2.1

Xheneti – Parajsa, vendqëndrimi i amshueshëm i besimtarëve dhe robërve të mirë

Spread the love

Xheneti – Parajsa, vendqëndrimi i amshueshëm i besimtarëve dhe robërve të mirë

O Ebu Dherr, sikur një nga ato gratë e Xhenetit në natën e errët të shfaqej në qiell, do ta ndriçonte Tokën më shumë se që atë e bën Hëna e plotë. Erën që shpërndahet nga flokët e saj të shpupurishura do ta ndjenin të gjithë banorët e Tokës, e sikur një pjesë e rrobave të banuesve të Xhenetit të dilte në këtë botë, të gjithë që do t’i shihnin do të alivanoseshin dhe sytë e njerëzve nuk do të mund të duronin t’i shikonin” – I Dërguari Muhamed (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij).

Nuk ka asnjë dyshim, Xheneti dhe mirësitë e tij janë të dedikuara për krijesat më madhështore të Allahut dhe mund t’i arrijnë ata që kanë kaluar rrugën e robërimit dhe nënshtrimit ndaj Allahut si dhe ata të cilët me besim dhe vepra të mira janë bërë të përshtatshëm për arritjen e nivelit më të lartë të së njerëzishmes dhe në fund janë bërë meritorë për mundësinë që të kenë qasje në afërsi të Allahut. Në një ajet Zoti i Lartësuar thotë:

Besimtarëve dhe besimtareve Allahu u ka premtuar kopshtet e Xhenetit nëpër të cilët rrjedhin lumenj – në to ata do të qëndrojnë përgjithmonë – dhe në kopshtet e Adnit pallate të bukura! Ndërsa animi i Allahut është më i madh se të gjitha këto, ja, ky është sukses i madh!” (Surja et-Teube, ajeti 72)

Njeriu përmes veprave të mira ia përgatit vetes Xhenetin dhe mirësitë e tij. Prandaj, sa më shumë të përpiqet në rrugën e robërimit dhe përuljes ndaj Zotit, dhe përmes stërvitjeve shpirtërore dhe luftën me dëshirat e shpirtit t’i largojë pengesat në rrugën drejt përsosmërisë, do të arrij deri te mirësia më e madhe dhe më e lartë. Kjo është e vërteta të cilën lehtë e gjejmë në transmetime dhe ajete kuranore.

Çka ndërtohet në Xhennet për besimtarët?

Transmetohet nga Imam Sadiku (paqja qoftë mbi të) se Pejgamberi (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) ka thënë: “Kur më dërguan në qiell, hyra në Xhenet dhe aty pashë se si melekët ndërtonin një pallat – tjegullat e arta dhe argjendta vendosnin njërën mbi tjetrën dhe ndonjëherë pushojnë së punuari. I pyeta: ‘Çka keni, pse herë punoni e herë pushoni së punuari?’ Më thanë: ‘Kur besimtarët në Tokë deklarojnë: Subhānallāhi vel-hamdu lil-lāhi ve lā ilāhe il-lall-llāhu vall-llāhu ekber, ne punojmë, e kur nuk deklarohet kjo ne e ndalim punën’”.

Me qëllim të prezantimit dhe përshkrimit të Xhenetit, Pejgamberi (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) thotë: “O Ebu Dherr, sikur një nga ato gratë e Xhenetit në natën e errët të shfaqej në qiell, do ta ndriçonte Tokën më shumë se që atë e bën Hëna e plotë. Erën që shpërndahet nga flokët e saj të shpupurishura do ta ndjenin të gjithë banorët e Tokës, e sikur një pjesë e rrobave të banuesve të Xhenetit të dilte në këtë botë, të gjithë që do t’i shihnin do të alivanoseshin dhe sytë e njerëzve nuk do të mund të duronin t’i shikonin”.

Si kuptohet ky hadith?

Nga fjalimi i Pejgamberit (paqja qoftë mbi të dhe familjen e tij) në këtë kuptojmë se shqisat e njeriut dhe sytë në Ditën e Gjykimit dhe në Xhenet janë shumë më të fuqishme se sytë dhe shqisat e tij në këtë botë. Njerëzit në këtë botë janë aq të dobët dhe vrojtimi i tyre, të kuptuarit dhe durimi është aq i vogël sa që nëse në këtë botë do të paraqitej vetëm një pjesë e rrobave të Xhenetit, asnjë sy nuk do të mund ta duronte ta shikonte atë dhe të gjithë që do ta shihnin do të alivanoseshin. Ndërsa për banuesit e Xhenetit veshja dhe shikimi i atyre rrobave është diçka e zakonshme. Në të vërtetë, mundësitë në Xhenet, p.sh. shikimi dhe vrojtimi janë shumë të mëdha. Vetëdija dhe fuqia e vrojtimit e krijesës si njeriu – që në këtë botë posedojnë vetëdije dhe fuqi të vrojtimit – në botën tjetër do të zhvillohem deri në atë masë e cila mund të jetë edhe miliona herë më e madhe se që e kanë në këtë botë. Atje gjithçka posedon jetë. Në fakt, jeta e vërtetë është atje dhe duke iu falënderuar asaj jete të vërtetë të gjitha gjërat kanë ekzistencë të vetëdijshme dhe shkencore dhe si të tilla flasin. Kësisoj flasin edhe guri e druri: “Jeta në këtë Botë nuk është tjetër pos lojë dhe argëtim,! Ndërsa shtëpia në Botën tjetër, është jeta e vërtetë, vetëm sikur ta dinin!” (Surja el-En‘am, ajeti 32)

A janë të njëjta gjërat e dunjasë dhe ahiretit?

Natyrisht. kur gjithçka posedon jetë, edhe kur bile bimët dhe gurët flasin, sigurisht që edhe njerëzit do të posedojnë jetë dhe të gjitha pjesët e trupave të tyre do të flasin. Prandaj, kur në Xhehenem veshët, sytë dhe lëkurat e banuesve të Xhehenemit të dëshmojnë kundër tyre, ata do të pyesin: Si po dëshmoni për veprat tona? Pjesët e trupit do të flasin: “Ai i Cili i ka mundësuar të gjithëve të flasin, ndërsa Ai u krijoi edhe herën e parë, edhe te Ai ju do të ktheheni…

Ajo që në këtë pjesë të hadithit është theksuar për dënimet në Xhehenemit dhe mirësitë në Xhenetit nuk mund të matet me kriteret e kësaj bote. Natyrisht, që të mos mendojmë se diçka e tillë është e pamundshme dhe e pa marrë me mend, Zoti, energjitë statike dhe të përqendruara – siç është energjia atomike – i ka vendosur në disa elemente si uraniumi, nga i cili, në rast se vetëm një sasi e vogël e energjisë lirohet, bëhet aq e madhe sa që do të mund ta shkatërronte plotësisht tërë një qytet dhe ta rrotulloj mbrapsht! E kjo është vetëm energjia e elementeve dhe materiave që ekzistojnë në këtë botë. Ndërsa bota e ardhshme, fuqia dhe forca e përbërësve të saj, ndoshta miliona herë janë më të mëdha se fuqia dhe forca që ekziston në këtë botë, ashtu që edhe përbërësit e saj shkaktojnë pasoja shumë më të fuqishme, dimensionet e së cilave as që mund t’i marrim me mend, dhe as t’i kuptojmë.

Këtë e themi me qëllim që ta njohim vendin tonë dhe pozitën, dhe ta dimë që nuk jemi të krijuar për këtë botë të kufizuar (në të cilën posedojmë vetëdije të paktë dhe aftësi të vogël të vrojtimit). Në këtë botë, ku efektet janë të kufizuara, e kufizuar është edhe vetëdija jonë dhe fuqia e perceptimit. Duhet ta dimë që gjithçka që ekziston në këtë botë është hyrje për botën tjetër dhe paraqet vetëm pasqyrim të zbehtë të asaj që ekziston në botën e ardhshme. Gëzimet që përjetojmë në këtë botë nuk janë të krahasueshme me gëzimet e botës së ardhshme. Sprovat dhe vështirësitë që i durojmë në këtë botë janë të parëndësishme ndaj dënimeve të botës tjetër.

Si mund t’i krahasohen të dy botët?

Sigurisht që krahasimi i telasheve të kësaj bote me dënimet e botës së ardhshme dhe krahasimi i mirësive të kësaj bote dhe gëzimeve e mirësive e efekteve të botës tjetër dhe shpjegimi i dallimit të tyre dhe largësisë së madhe mes tyre ndikon që të gjithë – në masën e mundësive dhe aftësive të tij mendore – e kuptojnë vogëlsinë dhe pavlerën e vetvetes dhe botës në të cilën jetojnë kundruall botës tjetër, e gjithashtu edhe vogëlsinë e rendit të krijimit ndaj Krijuesit.

Efekti tjetër i këtij krahasimi është të përmbajturit nga arroganca dhe mendjemadhësia si dhe përulësia ndaj së vërtetës: nëse njeriu në këtë botë shërbehet me disa mirësi – të mos bëhet hipokrit, e nëse privohet nga ndonjë mirësi – të mos ketë mall për të, sepse të gjitha mirësitë e kësaj bote nuk vlejnë sa një mollë e Xhenetit. Për këtë arsye, kjo botë nuk është vend për të cilin lidhet zemra. Duhet që përmes urdhrave të pejgamberëve (paqja e Allahut qoftë mbi ta), dhe të devotshmëve ta kuptojmë madhështinë e Ditës së Gjykimit dhe Krijuesin e saj dhe përmes njohjes së gjendjeve tona dhe pozicioneve duhet të përpiqemi të mos goditemi nga vetëmashtrimi, vetëmahnitja (‘uxhb), vetëpëlqimin dhe hipokrizia.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 14, prill 2015, fq. 19-20)
There are 377 comments

Add yours
 1. 바카라사이트

  Does running a blog like this take a large attention-grabbing discussion is worth comment.
  It’s difficult to find knowledgeable people using the same blog platform 바카라사이트”Anyways I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post It’s on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design.

 2. aankoop van otosil in Peru

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 3. retacnyl 0.05 disponible en pharmacie

  Hey there I am so delighted I found your weblog, I really found you by
  mistake, while I was browsing on Bing for something else, Anyways I am
  here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous
  post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please
  do keep up the awesome work.

 4. compra de nifedical en España por internet

  I’m impressed, I must say. Seldom do I come
  across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve
  hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I came across this during my hunt for something relating to this.

 5. acheter du raloxifene en France

  I seriously love your site.. Great colors & theme.
  Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and would
  love to find out where you got this from or exactly what the theme is named.
  Appreciate it!

 6. Cecile

  We stumbled over here different website and thought I might check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your
  web page yet again.

 7. Louann

  you are actually a excellent webmaster.
  The web site loading pace is amazing. It kind of
  feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are
  masterwork. you’ve done a great task on this topic!

 8. Juliann

  Hello very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your web
  site and take the feeds additionally? I am glad to seek out a lot of helpful
  info right here in the put up, we’d like develop extra strategies
  on this regard, thank you for sharing. . .
  . . .

 9. lpoelt

  As one of the Best Betting Apps in India, Mostbet is extremely reliable and preferable in the world of betting. For Indian Users, it has a very expanded arena for the sports of Cricket and that makes the betting site popular among the users of the Indian subcontinent. It is with noting that the application has its own sets of pros and cons but reliability is not the latter. The site is highly trusted and it offers one of the best bets in the market which makes it even more trustworthy. They have partnered with legends such as Andre Russel which adds to their faithfulness. 10CRIC is a betting site that is entirely exclusive to Indian bettors. Indian Rupees are accepted here, and a whole range of India-based betting options are featured on the site. On the other hand, if you are looking for an offshore wagering site, consider looking at Bet365, Betway, or Dafabet.
  http://w4000ww.sangjinarp.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=49266
  When it comes to online betting, customer support is essential. That’s why 1win Bookmaker offers excellent customer service and a wide range of support options for its customers. Here are some of the benefits that make 1win’s customer support stand out from the crowd: Welcome to 1win! As a reward for joining the site, you are now eligible to receive exclusive bonuses – and the amount of the bonus is dependent on which section of the site you decide to play at sportsbook or casino. Take advantage of this opportunity today by starting your journey with 1win and experiencing all the benefits 1win has in store for you. 1Win has been actively offering its services in sports betting and casino gambling since 2018. During its existence, the bookmaker has managed to gain a high reputation and a multi-million dollar audience worldwide, including in India. On this page, we will talk in detail about all the points concerning the 1Win APK for Android devices. 1win is an online betting company based and licensed in Curacao and operated by MFI Investments Ltd. It is a new betting site that was established in 2016 with a different name and rebranded itself in 2018 as 1win.

 10. Evan

  Greate article. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have performed an excellent job. I’ll
  definitely digg it and individually recommend to my friends.
  I am sure they will be benefited from this website.

 11. Emely

  It’s appropriate time to make a few plans for the long
  run and it is time to be happy. I have read this put up and if I may just I wish to recommend you some fascinating
  things or advice. Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
  I wish to learn even more issues approximately it!

 12. isoniazid zonder receptprijs in Charleroi

  Hi! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my apple iphone.

  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share. With thanks!

 13. vaf

  Roberto Terzi è il nostro esperto di slot machine e di tutto ciò che ha a che fare con il mondo dei giochi da casinò. Il suo compito è testare le nuove slot machine con tanto di video documentato sul canale @videoslotonline di YouTube. Le recensioni analizzano diverse caratteristiche della slot come la giocabilità, le funzioni utilizzate, la grafica, la volatilità e come pagano. Molti si chiedono se sia possibile giocare a poker online gratis. La risposta è affermativa. Lo abbiamo visto analizzando le tipologie di gioco, come i freeroll, che permettono di partecipare ad alcuni tornei senza spendere denaro. Le poker room hanno anche una sezione dedicata alla modalità play money, in cui le chip sono gratuite e non hanno un controvalore monetario.
  https://www.bookmarkmaster.win/promo-888-poker
  Se ti stai chiedendo se ne vale la pena provare ad iscriverti a siti di gioco esteri, sappi che ci sono parecchi validi motivi per confermare la tua scelta, sia in termini di guadagni che non meno importante, per l’elevata qualità del gioco. Oltre a questo in alcuni periodi dell’anno potrai sfruttare l’opzione casino europei senza deposito, e giocare gratis con la possibilità di vincere denaro vero. Le norme europee relative ai casinò onlineNaturalmente, un casinò online per essere sicuro deve operare nel rispetto delle leggi vigenti nel paese di riferimento. Nell’ambito delle regolamentazioni, infatti, a livello europeo la normativa è varia, basti pensare che in alcuni paesi l’autorizzazione può essere concessa solo a determinate tipologie di gioco o ad alcune specifiche varianti.

 14. compra de alli como somnífero

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here.

  I did however expertise a few technical issues using this site, as I
  experienced to reload the web site many times previous to I could get
  it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement
  in google and could damage your high-quality score if ads and
  marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and
  could look out for a lot more of your respective exciting content.

  Ensure that you update this again very soon.

 15. Prorn

  We’re all here for a natural flush, but there’s an argument that cheekbones have played second fiddle for too long. The trend is taking over TikTok too, with users trying out shades not unlike this dramatic look on Jodie Turner-Smith. 23 followers • 0 videos 59.8K views|chun swae – EX7STENCE™ Some of them, like makeup artist Danielle Marcan (@daniellemarcan), start the video with a fully made-up look but erases the makeup underneath the eyes before proceeding to highlight their natural under-eye circles. A few months ago she posted a video where she smeared makeup underneath her eyes in an effort to mimic the sort of dark circles you’d usually only expect to see in the very tired or unwell. Kickstarted by the incredibly talented creator @naezrahlooks, the artist took to Instagram to post a picture of her rainbow under-eyes, perfectly blended in kaleidoscope colours back in April. From pink to blue to yellow to red, the shades pass from her inner corner spreading up past her cheekbone to lift the eyes.
  https://www.divephotoguide.com/user/penrowescha1979
  €39.50 To protect your privacy, we need information from one of your Rite Aid prescriptions. This data is required to make sure your customer profile is assigned correctly. Please enter your date of birth, followed by the information as it appears on your Rite Aid prescription label. Book Your Flu & Covid-19 Vaccine Here Hydrating Serum 82% say their skin looks younger Apply La Roche-Posay Retinol B3 Serum in the morning and evening on the face and neck. Retinoid tends to describe more powerful prescription products, whilst retinol generally refers to over-the-counter (OTC) skincare formulas. These formulas are gentler and formulated for everyday use. Pure + gradual release retinol acts gradually on skin for efficacy and tolerance. ” + _localizedStrings.redirect_overlay_title + “

 16. swere

  Пластинки для отбеливания зубов, представленные в интернет-магазине Drogas, не вызывают чувствительности зубов и десен. Однако при их использовании важно соблюдать инструкции производителя – правильное нанесение пластин, продолжительность использования и др. Отбеливающие средства для зубов для бережного и эффективного отбеливания зубов дома – попробуйте и вы! Зачастую наши зубы теряют свою естественную белизну и окрашиваются из-за частого употребления кофе, чая и различных продуктов питания, а также из-за курения. Отбеливающие полоски, капы, гели, системы для зубов помогут осветлить зубы и придать им красивый внешний вид, чтобы ваша улыбка сияла!
  http://bbs.weipubao.cn/home.php?mod=space&uid=2681084
  Как выбрать косметику? Полоски для отбеливания зубов считаются самым щадящим для домашнего использования, будучи при этом достаточно эффективными. Результат отбеливания полосками сохраняется на полгода – год. Выберите то количество звёзд, которое отражает ваше общее удовлетворение товаром. Пищевая сода для отбеливания зубов — метод, проверенный десятилетиями. Небольшое количество соды наносят на бинт и протирают зубы. Способ этот не очень действенный, подходит скорее для тех, у кого совсем небольшой налет.

 17. amitriptyline zonder recept

  I think everything published made a bunch of sense.
  However, think about this, suppose you added a little
  content? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, however suppose you
  added a title that makes people desire more? I mean Xheneti –
  Parajsa, vendqëndrimi i amshueshëm i besimtarëve dhe robërve
  të mirë | Revista Vlera is a little plain. You should look at
  Yahoo’s home page and note how they create post headlines to grab
  people to click. You might add a video or a related pic or two to get people excited about what
  you’ve got to say. Just my opinion, it could bring your
  website a little livelier.

 18. Dob

  Freispiele auf 4 Euro zu ergattern ist immer eine schöne Sache. Bei dem Höchsteinsatz ist das Geld nämlich häufig schneller weg als man denken kann. Wer ein Spiel zum ersten Mal spielt, möchte meistens gern an den Tischen oder virtuellen Slotmaschinen üben. Kostenlose Online Casinospiele bieten dafür die perfekte Möglichkeit. Selbst erfahrene Spieler entwickeln, testen und üben neue Strategien und Systeme für spätere Echtgeld Gewinne lieber erst einmal risikofrei an kostenlosen Casino Spiele Automaten oder Tischen. So können Sie erfolgsversprechende Systeme entwickeln, verfeinern und später an den besten Online Casinos mit Echtgeld mitnehmen, um dort Gewinne einzukassieren. Klar, dass im Laufe der Zeit immer mehr Spieler Eye of Horus online genießen wollten. Kein Problem! Seitdem das Unternehmen edict als Tochter der Gauselmann Gruppe die Merkur-Spiele jetzt auch im Internet anbietet, können Sie in vielen Casinos sogar Eye of Horus kostenlos spielen! Namensgeber am Eye of Horus Slot ist das Horusauge, altägyptisches Sinnbild des Lichtgottes Horus und Hieroglyphe mit magischer Bedeutung. Auch in der Medizin und Mathematik kam das zauberhafte Symbol sehr oft zum Einsatz.
  https://millionwaystogetit.com/community/profile/soifapartwu1976/
  Auf unserer Webseite können Sie alle möglichen Versionen von Solitär (das Kartenspiel, nicht das Brettspiel ;)) spielen. Solitär wird auch oft Patience, französisch für Geduld, oder Klondike genannt. Solitaired funktioniert ohne Herunterladen des Spiels und man muss sich auch nicht mit einer E-Mail-Adresse registrieren. Man kann einfach losspielen! Selbst wenn Sie Automatenspiele kostenlos spielen und keinen einzigen Euro einzahlen möchten, muss es Ihnen klar sein, dass jede Slot-Maschine eine bestimmte Auszahlungsrate hat. Unter der Auszahlungsrate der gratis Slot Games versteht man so wie auch beim Echtgeldspielen den Prozentsatz des eingesetzten Betrages, die der Spieler nach einer gewissen Anzahl der Slot-Drehungen zu erhalten hat. Normalerweise haben Spielautomaten Echtgeld, die in Online-Casinos gespielt werden, ziemlich hohe Auszahlungsraten. Diese betragen normalerweise zwischen 88% und 98% lassen landbasierte Kasinos weit hinter sich. Je höher die Auszahlungsrate ist, desto besser sind Ihre Gewinnwahrscheinlichkeiten. Die Chancen in den Online Spielhäusern steht sehr hoch.

 19. norethindrone verkrijgbaar in Zwitserland

  Fantastic items from you, man. I’ve keep in mind your stuff prior
  to and you are simply extremely magnificent. I really
  like what you’ve bought right here, really like what you’re saying and the way in which
  by which you assert it. You are making it enjoyable and you continue
  to take care of to keep it smart. I can not wait
  to learn much more from you. This is really a terrific site.

 20. Online-Kauf von remeron in Genf

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the same comment.

  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from
  that service? Thank you!

 21. ordina entocort online a Torino

  With havin so much written content do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of
  completely unique content I’ve either written myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over
  the web without my agreement. Do you know
  any methods to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 22. Arnold

  I’d like to thank you for the efforts you’ve
  put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade content
  by you later on as well. In fact, your creative writing abilities
  has inspired me to get my own, personal site now 😉

 23. Larry

  Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
  to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to
  share it with someone!

 24. comprar dilantin en Perú sin receta médica

  Heya fantastic blog! Does running a blog such as this require a massive amount work?
  I’ve very little understanding of programming but
  I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any ideas or tips for new blog
  owners please share. I know this is off subject but I simply wanted to ask.

  Kudos!

 25. flale

  Step up to the ‘one-armed bandit’ – the CLASSIC casino slot machines – just like in old Vegas, anticipating those triple blazing sevens, the jackpot, the lights, the noise, the THRILL! The Blazing 777 slots in without doubt, one of the classic Las Vegas slots. Blazing sevens is so popular, that even now you can still find it in most casinos. Somewhat Similar To The Igt S2000 Line, The Bally S9000 Became Popular With Casinos Because It Is A Reel Game With A Great Amount Of Technology. The Cabinets Feature Beautiful New Design Themes With Additional Features Such As Tower Games And Top Lcd Screens. The Line Boasts Popular Game Themes Like The Quick Hits Series. The Bally S9000 Makes A Great Addition To Any Slot Floor, Providing An Eye Catching Machine To Reel In Customers.
  http://coreafood.net/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=27531
  You can choose a fish table game casino site reviewed here to play, fish, and win from the comfort of your home. You will also find tons of new customer no deposit promo and deposit amount match promotions with which you can play for free. Wager the free money to play fish game gambling, online slots, and other casino games on the website or mobile apps. Deposit funds, and play fish game real money near your home now open, on the web! Shoot the fish and shoot as many fish as you like. We have about ten slots on our iPad but the goldfish slot we stalk all day to see if we have credits. Its awesome! Goldfish Slot Machine For Sale As follower of the group you will receive email notifications of events in the group. New arrival mini fishing game machine fish game table gambling machines for sale

 26. gocovri pedido en España

  Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a great author.I
  will ensure that I bookmark your blog and will
  eventually come back sometime soon. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice
  holiday weekend!

 27. Kauf von eskalith Mylan in Deutschland

  Just wish to say your article is as astounding. The clearness to your put up is simply great and that i could suppose you are a professional in this subject.

  Well together with your permission let me to snatch your feed to stay up to date with impending post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 28. Medikamente problemlos in Belgien bestellen

  Just want to say your article is as surprising. The clearness
  to your put up is simply cool and that i can assume
  you’re knowledgeable in this subject. Well with your permission let me to grasp your feed
  to stay up to date with coming near near post. Thank
  you a million and please keep up the gratifying work.

 29. Lucille

  I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems
  with your site. It appears like some of the written text in your content are running off
  the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This may be a issue with my internet browser because I’ve had
  this happen before. Kudos

 30. zoloft vente libre Suisse

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re
  just too great. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are
  stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and
  you still care for to keep it smart. I can’t wait to read far more from you.
  This is actually a tremendous website.

 31. dowiedz się więcej o indocinzie w Gdańsku

  Undeniably imagine that which you said. Your favorite justification appeared to be
  on the internet the simplest factor to bear in mind of.
  I say to you, I definitely get annoyed while folks consider
  issues that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail
  upon the top and also defined out the entire thing with no need side-effects , other folks could take a signal.

  Will likely be again to get more. Thank you

 32. servambutol pharmacie en ligne

  Hi there! I could have sworn I’ve visited this website before
  but after looking at some of the articles I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m certainly happy I found it and I’ll be
  book-marking it and checking back regularly!

 33. Tina

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a few simple
  adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Cheers

 34. stromectol sin receta en Ginebra

  Woah! I’m really enjoying the template/theme
  of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very
  hard to get that “perfect balance” between superb usability and appearance.
  I must say that you’ve done a great job with this.
  Additionally, the blog loads very quick for me on Firefox.
  Excellent Blog!

 35. urist_xhAsymmemeBlirm

  консультации юриста бесплатно для всех вопросов о праве|юридическое обслуживание бесплатно на разнообразные темы
  бесплатная помощь юриста для физических лиц и организаций по различным вопросам Получи бесплатную юридическую консультацию от бесплатный совет юриста: надежное решение юридических проблем|Получи бесплатную консультирование от опытных юристов по различным проблемам
  Защита прав работника: бесплатная консультация юриста
  бесплатная помощь юриста по телефону https://www.konsultaciya-yurista-499.ru.

 36. sotanorm auf ärztliche Verschreibung erhältlich

  Definitely believe that which you said. Your favourite justification appeared to be at the web the
  simplest factor to bear in mind of. I say to you, I certainly
  get annoyed even as people consider worries that they just don’t recognize about.
  You managed to hit the nail upon the top and also
  outlined out the whole thing without having side-effects , other people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you


Post a new comment