bfff-650×358

11 Fakte rreth ditës së shpalljes së pavarësisë së Kosovës

Spread the love

Dita e shpalljes së pavarësisë së Kosovës padyshim që është një ndër ditët më historike të shtetit tonë, dhe të gjithë shqiptarëve anë e mbanë botës.

17 shkurti i vitit 2008 kishte qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, mirëpo kjo nuk i kishte ndaluar qytetarët të dalindhe të festojnë.

Me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, faktoman.com sjellë për ju 11 fakte rreth ditës historike të 17 shkurtit 2008.

1) Pavarësia e Kosovës është shpallur me datën 17 shkurt 2008, në orën 15:39 minuta

2) Dizajnues i flamurit dhe i stemës së Kosovës: Muhamer Ibrahimi

3) Të parët që nënshkruan deklaratën e pavarësisë së Kosovës, ishin: presidenti Fatmir Sejdiu, kryetari i kuvendit, Jakup Krasniqi, si dhe kryeministri i vendit, Hashim Thaçi.

4) Shtetet e para që njohën Kosovën si shtet pas shpalljes së pavarësisë ishin: Kosta Rika, SHBA, Franca, Afganistani, Shqipëria, Turqia, Britania e Madhe etj.

5) Pergamena e vjetër 200 vjeçare në të cilën është nënshkruar deklarata e pavarësisë së Kosovës, gjendet në zyrën e kryetarit të Kuvendit.

6) Përveç pergamenës, aty gjenden edhe lapsi me të cilin vënë nënshkrimet, listat e nënshkrimeve të deputetëve pjesmarrës ë seancë, si dhe flamuri i vendosur në seancën e shpalljes së pavarësisë.

7) Muzeu i Londrës ishte ai që ia fali Kosovës pergamenën për shpalljen e pavarësisë!

8) Flamujt e parë të Republikës së Kosovës ishin shtypur në Turqi.

9) Himni i Kosovës, i kompozuar nga kompozitori Mendi Mengjiqi, për herë të parë ishte intonuar në seancën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

10) Yjet e bardhë në flamurin e Kosovës simbolizojnë komunitetet e ndryshme që jetojnë në Kosovë, harta e verdhë simbolizon pasurinë e Kosovës, ndërsa ngjyra e kaltër simbolizon Evropën.

11) Prezente gjatë seancës së shpalljes së pavarësisë të Kosovës, me transmetime direkte, kishin qenë edhe mediat më të njohura botërore si: CNN, BBC etj.
There are 42 comments

Add yours
 1. PG

  … [Trackback]

  […] Read More here on that Topic: revistavlera.com/11-fakte-rreth-dites-se-shpalljes-se-pavaresise-se-kosoves-2/ […]

 2. acheter du allegra en France

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group.
  Talk soon!

 3. ordina duracef online in Italia

  hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something
  new from right here. I did however expertise several technical points
  using this site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it
  to load correctly. I had been wondering
  if your hosting is OK? Not that I’m complaining,
  but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and
  could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of
  your respective fascinating content. Make sure you update
  this again soon.

 4. Franchesca

  I am not sure where you are getting your information, but good topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this information for
  my mission.

 5. amen rezeptfrei erhältlich in Berlin

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this
  superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my
  Facebook group. Talk soon!

 6. Bestellung von normulen

  Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,
  you could be a great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back very soon. I
  want to encourage you to definitely continue your great posts,
  have a nice evening!

 7. betrouwbare aankoop van cymbalta 90 pills in Peru

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 8. prijs van mupinova in Frankrijk

  I do accept as true with all of the concepts you’ve presented to your post.
  They are really convincing and will certainly work. Still,
  the posts are too brief for starters. May just you please prolong them a bit from subsequent
  time? Thanks for the post.

 9. Wilburn

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I
  guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new
  to everything. Do you have any recommendations for
  newbie blog writers? I’d certainly appreciate it.

 10. super kaya88

  … [Trackback]

  […] Here you will find 64076 more Information to that Topic: revistavlera.com/11-fakte-rreth-dites-se-shpalljes-se-pavaresise-se-kosoves-2/ […]


Post a new comment