1.1

DITA E FLAMURIT – FESTË E KOMBËTARISË

Spread the love

Autore: Enesa Tenezhdolli,
Shkolla Fillore “Naim Frashëri
Prishtinë, Kosovë.

Dua ta shoh kombin tim me të gjitha të mirat e dheut, me flamur që valon nëpër malet e trojeve shqiptare. Sa herë vjen nëntori në mua ngjall shpresën, gëzimin dhe dashurinë për flamurin e për atdheun tim Kosovën e Shqipërinë.

Dua ta shoh vendin tim me drejtësi e humanizëm, dua ta shoh vendin me barazi e unitet që të gjithë njerëzit të jetojnë të lirë e të respektuar mes veti për atë që janë dhe që duhet të jenë.

Dashuria ndaj atdheut është dashuri e papërshkruar për ata që dinë të vlerësojnë veten dhe të tjerët. Sa herë vlerësoj atdheun tim me vlerat e tij që ka, të tjerët duan të ma duan të ma respektojnë Kosovën time me aq sa është dhe aq sa duhet të jetë.

Duke i falënderuar rilindasit tanë shqiptarë që e ushqyen popullin me ndjenjën kombëtare dhe e formuan veten dhe tokën duke e pagëzuar me emrin Shqipëri e Madhe.

Sa e vogël është bota për njerëzit e mëdhenj, sa e madhe është bota për njerëzit e vegjël, prandaj unë vendosa të jem e madhe e të më duket bota shumë e vogël ashtu siç ma mësoi Naim Frashëri në poezitë e tija të mrekullueshme.
There are 26 comments

Add yours
 1. Rebekah

  hi!,I really like your writing very much! percentage we be in contact more about your article on AOL?
  I need a specialist in this space to solve my problem.
  May be that is you! Taking a look ahead
  to peer you.

 2. venta en línea de lyclear

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism
  or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve
  either written myself or outsourced but it seems a lot
  of it is popping it up all over the internet without
  my permission. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 3. Reina

  I simply could not leave your website before suggesting that I extremely enjoyed the usual info a person supply for
  your visitors? Is gonna be back continuously to inspect new posts

 4. fluticasone disponibile senza ricetta medica

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 5. Donny

  Whoa! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it
  has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 6. bestellen van losartan

  Thank you for every other informative web site.
  The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal means?
  I have a mission that I am just now operating on,
  and I’ve been at the glance out for such information.

 7. dobry sklep

  Wow, fantastic weblog structure! How long have you been running a blog for?

  you make running a blog glance easy. The whole glance of your
  site is magnificent, let alone the content! You can see similar:
  sklep internetowy and here dobry sklep

 8. sklep

  Excellent weblog right here! Also your web site lots up fast!
  What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link on your host?
  I desire my website loaded up as quickly as yours lol
  I saw similar here: sklep online and also here:
  sklep

 9. Zandra

  It’s awesome to pay a visit this web page and reading the views of all friends
  about this post, while I am also keen of getting experience.

 10. najlepszy sklep

  Good day! Do you know if they make any plugins to assist
  with Search Engine Optimization? I’m trying to
  get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Thanks! You can read similar text here:
  Dobry sklep


Post a new comment