12744197_130133840706937_4274063088049450510_n

Editoriali

Spread the love

ditoriali “E kush flet më bukur se ai që i fton njerëzit drejt Allahut, bën vepra të mira dhe thotë: “Unë, me të vërtetë jam mysliman.” (Sure “Fusilet”, ajeti, 33)

Të nderuar lexues, Revista Vlera ka nderin të prezantojë këto tema të llojllojshme edukative nga mësimet e kulturës islame, të cilat janë mendime, studime, dituri të thella dhe të pastra nga Islami burimor pra shkolla e Ehlul Bejtit a.s, njëherit të ju urojë Festën e Fitr Bajramit. Puna jonë është zëri përhapjes së Fjalës së Zotit të Madhëruar, Kur’anit të Shenjtë, traditës së pastër profetike si dhe kulturës së Ehli Bejtit pra Familjes së Pejgamberit s.a.a., duke qen larg çdo fanatizmi verbues. Këtë radhë për juve lexues të nderuar kemi përgatitur një artikull i cila përshkon me kohën dhe muajin në të cilin gjendemi, tema e radhës është:
Leximi i Kuranit fisnik gjatë muajit Ramazan

Vepra më e bukur, më e lavdëruar gjatë muajit Ramazan është leximi i librit të shenjtë Kuranit Fisnik, i cili ka zbritur i përmbledhur në këtë muaj, prandaj ne duhet t’i kushtojmë më shumë kohë dhe rëndësi të veçantë leximit të Kuranit Fisnik qoftë në gjuhën arabe apo në gjuhën tonë shqipe. Kurani Famëlartë është libri hyjnor, vlen për të gjitha kohërat si dhe dispozitat e tij janë të vlefshme për të gjithë njerëzimin. Ai ka zbritur nëpër etapa dhe raste të njëpasnjëshme, si dhe në muajin e shenjët të Ramazanit u përmblodh në Natën e Kadrit në zemrën e pastër të Pejgamberit Muhamed s.a.a.

Mësimi, leximi dhe studimi i Kuranit Fisnik nuk e për
ME EMRIN E ALLAHUT, TË GJITHMËSHIRSHMIT, MËSHIRPLOTIT

cakton dhe kufizon moshën, sepse adhurimi (ibadeti) më i pëlqyer është marrja e diturisë qoftë edhe në prag të vdekjes. Pejgamberi s.a.a. na ka këshilluar me fjalë mjaftë bindëse duke argumentuar se: “Gjumi i dijetarit është më i mirë se namazi i të paditurit” Gjithashtu Imam Sadiku a.s ka thënë; “Është detyrim për njeriun që të mos vdes pa e mësuar Kuranin a.m., ose së paku vdekja ta takoj duke qenë në të mësuarit e shkronjave të Kur’anit a.m.” Për ta ndier në shpirt dobinë e leximit të Kuranit ne duhet të i përmbahemi ajetit Kuranor i cili thotë: “Nuk e prekin atë përveç të pastërve” sure el-vakia,ajeti 79. Sipas transmetuesve të mëdhenj të Kuranit ky ajet ka dy domethënie, domethënia e parë është se njeriu nuk ka të drejtë t’i prek shkrimet e Kuranit Fisnik pa pastruar veten fizikisht, kjo nënkupton marrjen e abdesit dhe mosqenia xhunub. Domethënia tjetër më e thellë është që nëse doni ta kuptoni Kuranin fisnik, duhet ta pastroni veten tuaj nga veset e liga dhe imoraliteti.

EFEKTET E LEXIMIT TË KURANIT

Leximi i Kuranit është pranvera e zemrës së njeriut, por dallojnë efektet e Kuranit në zemrat e lexuesve si dhe dëgjuesve. Në Kuran thuhet se atë e prekin të pastërtitë, gjithashtu edhe ne hadithe të Dërguarit të Allahut thuhet se leximi i Kuranit duhet bërë me sinqeritet dhe nga kjo vërtetojmë se është shumë me rëndësi pastërtia në lexim në mënyrë që të shijojmë kënaqësinë dhe begatitë e këtij Libër të Shenjët.
Kur e lexojmë Kuranin në mënyrë automatike kuptojmë se ai lexim, apo ato fjalë vinë nga mendja jonë, nga goja dhe dalin jashtë në hapësirën ku gjendemi. Paramendojmë pra, nga cila mendje vjen, nga cila gojë kumtohet apo theksohet si dhe në cilin ambient dëgjohet? Nëse mendja jon nuk ka mendime negative për të tjerët, nuk mendon keq për të tjerët , nuk është pesimiste, nuk bënë mëkate
4
duke paragjykuar, atëherë ajo mendje dha ai lexim dallon nga mendja dhe leximi i dikujt tjetër. Pos mendjes, rrugë kaluese e fjalëve të shenjta është goja, pra, nëse goja jonë merret me thashë e thënie, fletë fjalë të kota, fjalë ofenduese, nënçmuese, shpifëse, gënjeshtra e tjera, atëherë këtu shihet dallimi dhe efekti i lexuarit të Kuranit nga njëri dhe tjetri lexues apo recitues. Për këtë na këshillon i Dërguari i Allhut duke na thënë: ’’Pastroni rrugët e Kuranit’’, atij i thanë: -cilat janë rrugët e Kur’anit? Ai tha :’’gojët tuaja’’.
Pra goja është organ lidhës mes Allahun dhe njeriut, prandaj një gjuhë e cila është e pastër nga fjalët dhe veset e këqija që i cekëm më lartë, atëherë ajo gojë ajo gjuhë e pastër gjatë recitimit të Kuranit e ka efektin më të bukur tek vetja e tij dhe tek të tjerët, si dhe ai person do të jetë i respektuar në rrethin ku jeton dhe në sytë e Allahut.
Gjëja tretë që të bënë të ndiesh kënaqësinë dhe efektet pozitive të Kuranit në zemrat tona, pra pas mendjes dhe gjuhës së pastër është vendi apo hapësira e pastër ku duhet të lexohet Kurani Fisnik. Në një shtëpi apo vend publik ku ka pastërti, si në objekte ashtu edhe në ajër, pastaj në ato shtëpi ku rrallë herë dëgjohen fjalë të banale, apo nuk ka muzikë degjeneruese nuk ka bërtima dhe grindje në mes familjarëve, por ka vepra të devotshmërisë, bëhen biseda jetësore pozitive, përmendet Allahu ore e çast dëgjohet aty këtu të lexuesit e Kuranit, atëherë ai mjedis apo ajo hapësirë këtë rast shtëpia, është element kyç që na mundëson ta shijojmë kënaqësinë dhe begatin e leximit të Kuranit Fisnik.

Është eminente tek besimtarët e devotshëm, anojnë kah ajo që të i kalojnë pushimet shpirtërore pran xhamive të shenjta, në Qabe, ne Meke, në Medine pranë varrit të Pejgamberit s.a.a. , në Xhamitëe shenjta të Imamëve a.s. ku i pushon turpi i tyre i rënë si shehid, me një qëllim që sa më shumë të lexojnë Kuranin dhe të përfitojnë edhe sevape edhe shpërblime të mëdha.

Pas recitimit të Kuranit ne kemi disa nivele apo shkallë të të kuptuarit. Përshembull , nëse unë recitojë Bismil-lahir-rahmanir-rahm. Kj o vie nga intelekti ( mendja ime ) ,

pastaj shkon në atë mjedis ku ka njerëz të cilët dëgjojnë, veshët gjithashtu kanë rëndësinë e vetë të posaçme se sa janë të pastër nga veset që i mëkatonin . Pastaj nga veshët e tyre leximi i Kuranti shkon në mendjet dhe në zemrat e tyre. Pra nëse veshët tonë nuk janë të ruajtura nga harramet, thash e tharmet, përgjimet, atëherë definitivisht ajetet uranore nuk do të ken efektin e vet as tek vet lexuesi as tek dëgjuesit që gjinden përreth tij. Këtu pra shohim dy lloje të veshëve si organ dhe shqisa të njeriut.

E kemi të njohur rrëfimin e Imam Aliut a.s. dhe një ushtari të plagosur në luftë. Ishte plagosur një shok i Imam Alit paqa qoftë mbi të në fushëbetejë, në dyluftim iu këput krahu i tij, dhe ai lutej Allahut, “ O Allah po ta kisha krahun timin në vend, do të luftoja edhe më shumë kundër dushmanëve Tu deri ë moment të fundit. “. Imam Aliu paqa qoftë mbi të e dëgjoi këtë lutje dhe dëshirë të shokut të tij, ju afrua ushtarit ia afroi dorën e këputur, dhe pas një kohe dora e plagosur plotësisht iu shërua bile bile ajo u bë me e fort se sa që ishte më parë. Ushtari i habitur, e pyeti, – O i nderuri Imam ç’bëre, si e bërë këtë mrekulli, si është e mundur?

Imam Aliu -paqa qoftë mbi të, i tha: Unë e lexova suren Hamd – elhamdulilah rabil alemin. Ushtari u habitën dhe tha; ti e ke lexuar një sure të zakonshme dhe ke bërë një mrekulli të madhe, si është e mudur kjo !? Pas kësaj ushtarit përsëri i ra në tokë dora e këputur dhe Imam Aliu i tha: – Besimi, bindja jote, akidja jote, dhe rruga siç e ke dëgjuar këtë sure, dhe mendja jote ka menduar se është sure e zakonshme, prandaj nuk të dha efektin e duhur. Sikur ne të kishim dikë si Imam Ali paqja qoftë mbi të, me mendje gjuhë dhe veshë të bindur, me siguri se do të kishim bërë mrekulli mugjize me leximin e Kuranit. Nga kjo ndodhi e vërtet, mund të vijmë në përfundim se çdo lexues dhe dëgjues i ajeteve Kuranore ka dallueshmëri në efektin dhe dobitë që mund ti ket nga Kurani, përndryshe leximi i Kuranit pa pasur qëllime të këtilla do të ishte thjesht një libër leximi i padobishëm për njerëzinë.
Me du’a dhe respekt nga kryeredaktorja, Ikbale Berisha Huduti
There are 1,508 comments

Add yours
 1. randm tornado 7K

  I blog frequently and I seriously appreciate your information. This great article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 2. 바카라사이트

  A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you should write more on this topic, it may not be a taboo subject but typically people do not discuss such topics. To the next! Best wishes!!

 3. party rentals Palo Alto

  I¡¦m no longer sure where you’re getting your information, however great topic. I must spend a while learning more or understanding more. Thanks for fantastic info I was on the lookout for this info for my mission.

 4. Ebony

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 5. Modern Warfare 3

  Thank you for some other great post. Where else may just anyone get that type of info in such an ideal approach of writing?I’ve a presentation subsequent week, and I am on the search for suchinfo.

 6. amiclear

  Hello there! This post couldn’t be written any better!Reading this post reminds me of my previous room mate!He always kept chatting about this. I will forward this article to him.Fairly certain he will have a good read. Thanksfor sharing!

 7. Bybit Exchange

  Thank you for another great post. The place else may anyoneget that type of info in such a perfect method of writing?I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

 8. bounce house rentals

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteersand starting a new initiative in a community in the same niche.Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 9. phong chup anh

  I just like the helpful info you supply on your articles.I’ll bookmark your blog and test again here frequently.I’m somewhat certain I’ll learn plenty of newstuff proper here! Best of luck for the next!

 10. Uk Accountant

  Your style is really unique compared to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this blog.

 11. GlucoTrust Review

  I’ll immediately clutch your rss as I can’t find your emailsubscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any?Please allow me recognise so that I may subscribe.Thanks.

 12. steve gibbs penticton

  Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to generate a really good articleÖ but what can I sayÖ I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

 13. Mathew

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Cheers

 14. ruou vang nhap khau

  I do believe all the ideas you have offered to your post. They are really convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are very brief for beginners. May you please prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 15. buy ghost carts

  I do not even know how I ended up here, but Ithought this submit was good. I don’t understand who you’re however certainly you are going to a well-known blogger forthose who are not already. Cheers!

 16. Top chatbots platform

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.Thanks for the post. I will certainly return.

 17. Kasey

  I was curious if you ever thought of changing the
  layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 18. Bulk Extreme

  I will right away grab your rss feed as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please let me understand so that I could subscribe. Thanks.

 19. Buy Negative Google Reviews

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 20. die Medikamente verkauft

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb
  blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to brand new updates and will share
  this blog with my Facebook group. Talk soon!

 21. cac goi mang viettel

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Thank you!

 22. home wifi viettel

  Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author.I will make certain to bookmark your blog and may come back at some point. I want to encourage one to continue your great job, have a nice weekend!

 23. Pauline Robinson

  I will right away seize your rss feed as I can’t in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 24. Juliet

  F*ckin’ amazing issues here. I am very satisfied to look your post. Thank you so much and i am having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 25. Simone O brien

  A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more on this subject matter, it might not be a taboo matter but typically folks don’t discuss these subjects. To the next! Many thanks!!

 26. Займы онлайн

  На днях мне понадобилось 1 000 рублей на неотложные расходы. В Twitter я увидел ссылку на yelbox.ru. На этом ресурсе я нашел много полезных советов о том, как взять [url=https://yelbox.ru/]займ на карту[/url] и не попасть в долговую яму. Интересно, но некоторые МФО предлагают займы без процентов!

 27. Beth Jackson

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to create a good article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get anything done.

 28. desktop recycling

  Hola! I’ve been following your blog for a long time now and finally got thebravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas!Just wanted to tell you keep up the excellent job!

 29. shelp

  Resorts World spokesman Dan Bank told CNN: “Upon being notified of the situation, casino personnel were able to determine that the figure displayed on the penny slot was the result of an obvious malfunction — a fact later confirmed by the New York State Gaming Commission. Online slot machines are digital renditions of these classic casino games. They often offer higher payouts than their physical counterparts. This category of casino games has amassed a large fan base in India and globally. Here are some popular types: The casino couldn’t send a portion of its revenue to a New York state education fund, as mandated by law, if had to pay out massive jackpots like the one displayed on Bookman’s machine, Bank said. In five years, the casino has generated more than $1.6 billion for the fund, he said.
  https://henof.com/article/review-of-the-super-slot-online-casino-game/
  Playing a slot machine in Las Vegas is a one-of-a-kind experience. You might be able to find slots in other cities, but there’s nothing like the slots in Las Vegas! Explore these slots to increase your odds of winning and ensure a great casino experience. Try your hand at other casino games in between searching for loose slots – you might just be impressed at your gambling abilities! Playing slots can be both rewarding and enjoyable. Sure, you should play responsibly when perusing the casino’s slots, but a cold machine could ruin your fun. Simply put, not all vegas slots are the same. Before you hit the spin button, here are the best slots in Las Vegas to ensure you won’t come home empty-handed. Decent payouts for the first few hours of gameplay. Actually got 15 billion coins in that time played. Then the wins stop completely and the pop ups ads start once you reach certain level. We lost all coins in 5 mins with low bets. Should have listened to the reviews. They just want paid just like everyone else, thats understandable but this kind of fraudulent gameplay should be banned. All slot games use this same concept and tactics to try and get money from you. We’ve also realized they are mostly owned by 2or3 companies just change the slot name. Ill be deleting after review. Good luck fellow slot searchers.

 30. https://advance-esthetic.us/

  A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to publish more about this subject matter, it might not be a taboo matter but typically folks don’t talk about such topics. To the next! All the best!!

 31. Situs Terpercaya

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.I don’t know who you are but certainly you’re going to a famousblogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 32. giay in so do

  My brother suggested I might like this blog.He was entirely right. This post truly mademy day. You cann’t imagine just how much time I hadspent for this info! Thanks!

 33. casino

  После долгих поисков я нашел отличный ресурс caso-slots.com, где собраны все популярные казино и представлен список тех, где можно получить бонус на первый депозит. Мое приключение в мир азарта начинается именно здесь!

 34. semenmax

  Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 35. My Car Import resources

  Interested in start up a online business on line denotes revealing your service also providers not only to humans within your town, nevertheless , to numerous future prospects which are cyberspace on many occasions. pays daily

 36. Treva Stoneking

  Thank you, I have recently been searching for info approximately this topic for ages and yours is the greatest I’ve came upon till now. But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the supply?

 37. hosting barato

  It is really a great and useful piece of information. I’m satisfied that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 38. umění

  I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whetherthis post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.You’re incredible! Thanks!

 39. Vietnam hochiminh

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Good job.

 40. muzica noua

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 41. Chang Scarduzio

  An impressive share, I merely with all this onto a colleague who was performing a small analysis within this. Anf the husband the fact is bought me breakfast due to the fact I stumbled upon it for him.. smile. So let me reword that: Thnx with the treat! But yeah Thnkx for spending some time to discuss this, I believe strongly regarding it and adore reading more about this topic. If possible, as you become expertise, can you mind updating your site to comprehend details? It can be extremely useful for me. Huge thumb up in this text!

 42. Loise Hasty

  Oh my goodness! an amazing post dude. Thanks a lot However My business is experiencing trouble with ur rss . Do not know why Unable to join it. Will there be anybody acquiring identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 43. huan luyen an toan

  My brother suggested I may like this blog. He was once entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 44. gam o to

  each time i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am readingnow.

 45. promo code

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

 46. promo code

  Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed readingit, you may be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage you to continueyour great writing, have a nice weekend!

 47. promo code

  I’m not sure whrre ʏou are ɡetting your info, Ƅut ɡood topic.Ι needs to spend ѕome timе learning mοreߋr understanding more. Thanks for fantastic info I ѡas lookіng for thiѕ іnformation for my mission.Ꮋave a look at my pɑge free erotic stories

 48. playdoitcasino.mx

  Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great post.

 49. autoresponders

  A motivating discussion is definitely worth comment.I think that you should publish more on this topic, it may not be a taboo matter but typically people do not talk about such issues.To the next! Best wishes!!

 50. Carmelo

  I am now not sure the place you are getting your information,
  however good topic. I must spend some time learning more or figuring out more.

  Thanks for fantastic information I used to be searching for this info for my mission.

 51. venta libre de valinir

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having difficulties with your RSS.
  I don’t know the reason why I cannot join it.
  Is there anyone else getting the same RSS issues? Anyone that knows
  the solution will you kindly respond? Thanks!!

 52. A1

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful& it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 53. Sagrada madre

  Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m tryingto get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make yourown blog? Any help would be really appreciated!

 54. browse

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 55. chatgpt news

  Hello! I’ve been reading your blog for some time now andfinally got the courage to go ahead and give you a shout out from Houston Texas!Just wanted to mention keep up the great work!

 56. have a look at

  An interesting discussion is worth comment. I believe that you need to publish more on this subject, it may not be a taboo subject but typically people don’t speak about such topics. To the next! Kind regards!!

 57. comprar alpadex en México

  Pretty component of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to say that I get in fact loved account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing on your feeds and even I achievement you get
  entry to constantly fast.

 58. Akun Maxwin

  At this time it seems like Expression Engine is the preferred blogging platformavailable right now. (from what I’ve read) Is thatwhat you’re using on your blog?

 59. mg gummies

  Today we are pretty pleased to say that we’ve finally developed the perfect game hack that can help you to obtain unlimited resources absolutely free. Our hack is definitely the best solution for you and we are quite convinced in that!

 60. ao chay bo

  At this time it appears like Movable Type is the preferred blogging platform available right now.(from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 61. visit website

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I?m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 62. pin-up casino

  Thank you for every other wonderful article.Where else may anyone get that type of information in such a perfectmeans of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at thelook for such info.

 63. secret class

  I like the valuable information you provide in your articles.I will bookmark your blog and check again righthere regularly. I am reasonably sure I will be informedlots of new stuff proper right here! Best of luck for thefollowing!

 64. click here

  I blog quite often and I seriously thank you for your content.The article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your blog andkeep checking for new details about once a week.I opted in for your Feed as well.

 65. this website

  I haven’t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 66. qq domino

  I will right away take hold of your rss as I can not in finding your e-mail subscription link or newsletterservice. Do you’ve any? Please allow me realize in order that I may just subscribe.Thanks.

 67. 온라인카지노사이트

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I do think that you need to write more about this subject, it may not be a taboo subject but typically people don’t discuss these issues. To the next! Kind regards!!

 68. Rosalba Betak

  I am really inspired with your writing talent well with the layout to your weblog. Is this a paid topic or did you modify it your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s rare to peer a great blog like this one nowadays.

 69. 안전놀이터

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkboxand now each time a comment is added I get four emails with the same comment.Is there any way you can remove people from that service?Thanks!

 70. more info

  Thank you for any other informative blog. The place else could I am getting that type of info written in such an ideal means? I have a project that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such information.

 71. for details

  Thank you, I’ve recently been looking for info about this subject for a while and yours is the best I have found out so far. But, what about the bottom line? Are you certain about the source?

 72. visit

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 73. this website

  I’m now not sure where you’re getting your info,however good topic. I must spend some time studying more or understandingmore. Thanks for magnificent information I was looking for this information for mymission.

 74. Sight Care

  This is a very good tip particularly to those new tothe blogosphere. Brief but very precise information… Many thanks for sharing this one.A must read article!

 75. Aizen Power Review

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 76. Prodentim

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to swap methods with other folks, why not shoot me an email if interested.

 77. LeanBliss

  That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise infoÖ Many thanks for sharing this one. A must read article!

 78. tour my

  This is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate informationÖ Thank you for sharing this one. A must read article!

 79. Fast Lean Pro

  Good blog! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 80. isuzu parts

  I just like the helpful info you provide on your articles.I will bookmark your blog and check again right here regularly.I’m slightly certain I will be told a lot of new stuff proper here!Best of luck for the following!

 81. Aizen Power

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 82. Billionaire Brain Wave

  Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 83. Soulmate Sketch

  I’ll right away take hold of your rss as I can’t find your e-mail subscription link or e-newsletter service.Do you’ve any? Please let me recognise in order that I may subscribe.Thanks.

 84. best pepper

  This particular blog is without a doubt interesting additionally diverting. I have picked many interesting stuff out of this blog. I ad love to return again and again. Cheers!

 85. ВСЕ-ЗАЙМЫ-ТУТ мгновенная помощь

  В 2023 году рынок финансовых услуг представляет [url=https://xn—–7kcgpnpy3bral5h.xn--p1ai/]займ 2023 год новые без отказа[/url], где более 40 ведущих МФО готовы предоставить быстрые финансовые решения. Эти займы отличаются простотой оформления и быстрым получением денег на карту. Они идеально подходят для тех, кто нуждается в срочном финансировании, с минимальными требованиями к заемщикам и высоким уровнем одобрения.

 86. ВСЕ-ЗАЙМЫ-ТУТ без сложностей

  В этом году на рынке появились [url=https://xn—–7kcgpnpy3bral5h.xn--p1ai/]займы новые онлайн малоизвестные[/url], которые предлагаются по выгодной ставке в 0.8% в сутки. Более 40 МФО готовы предоставить такие займы, делая их доступными для широкого круга клиентов. Это отличная возможность получить быстрые деньги без излишних бюрократических препон.

 87. RobertMig

  В поисках кредита без отказов и долгих ожиданий? Обратитесь к нам – мы предлагаем кредиты до 30 000 рублей с мгновенным одобрением, даже если ваша кредитная история не идеальна. Наша цель – помочь вам справиться с финансовыми трудностями, предоставляя быстрые и доступные кредитные решения. Мы работаем для вашего удобства, обеспечивая эффективное финансовое решение.

  У нас вы найдете [url=https://wikzaim.ru/]займы без отказа без проверки онлайн на карту[/url] и другие предложения от МФО 2024 года! Каждый сможет получить быстрый займ в онлайн режиме без проверок и отказов.

 88. SidneyZes

  В нашем мире, где скорость и доступность играют ключевую роль, возможность получения финансовой поддержки в любое время дня и ночи становится не просто удобством, а необходимостью. Именно поэтому мы предлагаем вам список лучших МФО 2024 года, которые предоставляют займы на карту круглосуточно и без отказа онлайн.

  Эти МФО были отобраны на основе их надежности, условий предоставления займов и отзывов клиентов. Они гарантируют простоту и прозрачность процесса, минимальное количество отказов и оперативность перевода средств.

  Какие преимущества вы получаете:

  Круглосуточный доступ: Не важно, в какое время вы решите обратиться за помощью, эти МФО всегда к вашим услугам.
  Моментальное решение: Благодаря автоматизированным системам обработки заявок, вы получите решение в течение нескольких минут.
  Без проверок кредитной истории: Ваши прошлые финансовые операции не повлияют на решение о выдаче займа.
  Простая и удобная процедура: Весь процесс занимает минимум времени и сил.

  Как выбрать лучшее предложение? На нашем сайте вы найдете подробные обзоры и сравнения различных МФО, что поможет вам сделать осознанный выбор. Мы учитываем все аспекты: от процентных ставок до скорости обслуживания.

  С нами вы всегда можете быть уверены в том, что получите нужную сумму в самые короткие сроки. Наша миссия – обеспечить вас надежным финансовым решением, когда это действительно необходимо.

  Выбирайте лучшие МФО 2024 года для займов на карту круглосуточно и без отказа на нашем сайте. Решайте свои финансовые вопросы легко и быстро!

  [url=https://cse.google.co.tz/url?sa=i&url=https://wikzaim.ru/]взять займ на карту [/url]
  [url=https://toolbarqueries.google.co.kr/url?sa=i&url=https://wikzaim.ru/]займы на карту срочно без отказа [/url]
  [url=http://cse.google.co.ck/url?sa=i&url=https://wikzaim.ru/]займ на карту без отказа онлайн [/url]
  [url=https://clients1.google.dk/url?q=https://wikzaim.ru/]кредит онлайн на карту без отказа [/url]
  [url=https://www.google.ht/url?q=https://wikzaim.ru/]займы с плохой кредитной историей без отказа [/url]
  [url=https://toolbarqueries.google.co.kr/url?sa=i&url=https://wikzaim.ru/]займ новый на карту без отказа [/url]
  [url=http://clients1.google.com.fj/url?q=https://wikzaim.ru/]новое мфо [/url]

 89. MIKRO-ZAIM ваш личный финансовый спасатель

  В волшебном мире финансов, где каждый желающий стремится к свободе и независимости, [url=https://t.me/s/new_mfo_2024/]новые мфо 2024[/url] словно светочи, освещающие темные уголки денежных забот. Их магия заключается в простоте и доступности: не нужно беспокоиться о длинных очередях или строгих требованиях. Здесь, в мире удобства и быстроты, каждый может стать магистром своих финансов.

 90. Mirvzaime

  После того, как мне в социальной сети ВКонтакте посоветовали сайт мир-займов.рф, я там нашел [url=https://мир-займов.рф/]займ на карту без отказа[/url]. Особенно порадовало удобное описание каждой МФО и отдельная подборка займов без процентов.

 91. modelos y edecanes cancun

  I’m now not certain the place you’re getting yourinformation, however great topic. I must spend some time learning much more or figuring out more.Thank you for great info I was in search of this information formy mission.

 92. bounce house rentals Carmel

  Howdy! This post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

 93. смотреть лучшие дорамы

  Представь, сидишь ты дома, скучно. Вдруг натыкаешься на [url=https://doramahit.tv/]дорамы[/url]. И вот ты уже не просто смотришь сериал, а погружаешься в целый новый мир, полный ярких эмоций, неожиданных поворотов и глубоких чувств. С каждым эпизодом ты все больше втягиваешься, и уже не можешь остановиться.

 94. for more information

  Thank you, I’ve recently been looking for information about this topic for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 95. for more information

  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit yet again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 96. to learn more

  It’s truly a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 97. комедии турецкие сериалы

  В последние годы турецкий телевизионный рынок обогатился новым жанром, который завоевал популярность среди широкой аудитории – военными сериалами. На странице [url=https://turkfan.tv/voenie/]военные турецкие сериалы[/url] на TurkFan.tv представлены проекты, которые отличаются глубоким проникновением в исторические события, демонстрируя не только боевые действия, но и человеческие драмы, происходящие на фоне войны. Эти сериалы воссоздают атмосферу и реалии прошлых эпох, позволяя зрителям ощутить весь спектр эмоций, которые испытывали герои тех времен. Особенностью турецких военных сериалов является детальная проработка сценария и внимание к исторической достоверности.

 98. смотреть новые дорамы онлайн

  Мир азиатских сериалов богат и многообразен, и каждый год он радует нас новыми шедеврами. На сайте, где можно [url=https://doramaclub.tv/doramy-novye/]новые дорамы онлайн[/url] смотреть, собраны самые свежие и увлекательные истории. Это ваш шанс погрузиться в новые миры, полные страсти, интриг и драмы, где каждый поворот сюжета – это новая эмоция, каждый персонаж – открытие. Наслаждайтесь каждым моментом, ведь именно здесь начинается ваше новое кинематографическое путешествие.

 99. Hang Ngoai Nhap

  I really like what you guys tend to be up too.This sort of clever work and coverage! Keep up the terrificworks guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

 100. achat de sotalol en Belgique

  Please let me know if you’re looking for a article
  author for your site. You have some really good posts and I think I
  would be a good asset. If you ever want to take
  some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please blast me an e-mail
  if interested. Cheers!

 101. ford parts

  hi!,I like your writing very much! proportion we keep up a correspondence extra about your post on AOL?I require an expert on this house to solve my problem.May be that’s you! Looking ahead to peer you.

 102. harley quinn porn

  Get Ready for a Vibrant Evening guys comics at [url=https://mult34.com/judy-hopps/]judy hopps porn[/url] – mult34.com is the go-to portal for guys seeking the ultimate adult comic experience. We’ve handpicked a variety of comics to ensure your evening is as colorful as it is entertaining. Our collection spans multiple genres, offering something for every preference, and it’s all free. Escape into stories that engage, excite, and entertain, transforming your night into an adventure of visual and narrative brilliance.

 103. ong hut bui gan thep

  I am curious to find out what blog platform you’re utilizing? I’m having some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safe. Do you have any solutions?

 104. смотреть аниме онлайн

  Во время длительного перелета я понял, что забыл взять книгу для чтения. Чтобы скоротать время, я решил найти что-нибудь интересное для просмотра и вспомнил о сайте [url=https://animeline.tv/anime-luchshie/]лучшие аниме онлайн[/url]. На animeline.tv я смог быстро найти подборку увлекательных аниме, которые были доступны в прекрасном качестве. Это был идеальный способ увлекательно провести время в дороге. Я был удивлен, как быстро пролетело время, поглощенный увлекательными сюжетами и яркими персонажами аниме.

 105. Lean Body Tonic Review

  When I initially commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each time a comment isadded I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove peoplefrom that service? Bless you!

 106. Tonic Greens

  Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to create a really good article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 107. flowforce max reviews

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 108. Billionaire Brain Wave

  I like the helpful information you supply for your articles.I’ll bookmark your blog and take a look at oncemore right here frequently. I’m relatively sure I will be informed plenty of new stuff proper here!Best of luck for the following!

 109. Zaimmoskva

  Не так давно, мой верный автомобиль столкнулся с неожиданным поломкой. Ремонт обещался дорогим, и я оказался в тяжелой финансовой ситуации. В поиске быстрого решения, я обратился к сайту msk-zaim.ru, где нашел список МФО, предоставляющих займы. Благодаря их помощи, я быстро получил необходимые средства и смог починить свой автомобиль. Это было спасение в трудный момент.

  [url=https://msk-zaim.ru/]Займы онлайн – на ремонт холодильника[/url]

 110. rwby hentai

  Do you revel in the world of adult comics, especially those crafted for a masculine audience? Hentailoop.com – [url=https://hentailoop.com/tag/pregnant/]pregnant hentai[/url] stands out as a top Google site for just that! Our impressive array of comics showcases a diverse range of art styles, each featuring enchanting illustrated women. From classic to contemporary, our stories are sure to entice and engage. Immerse yourself in our ad-free environment, where each comic promises a unique adventure. Discover your next favorite at Hentailoop.com – [url=https://hentailoop.com/manga/whether-you-win-or-lose-a-fight-with-a-monster-girl-always-leads-to-sex/]monster girl hentai[/url] and indulge in a world where fantasy and artistry collide!

 111. аниме смотреть онлайн

  Все мы знаем, как сложно ждать выхода новых серий любимого аниме. Но, ребята, я нашёл решение! Открыл для себя сайт, который буквально забит новинками [url=https://animehit.tv/anime-2024/]аниме 2024[/url] года. И это не просто какой-то сайт – он в топе Яндекса! Всё там абсолютно бесплатно, и что самое крутое – в HD качестве. Теперь не нужно искать по всему интернету или ждать, пока кто-то что-то выложит. Всё самое свежее и интересное уже здесь, на одном сайте.

 112. granada luxury belek пляж

  Right here is the right web site for everyone who really wants
  to find out about this topic. You realize so much its almost
  tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for years.
  Great stuff, just great!

 113. for more information

  I do believe all of the concepts you have presented in your post. They’re really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for novices. Could you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 114. to learn more

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Kudos!

 115. Endopeak

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It reallyuseful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aidothers like you helped me.

 116. Event Planning

  cockatoo for sale near[…]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a appear, whoa did 1 study about Mid East has got additional problerms also […]

 117. achat de centany

  That is very attention-grabbing, You are an excessively skilled blogger.

  I have joined your rss feed and stay up for searching for extra of your wonderful post.

  Also, I have shared your website in my social networks

 118. Alpha Tonic

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!Very useful info specially the last part 🙂 I care for such information much.I was seeking this certain info for a long time.Thank you and good luck.

 119. read review

  This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate information횜 Many thanks for sharing this one. A must read article!

 120. ruou vang nhap khau

  I blog often and I truly appreciate your content. This article has truly peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

 121. Vong Da Thach Anh

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if youcontinue this in future. Lots of people will be benefited fromyour writing. Cheers!

 122. Puravive

  hi!,I love your writing very so much! proportion we keep in touch more approximately your article on AOL? I require an expert in this area to resolve my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to look you.

 123. Marita Velky

  Browsed the whole written piece. You have some really helpful details here. thank you. “Politics is war without bloodshed while war is politics with bloodshed.” by Mao Tse Tung..

 124. Colin Loewen

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful information specifically the last part I care for such info much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 125. Red Boost

  It’s really a great and useful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 126. regex explained

  Thank you, I have recently been looking for infoabout this topic for a while and yours is the greatest I have came upon so far.But, what concerning the bottom line? Are youpositive concerning the source?

 127. Red Boost

  Thank you, I have just been searching for info about this subject for ages and yours is the greatest I have discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 128. Fitspresso

  Howdy! This blog post could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he’ll have a great read. Thank you for sharing!