1.1

Njohje me figurën e zonjës Zejneb (1)

Spread the love

Me emrin e Allahut, të Gjithmëshirshmit, Mëshirëplotit

Falënderimet i takojnë Allahut të Madhëruar. Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi profetin Muhamed, mbi familjen e tij të pastër dhe mbi shokët e tij të zgjedhur!

Es Selamu alejkum ue rahmetullahi ue berakatuhu!

(Paqja, mëshira dhe begatitë e Allahut qofshin mbi ju!)

Çdo njeri në këtë jetë ka shqetësime, probleme, lodhje, mundime, hidhërime e dhimbje. Kjo gjendje i përfshin të gjithë njerëzit, qofshin të thjeshtë apo me pozitë, të varfër e të pasur. Askush në këtë jetë nuk i shpëton sprovave e fatkeqësive. Ose sprovohet me veten e tij, nga ndonjë sëmundje, ose sprovohet me humbjen e një të dashuri të zemrës, ose me humbjen e pasurisë etj. Allahu i Madhëruar thotë në Kur’anin e Shenjtë: “Sigurisht që Ne do t’ju provojmë me frikë dhe uri, me dëmtim të pasurisë, të njerëzve dhe të të lashtave. Prandaj, përgëzoji të duruarit, të cilët, kur i godet ndonjë fatkeqësi thonë: ‘Të Allahut jemi dhe vetëm tek Ai do të kthehemi’. Ata do të shpërblehen me bekim dhe mëshirë nga Zoti i tyre; ata janë në rrugën e drejtë”. (Surja el-Bekare, ajetet 155-157) Askush në këtë jetë nuk i realizon dëshirat e tij dhe lakmitë e tij.

Ka njerëz që sprovohen me fatkeqësi e hidhërime që në vegjëli. E tillë ishte zonja e madhe Zejneb, e bija e imam Aliut (paqja qoftë mbi të). Zonja e madhe Zejneb ka lindur më pesë të muajit Xhumadel-Ula, në vitin e pestë të hixhrit. Emrin Zejneb asaj ia vuri vetë profeti Muhamed (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të dhe mbi familjen e tij), që do të thotë hijeshia e babait.

Shpeshherë dëgjojmë njerëzit të flasin për heroizma e heronj, qofshin meshkuj apo femra. Flasin për trimërinë dhe për trimat sypatrembur në betejat përballë armiqve. Flasin për trimërinë e femrave që qëndruan në krah të burrave.

S’ka dyshim se Ehli-Bejti qëndron në majë të heroizmit e të trimërisë. Ata janë shembulli më i mirë në këtë drejtim. Zonja e madhe Zejneb, e bija e Fatime Zehrasë dhe e Ali Murtezasë, pas gjyshit të saj, babait të saj, nënës së saj dhe vëllezërve të saj, qëndron në majë të heroizmit e të trimërisë. Këtë e dëshmon historia islame. Ajo përjetoi fatkeqësi të ndryshme në jetën e saj, që nga fëmijëria e deri në fund sa mbylli sytë dhe u nda nga kjo jetë. Ajo ka parë vdekjen e gjyshit të saj, Profetit Muhamed, vdekjen e nënës së saj, hazreti Fatimes, martirizimin e babait të saj, imam Aliut, martirizimin e vëllait të saj, imam Hasanit dhe masakrën e vëllait të saj, imam Husejnit, së bashku me fëmijët e tij dhe me shokët e tij besnikë.

Hazreti Zejneb, e bija e imam Aliut dhe e Fatime Zehras (paqja qoftë mbi ta) është frut i pemës së Familjes më të pastër dhe më të dëlirë në rruzullin tokësor. Ajo është Familja e Profetit Muhamed (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të dhe mbi familjen e tij).

Hazreti Zejneb (paqja qoftë mbi të) mbart në personalitetin e saj dritën e profetit Muhamed, pastërtinë dhe dëlirësinë e Fatimes, trimërinë e imam Aliut, fisnikërinë e imam Hasanit dhe sakrificën e imam Husejnit. Të gjitha këto bënë që të formohet një personalitet i rrallë e i lartë që quhet Zejneb. Ajo është quajtur edhe “Ummul-mesaibu”, nëna e fatkeqësive, për shkak të fatkeqësive të mëdha e të shumta që përjetoi në jetën e saj.

Ajo është model i femrës së përsosur muslimane për çdo kohë dhe për çdo vend. Ajo është pishtar ndriçues, drita e së cilës është prej dritës së dritave, hazreti Muhamed Mustafasë (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të dhe mbi familjen e tij). Ajo është heroina, e cila trashëgoi trimërinë, guximin, kurajon dhe palëkundshmërinë e trimit të arabëve, prijësit të besimtarëve, imam Aliut (paqja qoftë mbi të!).

Ajo është ndjenja e humanizmit, e cila përcjell dashuri, dhembshuri e dashmirësi. Këtë ndjenjë e trashëgoi nga nëna e saj, Fatime Zehraja (paqja qoftë mbi të). Me kënaqësinë e saj (Fatimes), kënaqet Allahu dhe me zemërimin e saj, zemërohet Allahut.

Ajo është mesazhi islam, i cili përban palëkundshmëri, falje, sinqeritet, dije, argument, besim e devotshmëri. Të gjitha këto u shfaqën në qëndrimin e zonjës Zejneb në Qerbela dhe u binjakëzuan me imam Husejnin në revolucionin e tij, duke u bërë pjesë e pandarë e kryengritjes së tij pas ndodhisë së Qerbelasë.

Ajo është model në sakrificë, në xhihad, në durim, në hidhërim, në përballjen e humbjes së të dashurve të zemrës, në robërim e në shpërngulje nga një vend në një vend tjetër. Të gjitha këto ajo i përballoi me durim dhe sinqeritet të plotë për hir të Allahut dhe në rrugën e Tij dhe të fesë së Tij.

Vazhdon

Autor: Shejh Vullnet Merja

Burimi: Media e lirë
There are 173 comments

Add yours
 1. Shanin

  I blog often and I really appreciate your content.
  This great article has truly peaked my interest.

  I am going to book mark your site and keep checking for new details about once
  per week. I subscribed to your Feed too.

 2. 텐카페알바

  Thhe unemployment price for white ladiees is half that
  of Black women as of Februwry 2022, with non-seasonally-adjusted prices of three.two% and
  six.2% respectively.

 3. mtpolice-01

  Hey! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and terrific style and design.

 4. forex

  And people aren’t the one effects maca root has had on male fertility While such illnesses are unusual in ladies of childbearing age, any lady searching for to increase her
  iron intake ought to first have her iron ranges tested by a physician.

 5. bitcoin richard branson

  For traders-especially those with limited funds-day trading or swing trading
  in small amounts is easier in the forex market than in other markets.
  However, possibly one of the strongest elements of MT4 is its security.

 6. pharmacie en ligne Espagne minocin

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Opera, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  wonderful blog!

 7. comprar viagra 100 mg en Europa fácilmente

  Howdy this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get
  advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 8. desvenlafaxine para comprar en línea en México

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either
  authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all
  over the web without my authorization. Do you know any techniques to help reduce content
  from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 9. prix du medroxyprogesterone en Belgique

  My developer is trying to persuade me to move
  to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites
  for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 10. Myrtle

  This is really fascinating, You are an excessively skilled blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for in search of more of your
  magnificent post. Also, I have shared your web site
  in my social networks

 11. Nicole

  What i do not realize is in truth how you’re now not
  actually a lot more well-liked than you may be now.
  You are so intelligent. You already know thus considerably
  in terms of this topic, produced me individually consider it from numerous varied angles.
  Its like men and women aren’t interested until it
  is one thing to do with Woman gaga! Your personal stuffs excellent.
  At all times deal with it up!

 12. Cathleen

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I
  get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access
  consistently fast.

 13. Iola

  Hello, Neat post. There is a problem along with your website in web
  explorer, would check this? IE still is the marketplace leader and a large section of other folks will pass over
  your excellent writing due to this problem.

 14. où acheter vermox

  I must thank you for the efforts you’ve put in writing this website.
  I am hoping to see the same high-grade content from you in the
  future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated
  me to get my own site now 😉

 15. Niederlande

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
  All the best

 16. Online-Kauf von clotrimazole 10mg in der Schweiz

  Amazing blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.

  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any recommendations? Cheers!

 17. Robert

  The other day, while I was at work, my sister
  stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.

  I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone!

 18. Polska

  Heya! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to
  all your posts! Carry on the great work!

 19. Elvera

  Hey there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set
  up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 20. ¿se puede obtener asmanex sin receta en España?

  May I simply say what a relief to discover someone who genuinely understands what they are discussing online.
  You actually know how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people ought to look at this and understand this side of your story.
  I was surprised you aren’t more popular because you definitely have the gift.

 21. flagyl bestellen in Berlin

  I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners
  and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 22. trazodone beschikbaar zonder voorschrift in Zwitserland

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave
  it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 23. anastrozolum in vendita a Milano

  Nice post. I was checking constantly this weblog
  and I’m inspired! Very helpful information particularly the remaining
  part 🙂 I handle such info much. I was looking for this certain information for a very
  lengthy time. Thank you and good luck.

 24. precio de furosemide en Argelia

  Having read this I thought it was very informative.
  I appreciate you finding the time and effort to put this information together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 25. Vertrauenswürdiger Medikamentenkauf in Belgien

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know
  if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 26. dónde encontrar mebendazole

  First of all I would like to say awesome blog! I had a
  quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was
  interested to know how you center yourself and clear
  your head before writing. I have had a hard time
  clearing my mind in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply just
  trying to figure out how to begin. Any suggestions
  or hints? Many thanks!

 27. Isabelle

  My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of
  your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content
  to suit your needs? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating
  on a lot of the subjects you write related to here.
  Again, awesome site!

 28. estrace aan betaalbare prijs in Eindhoven

  I am really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A small number of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any solutions to help fix this problem?

 29. compra de lovenox en São Paulo fiable

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to
  your weblog when you could be giving us something enlightening to
  read?

 30. Precio del trazodone en España

  Hello just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried
  it in two different browsers and both show the same outcome.

 31. compra de milurit Mylan en España

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My blog site is in the exact same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you provide here.

  Please let me know if this alright with you.
  Many thanks!

 32. Celinda

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire
  someone to do it for you? Plz respond as I’m looking
  to construct my own blog and would like to find out where u got this from.
  many thanks

 33. Brandi

  Spot on with this write-up, I really believe that this amazing site needs far
  more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

 34. Skigh

  Springbok Casino is a South African online casino where you can deposit in ZAR and play safely. It features games from one of the business’s top online casino game developers – RealTime Gaming. With a generous Welcome Bonus, Free Spins, amazing customer support, and a huge No Deposit Bonus for new players, Springbok has attracted a large following in the South African online casino market. And when we put it to the test, we could see why. You can use your Silver Sands desktop casino account credentials to log in to the mobile casino and play, for fun or real money. And if you don’t have an account with the casino, you also have the luxury of opening an account directly at the mobile casino, depositing funds into it and playing. DISCLAIMER:
  http://micromatics.com.my/Wholesale-Face-Masks-Face-Mask-Tutorial.html
  The Loyalty Program – One of the definite perks of gambling in a casino is its reward system. And nothing says allegiance like joining your most beloved casino’s loyalty program! All the player needs to do is make sure that all its Caesars and Caesars-affiliated gameplay counts towards the Caesars Rewards loyalty program. Only then will the player be able to obtain the rewards, tier credits, and of course, secure all the benefits. The launch of iGaming platforms in Ontario will usher in numerous sports betting and online casino websites. These new operators will be the first of their kind in the Great White North, and the Caesars online casino is a great place to play your favourite games online. Slots should be enjoyable, but of course what makes it most enjoyable is to win real cash prizes. The key number to look for is the Return to Player Percentage (RTP) which is the amount the casino ultimately pays out on the game. The higher the RTP, the better your odds. Here’s a sampler of some fun casino games at Caesar online casino Ontario with high RTP’s

 35. drocef originale in vendita online

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and
  interesting, and let me tell you, you’ve
  hit the nail on the head. The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about.

  Now i’m very happy that I came across this in my hunt for
  something relating to this.

 36. Jal

  Außerdem wird noch ein weiterer Parameter benötigt: die Difficulty. Diese gibt an, wie schwer es ist, den gesuchten Hash zu finden. Der Bitcoin-Code sieht vor, dass ein neuer Block ungefähr alle 10 Minuten gefunden wird. Um diese Taktung aufrechtzuerhalten, wird, je nachdem wie viele Miner sich an der Suche beteiligen, die Schwierigkeit in regelmäßigen Abständen angepasst. Wir beziehen uns auf einen aktuellen Wert von 46.843 TH (Target Hash). Mehr zur Bitcoin-Difficulty hier. und was is ignorierst den ore mine thread jetzt nur weil ich recht hatte? und die seite noch immer paying ist nachdem etliche leute schon roi haben.. Die App bietet Features von der Website, wie Kontoinformationen, einzahlen, abheben und kaufen Cloud. Einige Funktionen sind nur durch den Besuch der Website. Eigentlich sollte das Bitcoin-Mining eine geradezu demokratische Erfindung sein: Jeder, der einen Computer sein eigen nennt, darf mitmachen, um neue Einheiten der virtuellen Währung zu generieren. Der Erfindungsreichtum der Miner hat dieser Idee jedoch einen Strich durch die Rechnung gezogen. Erst begannen sie, ihre Grafikkarten zu Rigs zu verbinden, dann kamen die Asics. Mining lohnt sich mittlerweile nur noch für Profis mit günstigem Strom. Hobbyminer sind hingegen längst in Altcoin oder die Cloud abgewandert.
  https://hectorxdle861222.blog5.net/65977617/herkunftsnachweis-bitcoin
  Für unsere aktuelle Bitcoin Prognose analysieren wir die Charts, das Momentum am Markt sowie die fundamentalen Daten. Außerdem blicken wir auf das kurzfristige, mittelfristige und langfristige Potential von Bitcoin für die Jahre 2023, 2025 und 2030. Bis jetzt wurden insgesamt 19.563.250 Bitcoins geschürft. Es wird vermutet, dass mehrere Millionen Bitcoins unzugänglich sind, weil die Besitzer ihre Netzwerkschlüssel oder Wallet-Passwörter verloren haben. Es gibt ein maximales Angebot von 21 Millionen. Die Wallets erhalten Sie im Internet, die Plattformen sind auch nur online erreichbar. Sie können per Computer oder mit Ihrem Handy auf sie zugreifen. Seien Sie vorsichtig. Es gibt nicht nur seriöse Anbieter und Plattformen. Es ist in der Vergangenheit zudem mehrfach passiert, dass Hacker Wallets leer geräumt haben. Auch auf Plattformen wurden schon Bitcoins gestohlen. Dieses Sicherheitsrisiko kommt zum Schwankungsrisiko des Bitcoins noch dazu. Sie können auch auf Zertifikate setzen, die den Bitcoin-Preis nachzeichnen. Zertifikate sind wie Anleihen und werden von Banken ausgegeben.

 37. Lek

  The thing about volatility is that, the higher it is, the bigger the prizes will get over time. That’s why you need to go for highly volatile slots. Before you do, however, check if a slot has a high RTP, it too plays an important role. Then, if you’re not sure what the name of a specific slot implies, or cannot guess whether it has a certain theme attached to it, we’ve got a solution for that, as well. All the games are presented with a thumbnail from which you can see what the slots look like, but there is also a preview option which will present you a full size picture of a particular slot. Slot machines include one or more currency detectors that validate the form of payment, whether coin, banknote, voucher, or token. The machine pays out according to the pattern of symbols displayed when the reels stop “spinning”. Slot machines are the most popular gambling method in casinos and constitute about 70% of the average U.S. casino’s income.
  https://rowaniztp711468.ka-blogs.com/79481102/holdem-manager-3-pokerstars
  Golden Nugget has anywhere from 500+ to 1,000+ online lsots depending on what state you play in. That means classic slots, jackpot, and progressive jackpot slots galore. Many of Golden Nuggets best slots have spots on our list of the top-paying slots in the US, like the IGT classic Double Diamond. If you’re an avid online casino player, you’ve likely heard of Stake. But have you explored Stake’s best slots? With a plethora of options, it can be overwhelming to look out for the perfect game for you. Ad Unit: “+nData.slot.getAdUnitPath().replace(” 6088″,””)+” Located in the Fairly-Lampman building, the Colorado Grande Casino offers an authentic Cripple Creek gaming experience with a variety of games. In addition to its offering of video poker and the “oldies but goodies” with loose dollar reel slots, you can also find the latest Aristocrat and IGT games with current TITO penny machines. Machines at the Colorado Grande Casino include $5, quarter, nickel and penny slots.

 38. Erfaring med at købe dilatrane

  I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of
  area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Reading this info So i am glad to show that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I
  came upon just what I needed. I most indisputably will make sure to don?t disregard this site and provides it a
  look regularly.

 39. paxil precio en Uruguay

  Fantastic items from you, man. I have have in mind your stuff prior to and you’re simply too great.
  I actually like what you have received here, really like what you’re saying and the way in which by which you say it.

  You’re making it enjoyable and you continue to take care of to keep it sensible.
  I cant wait to learn much more from you. This is actually a terrific site.


Post a new comment