27

27 vjetori i rënies së Murit të Berlinit

Spread the love

Kanë kaluar 27 vjet nga rënia e Murit të Berlinit, i cili është përshkruar si “Muri i Turpit” duke ndarë Berlinin në Gjermani në dy pjesë në lindje dhe perëndim pas Luftës së Dytë Botërore, transmeton AA.

Me rënien e Murit të Berlinit më 9 nëntor të vitit 1989 i cili është një pikë kthese për Gjermaninë dhe Evropën iu dha fund regjimit të Republikës Demokratike të Gjermanisë dhe u eliminua blloku socialist në Evropë.

Muri i betonit me një gjatësi prej 156.4 kilometra u ndërtua në vitin 1961 me vendimin e Parlamentit të Gjermanisë Lindore (Republika Demokratike e Gjermanisë) me qëllim për të parandaluar largimin e banorëve nga Gjermania Lindore drejt Gjermanisë Perëndimore dhe për vite me radhë ka qenë simboli i luftës së ftohtë.

Gjatë përpjekjeve për të kaluar murin që kishte 186 kulla vrojtimi kanë humbur jetën 138 persona të cilët u përpoqën të kalonin në Gjermaninë Perëndimore. E para nga personat që kanë humbur jetën gjatë këtyre përpjekjeve ka qenë Ida Siekmann ndërsa i dytë Günter Liftin.

Bashkimi Evropian u zgjerua drejt lindjes me rënien e Murit të Berlinit dhe menjëherë më pas me rënien e Bllokut Lindor i cili cilësohet si “Projekti më i rëndësishëm i paqes në histori”.

Bashkimi i Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore festohet çdo vit në ceremonitë zyrtare më 3 tetor. Në ceremonitë e zhvilluara në këtë datë e cila është edhe festë zyrtare marrin pjesë të gjithë drejtuesit e shtetit. Bashkimi në të vërtetë duhet të bëhet më 9 nëntor, kur ra Muri i Berlinit.

Por, 9 nëntori nuk festohet si dita e bashkimit për shkak se është shënuar në histori si Nata e Kristaltë ku nazisët në vitin 1938 kanë ndërmarrë sulme ndaj shtëpive, bizneseve dhe sinagogave të hebrenjve.

Më 9 nëntor zhvillohet vetëm një ceremoni e vogël për shkak të rënies së Murit të Berlinit dhe përkujtohen personat që kanë humbur jetën në atë periudhë.

Pavarësisht se është rrëzuar fizikisht muri, në Gjermani është e mundur që të filitet ende për praninë e një muri të padukshëm, ku ende ka ndarje mes atyre që jetojnë në lindje të Gjermanisë me ato që jetojnë në perëndim.

Në raportin Lindje-Perëndim që qeveria gjermane përgatit çdo vit është theksuar se për herë të parë këtë vit është shënuar rënie në ndarjen e përjetuar. Ndërkohë që sërish çdo punonjësi i merren ende “taksa solidarizimi” në emër të mbështetjes në lindje.

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier, në një fjalim të mbajtur me rastin e 27 vjetorit të bashkimit të dy Gjermanive ka thënë se “Në Gjermani tashmë ka mure të reja”.
There are 14 comments

Add yours
 1. achat de tadalafil comme somnifère

  After going over a number of the blog articles on your
  web site, I truly like your technique of writing a blog.

  I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will
  be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know your opinion.

 2. Kauf von pancef in der Apotheke von Wien

  Howdy, i read your blog from time to time and
  i own a similar one and i was just curious if you get a lot of
  spam remarks? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 3. Fatima

  First of all I want to say great blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.

  I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had a tough time clearing my mind in getting my ideas out.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any
  ideas or tips? Kudos!


Post a new comment