5.1

Vdekja e të Dërguarit të Zotit (2)

Spread the love

Vazhdim

Betty Kelen rreth kokëdhimbjes së të Dërguarit Muhamed (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) thotë: “I Dërguari u lut gjatë gjithë natës (në varrezat el-Baki) dhe u kthye në shtëpi tek kasolla e Aishes, e cila kishte kokëdhimbje dhe me të parë të Dërguarin, e rrudhi fytyrën dhe tha: “Oh koka ime!”. “Jo Aishe”, i tha i Dërguariështë koka ime”. U ul me vështirësi dhe me një kokë që i rëndonte nga dhimbjet, tha: “A do t’të pengonte të vdesësh para meje, që unë të të mbështjell në një qefin dhe të të varros?”. Ai dukej tepër i sëmurë por Aisheja, e cila besonte se ai s’u kishte dhënë akoma fund martesave të tija diplomatike, iu përgjigj hidhur:Jo! Sepse mund ta paramendoj se si do të kthehesh nga varri drejt e tek një bashkëshorte e re”. (“Muhammedi, i Dërguari i Zotit”).

Ndërsa autori Muhammed Husejn Hajkal thotë: “Mëngjesin e ardhshëm, Muhammedi e gjeti të shoqen Aishen, duke e mbajtur kokën mes duarve dhe duke u ankuar nga kokëdhimbja: “Oh koka ime!Muhammedi u përgjigj: “Jo Aishe, është koka ime”. Megjithatë, kokëdhimbja e tij nuk e pengonte nga bisedat me gratë e tija, nga puna e tij e përditshme dhe madje nga ndonjë shaka me to. Teksa Aisheja vazhdonte të ankohej nga kokëdhimbja, Muhammedi i tha: “Në fund të fundit, s’do të ishte dhe aq keq moj Aishe, që ti të vdisje para meje. Atëherë unë do të mund të lutesha për ty dhe të gjendesha në varrimin tënd”. Por kjo vetëm sa ngjalli një zemërim tek Aisheja e re, e cila ia ktheu: “Le të jetë ky fati i dikujt tjetër. Po të më ngjante mua, ti do t’i kishe gratë e tjera tuajat për të të bërë shoqëri”. (“Jeta e Muhammedit”, Kairo, 1935).

I Dërguari nuk iu përgjigj ironisë së Aishes dhe u mbështet për muri. Kur dhimbja i kaloi, ai u ngrit dhe i vizitoi të gjitha gratë e tija si rëndom. Më 24 Sefer, ai ishte në dhomën e Mejmunes kur e kapën ethet dhe një kokëdhimbje e fortë. Thuhet se ai i thirri të gjitha gratë e tija dhe u kërkoi leje që të qëndronte në dhomën e Aishes. Ato u pajtuan. I Dërguari ishte tepër i pafuqishëm për të ecur. Andaj, Aliu e mbante në njërën anë dhe xhaxhai i tij Abbasi në anën tjetër, duke e ndihmuar nga dhoma e Mejmunes deri në dhomën e Aishes. Ai qëndroi në dhomën e Aishes deri në vdekjen e tij disa ditë më pas.

Por edhe përkundër etheve dhe dobësisë që kishte, i Dërguari shkonte në xhami kurdo që mundej dhe i udhëhiqte myslimanët në namaz. Më 26 Sefer, përcillet se ai ndihej më mirë dhe se shkoi në xhami i ndihmuar nga Aliu dhe nga Abbasi. Ai e udhëhoqi namazin e drekës dhe pas namazit, u foli njerëzve që ishin mbledhur. Ky ishte fjalimi i fundit i të Dërguarit të Zotit dhe në të, ai sërish la të kuptohej se vdekja e tij ishte pranë. Historianët sunnitë thonë se Ebu Bekri, i cili ishte në mesin e të pranishmëve, e kuptoi se ç’donte të thoshte i Dërguari dhe filloi të qante ngase ishte një njeri tepër i ndjeshëm. Sipas këtij rrëfimi, i Dërguari e pa Ebu Bekrin që qante dhe duke u kthyer nga njerëzit, tha:

Unë i jam mirënjohës Ebu Bekrit më shumë se kujtdo tjetër për ndihmën e tij materiale, për përkrahjen morale dhe për miqësinë. Sikur të mund të zgjidhja një mik në këtë shoqëri, unë do ta zgjidhja atë. Por s’ka nevojë për një gjë të tillë, ngase vëllazëria islame është një lidhje më e fuqishme nga të tjerat dhe ajo na mjafton neve. Dhe mbajeni mend se të gjitha dyert që hapen drejt xhamisë do të mbyllen, përveç asaj të Ebu Bekrit”.

Pastaj i Dërguari i paralajmëroi myslimanët që të mos i ktheheshin idhujtarisë dhe të mbanin mend se ishin monoteistë. Pastaj shtoi: “Një gjë që s’duhet ta bëni kurrë është ta adhuroni varrin tim. Ata popuj të kaluar, që i adhuruan varret e profetëve të tyre, e fituan mllefin e Zotit dhe u shkatërruan. Kini kujdes që të mos e bëni të njëjtën!”.

Po atë ditë i kishin treguar të Dërguarit se ensarët ishin tejet të pikëlluar për shkak të sëmundjes së tij. Ky fjalim i tij ishte një rast i volitshëm për t’u treguar muhaxhirëve në lidhje me shërbimet e mëdha të ensarëve për Islamin. Ai tha: “Mos harroni as për një çast të vetëm se çfarë kanë bërë ensarët për ju. Ata ju dhanë strehë dhe mbrojtje. Ata e ndanë bukën dhe shtëpinë e tyre me ju. Ndonëse nuk ishin pasanikë, ata i vendosën nevojat tuaja mbi të vetat. Ata janë “amaneti” im për ju. Popujt e tjerë do të rriten gjithë kohës por numri i ensarëve vetëm sa do të bjerrë. Çfarëdo që të kenë qenë detyrimet e ensarëve, ata i kanë kryer me zell. Tani është radha juaj për t’i kryer obligimet që i keni ndaj tyre”.

Ensarët ishin të pranishëm në xhami dhe mezi i mbanin lotët. Duke u folur atyre, i Dërguari u tha: “O ensarë! Pas vdekjes sime do të përballeni me shumë vuajtje dhe gjëma”.

Ata e pyetën:  “O i Dërguar i Zotit! Ç’është këshilla jote për ne? Si të sillemi në këto kohë të vështira që do të vijnë?”.

Ai u përgjigj: “Jini të durueshëm dhe mos e humbni besimin tuaj në Zotin”.

Vazhdim

Marrë nga libri “Ritregim i historisë së Islamit dhe myslimanëve”, autor: Sejjid Ali Asghar Razvi, përktheu: Numan Mustafa, shtëpia botuese: “Dielli”, Prishtinë, qershor 2013, fq. 392-395.
There are 405 comments

Add yours
 1. 강남풀싸롱

  Fantastic goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you’re just too fantastic.“강남풀싸롱”
  I really like what you have acquired here, certainly like what you are
  stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.Thanks for sharing

 2. assef

  If you are as amazed by Live Casino games as I am, then you have probably played a game by Evolution Gaming, or at least heard of the Live Casino wizard. Lucky Streak Casino Bonuses are best found in operators, catering to the live casino gamblers out there. You can greatly benefit from free spins for their slots created in partnership with other developers, but to get the real casino experience only Lucky Streak can provide, you should go all-in trying to get your hands on a bonus for any of their Live Dealer games! If you are as amazed by Live Casino games as I am, then you have probably played a game by Evolution Gaming, or at least heard of the Live Casino wizard. The above are the three main games that can be played through the live solutions of Lucky Streak. They also offer a host of slot games, scratch cards and fixed odds games, but these are third party products, available if the online casino decides to offer them. It’s the table games that you want to have a look at anyways.
  http://www.xn--2q1bn6iu5aczqbmguvs.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=6220
  2) Study the payout table: Each variant of video poker has its own hand pay-outs which you can view on the game’s pay-table. Check the payout table before you play so you know what the payouts are for each hand and you can determine the value of that specific video poker vis a vis others that the casino offers. Video poker is one of the most popular casino games. Many real money online casinos offer it. When available, it is almost always better to play online video poker than games offered by live casinos in the same area. Playing video poker for real money is fun and safe. You only need to deposit funds to your player account; in order to do this, you need to go to the cashier section of the lobby and select the deposit method of your choice. You can select the number of coins you want to bet and then set the value of the coins. To guarantee the highest payouts, you can play the highest bets and then try to play multiple hands when you finally feel confident with the game.

 3. Arielle Viafara

  Hey, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring?K I miss your super writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 4. Ret

  If you’re using a sports betting site that accepts PayPal, then sooner or later you’re going to want to cash out. Usually, the process of transferring your online betting balance to your PayPal account is super-straightforward – just visit your betting site’s banking page, request a withdrawal, and select PayPal as your preferred withdrawal option. Sometimes, you might be redirected to PayPal’s login page as part of the authentication process. To use PayPal for depositing funds into your NJ account, first, you must make sure the site accepts PayPal. If it does, you will also need to have a personal PayPal account. Debit card is probably the most obvious way to deposit money at your preferred online betting site, though many bookies now offer a multitude of different payment options. The percentage of UK bookmakers that accept PayPal for online betting is pretty high.
  https://fast-wiki.win/index.php?title=Betting_odds_for_ufc_fight_night
  Our archive is vast, so it was a challenge to narrow my personal list of favorite tips by Masters champions down to 10. But here goes… Morikawa, 26, will be making his fourth career start at Augusta this week having made the cut in each of his three previous Masters, finishing higher up on the leaderboard each time. A final round 67 last year was enough to suggest he has the game to excel on the famous course. Thomas Pieters, Charl Schwartzel, Bubba Watson, Justin Thomas, Hideki Matsuyama, Joaquin Niemann We break it all down and more in our opening odds update for the 2024 Masters below. Full odds to win the 2023 Masters from Caesars Sportsbook are listed below. Two days later, Woods went on to win that Masters by a record 12 shots. Heads up: I’m only splitting a fourth-of-a-unit (u) over several golfers to finish 1st after 18 holes at the Masters. But, the payouts are juicier and wagering a “cup of coffee” on a 1st round leader could put us in the black for the Masters.

 5. Extew

  Teraz każdy z nowych graczy posiada już wszystkie niezbędne informacje dotyczące nagród za rejestrację konta na określonej witrynie hazardowej. Z pewnością większość z nich zastanawia się więc, czy warto korzystać z tej formy marketingowych promocji. Oczywiście oba rodzaje bonusów za rejestrację posiadają liczne wady oraz zalety. W dzisiejszych czasach darmowe bonusy bez depozuty za rejestrację oferowane są przez praktycznie wszystkie działające na rynku kasyna online. Z pewnością ta forma promocji cieszy się ogromną popularnością wśród nowych graczy i stanowi kryterium wyboru danego kasyna internetowego.  by SuchyJKS Nie 15 Gru 2019 – 11:45 Warto mieć na uwadze, że o ile w kasyno depozyt 5 zł jest jak najbardziej możliwy, o tyle nie wszystkie opcje płatności będą akceptowały tak niski limit wpłaty. Najpopularniejsze opcje depozytów, które można znaleźć w tego rodzaju kasynach to:
  http://www.99per.shop/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=48602
  Poza oczywistą sytuacją, gdy brakuje ci gotówki na gry (nigdy nie wydawaj więcej, niż możesz przeznaczyć na rozrywki!), bonusy kasynowe z minimalnym depozytem można wykorzystać w celu przetestowania kilku kasyn i wybrania najlepszego dla siebie. Aplikacja mobilna Playamo casino, jak zarabiać pieniądze w najlepszych kasynach online w polsce które postawisz trzy czwarte na tę teksturę planszy. Planowane są liczne satelity online z wpisowym już od jednego centa, yada. Ach, turnieje. Jedni je kochają, a inni przechodzą obok nich zupełnie obojętnie. W Verde Casino Online uwielbiamy organizować wszelkiego rodzaju turnieje! Cała ta otoczka rywalizacji, jaka im towarzyszy, nieustanne zmiany na fotelu lidera i moment zwieńczenia trudów graczy, czyli rozdanie nagród — to wszystko sprawia niesamowitą frajdę nie tylko graczom, ale również nam. Dlatego w Online Verde Casino można znaleźć całą masę regularnych turniejów — od jednodniowych, przez tygodniowe, po miesięczne. Rotacja turniejów jest bardzo duża, a nasz zespół prześciga się w wymyślaniu coraz to nowszych motywów przewodnich.

 6. Fub

  Listę aleplanszowki.pl zdominowała najnowsza gra Erica Langa od Portal Games, wraz dodatkami do niej: Wypożyczalnia gier Sprawdź zanim kupisz Neuroshima: Last Aurora – Lodowa Stal (PL) Działkowiec, Gracz, Podróżnik, Pokerzysta, Survivalowiec MikroMakro to gra kooperacyjna. Będziecie wspólnie rozwiązywać sprawy kryminalne, dociekać motywów, szukać dowodów i skazywać winowajców. Bystre oko przyda się wam nie mniej niż przenikliwy umysł. Przed wami kawał detektywistycznej roboty! InPost Paczkomaty, InPost Kurier, DPD Idealny pomysł na prezent dla faceta. Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  http://www.iblekorea.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=40712
  Wiadomości lokalne Powiedzmy na przykład, że otrzymałeś bonus w kasynie online, który był darmowym kredytem o wartości 100 USD i zawierał warunek, że zanim będziesz mógł go wypłacić, musisz postawić zakłady o wartości 100 USD. Jeśli postawiłeś zakład w wysokości 100 $ i wygrałeś 100 $, oznacza to, że masz teraz 200 $ i musisz postawić zakłady o wartości 900 $, zanim będziesz mógł je wypłacić. Jeśli zrobisz to samo z 200 $ i wygrasz 200 $, będziesz mieć 400 $ i musisz postawić zakłady o wartości 700 $, aby wygrać. Podążając za tym trendem, dwa zakłady później i możesz wypłacić swoje wygrane! Wiele osób, które widzą niektóre bonusy, Oferowane przez kasyna online gry natychmiast zaczęły ślinić się na samą myśl o tym, ile mogą zyskać. Niestety wielu nie zdaje sobie sprawy, że bonusy Casinoschlepping często wiążą się z surowymi warunkami, które należy spełnić, zanim dozwolona zostanie jakakolwiek wypłata. Warunki te mają na celu zmuszenie graczy do korzystania z bonusów i wszelkich wygranych, które z nich uzyskają, aby faktycznie grać w kasynie.

 7. dónde comprar glimepiride

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little
  more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having 1
  or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 8. apocanda en venta en Ciudad de México sin receta

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over
  that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case
  you shield this hike.

 9. intagra sin efectos indeseables en Quito

  Howdy, I think your website could be having web browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine
  however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, fantastic website!

 10. altruline sin receta en Quito

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come
  here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 11. Ricardo

  I absolutely love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you create this amazing site yourself? Please reply back as
  I’m planning to create my very own site and would love to learn where you got this from or what the theme is named.
  Appreciate it!

 12. Smart Contract Development Tool

  Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 13. Byron

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m inspired!

  Extremely useful info particularly the closing phase 🙂 I care for such info a lot.

  I was looking for this particular info for a very lengthy
  time. Thank you and best of luck.

 14. Nida

  Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of
  any please share. Cheers!

 15. venta en línea de dostinex en España

  Howdy fantastic website! Does running a blog similar to this take a great deal of work?
  I have absolutely no knowledge of programming but I was hoping to
  start my own blog soon. Anyhow, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic however I simply had to ask.

  Kudos!

 16. vente en ligne de mepral

  Hello, There’s no doubt that your blog may be having browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari,
  it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that,
  great website!

 17. Medikamente online ohne Rezept

  Just wish to say your article is as surprising.
  The clarity to your publish is simply excellent and that i could assume you’re knowledgeable in this subject.
  Fine along with your permission let me to clutch your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 18. Lic

  In 2022, Dogecoin conclude­d the year at a value of $0.07029. Howe­ver, as 2023 began, there­ was a glimmer of hope. The price­ rose to $0.09617 by the end of January only to dip to $0.08017 on Fe­bruary 10th. Yet, it rallied again, reaching $0.09126 on Fe­bruary 19th. Unfortunately, following the collapse of Silve­rgate Bank, a downturn occurred, and DOGE plummete­d to $0.06302 on March 10th. Even in the highly volatile crypto market, a meme coin like Dogecoin may continue to prove its worth even in the bear market. As per the Dogecoin (DOGE) price predictions, the coin might reach the maximum value of $0.57, with a minimum price of $0.40. At the same time, the average price can be $0.49. Founded in 1993 by brothers Tom and David Gardner, The Motley Fool helps millions of people attain financial freedom through our website, podcasts, books, newspaper column, radio show, and premium investing services.
  https://www.ntos.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=7156443
  If you buy Ethereum from an exchange, the first type of exchange is called a centralized exchange, which is a business that lets you buy cryptocurrency using traditional currencies. These exchanges have custody over any ETH you buy until you send it to a wallet that you control. The second type of exchange is a decentralized exchange (DEX) that allows you to trade without giving control of your funds to a centralized company. Learn How to Buy Cryptocurrency in India Ledger is your gateway to buy, store and manage your Ethereum securely. Our solution lets you securely manage your Ethereum and more than 1800 different assets in one single app. As the blockchain technology and the acceptance of the decentralisation concept grow, Ethereum is likely to gain more followers and popularity in the years to come. What’s more, with the migration to the Proof of Stake consensus, Ethereum 2.0 gives more options to acquire ETH, which may attract more people to explore ETH further.

 19. Daniele

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent
  for this information! Thanks!

 20. now

  CoinSpot – Australian Residents Recommended Dogecoin’s implementation differs from its predecessors: It was originally forked from Litecoin, then refactored to Bitcoin. Dogecoin’s target block time is 1 minute, as opposed to Litecoin’s 2.5 minutes and Bitcoin’s 10 minutes. In January 2014, the trading volume of Dogecoin briefly surpassed that of all other cryptocurrencies combined. However, its market capitalization remained substantially behind that of Bitcoin. Initially, Dogecoin featured a randomized reward that is received for each mining block. However, in March 2014, this behaviour was updated to a static block reward. Dogecoin’s implementation differs from its predecessors: It was originally forked from Litecoin, then refactored to Bitcoin. Dogecoin’s target block time is 1 minute, as opposed to Litecoin’s 2.5 minutes and Bitcoin’s 10 minutes.
  https://kyleriyko677134.tblogz.com/this-article-is-under-review-36497295
  The stock market broadly refers to the collection of exchanges and other venues where the buying, selling, and issuance of shares of publicly held companies take place. Such financial activities are conducted through institutionalized formal exchanges (whether physical or electronic) or via over-the-counter (OTC) marketplaces that operate under a defined set of regulations. With almost every app, it is more than annoying if it always crashes. But what can you do specifically at Crypto Tracker by BitScreener so that it will work in the future. If restarting the browser application does not solve the problem, you may want to download and install a clean version. We recommend that you back up your Opera files before clean installing. Cryptocurrency crashes can be extremely stressful. Here’s how to weather the storm.

 21. tlovertonet

  Great article and right to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx 🙂

 22. Polska

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.

  I am looking forward for your next post, I will try to
  get the hang of it!

 23. Problemloser Kauf von mesalazine

  Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it
  but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for
  your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.

 24. hire a hacker dark web

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 25. hackers for hire

  I have been surfing on-line greater than 3 hours as of late, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It¦s lovely price sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content material as you probably did, the net will probably be a lot more useful than ever before.

 26. hire a hacker uk

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 27. bulantogel

  I keep listening to the news update talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

 28. rotuladoes

  As I site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 29. cardizem en ligne : ce que vous devez savoir sur la livraison

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up
  all over the web without my permission. Do you know any
  solutions to help reduce content from being stolen?
  I’d genuinely appreciate it.

 30. Renew Review

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 31. Boostaro Reviews

  I really wanted to write down a small note to be able to express gratitude to you for all the remarkable suggestions you are posting at this site. My extensive internet research has at the end of the day been honored with good quality details to talk about with my relatives. I would assume that many of us site visitors actually are undeniably blessed to exist in a really good community with so many lovely individuals with insightful secrets. I feel very blessed to have discovered your site and look forward to some more enjoyable minutes reading here. Thanks a lot once again for all the details.


Post a new comment