beforethegavel

10 Ligjet më të çuditshme në botë!

Spread the love

Në botë ka ligje të ndryshme. Disa janë të kapshme për ne e disa jo. Më poshtë ua sjellim disa, që lirisht mund të quhen “ligjet më të çuditshme në botë”.

1 – Në Japoni quhet shkelje e ligjit nëse je mbi peshë.

2 – Në Samoa quhet shkelje e ligjit nëse harron ditëlindjen e gruas.

3 – Në Bangladesh, nxënësit mbi 15 vjeç burgosen nëse kapen duke kopjuar në provim.

4 – Në Kanada nuk mund të blesh një produkt duke paguar me monedha, sidomos nëse vlera e mallit është mbi 10 dollarë.

5 – Në Finlandë, gjobat e makinës llogariten në përpjesëtim me të ardhurat mujore të shkelësit.

6 – Në Greqi, policia mund të arrestojë një person nëse dyshon se ai ka virusin HIV. Për t’u siguruar, ka të drejtën ta dërgojë të dyshuarin të bëjë analizat.

7 – Në Minesota, SHBA, është shkelje ligji nëse të brendshmet e femrave dhe meshkujve vendosen të thahen në të njëjtin tel, përcjell TiranaObserver.

8 – Në Singapor, çamçakëzi është tërësisht i paligjshëm. Ky rregull është në fuqi që nga viti 1992.

9 – Në Filipine dhe Vatikan, divorci është i paligjshëm. Këto janë dy vendet e vetme në botë që nuk e njohin ndarjen e dy bashkëshortëve.

10 – Në Victoria, Australi, quhet shkelje ligji nëse ndërron një llambë pa qenë elektricist i licencuar.
There are 25 comments

Add yours
 1. Annetta

  Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Exceptional blog and terrific design and style.

 2. astelin te koop in Lyon

  I was very happy to discover this great site. I wanted
  to thank you for ones time for this wonderful read!!
  I definitely enjoyed every little bit of it and I have you bookmarked to see new information on your site.

 3. Marina

  I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit this weblog
  on regular basis to obtain updated from newest information.

 4. amen en vente libre au Portugal

  hello there and thank you for your information – I have definitely
  picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues
  using this website, since I experienced to reload the web site a lot of times previous
  to I could get it to load properly. I had been wondering if your
  web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and
  marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for
  a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.


Post a new comment