5.1

Çfarë tha autorja egjiptiane për Imam Husejnin?

Spread the love

Çfarë tha Aisha Abdurrahman për Imam Husejnin?

Aisha Abdurrahman, (1913-1998) ka qenë profesoreshë e letërsisë, autore egjiptiane e njohur me emrin letrar Bint esh-Shati’i [vajza e bregut] dhe komentatore moderne e Kuranit Fisnik. Ajo në lidhje me Imam Husejnin (a.s.) ka thënë:

Zejnebja, e motra e Huseinit, ia prishi shijen e “fitores” duke folur me guxim para surratit të Zijadit dhe të fisit Benu Umejje. Në kupën e tyre derdhi helmin. Në të gjitha ngjarjet politike pas Ashuras, siç është kryengritja e Muhtarit dhe e Abdullah ibn Zubejrit sikur edhe në rënien e Emevitëve dhe të vendosjes së pushtetit të Abasitëve dhe të përcaktimit të rrënjëve të shiizmit, Zejnebja, heroina nga Qerbelaja, ka pasur një rol mahnitës”.

(Redaksia e revistës “Vlera”, nr. 9, nëntor/dhjetor 2013, fq. 7)
There are 2 comments

Add yours
 1. Cami Halısı Kütahya

  Thank you for great information. Hello Administ . Metropol Halı Karaca Halı Öztekin ve Selçuklu Halı Cami Halısı ve Cami Halıları Türkiye’nin En Büyük Cami Halısı Fabrikasıyız…

 2. bezpieczne zakupy

  You are actually a excellent webmaster. This site loading pace
  is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Also, the contents are masterpiece. you’ve performed a magnificent process on this matter!
  Similar here: tani sklep and also here: Dobry sklep


Post a new comment