1.27

SI TË DEBATOJMË PA OFENDUAR DHE PA NXITUR URREJTJE?

Spread the love

Autore: Mr. Arta TAHIRI

Ka një dallim të madh në mes asaj që jemi dhe që do të mund të ishim. Ne shfrytëzojmë vetëm një numër të vogël të rezervave trupore dhe mendore. Thënë në përgjithësi qenia njerëzore jeton nën mesataren e aftësive të tij. Si dhunti ka aftësi të llojllojshme nga të cilat shumicës asnjëherë nuk u nevojiten ato’. William James.

Në ditët e sotme ku jeta është bërë shumë dinamike, ku njeriu përplaset me situata të llojllojshme duke përfshirë këtu dhe ato të pakëndshme dhe të vështira, rrallëherë arrin që në mënyrë racionale të arrijë t’i zgjidhë këto probleme në mënyrën dhe metodën e duhur. Të gjithë thonë se unë kam të drejtë dhe se personi apo subjekti tjetër nuk më vlerësoi dhe nuk u soll si duhet, gjithnjë është tendenca për ta vlerësuar veten tonë ndërkohë duke kundërshtuar dhe ofenduar palën tjetër.

Por që të keni një bashkëbisedim të frytshëm dhe debat pa ofendime atëherë duhet ta filloni bisedën me lavdërime dhe mirënjohje të virtyteve të bashkëbiseduesit. Jo çdo gjë është e errët dhe negative ndaj bashkëbiseduesit, normalisht çdo qenie njerëzore ka anët pozitive dhe negative të saj, kështu që nëse doni ta qortoni një individ atëherë filloni dhe flisni fillimisht për anët pozitive të tij, për virtytet dhe cilësitë e mira që e karakterizojnë atë, por që në mënyrë të pavetëdijshme apo jo ai po sillet në një mënyë të padrejtë ndaj teje duke ju penguar juve të arrini atë që doni. Mundohuni të jeni sa më të qartë dhe të drejtpërdrejtë në dhënien e argumenteve se ku po ju bëhet padrejtësia.

Kur doni ta qortoni bashkëbiseduesin mundohuni ta qortoni atë në mënyrë indirekte, sepse jo gjithmonë njerëzve u pëlqen që t’ia thoni troç se ju jeni gabim ose ju po bëni një gjë të padrejtë, sepse kjo gjë mund të çojë në acarimin e situatës, ku pala e kundërt mund të kundërvihet me argumenta kundër dhe me një sjellje mbase edhe agresive se po i bëni padrejtësi.

Propozimi miqësor vlen më shumë se sa urdhërimi, kështu që shmanguni nga urdhërat direkte apo të folurit me ton urdhërues, por në vend të kësaj preferoni këshillën. Njeriu e ka më të lehtë të pranojë se ka vepruar gabim kur ju e këshilloni atë dhe mundoheni edhe ta ndihmoni atë se sa kur ju përdorni formën urdhëruese dhe kritike ndaj veprimit të tij. Këshilla dhe miqësia me bashkëbiseduesin ju bën një situatë më të favorshme sesa kritika e drejtpërdrejtë.

Gjatë bashkëbisedimit lavdërojeni atë edhe për përparimin më të vogël të tij, sepse mirënjohja është më e mirë sesa qortimi, tregoi personit se besoni në aftësitë e tij dhe kështu ai do të mundohet të arsyetojë besimin tuaj. Kur para jush paraqitet një detyrë e vështirë, mundohuni ta paraqisni atë si të lehtë. Jepini guxim bashkëbiseduesit, dhe bindeni atë se gabimet e veta mund t’i përmirësojë pa shumë mund të madh. Tregoji personit se ato që kërkoni nga ai nuk janë aq të vështira sa duken. E tillë është natyra njerëzore, nxitini ata që me kënaqësi t’i kryejnë detyrat, problemet dhe situatat e pakëndshme dhe asnjëherë mos u mundoni të jeni imponues dhe qortues duke dashur të arrini atë që ju doni.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 7, nëntor 2011, fq. 14)
There are 1,301 comments

Add yours
 1. Sheena

  When someone writes an article he/she keeps the thought of a user in his/her brain that how a user can understand it.So that’s why this post is amazing. Thanks!

 2. bybit

  I live in London how to take clomid dose The S.E.C., having been shamed by critics for making what seemed like a deferential deal, returned with a new civil action against Mr. Cohen individually on Friday, seeking to bar him from the industry.

 3. bounce house rentals

  From the year 1974 he stepped into the globe of poker tournaments and stopped petty gambling by taking part in baccarat. What I am arguing is that you must develop the bravery to let irritations go and concentrate on your present perform.

 4. tubidy mp3

  Greetings! This is my first visit to your blog!We are a collection of volunteers and starting a new initiative iin a community in the sameniche.Yourr blog provided us beneficial information to work on. You have donea extraordinary job!

 5. comprar likes

  A fascinating discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this issue, itmay not be a taboo subject but typically folks don’t discuss theseissues. To the next! Kind regards!!

 6. Exipure Review

  Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capitalto assert that Igeet inn fact enjoyed account your bloog posts.Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achidvement you access consistently rapidly.

 7. Glucofort

  I used to be recommended this blog by means of my cousin. I am no longer certain whether this put up is written through him as nobody else recognise such specific approximately my trouble. You’re incredible! Thank you!

 8. GlucoTrust Reviews

  I’m no longer sure where you are getting your information,but good topic. I must spend a while studying much more or figuring out more.Thanks for magnificent information I was searching for this info for my mission.

 9. Paul McCartney

  Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!

 10. ruou ngoai

  Everyone loves what you guys tend to be up too. This sort of clever work and reporting!Keep up the great works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.

 11. Numerology

  I do believe all of the ideas you’ve introduced for your post.They are really convincing and can definitely work.Still, the posts are very brief for newbies.May you please lengthen them a bit from next time?Thanks for the post.

 12. Dor123

  Link Coi Thẳng Soccer Futsal Việt Nam Vs Lebanon Vòng Chủng Loại World Cuptruyen hinh truc tuyen thvl1Nếu cứ chơi như cơ hội vừa tiêu diệt Everton tới 3-1 trên sân quý khách hàng

 13. Dor123

  I enjoy what you guys are up too. Such clever work and exposure! Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 14. Dor123

  This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info… Many thanks for sharing this one. A must read post!

 15. movie reviews

  Trực Tiếp Soccer Hôm Nay, Link Xem Bóng Đá Trực Tuyến 24h bàiĐội tuyển chọn nước Việt Nam chỉ muốn một kết quả hòa có bàn thắng nhằm lần loại hai góp mặt trên World Cup futsal. Nhưng, nhằm thực hiện được điều đó

 16. pearl dental

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 17. หนังโป๊

  I blog frequently and I genuinely thank you for your content. This article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 18. Derek Kelly

  It’s actually a great and helpful piece of info. I am glad that you simply shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 19. Mary Maldonado

  It?s hard to find experienced people in this particular subject, but you seem like youknow what you?re talking about! ThanksLook at my blog post … Blitz Eagle CBD Gummies Reviews

 20. Christopher Pratt

  For those who by now possess other social media marketing platformslike Fb, Twitter and Instagram Then you can certainly use it to receive OnlyFans followers.Free Account – New Free Accounts And Passwordsfree accounts

 21. Zemits equipment

  I am no longer positive where you are getting your info, however good topic. I must spend a while studying more or working out more. Thanks for wonderful information I was searching for this information for my mission.

 22. Situs Terpercaya

  Thank you for any other excellent article. The place elsemay just anyone get that kind of info in such a perfect approach of writing?I have a presentation subsequent week, and I’m on the look for such info.

 23. Situs Terpercaya

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has aided me outloads. I am hoping to give a contribution & help other users like its aided me.Good job.

 24. Telugu Movies

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.Any responses would be greatly appreciated.

 25. My Car Import reviews

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he in truth purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If possible, as you develop into expertise, would you thoughts updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Huge thumb up for this blog post!

 26. car transport services in new jersey

  This would be the right weblog for everyone who is wishes to be made aware of this topic. You recognize a great deal of its almost tough to argue along (not too I really would want…HaHa). You actually put the latest spin on a topic thats been discussed for decades. Fantastic stuff, just fantastic!

 27. hosting barato

  Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t seem to get anything done.

 28. muzica noua

  Thanks for another magnificent article. Where else could anyone get that kind of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such information.

 29. genf20 nmn

  Aw, this was a really good post. Finding the time and actual effort to produce a good articleÖ but what can I sayÖ I put things off a lot and don’t seem to get anything done.

 30. promo code

  A fascinating discussion is worth comment.I do think that you should write more on this subject, itmay not be a taboo subject but generally people do not discussthese issues. To the next! Best wishes!!

 31. bonus code

  I do believe all of the ideas you have presented for your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very short for newbies. May just you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 32. bonus code

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a commentis added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove mefrom that service? Many thanks!

 33. promo code

  Thank you, I’ve recently been looking for info about this topic for a long time and yours is the greatest I have came upon so far. However, what about the bottom line? Are you positive in regards to the source?

 34. jetx oyunu

  Generally I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great post.

 35. A1

  Good blog you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 36. sga508

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful
  than ever before.

 37. A1

  When someone writes an paragraph he/she maintains the image of a user in his/her mind that how a user can understand it.Thus that’s why this post is great. Thanks!

 38. club bull run

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on thisblog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end orif it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 39. sagrada madre natural

  Pretty component of content. I just stumbledupon your blog and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your blog posts.Any way I’ll be subscribing in your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 40. ai news blog

  I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.I am hoping to check out the same high-grade content byyou later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to getmy own blog now 😉

 41. have a look at

  Good day! This is my first visit to your blog!We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.Your blog provided us useful information to work on. You have done amarvellous job!

 42. chewable magnesium gummies

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful information specially the final phase 🙂 I handle such information a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thanks and best of luck.

 43. mg gummies

  Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to make a superb article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get anything done.

 44. magnesium gummie

  Thank you, I have recently been looking for infoabout this subject for ages and yours is the best I’ve came upon tillnow. But, what about the bottom line? Are you positive concerning thesource?

 45. Thanksgiving Day 2023

  Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 46. quan chay bo

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the identical comment. Is there any means you may remove me from that service? Thanks!

 47. to read more

  I will immediately grasp your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me realize in order that I may just subscribe. Thanks.

 48. Cua van go chong chay

  ต้องการดูบอลสด อยากพนันบอลออนไลน์จึงควรที่ UFABET เลยขอรับ สมัครง่าย เล่นง่าย ระบบเยี่ยม ที่สำคัญที่สุดเล่นแล้วได้เงินจริง ทำเงินได้จริง ในเว็บไซต์มีบริการเกมเยอะมาก ทั้งบาคาร่า สล็อต ยิงปลา อย่างกับยกคาสิโนมาไว้ภายในเว็บไซต์เลยจ๊ะขอรับ

 49. Rad Bounce Scottsdale, AZ

  I’m now not certain the place you’re getting your info, however good topic.I must spend a while finding out more or understanding more.Thank you for excellent info I used to be in search of this info for my mission.

 50. septik pod klyuch

  Howdy! This article could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll send this post to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 51. credit agencies in

  Howdy! I could have sworn I’ve been to your blog before but aftergoing through some of the articles I realized it’s new to me.Anyhow, I’m certainly pleased I found it and I’llbe book-marking it and checking back frequently!

 52. Animal Movie Review

  I do trust all the ideas you have presented on your post.They are very convincing and can definitely work.Still, the posts are too short for beginners. Could youplease extend them a little from next time? Thanks for the post.

 53. SourceForge Screen Recorder

  Thank you, I’ve recently been looking for information approximately this topic for a long time and yours is the greatest I’ve discovered so far. However, what concerning the bottom line? Are you sure concerning the source?

 54. Gacha99

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog.It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyablefor me to come here and visit more often. Did you hire out a developer tocreate your theme? Outstanding work!

 55. Marline Mcelvy

  I am without words. This can be a superb blog site and extremely participating also. Fantastic works of art! That is not in fact a lot originating from a good newbie article writer much like me, nonetheless it’s all I may merely point out following diving in your content. Good sentence structure as well as language. No more just like some other sites. A person actually know very well what you?re talking about too. Lots that you just helped me want to explore much more. The blog site has turned into a stepping-stone for me personally, my friend.

 56. TonicGreens

  I do agree with all of the ideas you have offered to your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for novices. May just you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 57. 안전놀이터

  I do consider all of the concepts you’ve introduced on your post. They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for starters. May you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 58. this website

  3rd time, Robbins was able to remind on his own. Drive with this route in sightseeing pace shouldn’t last more than 1 hours and quarter-hour. As a result, «Big Greenie» Greenberg did something very brainless.

 59. visit

  I don’t even know the way I finished up here, however I believed this post was good. I do not recognize who you’re but definitely you are going to a well-known blogger for those who aren’t already. Cheers!

 60. check

  Wow that was strange. I just wrote an very longcomment but after I clicked submit my comment didn’t show up.Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 61. US Scholarships

  I will right away grab your rss as I can not to find your e-mail subscription hyperlinkor newsletter service. Do you’ve any? Please let me know in order that Imay just subscribe. Thanks.

 62. Alpha Tonic Review

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up theexcellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 63. for more info

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’mtrying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m notseeing very good success. If you know of any please share.Appreciate it!

 64. Sight Care

  Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to create a top notch articleÖ but what can I sayÖ I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 65. Ofelia

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I
  think I would never understand. It seems too complex and very
  broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to
  get the hang of it!

 66. dom toto

  When someone writes an paragraph he/she maintains the thought of a userin his/her brain that how a user can be aware of it.Thus that’s why this article is outstdanding. Thanks!

 67. Bao gia cua Go Cong Nghiep

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added”checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment.Is there any way you can remove people from that service?Thanks a lot!

 68. Códigos Lucrativos

  Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to generate a top notch articleÖ but what can I sayÖ I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 69. Billionaire Brain Wave

  I am really impressed with your writing skills and also with the format for your blog. Is that this a paid subject or did you modify it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to peer a nice blog like this one these days..

 70. for more info

  Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 71. books about sales

  Howdy! This is my first visit to your blog!We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 72. Kelvin Kaemingk

  Kelvin Kaemingk has over two decades of helping people make smarter decisions regarding their mortgage and money decisions. He began his career in financial planning and migrated into the mortgage space in 2002. He is passionate and committed to helping people throughout their lives, make the best financial decisions for themselves and their families. As a father of three, and now Papa K (grandpa) to one, a team builder and recruiter, Kelvin thrives on helping others realize their potential, often referenced as “Everyone’s biggest fan”. Kelvin Kaemingk is the Area Manager for loanDepot and Co-Host of the Real Estate Chalk Talk radio program based in the Minneapolis – St. Paul area. Kelvin Kaemingk, NMLS 251124 | Branch NMLS 1139048

 73. hangngoainhap

  Hello there! I just want to give you a huge thumbs up for your great information you’ve got here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 74. this website

  Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This is a very well written article.I will be sure to bookmark it and return toread more of your useful information. Thanks for the post.I will definitely comeback.

 75. to read more

  whoah this blog is fantastic i love reading your articles. Keep up the great work! You know, a lot of people are looking around for this info, you can help them greatly.

 76. togelon

  Bravo on the article! It’s informative and well-written. Have you considered adding more images in your upcoming pieces? It might enhance the overall reader experience.

 77. slot gacor

  Fantastic article! 🌟 The information is presented clearly, and I’m curious if you plan to include more images in your upcoming pieces. It could make the content even more captivating. 🖼️

 78. situs slot

  Sangat mengagumkan! Konten ini sungguh brilian. Penyajiannya sungguh menakjubkan. Perawatan dan pengetahuan yang diinvestasikan dalam karya ini terlihat jelas. Kudos kepada penulis atas pengalaman yang begitu berharga yang telah diberikan. Saya dengan antusiasmen menunggu untuk melihat lebih banyak konten serupa di masa depan. 👏👏👏

 79. slot gacor

  💫 Wow, blog ini seperti perjalanan kosmik meluncurkan ke alam semesta dari keajaiban! 🌌 Konten yang menegangkan di sini adalah perjalanan rollercoaster yang mendebarkan bagi imajinasi, memicu ketertarikan setiap saat. 🌟 Baik itu inspirasi, blog ini adalah harta karun wawasan yang inspiratif! 🌟 Berangkat ke dalam pengalaman menegangkan ini dari pengetahuan dan biarkan pikiran Anda melayang! 🚀 Jangan hanya mengeksplorasi, rasakan kegembiraan ini! #BahanBakarPikiran Pikiran Anda akan berterima kasih untuk perjalanan mendebarkan ini melalui alam keajaiban yang menakjubkan! 🌍

 80. udintogel

  Artikel ini hebat! Cara penjelasannya sungguh memikat dan sangat gampang untuk dipahami. Sudah nyata bahwa telah banyak kerja keras dan penelitian yang dilakukan, yang sungguh patut diacungi jempol. Penulis berhasil membuat subjek ini tidak hanya menarik tetapi juga menyenangkan untuk dibaca. Saya dengan semangat menantikan untuk eksplorasi konten seperti ini di masa depan. Terima kasih atas berbagi, Anda melakukan pekerjaan yang hebat!

 81. flow force max reviews

  I do trust all the concepts you’ve introduced to yourpost. They are really convincing and can certainly work.Nonetheless, the posts are very short for beginners. Mayyou please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 82. disability

  Thank you, I have just been looking forinformation approximately this subject for a while and yours is the greatest I’ve cameupon so far. But, what about the conclusion? Areyou sure in regards to the supply?

 83. ppu-prof_VoG

  Забота о вашем доме – это забота о благополучии. Теплосберегающая облицовка – это не только стильный внешний вид, но и обеспечение сохранения тепла в вашем уединенном уголке. Наша бригада, группа специалистов, предлагаем вам преобразить ваше жилище в идеальное жилище.
  Наши творческие решения – это не просто теплоизоляция, это творческий подход к каждому деталю. Мы разрабатываем гармонии между визуальным восприятием и практической целесообразностью, чтобы ваш дом стал не только теплым, но и роскошным.
  И самое важное – приемлемые расходы! Мы уверены, что высококачественные услуги не должны быть неподъемными по цене. [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасада дома под ключ[/url] начинается всего от 1250 рублей за квадратный метр.
  Применение современных технологий и материалов высокого качества позволяют нам создавать утепление, которое долговечно и надежно. Прощайте холодным стенам и дополнительным тратам на отопление – наше утепление станет вашим надежной защитой от холода.
  Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]https://ppu-prof.ru[/url]
  Не откладывайте на потом заботу о комфорте своего дома. Обращайтесь к опытным мастерам, и ваш уголок станет настоящим произведением искусства, которое дарит тепло и радость. Вместе мы создадим дом, в котором вам будет по-настоящему удобно!

 84. bounce house rentals

  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 85. Rastrear Celular

  Rastreador de celular – Aplicativo de rastreamento oculto que registra localização, SMS, áudio de chamadas, WhatsApp, Facebook, foto, câmera, atividade de internet. Melhor para controle dos pais e monitoramento de funcionários. Rastrear Telefone Celular Grátis – Programa de Monitoramento Online. https://www.xtmove.com/pt/

 86. Endopeak

  Currently it seems like WordPress is the bestblogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that whatyou are using on your blog?

 87. Beauty Hacks

  Hello there! This post couldn’t be written much better!Looking at this post reminds me of my previous roommate!He always kept talking about this. I will forward this post to him.Fairly certain he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 88. Diyarbakır Escort Bayan

  Hello there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my iphone.

  I’m trying to find a template or plugin that might be able to
  fix this issue. If you have any suggestions, please share.
  Cheers!

 89. Mai xep bat keo gia bao nhieu

  I blog often and I seriously thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 90. Hedwig Jervey

  This really is such a excellent source you are offering and also you supply the idea apart at no cost of charge. I really like discovering websites which know the need for decorating a good resource pertaining to totally free.

 91. Alpha Tonic

  I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 92. Red Boost Reviews

  Thank you, I’ve just been looking for information approximately this subject for a while and yours is the greatest I have discovered so far. However, what in regards to the bottom line? Are you certain about the source?

 93. boostaro

  Hi there! I simply would like to offer you a huge thumbs up for your excellent information you have right here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 94. Corrado Parts

  Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to create a reallygood article… but what can I say… I procrastinate a lot andnever seem to get anything done.

 95. audi tradition

  hi!,I like your writing very much! share we communicate more about your article on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 96. herpesyl reviews

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 97. alpha tonic reviews

  Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble findingone? Thanks a lot!

 98. Herpesyl

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Cheers!

 99. Códigos Lucrativos

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Great. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 100. Fortune Tiger

  Heya i’m for the first time here. I came acrossthis board and I find It really useful & it helpedme out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 101. Cortexi

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!

 102. Primal Grow Pro

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.Is this a paid theme or did you customize it yourself?Either way keep up the nice quality writing, it’s rareto see a nice blog like this one nowadays.

 103. guardian blood balance

  Aw, this was a very nice post. In concept I wish to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get one thing done.

 104. Blood Balance New Zealand

  I do agree with all the ideas you have presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for starters. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 105. Aizen Power

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic.I needs to spend some time learning more or understandingmore. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 106. Binh Shisha gia re

  Light Novel Online Full introduces a new weekly top novel section for readers to get their fix of the most popular novels of the week. With this feature readers can form a comprehensive list of the novels to include in their reading lists each week!

 107. Taxi from Paros port

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is a really neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 108. Rastrear telefone

  Melhor aplicativo de controle parental para proteger seus filhos – Monitorar secretamente secreto GPS, SMS, chamadas, WhatsApp, Facebook, localização. Você pode monitorar remotamente as atividades do telefone móvel após o download e instalar o apk no telefone de destino.

 109. vigrx plus review

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 110. exchange

  An interesting discussion is definitely worth comment.I believe that you need to publish more aboutthis topic, it might not be a taboo subject but generally people donot speak about such issues. To the next! Cheers!!

 111. billionaire brain wave review

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I?m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 112. blood balance australia

  The Citizen Nighthawk CA295-58E does not take pride in elegant technology, in addition to Eco-Drive modern technology. If you are brand-new to this, the watch records any type of sort of light and also transforms it right into energy.

 113. neotonics reviews

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my commentdidn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb blog!

 114. herpesyl reviews

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 115. sugar defender review

  Howdy! This post could not be written any better! Reading throughthis post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting aboutthis. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.Thank you for sharing!

 116. x marketing

  Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put Ceme Fighter this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments

 117. juvederm

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 118. neotonics review

  Aw, this was a really good post. Finding the time and actual effort to create a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get nearly anything done.

 119. Hormone Boosters

  Wow that was odd. I just wrote an extremelylong comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

 120. Fitspresso review

  I am now not certain where you’re getting your information, however great topic.I needs to spend some time finding out much more or understanding more.Thanks for great information I used to be searching for this info for my mission.

 121. animale

  I don’t even understand how I stopped up right here, however I believed this publish was once great.I do not understand who you might be but certainly you’re going to a famous blogger for thosewho aren’t already. Cheers!

 122. Livpure Reviews

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 123. Liv Pure Review

  Wow that was unusual. I just wrote an very long commentbut after I clicked submit my comment didn’t appear.Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, justwanted to say superb blog!

 124. boostaro reviews

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this Ihave discovered It positively useful and it has helped me out loads.I hope to give a contribution & help other users like its helped me.Great job.

 125. boostaro

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to create a really good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 126. Puravive

  hello!,I love your writing very much! share we keep in touch more approximately your article on AOL? I need an expert in this house to solve my problem. Maybe that’s you! Looking ahead to peer you.

 127. shoproblox

  I will right away snatch your rss feed as I can not find your emailsubscription link or e-newsletter service. Do you’veany? Please allow me know so that I may subscribe. Thanks.

 128. red boost reviews

  I havent checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 129. Cortexi Review

  Aw, this was a very nice post. In concept I want to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get one thing done.

 130. Sumatra Slim Belly Tonic Review

  An interesting discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this subject matter, it may not be a taboo matter but generally people don’t speak about these topics. To the next! All the best!!

 131. nmn review

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 132. Sight Care Review

  A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you need to write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people do not talk about such issues. To the next! Many thanks!!

 133. Sight Care

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you may remove me from that service? Thanks!

 134. EndoBoost

  Touche. Solid arguments. Keep up the good spirit.Look at my blog … สล็อต pg เว็บตรง ไม่ผ่านเอเย่นต์

 135. Pharaoh Power

  Many thanks , I have lately been seeking information regarding this topic for a long time and yours is the best I’ve discovered thus far. But, How about the summary? Do you think you’re confident concerning the resource?