ima

Kush është Imam Hysejni?

Spread the love

“Hysejni është nga unë dhe unë jam nga Hysejni.” (Profeti Muhamed s.a.a)

Imam Hysejni, nipi i Profetit (paqja dhe bekimi i All’llahut qofshin mbi të!), fëmija i dytë i Imam Aliut dhe Hazreti Fatimes (paqja dhe bekimi i All’llahut qoftë mbi ta!). Erdhi në këtë botë në ditën e tretë të muajit Shaban, viti i katërt Hixhri. Të sapolindurin e mbështollën me një copë të bardhë dhe e çuan pranë Pejgamberit të nderuar (paqja dhe bekimi i All’llahut qoftë mbi të!). Ai ia recitoi ezanin në veshin e djathtë dhe ikametin në të majtin. Pas pak ditësh, besniku i shpalljes së mesazhit, Xhibraili, zbret dhe i drejtohet Pejgamberit me këto fjalë: “Paqja dhe mëshira e All’llahut qoftë mbi ty o i Dërguar i All’llahut!), këtë të sapolindur do ta quash Hysejn”.

Ditët kalonin. Në ditën e shtatë të lindjes Fatime Zahra (paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të!) bëri një kurban (Akik) për djalin. Më pas, fëmija iu nënshtrua ritit të prerjes së flokëve dhe për të u dha sadaka një sasi argjendi, aq sa pesha e flokëve të djalit.

Në kohën që erdhi në pushtet Jezidi, Imam Hysejni nuk e miratoi si udheheqës të shtetit sepse e quante të padenjë për të udhëhequr një popull mysliman. Imam Hysejni zbatoi urdhrin e Allahut duke udhëtuar me familjen dhe shokët e tij nga Medina në Mekë, e më pas, për në Kufe e Qerbela. Ai ra martir, buzëetur, i vrarë nga dora e armikut të Islamit. Ai ra dëshmor më 10 Muharrem, të vitit 61 Hixhri. Vendi i martirizimit dhe i varrimit: Qerbela (Irak).
There are 7 comments

Add yours
 1. tani sklep

  You’re truly a good webmaster. The web site loading
  pace is incredible. It seems that you are doing any unique trick.
  Moreover, the contents are masterwork. you’ve done a wonderful activity on this
  matter! Similar here: dobry sklep and also here: Dyskont online

 2. GSA Verified List

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying
  to get my website to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thanks! You can read similar text here: Backlink Building

 3. choose escape room

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good success. If you know of any please share.
  Cheers! I saw similar text here: Choose your escape room

 4. Latoya

  I have been browsing on-line greater than three hours as of late, yet I never found any interesting article like yours. It’s lovely price sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content as you did, the internet will be much more helpful than ever before!


Post a new comment