torn piece of paper with divorce text and paper couple figures

Shkurorëzimet e turpshme

Spread the love

Shkurorëzimet e turpshme:

Fillimisht do të diskutojmë për problemin më të theksuar të kohës sonë, gjegjësisht për
shkurorëzimet e turpshme.
Islami është vendosmërisht kundër shkurorëzimit dhe dëshiron anashkalimin e
shkurorëzimit nëse ka sadopak mundësi. Islami do ta aplikojë këtë ilaç juridik vetëm për
rastet kur nuk ka alternativë pos ndarjes. Islami i konsideron armiq të Zotit ata meshkuj
të cilët martohen me gra njëra pas tjetrës dhe shkurorëzohen prej tyre vazhdimisht duke
i quajtur mutal-lek (tekstualisht: ndarës).
Pejgamberi s.a.v.s. deklaroi: “Allahu i konsideron armiq të Tij dhe e akuzon mashkullin i
cili kënaqet me ndërrimin e vazhdueshëm të grave, e cila i gëzohet ndërrimit të
shpeshtë të meshkujve.’’
Pejgamberin e kishin informuar se Ebu Ejub el-Ensariu kishte vendosur të
shkurorëzohej nga Ummi Ejjub – gruaja e vet. Pejgamberi e njihte personalisht Ummi
Ejjubin dhe e dinte se Ebu Ejub el-Ensariu nuk kishte arsye të fortë për ta shkurorëzuar.
Prandaj deklaroi:
– Me të vërtet, të shkurorëzohesh nga Ummi Ejjubi paraqet mëkat të madh.
Pejgamberi gjithashtu ka deklaruar: ‘’Xhebraili më ka folur aq shumë për gratë dhe më
ka këshilluar aq shumë për to, sa kam përshtypjen se nuk vlen të shkurorëzohesh nga
ajo, pos në rast të tradhtisë së dëshmuar.”
Imam Xhafer es-Sidiku r.a. thekson fjalët e Pejgamberit i cili ka thënë: “O për Zotin,
asnjë shtëpi nuk është më e dashur se ajo në të cilën ekziston një unitet martesor dhe
asnjë shtëpi nuk shkakton më shumë zemërimin e Tij se ajo në të cilën uniteti martesor
është e cenuar me shkurorëzim.” Imam es-Sidiku r.a. pastaj deklaron se fjala talak
(shkurorëzim) paraqitet shumë herë në Kur’an dhe se Kur’ani Fisnik i ka kushtuar
vëmendje hollësive lidhur me çështjen e shkurorëzimit. Arsyeja për këtë është se Allahu
është armik i shkurorëzimit.
Tabesi në Mekarimul-ahlak (Fisnikëritë morale) citon Pejgamberin të ketë thënë:
“Martohuni, por mos u shkurorëzoni, sepse froni i Allahut dridhet nga shkurorëzimi.”
Imam es-Sidiku r.a. ka deklaruar: “Asnjë çështje ligjore nuk shkakton aq shumë
zemërim dhe urrejtje tek Allahu sa shkurorëzimi. Allahu, mashkullin i cili shkurorëzohet
shpesh e konsideron armik të Vetin.”
Në Kitab es-Sunen, Ebu Davudi citon fjalët e Pejgamberit të Allahut se Allahu ka thënë
se asnjë çështje e ligjshme nuk është më e ndyrë se shkurorëzimi.

Xhalalud-Din Rumiu, në tregimin e tij të njohur për Musain dhe bariun, duke aluduar për
këto transmetime nga Pejgamberi deklaron: Sa të jetë e mundur mos u shkurorëzoni,
sepse shkurorëzimi është gjëja më e pështirë për mua.
Në biografitë e prijësve tanë mund të vërejmë se ata janë përmbajtur nga shkurorëzimi
deri në mundësinë e fundit. Prandaj janë shkurorëzuar shumë rrallë, vetëm atëherë kur
për këtë kanë pasur arsye të drejta dhe logjike. Për shembull imam el-Bakiri kishte
marrë për grua atë që e kishte dashur. Pastaj e kuptoi se ajo ishte nasibijje, gjegjësisht
e urrente Ali ibni Ebi Talibin r.a. dhe ushqente në zemër lakmi ndaj tij. Imami u nda prej
saj. Pastaj e pyetën: “Ti e dashuroje atë grua, përse u ndave prej saj?” Imami u përgjigj:
“Nuk kam dashur që zjarri i ferrit të jetë në anën time.”
Përse islami nuk e ka shpallur të paligjshëm shkurorëzimin?
Në këtë moment mund të shtohet një pyetje relevante. Nëse shkurorëzimi është aq i
urryer sa që ai që shkurorëzohet nga gruaja konsiderohet armik i Zotit, përse Islami nuk
e ka shpallur shkurorëzimi të paligjshëm? Çka e pengoi Islamin që ta shpallë të
paligjshëm shkurorëzimin dhe ta lejojë atë vetëm në raste të posaçme? Me fjalë të tjera,
a do të ishte më mirë për Islamin që t’i caktonte kushtet dhe t’i lejonte vetëm mashkullit
të shkurorëzohet nga gruaja në këto rrethana? Nëse shkurorëzimi do të ishte i
kushtëzuar, aty domosdo duhet të paraqitet aspekti gjyqësor. Sa herë që mashkulli do
të donte të shkurorëzohej nga gruaja e vet, së pari do të duhej të parashtronte dëshmi
para gjyqit, që kanë të bëjnë plotësimin e kushteve të kërkuara. Nëse gjyqi e konsideron
dëshminë e tij të besueshme dhe argumentet e tij të arsyeshme, ai do të marrë leje të
shkurorëzohet, përndryshe jo.
Çka është pas gjithë kësaj domethënia e vërtetë e deklarimit: shkurorëzimi është më e
pështira nga të gjitha gjërat e lejuara? Nëse shkurorëzimi është gjë e lejuar, atëherë
nuk është e pështirë, e nëse është e pështirë nuk është e ligjshme. Të jesh i pështirë
dhe të jesh i ligjshëm është kontradiktore. Pos kësaj shtrohet pyetja: nëse shoqëria, me
fjalë të tjera ai që quhet pushtet gjyqësor dhe që e prezanton shoqërinë, ka të drejtë në
shkurorëzim, për të cilin thuhet se është i urryer dhe i pështirë, a nuk mund të
inkuadrohet ajo në shkallë aq të lartë sa të mund ta pengojë shkurorëzimin e nxituar
dhe ta zgjatë aq gjersa njeriu të mos ndryshojë vendimin e vet? Në një kohë tjetër
shoqëria, do të thotë po ajo gjyqësi, do të mund të kuptonte se martesa për të cilën
bëhet fjalë është me të vërtetë inkompatibile dhe se do të ishte më mirë që kjo lidhje të
zgjidhet.
There are 81 comments

Add yours
 1. Onwin

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Onwin , Onwin Giriş , Onwin Güncel Giriş , Onwin Yeni Adres , onwin

 2. Onwin Giriş

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. Onwin , Onwin Giriş , Onwin Güncel Giriş , Onwin Yeni Adres , onwin

 3. Ara

  Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This is an extremely smartly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful info.
  Thank you for the post. I’ll definitely comeback.

 4. 대전 스웨디시

  The National Association for Holistic Aromatherapy (NAHA) defines aromatherapy as
  “the therapeutic application oor the medicinal use
  of aromatic substances (important oils) for holistic healing”.

 5. cnfwkd

  Remarkable things here. I am very satisfied
  to see your post. Thank you so much and I’m taking a look forward to contact you.
  Will you please drop me a e-mail?

 6. 정부지원대출

  Any ‘hard’ credit verify that is carriied out on you will
  leave a ‘footprint’, i.e. there ill be a mark on your credit file showing that a verify has been carried out.

 7. Eunice

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was
  a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 8. 바알바

  KCA is a Korean-American chyurch positioned inn Duluth, Georgia and is one of the
  largest Korean-American churches in Georvia with a 50 year history.

 9. 밤알바

  By comparison, the garment secto in Phnom Penh
  pays its 740,000-powerful, largely female workforce a month-to-month minimum
  wage off about $182, as of January 2019.

 10. 서울 오피

  OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May I with heart reach out a secret only I KNOW and if
  you want to seriously get to hear You really have to believe mme and
  have faith and I will show how to change your life
  Once again I want to show my appreciation and may all
  the blessing goes to you now!.

 11. 오피타임

  Appreciating the time and energy you put into your website
  and in depth information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same out of date rehashed material.
  Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 12. 여성알바

  As oof March, some 7.six million American workers were relegated to part-time jobs even evedn though they’d rather have full-time hours, according to the Times.

 13. Cooper

  Great blog! Do you have any hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any ideas? Thanks!

 14. precio de azurette en Suiza

  This is the perfect website for anyone who wishes to understand this topic.
  You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a subject that’s been discussed
  for decades. Excellent stuff, just excellent!

 15. Rita

  Can I simply just say what a relief to discover a person that truly knows what they are discussing over the internet.

  You actually realize how to bring an issue to light and make it
  important. More and more people really need to look at this and understand this side of your story.
  I can’t believe you are not more popular given that you most
  certainly have the gift.

 16. achat de solone en Europe

  You actually make it seem so easy with your
  presentation but I find this topic to be actually something that I think
  I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 17. Dennis

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really loved browsing your blog posts.

  In any case I will be subscribing to your rss feed and I’m hoping you write again soon!

 18. compra levofloxacin a Messina online

  This is the right web site for anyone who would like to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want
  to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a
  topic that has been discussed for decades. Wonderful stuff, just wonderful!

 19. Evie

  My brother recommended I might like this blog.
  He was totally right. This post actually made my day.

  You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 20. Glory

  I enjoy what you guys tend to be up too. This sort of clever work and
  coverage! Keep up the awesome works guys I’ve included you guys to
  my personal blogroll.

 21. Brodie

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!


Post a new comment