japonia

15 Fakte që nuk i dini për Japoninë

Spread the love

Nga grupi i gjakut te trenat më të shpejtë në botë. Nga mungesa e koshave të plehrave te sulmet kamikaze e deri te samurajët. 15 fakte për Japoninë e sotme dhe të djeshmen.

1- Analfabetizmi thuajse nuk ekziston.

Sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara, indeksi i analfabetizmit për moshat mbi 15 vjeç është thuajse 0.

99.8% e tyre janë në gjendje të shkruajnë dhe të lexojnë.

2- Në Japoni, përkatësia e grupit të gjakut ka një rëndësi themelore në shoqëri.

Edhe pse e pambështetur shkencërisht, ajo shihet si një vlerë, por edhe e kundërta, si në zgjedhjen e kandidaturave për punë të caktuara, ashtu edhe në martesa. Ata të grupeve AB dhe B, vlerësohen si me cilësi negative.

3- Ka trenat më të preçizë në botë.

Këtë ndoshta e dinit, por ajo që është befasuese është fakti se indeksi i vonesave përgjatë një viti llogaritet me sekonda, por edhe këto të arsyetuara me ngjarje objektive si p.sh koha e keqe.

4- Ishte i ndaluar konsumi i mishit.

Në vitin 675, perandori Tenmu ndoshta i inspiruar nga budistët, vendosi dënimin me vdekje për ata që hanin mish. Ndalimi vlente nga muaji prill deri në shtator, por edhe në muajt e tjerë konsumimi i mishit ishte pak i përhapur. Mishi u lejua me ligj pas vitit 1872.

5- Po kështu, me ligj, në Japoni ka qenë e ndaluar kërcimi ne vende publike.

Ligji pati hyrë në fuqi pas Luftës së Dyte Botërore për të ndaluar prostitucioni. Ligji u abrogua pas 67 vitesh, në 2015-ën.

6- Përkulja është një shenjë respekti gjatë takimeve.

Por kjo nuk është njëlloj në të gjitha rastet. Shkalla me e madhe është 45 gradë dhe i rezervohet perandorit.

7- Në Japoni ka 5.52 milion shpërndarës automatike, ose 1 për 23 persona.

Në to mund të gjesh që nga uji, pije dhe ushqime, deri edhe veshmbathje. Në zonat rurale ato zëvendësojnë marketet e janë të hapura dhe funksionale 24 orë.

8- Dorëzimi i Japonisë në fund të Luftës se Dytë Botërore është një histori më vete.

Perandori Hirohito e pati shpallur dorëzimin më 15 gusht 1945 në një mesazh të regjistruar. Por pa u bërë ende publik, një gjeneral që nuk dëshironte dorëzimin tentoi të shkatërroje atë dhe të bënte një grusht shteti, por për fat të mirë pa mundur. Pas shpalljes së dorëzimit, gjenerali Hatanaka vrau veten.

9- Tronditet nga 1500 tërmete në vit.

Japonia ka 6.852 ishuj ku ndodhin 90% e tërmeteve të gjithë botës. Disa janë shumë të vegjël, thuajse të pandjeshëm, por në total bien 1.500 në vit.

10- Samuarai-t provonin shpatat e tyre në kalimtarë të rastësishëm.

Dhe deri në vitin 1602 kjo ishte njëkohësisht edhe lojë. Pas këtij viti u ndalua.

11- Në Japoni ka më shumë kafshë shtëpiake se sa fëmijë.

Në vitin 2014, numri i qenve dhe maceve të regjistruar në Japoni ishte 21,3 milionë; fëmijët në moshën 15-vjeçare ishte 16,5 milioni. Brenda viti 2060, popullsia japoneze është e destinuar të zvogëlohet në 30%, do arrijë në 87 milionë persona (nga 127 milionë). Kjo është arsyeja pse japonezët janë një popull jetëgjatë dhe që po përgatit robotë për t’iu shërbyer të moshuarve.

12- Shpikësi i avionëve kamikazë u vetëvra.

Takijiro Onishi, admirali japonez që gjatë Luftës së Dytë Botërore ideoi atentatet kamikaze duke nxitur pilotët japoneze të godasin flotën amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore, pasi kuptoi që kishte çuar drejt sakrificës kaq shumë të rinj për një kauzë të humbur, vrau veten, por jo me avion, por me vetëvrasje tradicionale japoneze, seppuku, shpatë në bark.

13-Policët janonezë mund ta bëjnë rrugën me ju.

Japonia ka indeksin me të ulet të kriminalitetit. 1 rast në 100 mijë persona. Në SHBA ky parametër është 4.8. Një polic japonez mund të shoqërojë vetë një person të huaj që nuk ne jeh vendin, madje t’i paguajë edhe taksinë një personi që nuk është në gjendje të ngasë makinën pasi është i pirë.

14- Kabuki u themelua nga një grua.

Ky lloj teatri tradicional, ku aktorët edhe sot, për rolet femërore janë po meshkuj, është ideuar në vitin 1603 nga Izumo no Okuni, aktore dhe balerinë japoneze. Fillimisht ky lloj arti interpretohej vetëm nga gratë dhe më pas nisën të organizoheshin spektakle private edhe nga daimyō (pronarët feudalë). Për motive morale dhe pas një revolte të shpërthyer në 1629 në një teatër në Kioto, gratë u përjashtuan nga ky lloj përfaqësimi dhe kërcimi.

15- Të gjesh një kosh plehrash në Japoni është pothuajse e pamundur.

Në Japoni nuk ka kosha plehrash në rrugë. Japonezët i marrin mbeturinat në shtëpi ku dhe i ndajnë sipas kategorive. Thuhet se kjo është bërë për të qenë më të kujdesshëm në përpunimin e mbetjeve, por ndoshta mund të lidhet edhe me frikën nga terrorizmi, pasi ishin pikërisht koshat e plehrave ku u vendosën bomba në vitin 1995 gjatë një sulmi me gaz sarin në metronë e Tokio-s.
There are 268 comments

Add yours
 1. Ricky

  Wonderful article! This is the kind of info that are supposed to be shared across the web.
  Shame on Google for not positioning this post upper!
  Come on over and consult with my site . Thank you =)

 2. Ursula

  I believe what you typed was very logical. But, what about this?
  suppose you typed a catchier post title? I ain’t suggesting your information isn’t solid., however suppose you added something that makes people desire more?
  I mean 15 Fakte që nuk i dini për Japoninë | Revista Vlera is kinda
  vanilla. You might look at Yahoo’s home page and see how
  they write news titles to grab people to open the links.
  You might add a related video or a pic or two to
  get people excited about what you’ve written. In my opinion, it would make your website
  a little bit more interesting.

 3. Mittie

  I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A few of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but
  looks great in Firefox. Do you have any tips to help
  fix this problem?

 4. Danilo

  Right here is the perfect website for everyone who
  really wants to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue
  with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic
  that has been written about for ages. Great stuff, just
  wonderful!

 5. Fragen Sie einen Arzt nach einem Rezept für tadalafil in Deutschland

  Hello there I am so glad I found your blog page,
  I really found you by error, while I was searching on Digg for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a
  all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  a lot more, Please do keep up the fantastic b.

 6. Dalene

  Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice
  methods and we are looking to exchange methods with other folks, be sure to shoot me an email
  if interested.

 7. compra de somníferos bupropion en Perú

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook
  group. Talk soon!

 8. cefixime beschikbaar op voorschrift

  I am really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A few of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any solutions to help fix this issue?

 9. Salvador

  I don’t even know the way I finished up right here, however I thought this submit was once great.
  I don’t recognize who you might be however certainly you’re going
  to a famous blogger for those who are not already.
  Cheers!

 10. Kann man doxepin ohne Rezept bekommen?

  Its such as you learn my mind! You seem to know so much approximately this,
  such as you wrote the e book in it or something. I believe that you could do with a few % to force the message home a
  bit, however other than that, that is fantastic blog. A fantastic
  read. I will certainly be back.

 11. acheter buccastem en Allemagne en ligne

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding
  blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this
  blog with my Facebook group. Talk soon!

 12. Bestelle cenestin online in Antwerpen

  First off I would like to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had a difficult time clearing my mind in getting my
  ideas out. I truly do take pleasure in writing
  however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to
  be lost simply just trying to figure out how to begin.
  Any ideas or hints? Thank you!

 13. dintoina a un prezzo accessibile in Francia

  I have been browsing online greater than 3 hours nowadays, yet I
  never found any attention-grabbing article like yours.
  It’s beautiful price sufficient for me. In my view, if all website
  owners and bloggers made just right content material as you probably did, the net will be much more
  useful than ever before.

 14. Kelley

  Fine way of explaining, and nice post to get data on the topic
  of my presentation focus, which i am going to deliver
  in institution of higher education.

 15. terazosin online bestellen in België

  This design is steller! You most certainly know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 16. dove acquistare desogestrel senza prescrizione in Francia?

  Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.

  I cant wait to read far more from you. This is actually a great web site.

 17. afiancen dostępny bez recepty w Warszawie

  I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I found this in my hunt for
  something concerning this.

 18. informacje o amelior w Poznaniu

  It’s appropriate time to make a few plans for the long run and it is time to be happy.

  I’ve read this put up and if I may I wish to suggest you some fascinating issues or advice.

  Perhaps you could write next articles relating
  to this article. I want to learn more issues about it!

 19. Loretta

  My brother suggested I may like this web site. He was entirely right.
  This publish actually made my day. You can not believe just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 20. Kardashian exposes her natural hair

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be
  really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your
  next post, I will try to get the hang of it!

 21. Obtenez votre glifix sans attendre

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You
  definitely know what youre talking about, why throw away
  your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 22. Trusted online sources for purchasing covinace

  Hello I am so happy I found your web site,
  I really found you by error, while I was looking on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and
  a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please do keep
  up the awesome work.


Post a new comment