4.1

Pse duhet të udhëtojmë?

Spread the love

Thuaj: Udhëtoni nëpër tokë dhe shikoni se si ishte përfundimi i kundërshtarëve”. (Surja en-Neml, ajeti 69)

A nuk udhëtuan ata nëpër tokë e të shohin se si qe përfundimi i atyre që ishin para tyre?” (Surja er-Rum, ajeti 9)

Të gjithë komentuesit e Kuranit janë të një mendimi lidhur me atë se këtu është fjala për studimin e historisë. Megjithatë, Kurani për studimin e historisë nuk preferon librat historikë, por fton në studimin e monumenteve dhe thesarit historik, sepse kjo është më meritore sesa leximi i librave historikë. Asgjë nuk mund ta zëvendësojë udhëtimin. Ka një strofë me përmbledhjen e poezive të cilat i përshkruhen Hazreti Aliut a.s. ku thotë:

Udhëto, e qëllim ta kesh arritjen e së mirës dhe përsosmërisë, udhëto sepse në udhëtim shihen pesë dobi”.

1. Çlirimi nga brengat dhe mërzitë. Udhëtimi pakëson apo mënjanon dëshpërimet, brengat dhe mërzitë. Njeriu jeton në një rreth ku ka kujtime dhe ato gjithnjë shoqërohen me dëshpërim, brengë dhe probleme. Udhëtim, natyrisht, do të thotë të braktisësh vetë qëndrimin dhe lënien e brengave e problemeve pas vetes. Andaj dobia e parë është ajo që njeriu çlirohet nga brengat dhe problemet dhe kështu shpirti i tij, bile një kohë më së paku, do të jetë i liruar nga barra e brengës.

2. Të fituarit e pasurisë. Nëse jeni inteligjent, mund të fitoni pasuri duke udhëtuar. Njeriu nuk guxon të jetë i përkufizuar, në aspekt të fitimit të pasurisë, vetëm me atë që në suaza të rrethit të vet. Ndoshta njeriu, në bazë të aftësive që ka, mund të jetë shumë i suksesshëm nëse e braktis mjedisin dhe mund t’i sigurojë vetes jetë më të mirë.

3. Të arriturit e diturisë. Secili shkencëtar për vete është botë e veçantë. Mbase në rrethin tuaj mund të ketë ndonjë shkencëtar kulmor, por secila lule e ka aromën e vet të veçantë. Shkencëtari që jeton në një rreth tjetër, mbase në ndonjë aspekt nuk është sikur shkencëtari I mjedisit tuaj, por ai për vetveten është botë e veçantë. Kur të njiheni me botën e re që dallon nga e juaja, do të njiheni me shkencën e re dhe do të përfitoni njohuri të reja.

4. Njoftim dhe tradita të tjera. Njerëzit në qytetin apo shtetin e vet nuk i njohin të gjitha traditat. Po të udhëtoni në ndonjë vend tjetër, do të njoftoheni me tradita të reja prej të cilave disa janë më të mira se tuajat, njëkohësisht do të njiheni edhe me mënyrat e të sjellurit. Ashtu që përmes traditave që janë shumë të mira, mund të merrni mësim, ndërsa më së paku, mund t’I krahasoni ato tradita me tuajat dhe kështu të zgjidhni atë që është më e mirë.

5. Shoqërim dhe biseda. Gjatë udhëtimit do të keni mundësi të njiheni e të shoqëroheni me njerëz të mëdhenj. Një shoqërim i tillë do t’ua përsos shpirtin tuaj. Natyrisht udhëtim nuk do të thotë të shikojmë ku janë hotelet më të shtrenjtë, ku mund të hamë ushqim më të mirë ose ku mund të gjejmë dëfrim më të mirë, por ajo do të thotë që të udhëtojmë e ta braktisim rrethin dhe shtëpinë në mënyrë që të arrijmë shkencë e njohuri më të mirë dhe që të përsosemi”.

Historia tregon se shkencëtarët dhe të mëdhenjtë të cilët kanë udhëtuar dhe atë, veçanërisht, në vitet e pjekurisë, kanë arritur pjekuri dhe përsosmëri të veçantë. Shejh Behai zë një vend meritor në mesin e dijetarëve, sepse ka qenë një njeri i gjithanshëm dhe ka qenë i udhëzuar në shumë disiplina shkencore dhe teknike të kësaj kohe. Prej poetëve, aty është Saadiu që është një poet i gjithanshëm dhe që ka shkruar poezi në të gjitha stilet e mundshme.

Saadiu është një njeri i cili tridhjetë vjet të jetës së vet i ka kaluar duke udhëtuar. Ka jetuar nëntëdhjetë vjet. Saadiu tridhjetë vjet të jetës së vet ia kushtoi studimit, tridhjetë vjet ka udhëtuar, ndërsa tridhjetë vjetët e fundit që janë periudha e pjekurisë së tij, është marrë me shkrime. Andaj Saadiu ka qenë njeri i pjekur. Në librin e tij “Bustani” thotë:

I kam shëtitur të gjitha viset e botës,
dhe kohën time e kam kaluar me çdo kënd.
Nga secili vend kam mësuar diçka,
dhe nga secili burim kam përfituar diçka”.

Nuk ka dyshim se shpirti i poetit përsoset me këto njohuri. Andaj në poezinë e Saadiut vërehet një lloj gjithanshmërie, por kjo s’vlen për poezinë e Hafizit. Gjithanshmëria vërehet edhe në poezinë e Mevlanës ngase ai shumë ka udhëtuar, edhe shoqëruar me lloj-lloj fjalësh e ka njohur shumë lloj kulturash. Por, Hafizi ka qenë njeri i njëanshëm dhe njëdimensional, edhe pse është një gnostik i mirë që shumë e respektojnë. Poezia e Hafizit është e jashtëzakonshme nga aspekti i gnosticizmit, por posedon vetëm atë dimension, kjo nga shkaku se Hafizi nuk deshi ta braktisë qytetin e vet Shirazin. Ai thotë:

Edhe pse Isfahani është uji i gjallërisë,
Shirazi ynë është më i mirë se Isfahani”.

Hafidhi ka qenë ngusht i lidhur me qytetin e vet dhe nuk ka dashur ta braktisë atë. Thuhet se një here ka udhëtuar dhe ka ardhur në Jazd, po aq shumë ka qenë i shqetësuar saqëvazhdimisht dëshironte të kthehej në Shiraz:

Ditë e lumtur do të jetë ajo
kur do ta braktis këtë shtëpi të rrënuar,
e të kërkoj liri për shpirtin tim
duke hulumtuar të dashurën,
frikësohem nga ky burg i Iskenderit
të palohem e të shkoj në tokën e Sulejmanit”.

Ky varg, edhe pse ka përmbajtje gnostike, njëkohësisht prezanton gjendjen e tij. Në shpjegimin e vargut të dytë duhet të theksojmë se tregohet historikisht që Aleksandri – Leka I Madh, kur erdhi në Iran, qytetin Jazd e shndërroi në qytet burgu, do të thotë – çdo i burgosur dërgohej në Jazd. Në anën tjetër, në kohët e lashta Shirazin e kanë quajtur edhe me emrin Persepolis, ose toka e Sulejmanit. Po ta analizojë kuptimin gnostik të kësaj poezie, do të shohim se burgu i Iskenderit – do të thotë turp, pra bota e natyrës dhe e materies, ndërsa me fjalën toka e Sulejmanit – mendohet në botën shpirtërore.

Autor: Dr. Murteza Muttahari

(Revista “Vlera”, nr. 6, gusht 2011, fq. 11-13)
There are 1,546 comments

Add yours
 1. slot gacor terpercaya

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 2. bambu4d

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 3. rtp bambu4d

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 4. keluaran hk

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 5. apk rtp slot

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 6. result hk

  I think the content you share is interesting, but for me there is still something missing, because the things discussed above are not important to talk about today.

 7. bambubet

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 8. slot

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 9. syair macau

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 10. 강남안마

  Fantastic goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you’re just too fantastic.“강남안마”
  I really like what you have acquired here, certainly like what you are
  stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.Thanks for sharing

 11. Bambu4d

  Try to slowly read the articles on this website, don’t just comment, I think the posts on this page are very helpful, because I understand the intent of the author of this article.

 12. Samurai4d

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 13. slot demo pragmatic

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 14. Bambu4d

  I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 15. Marma

  Poker Karty Zasady Gry Paweł „Staku” Świtalski jest organizatorem rozgrywek Legalnego Pokera w kilku polskich miastach. Poznajcie ofertę organizowanych przez niego w tym tygodniu eventów. Przed Wami LP by Staku. Aby uzyskać więcej informacji na temat kasyna Czytaj dalej to kasyno recenzja piątek, wszystkie wyniki lotto szybkie 600 które utworzyły. Diamond Wild, że sektor gier wideo dziesięcioleci wstecz. Turniej #1 nowego sezonu Kuba – 506 266 663 Niemniej jednak Kings Chance otrzymuje ocenę 4 na 5 za łatwą rozgrywkę, a ty poznasz środowisko hazardowe i wzór gry. Masz również możliwość wygrania gotówki lub darmowych spinów, że hakerzy dostaną Twoje dane osobowe i wykorzystają je z niechcianych powodów. Znajdziesz ich zarobić jak grać nagrody i codzienne misje całkowicie wciągająca, które umożliwiają graczom szybki dostęp do wsparcia i szybkie rozwiązywanie problemów. Istnieją również 5 Główne funkcje bonusowe, gry z serii Gold są zazwyczaj bardziej aktualne.
  https://meet-wiki.win/index.php?title=Jej_wyjaśnienie
  Istnieje również wiele dostępnych opcji płatności, jeśli twój pierwszy depozyt wynosi dziesięć euro. : Kalkulator zacienienia keno następnie wygrasz nagrodę w zależności od drinków, oferując szansę na wygraną z małymi stawkami. Wszystkie gry są dostępne w trybie natychmiastowego odtwarzania i nie jest wymagane pobieranie oprogramowania ani aplikacji, nietrudno zrozumieć. Masz aktywną subskrypcję? Zaloguj się lub wypróbuj za darmo wydanie testowe. Obecnie największy pokój pokerowy online, ale nie można powiedzieć o najlepszym pokoju pokerowym. Inni dostawcy mają dużo więcej zalet niż PokerStars, dlatego polecamy innych dostawców, a nie PokerStars. Jeśli chcesz naprawdę opłacalnie grać w pokera online, wybierz innego dostawcę.

 16. Bambu4d

  Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

 17. Bambu4d

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 18. appop

  Over the summer, bitcoin actually experienced a sort of nuclear attack. Hackers targeted the burgeoning currency, and though they couldn’t break Nakamoto’s code, they were able to disrupt the exchanges and destroy Web sites that helped users store bitcoins. The number of transactions decreased and the exchange rate plummeted. Commentators predicted the end of bitcoin. In September, however, volume began to increase again, and the price stabilized, at least temporarily. Cryptocurrency fell 65% in 2022 but US bitcoin futures ETFs recorded steady net inflows Beginning in or around March 2022, ZHONG began voluntarily surrendering to the Government additional Bitcoin that ZHONG had access to and had not dissipated. In total, ZHONG voluntarily surrendered 1,004.14621836 additional Bitcoin.
  http://www.lawdw.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=7735
  Staking is a popular way to earn interest on crypto holdings and also helps support the security of crypto blockchains that rely on a proof-of-stake consensus mechanism, such as Cardano (ADA), Solana (SOL) and Polkadot (DOT). Various termsThe minimum period is one day, and the maximum is unlimited. Help Center Many platforms offer interest bearing accounts that pay you in the cryptocurrency you fund your account with, and these interest rates differ based on which type of cryptocurrency you choose. There are also decentralized applications built on Ethereum that let you earn interest on your crypto without even needing to make an account. Learn how you can start earning interest on cryptocurrency today with our guide. If you don’t want to invest in stablecoins whatsoever, you can still use MyConstant to earn higher yields on USD. Instead of earning less than 0.5% on USD in a savings account, MyConstant offers 4% APY on USD. Another great feature for both crypto and fiat currency, MyConstant has no lockup times –– you can access your investments whenever you need.

 19. ben

  Right now, Eloquii has some fabulous plus size cocktail dress options for summer and spring. Many of their plus size cocktail dresses have long sleeves, and are made with scuba knit – a fabric that I’ve found has body/volume and retains warmth. I love taking photos in scuba knit dresses, buuut I wouldn’t wear them to a party where the sun will be out. It can get sweaty, lol. From shop LetterKdresses The highest price is $538.00 Cocktail dresses in plus size are designed to make you feel gorgeous for any special occasion. Wear to festive events, holiday parties, birthdays, and weddings to feel stunning. A simple black cocktail dress is known to be flattering, slimming, and beautiful. You can wear a bodycon design with a plunging neckline, off-the-shoulder bodice, or high neck. You can flaunt your fashion sense in new season metallics, bright floral prints, or statement colors such as red, hot pink, or gunmetal. A dress with an empire waist is one of the best styles for any size woman. This shows off your narrowest point, creating a natural hourglass look.
  https://faithindesign.com/
  Roshni Bhatia setting some serious boss woman goals in this Rohit Gandhi + Rahul Khanna sequin blazer suit attire! We love the addition of a black camisole inside and the pairing of black pumps to tone down the look. When worn right, this versatile look can be worn to a cocktail, formal gathering, or even a fun night out! You can never go wrong with a classic blazer—add some sequins to it and it just got better. Furthermore, keep in mind to go for a monochromatic blazer suit as it keeps the look streamlined while adding a dash of elegance. If you are not ready to wear sequined outfits, then you should give a try to a golden sequined mini clutch and style it with cream-blush dress and double strap block heel sandals: LiasSequinEmporium Yet picking the best shoes to wear with sequin dresses or what to wear with sequin skirts & even pants is an important part of the outfit process. 

 20. learn from mistakes

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to get nearly anything done.

 21. Kaw

  Согласна полностью у меня тоже тушь Cherish mascara. Удлинение просто восторг. Длинные и самое главное весь день держится на все длине полностью, не осыпается. Так было с другой тушью, осыпалось с кончиков уже к обеду и толку что удлиняющая… Можно запросто обойтись без тональных средств и прочей косметики, если у тебя есть хорошая тушь. Вы с этим согласны? Пожелания большинства покупательниц очень близки. Очевидно, что с помощью туши девушки хотят улучшить внешний вид своих ресниц (добавить длину, объем, насыщенность цвета), при этом сохранить естественность взгляда и не навредить здоровью ресничек и век. Определяющим фактором является качество продукта, а не стоимость, но отыскать хорошую тушь по доступной цене особенно приятно. Открывает рейтинг туши для ресниц 2019 — Max Factor 2000 Calorie Dramatic Volume. Благодаря превосходному качеству она окрашивает реснички, делая их густыми и объемными, придавая каждой неповторимый изгиб, а взгляду — притягательность и глубину. Кроме того, эта тушь защищает от воздействия ульрафиолета, не отпечатывается на верхнем веке и не сыпется на холодной зимней и знойной летней погоде, а также дожде и снеге.
  http://mpsamp.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=3430
  При выборе масла отдавайте предпочтение маслам первого и холодного отжима, хранящимся в темном флаконе. В разы повысить эффективность масла можно добавлением к нему ампул витаминов А и Е – ключевых витаминов для роста волос и обновления кожи. Масло из плодов облепихи – прекрасный источник провитамина А и жирорастворимых витаминов К, Е и F, антиоксидантов, а также множества ценных микроэлементов, причем все полезные вещества в нем взаимно усиливают друг друга. Поэтому масло очень хорошо подходит для питания ресничек и придания им упругости и здоровой силы. Многие девушки пользуются маслами Биаск и Мирролла. Максимальный размер: 8 МБ. Еще есть баночки для туши, возможно, если в них налить масло – очень удобно будет равномерно наносить масло усьмы на ресницы и брови. Или войдите с помощью соцсетей Наносить состав на брови удобно скошенной кисточкой. Не переусердствуй. Смесь не должна стекать с бровей. Глаза прикрой ватными дисками, а брови полиэтиленовыми полосками, которые создадут парниковый эффект и улучшат действие маски.

 22. Sua may in tai nha

  Thanks for all your efforts that you have put in this. Very interesting information. What the superior man seeks is in himself what the small man seeks is in others.” by Confucius.

 23. Bat hpde

  It’s genuinely very complicated in this busy lifeto listen news on TV, therefore I simply use internet for that purpose, and take the hottestnews.

 24. Poker88 Asia

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 25. boxing

  Hello colleagues, how is everything, and what you wantto say regarding this article, in my view its really awesome designed for me.

 26. dating-online.net

  Usually I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great article.

 27. Counter-Strike

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 28. gambling sites

  Nhà Cửa Chiếc Coi Thẳng Soccer Bdtt Tv truc tiep bongTrong vượt khứ, Bình Dương đang cướp ưu thế về đo đếm với 15 thành công, 8 trận hoà và chỉ thua SLNA 12 lần.

 29. Jonathan Cox

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I havefound It absolutely helpful and it has helped me out loads.I hope to give a contribution & aid other users like itshelped me. Great job.

 30. slots app Australia

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on thisblog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’sthe blog. Any feed-back would be greatly appreciated.Feel free to surf to my blog; น้ำมันหล่อลื่น

 31. dropping

  Howdy! This post could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll send this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 32. assef

  At first glance you will see that the Choy Sun Doa game is a Chinese themed casino game. There is gold featured in the game so it is also a gold themed casino game. Choy Sun Doa translates as “God of Wealth” so this is also a slots with gods game. It is a conventional 5 reels slot with 3 rows and as many as 243 ways to win. The RTP of this slot is just below average at 94.6%. Special multipliers are applied whenever Choy Sun substitutes in a win and you get the opportunity to choose one of the following five free spins features. This game can be accessed only after verifying your age. Free games are still available in some online casinos. Slot Types Learn more about 3-reel, 5-reel, multi-payline, and video slots… There is certainly Choy Sunrays representing the fresh wilds and you will silver nuggets to your scatters. Speaking of entered by Chinese dragons, coins, jade rings, koi carp, red boxes from coins, card royals, 10 and you can 9. Being a land-centered slot machine game which is create to possess mobile gamble is clear in how that it Aristocrat unit appears.
  https://www.melasma.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=127449
  Once you have made use of your $20 no deposit bonus, you can then get your hands on up to $1,000 in bonus cash. Simply make your first deposit of at least $10 and Borgata will 100% match it up to $1,000. Not only does your first deposit get doubled, but it also makes your free play bonus winnings withdrawable. Yes, Poker is a highly exciting game in itself. But the pleasure of playing it doubles when it is combined with the biggest benefit of playing at our online casino — bonuses. Poker bonuses do exist, and so in a full-fledged form. Here are the types of bonuses you can acquire if you choose to play online Poker at Scores Casino NJ. Below are some other pages that you may find interesting in your search for the best poker deposit bonuses. Also check out our casino bonuses guide if you're an online casino player.

 33. phu kien mang cap

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.I do not know who you are but certainly you are going toa famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 34. result taiwan

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 35. www.ufabetwins.info

  An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people do not speak about these topics. To the next! Cheers!!

 36. Sharon Mcleod

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.I do not know who you are but definitely you are going to afamous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 37. Tour Thai Lan 5 Ngay 4 Dem

  A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more on this subject, it may not be a taboo matter but typically folks don’t speak about such subjects. To the next! Many thanks!!

 38. nekopoi apk

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I in finding It truly helpful & it helped me outa lot. I am hoping to offer something back and help others such as you aided me.

 39. more details

  A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you need to write more on this subject matter, it might not be a taboo matter but usually folks don’t speak about these topics. To the next! Cheers!!

 40. Bambu4d Alternatif

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 41. Harley Bell

  That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate infoÖ Thank you for sharing this one. A must read post!

 42. he thong bao chay

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!

 43. Reformistas multiservicios

  Hey there! This post could not be written any better!Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept chatting about this. I will forward thispost to him. Pretty sure he will have a goodread. Thank you for sharing!

 44. Noel Meza Attorney

  The sport requires place using a no limit Texas holdem structure. Players who are taking part in towards you have wonderful abilities much beyond the comprehension of the novice gamers.

 45. Mercedes

  Usually I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so!Your writing style has been surprised me.Thank you, quite great article.

 46. vulkan vegas pl

  hello!,I like your writing very much! share we keep up a correspondence more approximately your article on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to see you.

 47. ?????

  Very interesting details you have observed , thankyou for putting up. “Ignorance, the root and the stem of every evil.” by Plato.

 48. Bambu4d

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 49. forex broker

  Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you can be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back sometime soon.I want to encourage continue your great writing, have a nice day!

 50. Bambu4d

  I carry on listening to the reports speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 51. Phan mem

  I blog often and I really thank you for your content. This article has really peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 52. Philip Mcintyre

  Most Americans are now well aware that we have an infrastructure crisis that goes beyond long commute times. We all nod in agreement when some of our airports are likened to those of Third World countries. Karolina Lew Golliner

 53. party stany jicin

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful info specifically the closing section 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular information for a very long time. Thanks and best of luck.

 54. Marlene Wilkins

  Hi there friends, pleasant paragraph and nice urging commented here, I amm iin fact enjoying by these.

 55. fajas colombianas

  Everything is very open with a precisеe explanation ᧐of the issuеs.It was definitely informative.Your sjte is etremely helpful. Thɑnks for sharing!Loook att my blog ρodt … Sarana99.Com

 56. Jenson Lindsay

  I enjoy, result in I Ԁiscovered јust what I used tо be looking for.You havе ended my 4 day lengthy hunt! God Bless youman. Havе a nice day. Bye

 57. click here

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox now each time a comment is added I recieve four emails with similar comment. Can there be in whatever way you can remove me from that service? Thanks!

 58. Bernadine Cunningham

  Kudos, Awesome information!how to write a creative essay mba dissertation consumer reports resume writing services

 59. akreditovani fakultet

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds meof my good old room mate! He always kept talking about this.I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.Thanks for sharing!

 60. Jessie White

  When someone writes an piece of writing he/shekeeps the plan of a user in his/her mind that how a user can know it.Thus that’s why this post is perfect. Thanks!

 61. ??????

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my zyngagroup? There’s a lot of folks that I think would really enjoyyour content. Please let me know. Thank you

 62. Madelaine Grant

  You made some nice points there. I looked on the internet for the topic and found most individuals will go along with with your blog.

 63. Poppy Atkins

  Information has become king, appears the black hat’s are getting owned by the white hat profit makers.

 64. Prediksi Togel

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 65. Bambu4d VIP

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 66. click here

  You can certainly see your expertise in the article you write.The sector hopes for more passionate writers like you who aren’tafraid to say how they believe. Always followyour heart.

 67. Bambu4d Demo

  I carry on listening to the reports speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 68. hoi an massage spa

  My brother suggested I would possibly like this blog.He was once entirely right. This post actually made my day.You can not consider just how much time I had spent for this info!Thank you!

 69. Reynold Sutherland

  There is certainly a lot to find out about this topic.I love all the points you made.

 70. Benedict Allen

  Hi there friends, how is all, and what you would like to say regarding this article, in my view its actually awesomefor me.

 71. Darby Ball

  Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and doso! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nicearticle.

 72. Richardlinue

  natural ed medications [url=https://edpills24.pro/#]male erection pills[/url] how to cure ed

 73. Darlene Hopkins

  My brother recommended I might like this blog. He was once entirely right. This publish actually made my day. You cann’t consider just how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 74. Dorothy Hopkins

  I think you may also need to install apr and apr-util from our repo. Petra Jere Rosabel

 75. Richardlinue

  mexico drug stores pharmacies [url=http://mexicanpharmacy.life/#]mexican rx online[/url] medicine in mexico pharmacies

 76. Richardlinue

  Online medicine home delivery [url=http://indiapharmacy.world/#]best online pharmacy india[/url] world pharmacy india

 77. WIreless Earbuds

  Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 78. Blanche Byrne

  What’s up friends, how is everything, and what you wish for to say concerning this article, in my view its truly awesome in support of me.

 79. ThomasLip

  [url=https://molnupiravir.life/#]molnupiravir vendita online[/url] molnupiravir tablets 200 mg

 80. Osbert Paterson

  When someone writes an article he/she keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can know it. Therefore that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!

 81. for more info

  That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate infoÖ Thank you for sharing this one. A must read article!

 82. aTrungroi

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 83. Kennethbew

  [url=https://certifiedpharmacy.pro/#]reputable canadian mail order pharmacies[/url] non prescription medicine pharmacy

 84. Pod vape

  You can certainly see your skills in the work you write.The arena hopes for more passionate writers likeyou who aren’t afraid to mention how they believe.At all times go after your heart.

 85. Pod system

  I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I really hope to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 86. Williamzew

  ventolin over the counter nz [url=http://ventolin.tech/#]Buy inhaler online[/url] ventolin prescription

 87. AI-powered object remover

  I always spent my half an hour to read this blog’s posts all the time along with a mugof coffee.

 88. Williamzew

  adderall canadian pharmacy [url=http://pharmacy.ink/#]legitimate Canada drugs[/url] on line pharmacy

 89. alpha sleep music

  whoah this blog is wonderful i like studying your articles.Keep up the great work! You understand, lots of individuals aresearching round for this information, you can help them greatly.

 90. Lanesha Custom T Shirts

  I blog often and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.

 91. Davidviero

  onlinecanadianpharmacy [url=https://certifiedpharmacycanada.pro/#]canadian online pharmacy[/url] canadian pharmacy king reviews

 92. prosolution pills

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’mimpressed! Very useful info specifically the lastpart I care for such information much. I was looking for this particular information for a long time.Thank you and good luck.

 93. Davidviero

  medicine in mexico pharmacies [url=https://mexicanpharmacy.ink/#]buying from online mexican pharmacy[/url] buying prescription drugs in mexico online

 94. prosolution plus price

  I need to to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I’ve got you bookmarked to look at new things you postÖ

 95. Electronic entryways

  Mac akku auswechseln bubikon[…]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nevertheless definitely really worth taking a appear, whoa did one particular understand about Mid East has got more problerms also […]

 96. Davidviero

  buying prescription drugs in mexico [url=https://mexicanpharmacy.ink/#]mexican rx online[/url] medication from mexico pharmacy

 97. prosolution gel

  There’s certainly a lot to learn about this subject. I like all of the points you have made.

 98. ghe da giam doc

  Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!Carry on the fantastic work!

 99. bookbub partners

  A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you should publish more on this issue, it may not be a taboo subject but usually folks don’t speak about these issues. To the next! All the best!!

 100. visit this page

  Binaural beats meditation is a technique that utilizes rhythmic auditory stimuli to induce a state of relaxation and focus. By presenting slightly different frequencies to each ear, the brain perceives a third “beat” which promotes synchronization of brainwaves, fostering a meditative state. This practice aids in reducing stress and enhancing mental clarity.

 101. Normanwed

  cost generic propecia without insurance [url=http://propecia.cheap/#]Buy Finasteride online[/url] cost of propecia no prescription

 102. review

  I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal blog and want to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you!

 103. call today

  When someone writes an piece of writing he/she retains the ideaof a user in his/her brain that how a user can be aware ofit. So that’s why this post is amazing. Thanks!

 104. zaclony

  Great post but I was wondering if you could write a littemore on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.Kudos!

 105. visit our site

  magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!

 106. Normanwed

  п»їcytotec pills online [url=https://cytotec.ink/#]Misoprostol 200 mg buy online[/url] Abortion pills online

 107. Power-operated entrances

  How many would you like? rx noroxin Speaking at the launch of a motorcycle safety campaign at Squires biker café at Newthorpe, near Sherburn-in-Elmet, he said: “The education part of it comes into it a lot

 108. Normanwed

  non prescription ed drugs [url=http://edpills.ink/#]over the counter erectile dysfunction pills[/url] cheap ed pills

 109. porn

  The next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I actually thought you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 110. porn

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!

 111. taxi executive

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 112. see

  Hey!. Awesome! I’m really appreciate it. It will be great if you’ll read my first article on AP!) pay for essay paper

 113. Sushi Maruten

  เเล่นบาคาร่าออนไลน์ได้ง่ายๆเพียงเข้ามาที่ UFABET กดเข้าหน้าสมัครก็สารมารถทำเงินได้ในทันที พวกเราเป็นคาสิโนออนไลน์ที่ยอดเยี่ยม ระบบใช้งานง่ายเป็นมีคณะทำงานรอให้คำปรึกษารวมถึงแนะนำหากกำเนิดปัญหา บริการคืนดีกันเอง จะเล่นพันออนไลน์ทั้งทีจะต้องUFABET

 114. xe dien cho be

  Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effortto generate a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 115. Thue xe Can Tho

  Hi there, everything is going nicely here andofcourse every one is sharing facts, that’s really excellent, keep up writing.Feel free to surf to my blog :: lose weight fast

 116. Bambu4d

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a great author.I will always bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 117. Sherika

  Thanks for finally writing about > صفاقس: اجبار مقاولعلى إعادة تعبيد طريق خالف فيعمله المواصفات موقع جريدة الرأي العام

 118. navigate to these guys

  I seriously love your website.. Great colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and would like to find out where you got this from or just what the theme is named. Thank you.

 119. vente de glycomet 500 mg en ligne

  Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility
  but I figured I’d post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Kudos

 120. clicking here

  An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this. And he in fact bought me dinner simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this issue here on your website.

 121. house cleaning

  My brother recommended I might like this blog. He was once entirely right. This publish truly made my day. You cann’t believe simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 122. daytona shores tides

  Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get acaptcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform asyours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 123. porn

  Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get nearly anything done.