unnamed

Pse Zoti e lejon të keqen, djallëzimin kur Ai ka fuqinë ta ndaloje këtë

Spread the love

JA ADLU JA ALLAH

Pse Zoti e lejon të keqen, djallëzimin kur Ai ka fuqinë ta ndaloje këtë

Nëse kemi një qëllim të caktuar për atë se pse ne jetojmë atëherë do te kishim mundur të gjejmë një përgjigje sepse jeta pa qëllimin e caktuar nuk do të kishte ekzistuar fare. Ne kemi vullnetin tonë të lirë nga ana e vet Zotit që të bëjmë gjëra të mira si dhe gjëra të gabuara. Dhe në disa raste vuajtja në unin tonë vjen nga liria, se cilën rrugë duhet ta zgjedhim.

Nëse unë e zgjedh atë që është e mirë për mua kjo nuk nënkupton se unë asnjëherë nuk do të vuaj.. Por nëse unë e zgjedhë atë çka është e gabuar, në shumicën e rasteve do të ballafaqohem me të keqen. Kur ne kemi vuajtje dhe dhimbje, arsyeja pse Zoti e lejoi këtë është se ai të zbulon ty pasojat e mëkatit që ti nuk e adhuron atë dhe nuk i nënshtrohesh Atij, sepse ne kemi rënë në natyrën tonë të ulët të nefsit. Ne kemi lirinë e zgjedhjes dhe kur ne kemi zgjedhur atë që na largon nga adhurimi i Zotit pa dyshim se do ti ndjejmë pasojat e mëkatit. Një arsye tjetër pse Zoti e lejon vuajtjen është për të na mbrojtur neve, për shembull nëse ju e lëndoni këmbën dhe nuk do të ndjeni dhimbje fare çfarë do të thoshte kjo, por nëse ju e ndjeni dhimbjen atëherë e mësoni  përmes saj rezikun duke e ndier atë, pra dhimbjen.

E vërteta është se vuajtja me dhimbjen na mëson se kush jemi ne, për shembull kur ne jemi të gëzuar të lumtur, apo kur ne jemi duke vuajtur dhe duke e ndjerë dhimbjen si do te reagojmë, kur jemi të sëmure apo të shtrirë në shtrat dhe ndjehesh aq i pafuqishëm, pse Zoti ne hymë në mendime për Zotin dhe themi pse Zoti e lejoi këtë. Njëra nga këto arsye ishte se ne mësojmë se kush jemi, sepse ne kemi menduar se jemi aq të fortë dhe ne mendojmë se gjithçka që kemi në dorë është nën kontrollin tonë, pra kur ju jeni të sëmurë nuk keni energji nuk keni zgjidhje, çfarë
do të ndodhë;

Ti ne këtë rast je duke u ballafaquar me fuqinë e Zotit, do të thotë, me dhimbjen dhe vuajtje ti do të mëson fuqinë e Zotit dhe dobësinë tënde dhe e gjithë kjo pasojë kjo ishte nga liria e jote e zgjedhjes, si dhe do të mësosh nëpër vuajtje atributet e Zotit dhe nevoja për Zotin sepse ti vetëvetiu je i pafuqishëm për veten tënde dhe të mëson që të bëhesh i mëshirshëm për të gjitha krijesat e Zotit duke i ndihmuar ato, sepse ti tash vetëm sa ke mësuar se çfarë është dhimbja duke e ndjerë atë.

Pra çdo vuajtje që vjen nga ana e Zotit duhet ta pranoni si një gjë e mirë dhe në dobi tuajën sepse ai përmes vuajtjes nuk ju dënon juve por ju mëshiron duke ia treguar rrugën e vërtetë. Dy gjera i mësojmë nga vuajtja e cila është një rrugë që të dërgon deri tek amshimi – ahireti; Vuatja e cila të mëson të bëhesh më i mirë dhe vuajtja e cila të mëson të bëhesh më i keq.

Nëse liria e jote e zgjedhjes ka qenë e mire për ju Zoti do të iu përgjigjet përmes vuatjes që të mësoni dobinë e sajë dhe përmes kësaj në të ardhmen të bëni vepra të mira e cila të shpie në përsosmërinë dhe pastrimin e shpirtit dhe kështu e fitoni jetën e amshuar, por nëse liria e jote e zgjedhjes ka qenë e gabuar ju do të bëheni shërbëtor i djallit duke e mohuar Zotin i cili mohim do të iu bëjë të vuaj në këtë botë dhe nëpërmes kësaj vuajtje do ta fitoni botën e zjarrit që do te iu jep më tepër hidhërim që ka qenë si pasojë e zgjedhjes tënde të gabuar, përpos nëse kërkoni
pendim dhe i largoni zgjedhjes së juaj të gabuar.

Pra Zoti askujt nuk i bën të padrejtë, ky është një atribut i Zotit i cili njihet me emrin Ja Adlu Ja Allah, Zoti është i drejtë. Ai askujt nuk i bënë padrejtësi, Zoti është edhe falës prandaj i thërret njerëzit që ti drejtohen Atij që t’ia falë mëkatin që e ka bërë nga zgjidhja e tij liria e gabuar.

Shqipe Ahmedi 
There are 37 comments

Add yours
 1. xetin en vente libre au Portugal

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything
  new from right here. I did however expertise a few technical
  issues using this web site, as I experienced to reload the web site many times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering
  if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading
  instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing
  content. Ensure that you update this again very
  soon.

 2. Violet

  Hello there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this
  problem. If you have any suggestions, please share.
  Thank you!

 3. comprar minomycin en México legalmente

  Hey there I am so happy I found your web site, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say
  kudos for a tremendous post and a all round entertaining blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at
  the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the
  superb work.

 4. finasteride en venta en Italia

  I think what you posted made a lot of sense. But,
  consider this, what if you were to create a awesome headline?
  I am not suggesting your content isn’t solid., but
  suppose you added a post title that makes people desire more?
  I mean Pse Zoti e lejon të keqen, djallëzimin kur Ai ka fuqinë ta ndaloje këtë | Revista Vlera is a
  little boring. You should peek at Yahoo’s home page and note how
  they create article headlines to grab viewers to open the links.
  You might add a related video or a related pic or two
  to grab people interested about what you’ve written. Just my opinion, it
  could bring your posts a little bit more interesting.

 5. legalny zakup cetirizine 10 mg w Polsce

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100%
  certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 6. Ilse

  If some one needs expert view concerning blogging and
  site-building then i propose him/her to go to
  see this web site, Keep up the good job.

 7. achat de sertraline en Espagne

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done a
  formidable activity and our whole neighborhood will probably be thankful to you.

 8. Dell

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility
  but I thought I’d post to let you know. The design look great though!

  Hope you get the problem resolved soon. Thanks

 9. piagtos pedido en España

  Thanks for another informative web site. Where else may I am getting that kind
  of info written in such an ideal approach? I’ve a project that I am just now running on,
  and I have been on the glance out for such information.

 10. clavamox zu wettbewerbsfähigem Preis

  Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established
  blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where
  to begin. Do you have any tips or suggestions? With thanks

 11. progesterone ohne Rezept

  You actually make it seem so easy along with your presentation however
  I in finding this matter to be actually one thing which I feel I would
  by no means understand. It sort of feels too complex
  and extremely broad for me. I’m looking forward to your subsequent submit, I’ll attempt to get the hang of it!

 12. Rae

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe
  for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.

  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 13. yaela disponible en venta libre

  Hi there, I do believe your site could possibly be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening
  in IE, it’s got some overlapping issues. I
  just wanted to provide you with a quick heads up!
  Aside from that, wonderful website!


Post a new comment