2.1

CILAT JANË TETË PRODUKTET QË NUK SKADOJNË KURRË?

Spread the love

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse ruhen në ambiente të përshtatshme si: larg lagështisë apo dritës së diellit. Ne po ju rendisim disa prej tyre.

Kripa

Për mijëra vjet kripa përdoret për ruajtjen e ushqimit. Mekanizmi është i thjeshtë: kripa thith ujin, duke e bërë ushqimin jo tërheqës ndaj baktereve që mund ta prishin atë. Në fakt, bakteret e ujit nuk mund të shumëzohen. Është e qartë se kripa nuk ka afat.

Çokollata e zezë

Ajo mund të konservohet në kushte të mira për më shumë se dy vjet, më shumë se çokollata me qumësht. Është substanca e bardhë, e ngjashme me mykun ajo që mbulon sipërfaqen e një cope çokollate dhe që për një farë kohe nuk i bën dëm organizmit tonë. Pllakat e çokollatës e ruajnë cilësinë e tyre në një temperaturë të caktuar dhe përpunimi i saj lejon formimin e kristaleve të gjalpit të kakaos, e strukturuar në mënyrë që të favorizohet fortësia dhe mpirja e saj, e të shkrihet vetëm në gojë. Kur kalon më shumë se 20°C, disa kristale mund të modifikohen, duke formuar një sipërfaqe të bardhë mbi pllakat e çokollatës. Kjo nuk do të thotë se ajo është e pangrënshme, por shija dhe qëndrueshmëria nuk janë më të njëjta, nëse nuk rikthehet në temperaturën e duhur. Kështu që gjithmonë mbajeni çokollatën nën 20°C.

Sheqeri

Ashtu si kripa që përthith lagështinë e disa produkteve, të njëjtin efekt e ka edhe sheqeri. Për pasojë ai përdoret për konservimin e ushqimit, siç është marmelata. Në disa raste përdoret së bashku me kripën, siç është specialiteti nordik, i quajtur gravlax.

Erëzat dhe perimet e thara

Sekreti i qëndrueshmërisë së tyre është tek mungesa e lagështirës që i bën ato të pathyeshme nga bakteret dhe myku. Përveç kësaj, mungesa e ujit ndalon enzimat që të hapin farën. Nëse janë të vulosura mirë, erëzat dhe perimet e thara mund të jenë një burim i mirë proteinash edhe pas disa viteve konservimi.

Mjalti

Është pa dyshim një nga ushqimet më të mahnitshme në natyrë dhe në mesin e shumë përfitimeve të tij, mjalti ka edhe rezistencë ndaj kohës. Shkencëtarët gjetën mjaltë në varrin e një faraoni 3300-vjeçar dhe ai ishte ende i konsumueshëm. Mjalti që hani zakonisht ka një datë skadimi (e detyrueshme me ligj). Rezistenca e tij shumë efektive ndaj kohës është për shkak të përmbajtjes së ulët të ujit dhe përmbajtjes së lartë të sheqerit që e bën atë pothuajse imun ndaj sulmit bakterial.

Uthulla

Mund të konsiderohet si një verë e keqe ose musht dhe ndoshta kjo është arsyeja që nuk ka një afat skadimi. Konservimi i saj për një kohë të gjatë vjen për shkak të baktereve acetobacter që oksidojnë alkoolin e pijeve alkoolike dhe parandalojnë bakteret e tjera nga kolonizimi. Me kalimin e viteve asnjë lloj uthulle nuk bëhet e rrezikshme për shëndetin: disa ndryshojnë ngjyrën ose shijen, por uthulla e bardhë mbetet krejtësisht e pandryshuar.

Orizi

Nëse ruhet në një temperaturë të ultë (rreth 3°C) dhe në mungesë të oksigjenit, ai mund të zgjasë deri në 30 vjet. Krundja që përftohet nga orizi, konsiderohet si mjaft e shëndetshme, por mund të prishet. Kur orizi integral mban era bojë, është mirë që ta hidhni atë larg.

Salca e sojës

Ajo mund të zgjasë për më shumë se 3 vjet. Është e fermentuar si uthulla dhe gjithashtu përmban kripë.

Redaksia e revistë “Vlera”.
There are 4,502 comments

Add yours
 1. Как продавать что угодно и кому угодно?

  За мужчиной и женщиной, вступающих в брак, стоят
  их семьи, стремящиеся одна за счет другой казаться лучше, аристократичнее.
  Подобное явление наблюдается и
  в более многочисленных социальных общностях.

  Так, враждебно относятся друг к другу немцы юга и севера, англичанин с пренебрежением смотрит на шотландца.
  Поэтому возникающая сильная неприязнь между людьми с такими явными различиями,
  как культура, вероисповедание, цвет кожи, совсем нас не удивляет.
  Однако эта враждебность не
  проявляется во время подкрепленного либидо самого процесса объединения людей в ту или
  иную группу. Как продавать что угодно и кому угодно?

 2. 카지노사이트

  Somebody essentially lend a hand to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the analysis you made to make this actual submit amazing. Wonderful task!
  Fantastic website.카지노사이트
  A lot of useful info here. I am sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you for your effort!

 3. burenokAppop

  В нашем-интернет магазине вы можете купить игровой комплекс, находясь в Киеве или любом другом городе Украины.Кроме того, Вы и сами сможете пользоваться этими тренажерами.Детские площадки.Как любое строение, план детской площадки хорошо продумывают.Детские игровые комплексы.
  тренажер уличный
  А, к примеру, детскую деревянную песочницу или качель можно установить отдельно или под игровым домиком.В этом случае взрослые тоже могут отдыхать здесь, наблюдая за играми детей.В Феодосии разгорелся конфликт из-за детской площадки во дворе дома по ул.Именно у нас можно найти оригинальную продукцию от известного бренда.Пропорции простые стакан соли стакан муки воды добавляем постепенно пока не получится густое как пластилин тесто.

 4. JamesDooks

  Azino777 предлагает первоклассный лицензированный программу от ведущих разработчиков. У нас имеются классические автоматы для игры разных тем, рулетки, известные карточные и настольные развлечения в огромном разнообразии от различных провайдеров.

  Сайт казино – казино 777 официальный сайт играть на деньги

 5. Raymondpem

  Впервые с начала войны в украинский порт притарабанилось иностранное торговое судно под погрузку. По словам министра, уже через две недели планируется приползти на уровень по меньшей мере 3-5 судов в сутки. Наша функция – выход на месячный объем перевалки в портах Большой Одессы в 3 млн тонн сельскохозяйственной продукции. По его словам, на сборе в Сочи президенты обсуждали поставки российского газа в Турцию. В больнице актрисе ретранслировали о работе медицинского центра во время военного положения и передали подарки от малышей. Благодаря этому мир еще лучше будет слышать, знать и понимать правду о том, что идет в нашей стране.

 6. RichardPleax

  Overall, there are many reasons why someone might choose your travel blog over all the others out there. Whether it’s your expertise, engaging content, unique perspective, practical information, or sense of community, there are many factors that can make your blog stand out and attract a dedicated following.
  Finally, readers may be drawn to your travel blog if it offers a sense of community and interaction. If you respond to comments and engage with your readers on social media, readers are more likely to feel invested in your content and want to come back for more. Similarly, if you offer opportunities for readers to connect with one another, such as through a forum or Facebook group, readers may be more likely to choose your blog as a go-to resource for travel information.
  Another key factor in attracting readers to your travel blog is the quality of your writing and visuals. People want to read about exciting and interesting travel experiences, but they also want to be entertained and engaged by the writing itself. If your writing is boring or difficult to read, readers are unlikely to stick around. Similarly, if your photos and videos aren’t high-quality and visually appealing, readers may not be drawn to your content.
  Engaging Writing and Visuals
  Expertise and Authority

  https://travelovicy.com/paragliding/mastering-flight-charts-for-ppg/

  Overall, there are many reasons why someone might choose your travel blog over all the others out there. Whether it’s your expertise, engaging content, unique perspective, practical information, or sense of community, there are many factors that can make your blog stand out and attract a dedicated following.
  Finally, readers may be drawn to your travel blog if it offers a sense of community and interaction. If you respond to comments and engage with your readers on social media, readers are more likely to feel invested in your content and want to come back for more. Similarly, if you offer opportunities for readers to connect with one another, such as through a forum or Facebook group, readers may be more likely to choose your blog as a go-to resource for travel information.
  Another key factor in attracting readers to your travel blog is the quality of your writing and visuals. People want to read about exciting and interesting travel experiences, but they also want to be entertained and engaged by the writing itself. If your writing is boring or difficult to read, readers are unlikely to stick around. Similarly, if your photos and videos aren’t high-quality and visually appealing, readers may not be drawn to your content.
  Expertise and Authority
  Community and Interaction

 7. burenokAppop

  Чтобы грамотно подобрать детский игровой уличный комплекс ребёнку.Детский спортивный комплекс для дома «Акварелька plas 1»Тренажер Для ягодичных мышц бедра (двойной) Размер: H-тысяча пятьсот шестьдесят две * L-700 * W-632, Вес: 34 кг. Купить Обрабатываю. 4 950.00 Уличные тренажеры 0.00 1460198 M-1020 Брама– Да 4 500.00 3-5_days.
  тренажер для пресса уличный супер распродажа от надежного завода из металла для инвалидов профессиональные брусья для улицы. Производитель игровых площадок Спортбиз доставку осуществляет к Вам домой по всей Украине : Днепр , Киев , Львов , Николаев , Ровно , Херсон, Хмельницкий курьерской компанией Ночной экспресс или транспортом завода без предоплаты в течении 1-4 дней после заказа. Стоимость доставки 1350 гривень.

 8. Meganlap

  His face looks like the best chair: So there’s this really hot kid in my creative writing class. And everyone knows I like him. But one day, he walked in looking like a freaking GQ model, and I accidentally out loud whispered “Shit, his face looks like the best chair” and the girl who sits in front of me turned around and said “WTH, that’s freaky and gross” and she moved her seat. She gives me weird looks every time she sees me now. More stories here https://iranbanoutop.isfree.online/