fkj

Aisheja r.a tregon: Fatimeja, bija e Profetit të Shenjtë, i drejtoi Ebu Bekrit[10] një kërkesë

Spread the love

Aisheja r.a tregon: Fatimeja, bija e Profetit të Shenjtë, i drejtoi Ebu Bekrit[10] një kërkesë, ku i kërkonte trashëgiminë mbi pronat që kishte lënë i Dërguari i Allahut (s), të cilat ia kishte dhuruar vetë Zoti, sidomos në Medinë dhe Fedek, si dhe gjithë ç’kishte mbetur nga taksa një-e-pestë[11] mbi të ardhurat vjetore të banorëve të Khajberit ….

 

Por Ebu Bekri s’pranoi t’i jepte gjë. Atëherë Fatimeja u zemërua, e humbi respektin për të dhe s’i foli me gojë deri në fund të jetës së saj …. Kur vdiq, burri i saj, Ali ibn Ebi Talibi, e varrosi natën. Ai s’e lajmëroi fare Ebu Bekrin për vdekjen e saj dhe ia bëri vetë lutjet funerale të varrimit … (el-Bukhari, Sahih, vol. 5, f. 177; vol. 8, f. 185; Muslim, Sahih, vol. 5, ff. 153-155; el-Bejhaki, Sunen, vol. 4, f. 29; vol. 6, ff. 300-301; Ibn Sa’d, Tabakat, vol. 2, pj. II, f. 86; Ahmed ibn Hanbel, Musned, vol. 1, f. 9; et-Tabari, Tarikh, vol. 1, f. 1825; Ibn Kethir, el-Bidaje we’n-Nihaje, vol. 5, ff. 285-286; Ibn Ebi’l-Hadid, Sherh, vol. 6, f. 46; dhe Samhudi, Wafa ul-wafa, vol. 3, f. 995).
There are 13 comments

Add yours
 1. Ashley

  Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to
  see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad
  is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 2. precio de ivexterm en Suiza

  Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
  has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 3. compra de amitriptyline con confianza

  We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s
  to be exactly I’m looking for. Would you offer guest
  writers to write content available for you? I wouldn’t mind producing
  a post or elaborating on most of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome blog!

 4. Monte

  My brother recommended I might like this
  web site. He was entirely right. This post actually made my day.
  You can not imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!


Post a new comment