27

27 vjetori i rënies së Murit të Berlinit

Spread the love

Kanë kaluar 27 vjet nga rënia e Murit të Berlinit, i cili është përshkruar si “Muri i Turpit” duke ndarë Berlinin në Gjermani në dy pjesë në lindje dhe perëndim pas Luftës së Dytë Botërore, transmeton AA.

Me rënien e Murit të Berlinit më 9 nëntor të vitit 1989 i cili është një pikë kthese për Gjermaninë dhe Evropën iu dha fund regjimit të Republikës Demokratike të Gjermanisë dhe u eliminua blloku socialist në Evropë.

Muri i betonit me një gjatësi prej 156.4 kilometra u ndërtua në vitin 1961 me vendimin e Parlamentit të Gjermanisë Lindore (Republika Demokratike e Gjermanisë) me qëllim për të parandaluar largimin e banorëve nga Gjermania Lindore drejt Gjermanisë Perëndimore dhe për vite me radhë ka qenë simboli i luftës së ftohtë.

Gjatë përpjekjeve për të kaluar murin që kishte 186 kulla vrojtimi kanë humbur jetën 138 persona të cilët u përpoqën të kalonin në Gjermaninë Perëndimore. E para nga personat që kanë humbur jetën gjatë këtyre përpjekjeve ka qenë Ida Siekmann ndërsa i dytë Günter Liftin.

Bashkimi Evropian u zgjerua drejt lindjes me rënien e Murit të Berlinit dhe menjëherë më pas me rënien e Bllokut Lindor i cili cilësohet si “Projekti më i rëndësishëm i paqes në histori”.

Bashkimi i Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore festohet çdo vit në ceremonitë zyrtare më 3 tetor. Në ceremonitë e zhvilluara në këtë datë e cila është edhe festë zyrtare marrin pjesë të gjithë drejtuesit e shtetit. Bashkimi në të vërtetë duhet të bëhet më 9 nëntor, kur ra Muri i Berlinit.

Por, 9 nëntori nuk festohet si dita e bashkimit për shkak se është shënuar në histori si Nata e Kristaltë ku nazisët në vitin 1938 kanë ndërmarrë sulme ndaj shtëpive, bizneseve dhe sinagogave të hebrenjve.

Më 9 nëntor zhvillohet vetëm një ceremoni e vogël për shkak të rënies së Murit të Berlinit dhe përkujtohen personat që kanë humbur jetën në atë periudhë.

Pavarësisht se është rrëzuar fizikisht muri, në Gjermani është e mundur që të filitet ende për praninë e një muri të padukshëm, ku ende ka ndarje mes atyre që jetojnë në lindje të Gjermanisë me ato që jetojnë në perëndim.

Në raportin Lindje-Perëndim që qeveria gjermane përgatit çdo vit është theksuar se për herë të parë këtë vit është shënuar rënie në ndarjen e përjetuar. Ndërkohë që sërish çdo punonjësi i merren ende “taksa solidarizimi” në emër të mbështetjes në lindje.

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier, në një fjalim të mbajtur me rastin e 27 vjetorit të bashkimit të dy Gjermanive ka thënë se “Në Gjermani tashmë ka mure të reja”.
There are 90 comments

Add yours
 1. Devon

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get several e-mails with the same
  comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Appreciate it!

 2. zoloft en vente libre en Espagne

  Howdy, I do think your web site might be having web browser
  compatibility issues. Whenever I take a look at your
  site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues.

  I simply wanted to give you a quick heads up!

  Besides that, excellent website!

 3. prix du famciclovir

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much,
  However I am going through difficulties with your RSS.
  I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it.

  Is there anyone else having the same RSS problems?
  Anyone who knows the solution can you kindly respond?

  Thanks!!

 4. achat de amaryl en Martinique

  Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will remember to bookmark your blog and will often come back later on. I want to encourage that you continue your great job,
  have a nice holiday weekend!

 5. Mammie

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…

  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say fantastic blog!

 6. duetact ohne Rezept

  I was extremely pleased to uncover this web site.
  I need to to thank you for ones time for this fantastic read!!

  I definitely really liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to see new stuff in your web
  site.

 7. vermox 250 in den Niederlanden ohne Probleme kaufen

  Hi I am so delighted I found your webpage, I really found you by mistake, while I was browsing on Yahoo for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers
  for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.

 8. Kauf von Markenmedikamenten Mylan

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long)
  so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any suggestions for first-time blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 9. abilify ohne Rezept in Bogota erhältlich

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave
  it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She
  never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had
  to tell someone!

 10. cytoxan online in der Schweiz erhältlich

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty quick. I’m thinking about making my
  own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Thanks

 11. Marjorie

  This is the right site for anyone who hopes to find out
  about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that
  I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which
  has been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful!

 12. aankoop Novatrex zonder voorschrift

  Hello great blog! Does running a blog like this require a
  lot of work? I have virtually no understanding of programming but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject but I just had to ask.
  Thanks a lot!

 13. comprar lasilix 40 mg online na Europa

  Just want to say your article is as amazing. The clarity on your submit is
  just cool and i could suppose you are an expert on this subject.
  Fine along with your permission let me to take hold
  of your RSS feed to keep updated with coming near near
  post. Thank you a million and please keep up the enjoyable work.

 14. Brodie

  Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a
  look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Outstanding blog and outstanding design.

 15. symmetrel za prodajo v Evropi

  Excellent items from you, man. I have have in mind
  your stuff previous to and you are simply too magnificent.

  I actually like what you have bought right here, certainly
  like what you’re stating and the way in which in which you assert it.
  You’re making it entertaining and you still care for to keep it
  smart. I cant wait to learn much more from you.
  This is really a great website.


Post a new comment