133

13 Fakte interesante për Japoninë

Spread the love

Nga grupi i gjakut te trenat më të shpejtë në botë. Nga mungesa e koshave të plehrave te sulmet kamikaze e deri te samurajët.

Fakte për Japoninë e sotme dhe të djeshmen.

Analfabetizmi thuajse nuk ekziston.

Sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara, indeksi i analfabetizmit për moshat mbi 15 vjeç është thuajse 0.

99.8% e tyre janë në gjendje të shkruajnë dhe të lexojnë.

Në Japoni, përkatësia e grupit të gjakut ka një rëndësi themelore në shoqëri.

Edhe pse e pambështetur shkencërisht, ajo shihet si një vlerë, por edhe e kundërta, si në zgjedhjen e kandidaturave për punë të caktuara, ashtu edhe në martesa. Ata të grupeve AB dhe B, vlerësohen si me cilësi negative.

Ka trenat më të precizë në botë.

Këtë ndoshta e dinit, por ajo që është befasuese është fakti se indeksi i vonesave përgjatë një viti llogaritet me sekonda, por edhe këto të arsyetuara me ngjarje objektive si p.sh koha e keqe.

Ishte i ndaluar konsumi i mishit.

Në vitin 675, perandori Tenmu ndoshta i inspiruar nga budistët, vendosi dënimin me vdekje për ata që hanin mish. Ndalimi vlente nga muaji prill deri në shtator, por edhe në muajt e tjerë konsumimi i mishit ishte pak i përhapur. Mishi u lejua me ligj pas vitit 1872.

Po kështu, me ligj, në Japoni ka qenë e ndaluar kërcimi ne vende publike.

Ligji pati hyrë në fuqi pas Luftës së Dyte Botërore për të ndaluar prostitucioni. Ligji u abrogua pas 67 vitesh, në 2015-ën.

Përkulja është një shenjë respekti gjatë takimeve.

Por kjo nuk është njëlloj në të gjitha rastet. Shkalla me e madhe është 45 gradë dhe i rezervohet perandorit.

Në Japoni ka 5.52 milion shpërndarës automatike, ose 1 për 23 persona.

Në to mund të gjesh që nga uji, pije dhe ushqime, deri edhe veshmbathje. Në zonat rurale ato zëvendësojnë marketet e janë të hapura dhe funksionale 24 orë.

Dorëzimi i Japonisë në fund të Luftës se Dytë Botërore është një histori më vete.

Perandori Hirohito e pati shpallur dorëzimin më 15 gusht 1945 në një mesazh të regjistruar. Por pa u bërë ende publik, një gjeneral që nuk dëshironte dorëzimin tentoi të shkatërroje atë dhe të bënte një grusht shteti, por për fat të mirë pa mundur. Pas shpalljes së dorëzimit, gjenerali Hatanaka vrau veten.

Tronditet nga 1500 tërmete në vit.

Japonia ka 6.852 ishuj ku ndodhin 90% e tërmeteve të gjithë botës. Disa janë shumë të vegjël, thuajse të pandjeshëm, por në total bien 1.500 në vit.

Samuarai-t provonin shpatat e tyre në kalimtarë të rastësishëm.

Dhe deri në vitin 1602 kjo ishte njëkohësisht edhe lojë. Pas këtij viti u ndalua.

Në Japoni ka më shumë kafshë shtëpiake se sa fëmijë.

Në vitin 2014, numri i qenve dhe maceve të regjistruar në Japoni ishte 21,3 milionë; fëmijët në moshën 15-vjeçare ishte 16,5 milioni. Brenda viti 2060, popullsia japoneze është e destinuar të zvogëlohet në 30%, do arrijë në 87 milionë persona (nga 127 milionë). Kjo është arsyeja pse japonezët janë një popull jetëgjatë dhe që po përgatit robotë për t’iu shërbyer të moshuarve.

Shpikësi i avionëve kamikazë u vetëvra.

Takijiro Onishi, admirali japonez që gjatë Luftës së Dytë Botërore ideoi atentatet kamikaze duke nxitur pilotët japoneze të godasin flotën amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore, pasi kuptoi që kishte çuar drejt sakrificës kaq shumë të rinj për një kauzë të humbur, vrau veten, por jo me avion, por me vetëvrasje tradicionale japoneze, seppuku, shpatë në bark.

Të gjesh një kosh plehrash në Japoni është pothuajse e pamundur.

Në Japoni nuk ka kosha plehrash në rrugë. Japonezët i marrin mbeturinat në shtëpi ku dhe i ndajnë sipas kategorive. Thuhet se kjo është bërë për të qenë më të kujdesshëm në përpunimin e mbetjeve, por ndoshta mund të lidhet edhe me frikën nga terrorizmi, pasi ishin pikërisht koshat e plehrave ku u vendosën bomba në vitin 1995 gjatë një sulmi me gaz sarin në metronë e Tokio-s.
There are 48 comments

Add yours
 1. Eldon

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 2. compra de gestapuran en Perú

  Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads
  a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

 3. aankoop van azulfidina online in Santiago

  Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware
  of. I say to you, I certainly get irked while
  people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as
  defined out the whole thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will probably be back to get
  more. Thanks

 4. provera en línea sin prescripción

  hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up
  anything new from right here. I did however expertise a few technical issues
  using this site, as I experienced to reload the website many
  times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that
  I am complaining, but slow loading instances times will
  often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email
  and could look out for a lot more of your respective interesting content.

  Make sure you update this again soon.

 5. dove posso acquistare amen in Italia?

  This is the right blog for everyone who hopes to find
  out about this topic. You understand a whole lot its
  almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You certainly put a brand new spin on a subject that’s been written about for years.
  Wonderful stuff, just excellent!

 6. compra de digoxin con confianza

  Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write
  some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please blast me an e-mail if interested. Thanks!

 7. aygestin in vendita a Gent

  Hiya very nice site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog
  and take the feeds additionally? I am satisfied to find
  a lot of useful info here in the put up, we’d like work out more techniques in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 8. comprar albenza en Bolivia

  I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a
  designer to create your theme? Superb work!

 9. etodolac à acheter sans problème

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.
  You have some really good posts and I believe I would be a
  good asset. If you ever want to take some
  of the load off, I’d really like to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!

 10. ¿se puede tener oxybutynin sin receta médica?

  Greetings! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links
  or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 11. Laurene

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.

  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to
  new posts.

 12. orsanac à acheter à Lyon

  The other day, while I was at work, my sister stole my
  iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad is now
  broken and she has 83 views. I know this is totally off topic
  but I had to share it with someone!

 13. Esperanza

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 14. Puedes adquirir alkapamid en línea

  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab
  inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 15. estradiol 2 en vente au Maroc

  Hey would you mind letting me know which hosting company you’re
  utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely
  different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a honest price?
  Thank you, I appreciate it!

 16. Generický letrozole: účinnosť a úspory

  Just wish to say your article is as astonishing.
  The clearness on your post is just spectacular and i
  can assume you’re a professional in this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed
  to stay updated with imminent post. Thanks one million and please continue the
  enjoyable work.


Post a new comment