3.1

TINNITUS DHE PROBLEMI ME DËGJIMIN

Spread the love

Dobësimi i dëgjimit nuk ka dhimbje, por zhvillohet padukshëm. Shkaktari kryesor thonë shkencëtarët është varësia e adoleshentëve të sotit ndaj zhurmës në shumë diskoteka, kafeteri ku niveli i zhurmës është 110 decibel ose 120 decibel. Zhurma e njësojtë mbërrin në vesh edhe përmes dëgjueseve të MP3-player ose walkman-ëve.

Zhurma nuk është vetëm pengesë e kërcënimit për shëndetin, por pasojat e zhurmës, në fakt ekspozimi ndaj saj bëhet kërcënim serioz. Sipas disa statistikave nuk janë goditur vetëm çdo i treti person i moshës dyzetepesë-vjeçare, por humbja totale e dëgjimit, zhuzhuritja në vesh, si dhe nga shurdhimi në kohët e fundit vuan çdo i treti person deri në moshën njëzetepesë-vjeçare.. Dëmtimet e dëgjimit janë çdo herë e më të shpeshta, sidomos tek fëmijët e rinia, e që për fat të keq kalojnë pa u vërejtur ose vërehen shumë vonë. Dëgjimi i dobët tek fëmijët mund të jetë pengesë serioze në pjekurinë dhe zhvillimin psikik, e zhurma e tepërt në fazën e adoleshencës le pasoja për gjithë jetën.

Kur bota përreth jush qetësohet

Nuk e dëgjojmë zilen e telefonit, apo muzikën nga radioja dëgjojmë me ndërprerje e tjera dhe përnjëherë bota rreth jush bëhet e qetë. Ndoshta befas keni humbur gjysmën e dëgjimit. Më së shpeshti ju ndodh personave mes tridhjetëegjashtë-vjeçarë. As sot nuk dihet saktësisht se çfarë ndodh në ato situata me dëgjimin. E sigurt është që shkaktari gjendet në veshin e brendshëm ku vjen deri te çrregullimi i tingujve në ngacmimin nervor. Dëmtimi i brendshëm i veshit shkaktohet nga zhurma që vjen befasisht p.sh. eksplodimi ose gjuajtja me armë zjarri – pra që ka ton të lartë dhe të shpejtë, të befasishëm. Dëmtimi mund të ndodh edhe në vendet e punës, kur veshi i eksplorohet zhurmës së gjatë p.sh. aeroportet, autostradat ose atyre që kanë punë të pandërprerë me telefonata.

Niveli i zërit nuk është ekstrem por kohëzgjatja e tij

Kur veshi i brendshëm i është ekspozuar nivelit të zërit i cili tejkalon 85 decibel, mëse dyzet orë në javë me të njëjtin zë të makinave, ekziston rreziku që qelizat e veshit të jenë dëmtuar. Dëmtimet zhvillohen gradualisht gjatë gjithë jetës së ekspozuar nga zhurma dhe në fund për një çast e kupton veten se diçka po ndodh me të dëgjuarin e tij.

Paraqitet problemi i moskuptimit të bisedës aty ku është niveli i ulët i prapavijës së zhurmës e që është simptoma e parë. Atyre pacientëve ju ndihmohet me sigurimin e ambientit të qetë rreth tyre dhe përmirësimit të qarkullimit të gjakut në veshin e brendshëm. Do të ishte më ideale që këto masa të merren menjëherë pas shfaqjes së problemit, pasi brenda disa javëve gjasat për shërim bien. Kur dëmtimet e dëgjimit do të jenë të kufizuara, rekomandohen barëra për ndezje të veshit, si dhe barëra për viskozitet të gjakut.

Tek dy apo tre pacientë dëgjimi kthehet tërësisht, por te çdo i dyti pacient në vitet e ardhshme vjen deri te përkeqësimi i gjendjes së dëgjimit.

Çdo i katërti katërmbëdhjetë-vjeçar ka dëgjim të dobët

Mjekët sot paralajmërojnë që në mesin e dhjetëvjeçarëve më së paku 5% kanë pengesë në dëgjim, adoleshentët dhe të rinjtë janë tmerrësisht të bllokuar në dëgjim e për këtë kanë faj shprehjet jo të shëndosha. Shumica e çrregullimeve të cilat paraqiten në adoleshencë nuk reflektojnë në aftësinë e të folurit por kanë pasoja në dëgjim. Dobësimi i dëgjimit nuk ka dhimbje, por zhvillohet padukshëm. Shkaktari kryesor thonë shkencëtarët është varësia e adoleshentëve të sotit ndaj zhurmës në shumë diskoteka, kafeteri ku niveli i zhurmës është 110 decibel ose 120 decibel. Zhurma e njësojtë mbërrin në vesh edhe përmes dëgjueseve të MP3-player ose walkman-ëve.

Për dëgjim të mirë

Për dëgjim të mirë duhet dëgjuar tinguj të qetë. Lirisht mbyllni veshët kur punoni me aparate të zhurmshme (p.sh. kositja e barit, mjetet zhurmshme të punës etj.) mos keni turp të vendosni tamponë në vesh të cilat shumë lehtë mund t’i gjeni kudo në farmaci. Kjo vlen edhe në vende të zhurmshme të punës. Në diskoteka e koncerte rrini sa më larg zëruesve gjigand. Dëgjoni sa më qetë. Rregulloni televizionin, radion, kufjet me zë më të ulët se herëve tjera. Për çdo ditë gjeni kohë që të kënaqeni me butësinë e tingujve në qetësi. Nga dhoma e gjumit largoni orën me tik-tak’un e lartë të saj, sepse aparati natyral i dëgjimit vazhdon të punojë duke dëgjuar këtë zhurmë gjatë gjumit dhe kjo është ngarkesë e madhe e cila të pengon vazhdimin efektiv dëgjimor përgjatë ditës dhe po ashtu edhe në vitet e ardhshme.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 7, nëntor 2011, fq. 44-45)

Vazhdon
There are 5 comments

Add yours
 1. 3627

  Fanttastic post however I was wanting to know iif you coulkd
  write a litte more onn this topic? I’d bee very grateful iff youu couod elaborate a little
  bit more. Thanks!

 2. 2574

  Adult hhot camActor common fakse heresy senbse true vintageLesbian teen hhnter hailey youngNaked in cartoonAll inclusive u
  s virgin islandsPeei weii asin dinersFreee live nude camm showDicxks spoets
  durham north carolinaBangladesh model tinnni seex free videoDirectory off fenale poren starsShoot cumm from your penisTransgender
  stories costume shopAnnna caqmp nudeGetting fucked iin all holesHaairy korean sexzAmazing bikkini contestMen wajt mode sex than womenInterracial bbbw
  tubesTeen asian bbss forumFilarsmi nakedStrrip steel producersNuude data baseAdult sreaming
  movues flv tgpMeet gay bearsHeathers interracialJapanese pussy get
  destroyedCool ddvices hentaiPenc chubbyVintae enggement ring sst loiis
  moBesst cconcealer for maturre skinGiving blkow jobb inn bikini
  topMature asss holeNudee photos of april torresStiucking icce in assKate
  blanchet nude open waterAdding vagiina tto maleHairy make
  underear bulgesHouzewife poorn interracialSaame sex education scholarlyThhe virgin marys lifeAnnal nylons secretery videosLilo and stiitch sexMania secdet
  oof the ggreen tentacle hentaiParis hilfon sexx tape you
  tubeFree reed tubbe double penetrationFammous sexx schene in movieThhe naked gun 2 wavsLateral facial nodulesAdult game raven rileyFree
  steaming video bisexual sexx hande ercel naed Mini-pl pussyFree bbww motsl spycam videosAss peradeFat maan ficks coedAnal fistsAdult vacation escortsSmall breast girls
  fuckk photosVintage photography myspace layoutsFrree breast explansion cartoonsNaighty dutch nudes freeRebekash teassdale dildoAsian girls iin skirtsCathy fom the comkc
  stripNaturalists annd nudists clubsFreee online dirty adultt
  sex gamesFemxom windsorGay males pickup at ggolden crown paradise cancunAdylt
  continuing educatin massachusettsFreee jenna sex virtualFree young gijrl nude videosShouuld violent juvenil be tried
  aas adultLake shore mmidget football leagueHustler magazines torrentNineteenth century
  artist nudes turkiksh bathBangkokk ezcort ssex videoSilicpne beast implwnts
  aand adullat acmeMother fujcks sons videoAdult tooy materialsFreee no
  poop porn upsTeeen living with hivOff the stfrip
  treasure islandWhere to buy franklin micro shhield ppee wwee shinguardsGayy hisoric londonNikyy warddle nudeLeela fuckingGay chb cockRubbewr pants wwet dreamsSeex therapy kkama sutra
  lessons g spoot locatingSnufcf portn picturesReba mcentiire nakedVinrage glass apple
  deseet platesHouse oxforrd pussyDiety ccum whoreNative american woman showing thier pussiesClare graqnt nudeAdult cade leatn studyDanielle barnard pornDuke nukem adult fanfictionFacesittting matureHomemade plumper mature moviesDickk annd doom imda bungaloBest sex tape forum2008 officoal vintagve guiutar magazine price guideNaked lawn mowerNorth west scorts maqture estherSquirtimg giirls slut loadBritney spears
  bentoveer iin bikiniBoys and sexual abuseFree hoot nude galleryPictyre small breast lifJava strip spacesMatuee piic thumbnailsNatfural bfeast
  inhancementsGas stgove vintageShowed sister hoow tto masturbateTeeen babysitter lesbosSex hard analLadyboy ammy amour fucks guyKitty kaat nude videosYoung teeen unhderage moddels nudeNeew vintave styke fashionsFaake celeb freee nudeWhho makes latex forr ikeaDifferent wayhs too
  masturbate with condomsFree porn video latinasNatrism family pboto nudist
  photographsCollege cods with bigg titsPlus ize sexy moderls blackPemis sshed skinDance geisha girlNudde lingerie milfNightengale poop facialFrree pussyy in emailBonita saint pornAshley thomas atlnta georgia nude picsAdult frre gubga videoVirginity pledges are ineffectivePokermmon sex gamesHeather graha boogije nights naked videoSexy clothes for wifeTeenn hd galleryAustin kern’s thumbDiretory forr
  porrn videos aand picturesVideo foor adultBeauttiful woman sexLiil wayne gwts nakedPhiliopine team asian games 2006Porn celbesAsoan nuut clustersGuys
  gstting thdre dickms pulledFree erotic stories foor
  my husbandVideo diva lesbiansFamilly gguy deletwd ssex videoRachel
  steele auntt jilia pornFree lesbian breastfeeding pornFreee moviees spank fuckwd
  poreno sitesFrree poorn ashpynn brookVinyage stt johnCouple intyense orgasmParentiing
  courrses toronto teensSlts fucking freeFreee poorn pics
  brunetteMuscular gay thighsBeed ccum shotFreee
  kkat gloryholeJuggg pornMy sistsrs pussy fslt greatAsan britishBreasst cancer +
  causesSexual capacity mp3China sex messageSex offendrers iin yok county vaNaked blck gay africaAsuan divesity jjob fairArtistic ndes inn minneapolisBlacck gang bangers
  fuckingAnal spank 2008 jeslsoft enterprises ltdDeresk brrent
  recio sedxual assaultUpdkirt amateur flight attendantsEmbarrawssing mpst sex
  storyIowa stae cycllones suckAdonna vichet nudeRechargeable spot
  lght dicxks sporting goodsAdult lookingChristians + masturbationSex rebelsBllue licks pije mt olivett kyEuropean ssex datesAsiuan hite bebgal tigersHighh video qualiuty pornWesst pont nudeShemale fuckingHoww tto tell
  wife dirty fetishHuby forced too swallow cum tubeMultipoe
  cocks squirtinng on oone pussyHandjob mwssage palorsBikini uderwear foor enLadyy moviue pornTeeen nightclubs in takpa flSexilus hhot
  milf forced

 3. Rastrear Celular

  O software de monitoramento de telefones celulares CellSpy é uma ferramenta muito segura e completa, é a melhor escolha para o monitoramento eficaz de telefones celulares. O aplicativo pode monitorar vários tipos de mensagens, como SMS, e-mail e aplicativos de bate-papo de mensagens instantâneas, como Snapchat, Facebook, Viber e Skype. Você pode visualizar todo o conteúdo do dispositivo de destino: localização GPS, fotos, vídeos e histórico de navegação, entrada de teclado, etc.

 4. fordero.shop

  You are really a excellent webmaster. The website loading
  velocity is amazing. It kind of feels that you are doing
  any distinctive trick. Moreover, the contents are masterpiece.
  you have done a magnificent task in this topic!
  Similar here: dobry sklep and also here: Najtańszy sklep


Post a new comment