i_1478419588-7410363-3-3

Eliminoni aromën e keqe të gojës për 5 minuta

Spread the love

Askush nuk dëshiron të qëndrojë rreth njerëzve që nuk i kushtojnë vëmendje higjienës personale. Askujt nuk i pëlqejnë rrobat e pista, aroma e pakëndshme e trupit dhe aroma e tmerrshme e gojës.

Aroma e keqe e gojës, e njohur edhe si halitoza, është një problem me të cilin ballafaqohen shumë njerëz në botë.

Shumë njerëz e kanë të vështirë të heqin qafe aromën e keqe të gojës, e cila krijohet nga bakteriet joushqimore dhe disa ushqime.

Këtë bezdisje mund ta kaloni shumë lehtë duke e përdorur këtë recetë.

Përbërësit:

– Një filxhan me ujë të ngrohtë

– Një lugë çaji mjaltë

– Gjysmë lugë çaji kanelle

– Dy limona

– Një lugë çaji sodë buke

Përgatitja:

Shtrydhni lëngun e limonit dhe shtoni mjaltin dhe kanellën në të. Përziejeni e shtoni në gotën me ujë dhe e shkundni mirë. Rekomandohet që të përdorni një shishe qelqi.

Shpërlani gojën me një ose dy lugë nga ky lëng disa herë gjatë ditës.

Për shkak të përbërësve, kjo recetë do të ju ndihmojë shumë. Kanella vret bakteriet që shkaktojnë aromë të keqe. Mjalti ka efekt antibakterial. Soda e bukës zbardhon dhëmbët, ndërsa limoni do t’i jap gojës suaj freski.
There are no comments

Add yours