133034h4vtqx7t9qq7nwt0-810×535

9 Fakte psikologjike

Spread the love

1 – Truri është vazhdimisht duke menduar, edhe atëherë kur nuk ka asgjë për të menduar; meditimi mund t’ju ndihmojë të pushoni së menduari.

2 – Në vend ta mendoni diçka si një problem, mendojeni si një sfidë. Do të bëheni më të motivuar për ta kapërcyer atë.

3 – Njerëzit mendojnë ndryshe, kur flasin në një tjetër gjuhë. Sa më shumë gjuhë që të flisni, aq më shumë në mënyrë kreative mund të mendoni.

4 – Ekziston një term në gjuhën japoneze, për të përshkruar kontrastin mes ndjenjave dhe dëshirave të vërteta të një personi, dhe mendimeve që ai shpreh në publik. Quhet Honne dhe Tatemate.

5 – E pandërgjegjshmja juaj mund të përpunojë informacionin shumë më shpejt se sa e ndërgjegjshmja. Ajo mund të marrë një mendim më herët, para se ju ta dini.

6 – Vetmia bën më shumë se sa t’ju trishtojë. Njerëzit që ndihen vazhdimisht të vetmuar kanë një risk 14% më të lartë të vdekjes së parakohshme, se sa ata që nuk ndihen.

7 – Sa më shpesh që një person shihet nga dikush, aq më i pëlqyeshëm do të bëhet ai në sytë e tij. Ky njihet si efekti i thjeshtë ekspozimit.

8 – Mendja juaj ka aftësinë të ndjejë kur dikush po ju shikon. Kujdes kur nuk shihni askënd.

9 – Nëse ndiheni sikur i zvarrisni gjërat, thojini vetes se do të bëni 5 minuta nga ajo detyrë. Do e gjeni veten me dëshirën për të bërë më shumë, sepse keni kapërcyer atë që quhet ankthi i zvarritjes.
There are 4 comments

Add yours
 1. najlepszy sklep

  Wow, amazing weblog format! How lengthy have
  you been running a blog for? you make blogging glance easy.
  The total look of your web site is magnificent, as neatly as the
  content! You can see similar here sklep internetowy

 2. Hitman.agency

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good results. If you know of any please share. Many thanks!

  You can read similar text here: Scrapebox AA List

 3. Lucretia06

  Wow, marvelous weblog layout! How long have you ever been running a blog for?
  you made blogging glance easy. The overall look of your web site
  is magnificent, let alone the content! You can read similar here prev
  next and those was wrote by Palmira62.

 4. Kacey83

  Wow, incredible weblog format! How long have you
  been blogging for? you make running a blog look easy.
  The entire look of your site is excellent, let alone the content material!
  I saw similar here prev next and those was wrote by Lakeesha90.


Post a new comment