Photo-Of-Muharram

Kur flasin njerëzit e mëdhenj!!

Spread the love

Mesazhe nga Sayed Ali Khamenei

Ai udhëheqës shteti që mund të zotërojë pasuritë më të mëdhaja në botë, nëse nuk mund të frenojë dëshirat dhe qejfet e tij dhe bie pre e tyre, ai është njeri i ulët. Ai njeri i varfër që arrin të mposhtë dëshirat e tij të shfrenuara dhe ecën në rrugën e saktë, në rrugën e përsosmërisë, në Rrugën e Allahut, ai është njeri i madh.

Vërtet, ajo që ndodhi në ditën e dhjetë të Muharremit është e rrallë në historinë e njerëzimit. Njerëzia as nuk ka parë e as nuk ka për të parë ndodhi të tillë gjatë gjithë jetës së saj. Mësimet e nxjerra nga Ashuraja nuk janë mësime të posaçme për periudhë kohore, por ato janë mësime gjalla e të përjetshme.

Ashuraja na mëson se vigjilenca është e domosdoshme për njeriun në mbrojtje të fesë së tij. Ashuraja na mëson se ballafaqimi me armikun është i mundshëm, edhe pse ai zotëron fuqi të dukshme…

Nëse dëshirojmë të përmendim dy ose tre cilësi të dalluara nga mesi i të gjitha atyre cilësive të imam Huseinit, mund themi se “sinqeriteti” është njëra prej tyre, që nënkupton respektimin e përgjegjësive hyjnore duke mos implikuar në to interesat personale, kolektive dhe as motivet materiale. Imam Husenit (a.s.) dhe ndodhia e Kerbelasë janë ndër ato ndodhi historike ku nuk ka vend egoizmi dhe mungesa e sinqeritetit. Prandaj edhe kjo vepër ka mbetur e paharrueshme deri me sot dhe do të mbetët përgjithmonë.

Zonja e madhe Zejneb (paqja qoftë mbi të!) është shembull i lartë në histori. Kjo tregon rolin e madh të femrës në çështjet madhore të Islamit. Thuhet se gjaku triumfoi ndaj shpatës në Qerbela. Vërtet, ai triumfoi. Faktori kryesor i këtij triumfi ishte zonja e madhe Zejneb e bija e imam Aliut (paqja qoftë mbi të!).

Pamja e jashtme të tregonte se drita e Ehli Bejtit në shkretirën e Qerbelas do të shuhet. Mirëpo, besimi në Zot përkundër asaj që dukej, bëri të mundur që fjala e drejtë e bazuar në realitet e Imam Huseinit (a.s.) të dilte fitimtare.

Qëllimi i Kur’anit është që ta njohë njeriun me veten e tij, me Zotin e tij, me këtë jetë, me Jetën tjetër dhe me rrugët e arritjes së lumturisë së vërtetë. Kur’ani i shenjtë është i vërtetë dhe përmban të vërtetën. Allahu i Madhëruar thotë: “Ne e kemi shpallur Kuranin me të vërtetën dhe ai ka zbritur me të vërtetën…” (Sure Isra, 105)

Devotshmëria është çelësi i lumturisë së kësaj jete dhe e Jetës Tjetër. Vërtet, njerëzia sot është e humbur dhe e çoroditur. Ajo rënkon prej llojeve të ndryshme të problemeve dhe dhimbjeve individuale, familjare dhe shoqërore. Të gjitha këto përshkak të mospranisë së devotshmërisë dhe nga prania e pavëmendshmërisë…

Imam Ali Khamenei
There are 41 comments

Add yours
 1. meloxicam en vente en ligne en Suisse

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your
  website? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot
  of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 2. fazaclo vente libre Suisse

  Today, I went to the beach with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic
  but I had to tell someone!

 3. ordenar dymista en línea en Bélgica

  Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring
  on other blogs? I have a blog based upon on the same information you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate
  your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 4. commander triquilar en France sans ordonnance

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and
  visual appeal. I must say you have done a very good job with
  this. Also, the blog loads extremely quick for me on Safari.

  Outstanding Blog!

 5. najlepszy sklep

  You are actually a good webmaster. This web site loading speed is amazing.
  It seems that you’re doing any unique trick.

  In addition, the contents are masterpiece. you’ve performed a fantastic activity on this topic!
  Similar here: sklep internetowy and also here: Najtańszy
  sklep

 6. Scrapebox AA List

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thank you! You can read similar
  article here: Scrapebox AA List

 7. Auto Approve List

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.

  Cheers! You can read similar blog here: GSA List

 8. zakup stromectol bez recepty medycznej w Katowicach

  I’ve been exploring for a little bit for any
  high quality articles or weblog posts on this kind of area .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Reading this info So i’m glad to exhibit that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I most no doubt will make sure to don?t fail to remember this web site
  and provides it a look on a relentless basis.

 9. azathioprine zonder recept online beschikbaar

  Good day I am so grateful I found your website, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say thank you for a remarkable post and a all round exciting blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse it
  all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.

 10. Comprar Futasole en línea en México

  Just want to say your article is as astonishing. The clearness on your put up is simply spectacular and that i could think you are
  knowledgeable in this subject. Fine together with your permission let me to seize your feed to stay updated with impending post.
  Thanks one million and please keep up the gratifying work.

 11. Carol93

  Wow, amazing blog layout! How long have you ever
  been running a blog for? you make running a blog glance easy.
  The full glance of your website is magnificent, let alone the
  content material! You can see similar here prev next and it’s was wrote by
  Tyesha85.

 12. Zac03

  Wow, fantastic weblog structure! How lengthy
  have you been blogging for? you made running a blog look easy.
  The entire look of your web site is excellent, let alone the content!
  You can see similar here prev next and that was wrote by Gerri05.


Post a new comment