требования, чтобы воплотить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
  Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]https://www.stroystandart-kirov.ru/[/url]
  Не откладывайте труды о своем квартире на потом! Обращайтесь к мастерам, и мы сделаем ваш дворец не только тепличным, но и модернизированным. Заинтересовались? Подробнее о наших трудах вы можете узнать на официальном сайте. Добро пожаловать в пределы комфорта и высоких стандартов.


Post a new comment