hijabbb

GRUAJA – LËNDINA E GJELBËRUAR PËRJETËSISHT

Spread the love

Mimoza Sinani

Lumturia e shoqërisë është familja e lumtur. Familje do të thotë grua. Gruaja është themeli i shoqërisë dhe shtylla e familjes. Ajo është lidhësja që i bashkon pjesëtarët e shoqërisë njerëzore.

Ajo është edukatorja jo vetëm e fëmijëve të saj, por e gjithë njerëzisë. Ajo është bijë e prindërve fisnikë, është motër e vëllait të moralshëm, është mbesë e gjyshërve besimtarë, është gruaja e burrit me moral të lartë, është nënë e bijve të saj. Ajo iu përngjan akuareleve të mbushura me shpresë, dritë, mall, adhurim. Ajo është kryevepra e krijimit, simboli i virtytit, burimi i pastër i ndërtimit të brezave, është vetë fama dhe nderi. Nga ajo zënë fill gjërat më tokësore e jetësore si: buka, malli, dashuria, gëzimi, paqja, dashuria, drejtësia, humanizmi…

Ajo në moshën e saj vajzërore është si një petale e butë, është si një lule delikate, është si një manushaqe erëmirë. Është e bukur si një ujëvarë në rënien natyrale, e pastër si një vesë luleje që tringëllon nën petal. Ajo rrezaton flatra bukurie si një engjëllushe që zbret nga qielli i ylbereve, si një zanë diellore që del nga hojet kristalore. Ajo është si një shtojzovalle me një portret të bukur dhe delikat, me një veshje pranverore që bleron degë të gjelbra, nën rrahjet e krahëve të pëllumbave në qiellin e porsalarë mëngjesor. Ajo është si një kopsht me polen lulesh, ku flatrat e fluturave shëtisin ëndrrat e saj të bardha. Atë e ndriçon drita e yjeve të qiellit dhe e shoqëron melodia e këngës së engjëjve.

Ajo është si një perlë me shkëlqim dhe bukuri të pakrahasueshme. Ashtu si perla që qëndron gjithmonë e mbështjellë me guaskën e saj, edhe ajo mbështillet me mbulesën e saj që shkëlqimi i saj të ruhet dhe të mbetet përherë. Në të vërtetë, mbulesa paraqet për të një oazë në hijen e së cilës ajo strehohet. Mbulesa e saj është simbol i një sërë vlerash të larta morale. Allahu ia urdhëroi vendosjen e saj me qëllim që t’i bëhet si një kornizë e pastër përmes së cilës ajo do ta kryejë misionin e saj dhe detyrimet e saj jetësore, me qëllim që pamja e saj dinjitoze e jashtme të jetë në harmoni me brendinë e saj të pastër, me shpirtin e saj të dëlirë e të kthjellët. E kënaqur deri në pejzat e shpirtit, ajo i ngjason rrezatimit të një prizmi që vezullon më shumë nga ajo faqe që i kthehet dritës, si një thesar i vërtetë brilantesh vezulluese.

Ajo është shembulli i vërtetë i dëlirësisë, pastërtisë, krenarisë, dinjitetit, sinqeritetit, fisnikërisë, kryerjes së shumë ibadeteve, sakrificës në rrugën e Allahut, si dhe i kontributit në mësimin dhe gjurmimin e së vërtetës.

Dëshirat e saj të bukura, që mbijnë si fijet e pastra të barit, lëshojnë rreze drite mes reve duke kërkuar ngrohtësinë e diellit. Kur ëndrrat i dallgëzohen, ajo e ndan me duar detin e mbushur me lot që të mos i mbytet ëndrra. Ëndrrat e saj fluturojnë drejt yjeve dhe në këto koordinata qiellore ajo qëndis pëlhurën e saj martesore, të zbukuruar me lulet e besimit, adhurimit dhe ibadetit.

Ajo, pavarësisht nga pasuria, pozita dhe fama e saj, lumturinë më të madhe e gjen në martesë. Martesa është gjëja më e dëshiruar prej saj. Është kjo një ndjenjë e lashtë primordiale, e mbjellë në genet e çdo femre, qoftë ajo mbretëreshë, princeshë, ministre, profesoreshë apo aktore e shquar hollivudi.

Ajo e ndërton që në fillim kështjellën e jetës së vet mbi baza të forta, themelet e së cilës i përforcon me moralin dhe besimin e saj fetar. Ajo e lartëson kështjellën e saj të lumturisë duke vendosur një mbi një gurët e çmuar të fisnikërisë, krenarisë, dinjitetit…
There are 235 comments

Add yours
 1. 강남안마

  Fantastic goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you’re just too fantastic.“강남안마”
  I really like what you have acquired here, certainly like what you are
  stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.Thanks for sharing

 2. glicy

  Slot Resmi adalah salah satu agen judi Slot Thailand yang menjadi pilihan utama oleh para pemain Slot Thailand di Indonesia. Sejak pertama kali didirikan pada tahun 2018 agen Slot Thailand kami setia menemani member dalam bermain Slot Thailand 24 jam online. Dibekali dengan kualitas server yang selalu terjaga dengan baik serta layanan terbaik dari customer service kami yang sedia membantu berbagai permasalahan member dalam permainan. Pilih game slot demo pragmatic yang anda inginkan.  There are even those that allow the gamer to set a limit on the number of wins they would like to accumulate. These are the advantages of playing in this online slot game. Slot Resmi Selaku situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1 menyediakan daftar situs judi Slot Thailand 2022 bagi semua bettor judi Slot Thailand dengan menyediakan berbagai macam game menyenangkan seperti idn poker, Slot Thailand, live casino online dengan bonus jackpot terbesar. Termasuk di dalamnya bermacam-macam game popular seperti: sbobet Slot Thailand online, poker idn, 9Gaming Poker telah disediakan untuk memenuhi kepuasan para member.
  https://wiki-room.win/index.php?title=Power_stars_free_slot_game
  Playing games should be a simple, fun, and lucrative business: At free-slots-no-download.com, we offer you all of these. You can start playing in a few minutes and enjoy hours of free casual gambling. When you want to play with real money, we also provide you with the best and most reliable online casinos for it. We love slot games and always give you the best – that is our promise to you. Super Slots made this list because it offers cool tournaments, a quality selection of slot games, and a massive $6,000 welcome bonus.Variety of Slot Games & Providers: 4.4/5 A lot of our games also offer mobile gambling support. So you can play with your mobile phones and tablet PCs. Here you can find free online slot machine games with 3-reel and 5-reel slots and video poker. No installation or download needed. All are provided from the most prestigious companies in the industry such as Microgaming, Aristocrat, Bally, Playtech, IGT, Novomatic, and NetEnt. No download or E-Mail registration required. Here is the TOP online slots played on our website – all introduced above in the first block with no download and no sign up.

 3. hup

  Sofascore gives statistical ratings, it shows heatmaps that’ll let you see all the movements and possessions of players in their respective teams. Sofa score gives live scores on different sports like Football, Basketball, Ice Hockey, Tennis, Motorsport (Formula Live timing, MotoGP, Superbike, Nascar, Rally, DTM), Cricket, Baseball, Rugby, American Football, Handball and so on, it’s one of the best live score apps for all sports. To reach our live chat window, please disable the adblocker for this site and refresh the page for the window to be opened. Livescore by SnapScore isn’t a bad live score app and despite being limited to just football and tennis updates only, this app still produces some of the best football and tennis updates, it’s an app that has cool features and you’ll get real-time updates and statistics with live audio commentary. The interface of this app is very intuitive, navigation is very easy and it’s not an app that is loaded with advertisements.
  https://dawonprint.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=43488
  Real Sociedad B The Socceroos may have a generational talent on their hands but how Garang Kuol fares at Newcastle will have a big say on his future. Get the latest transfer news and rumours from the world of football The 2021-22 La Liga season came to an end in May 2022 and Spanish giants Real Madrid were crowned as the champions of Spain. This was Madrid’s 35th La Liga title in the history of this competition and has now won 9 more Spanish league titles than arch nemesis Barcelona. The Catalans finished 2nd league but was no where near to giving the Los Blancos a tough fight for the title this season as they were 13 points behind the table toppers. Las Palmas © 2023 LaLiga BREAKING NEWS | Rohit Sharma and Virat Kohli are NOT in plans anymore for T20Is | LIVE

 4. 카지노사이트

  You have somke reaⅼly good posts and I belіeve I would bе a gooⅾ asset. If yoᥙ ever wɑnt too take somе oof
  tһe load off, Ι’d absolutеly love tⲟ카지노사이트 ѡrite sߋme c᧐ntent for your
  blog in exchange for a link Ьack to mіne. Please send me an email іf іnterested. Tһank ʏou!

 5. Kaw

  Лучшие карандаши, которые используются для макияжа глаз, позволяют акцентировать взгляд, делая его более выразительным. Современные тенденции визажа диктуют моду на использование в макияже кометики для создания сдержанного дневного или яркого вечернего образа в стиле «Smoky eyes». Чтобы правильно его подобрать, важно следовать простым правилам. Или кремовые подводки содержат большое количество воска, благодаря чему они почти такие же стойкие, как средства waterproof. Обычно продаются в баночках, наносятся кисточкой, чтобы создать точную тонкую линию. Идеально подходят для прорисовки межресничного пространства, но придется потренироваться. Если кисточкой орудовать неудобно, можно обмакнуть в подводку карандаш для глаз и нарисовать линию им. Профессиональную гелевую подводку для глаз производитель разместил в удобной стеклянной баночке, объем которой составляет 3 г. Состав не растекается и отличается хорошей стойкостью на протяжении всего дня. Продукт представлен широкой палитрой оттенков, позволяющих создать неповторимый образ.
  https://novelengine.com/novelengine_new/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=22974
  Косметика для волос CHI (Чи) относится к числу самых авторитетных косметических брендов мира и относится к сегменту “Luxury”. Окрашивание и коррекция бровей – одна из востребованных услуг в салонах красоты. Я думаю, что каждая девушка хоть раз оформляла себе брови у мастера. Коррекция воском – один из самых эффективных способов удаления волосков, который позволяет получить красивые ухоженные брови. В отличие от пинцета воск захватывает даже тонкие светлые волоски, оставляя после себя лишь абсолютно гладкую кожу. Характеристики: Совсем недавно появилось инновационное средство для коррекции бровей, которое в кратчайшие сроки смогло поселиться в коллекциях самых известных визажистов. Оно обрело широкую популярность среди известных стилистов и простых модниц. Воск для бровей смог проявить себя в новом амплуа.

 6. Bat hpde

  A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you need to publish more on this topic, it may not be a taboo subject but typically people do not talk about such topics. To the next! Many thanks!!

 7. Shopping

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Kudos!

 8. daftar nagapoker

  Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 9. combat sports

  Thanks for the auspicious writeup. It in fact was once a amusement account it.Glance advanced to far delivered agreeable from you!By the way, how can we be in contact?

 10. cong xep inox

  Does anyone know if I am able to purchase JUSTKRATOM Red Maeng DA Kratom Powder (justkratomstore.com) at Ex-Hale, 3 Marion Ave, Saratoga Springs, NY, 12866?

 11. best online casino

  I don’t even understand how I stopped up right here, but I believed this post was great. I do not recognise who you’re however certainly you are going to a well-known blogger when you are not already. Cheers!

 12. professional gambler

  Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to produce a superb articleÖ but what can I sayÖ I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

 13. Savannah Bennett

  472411 630854But a smiling visitant here to share the adore (:, btw great style and design . 355347

 14. Theodore Rhodes

  Kawaii Mouse Tee – Cute t-shirt design featuring an illustration of a mouse in anime style.

 15. Ontario online casinos

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & help other users like its aided me. Good job.

 16. gaming industry

  whoah this blog is wonderful i like reading your posts.Stay up the great work! You recognize, a lot of people are looking round for thisinfo, you could aid them greatly.

 17. free spins

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through troubles with your RSS. I donít understand why I can’t join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 18. visit website

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having the same RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 19. beste dashcam

  Very efficiently written information. It will be beneficial to everyone who utilizes it, including yours truly :). Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 20. assef

  Ukrainian customers can now send and receive payments between family and friends1, and we are temporarily waiving our fees for all Ukrainian accounts. Exchange rates and third party fees may still apply. One of the requirements for a site like Global Poker to remain classified as a promotional sweepstakes site is that it must be possible to play for its prizes without paying anything yourself. While there are several ways to get FREE Sweeps Coins on Global (some Gold Coin purchases, social media contests, registration), we wanted to explore the most direct method: mailing a request to Global Poker company headquarters. This social poker site does not have an app for iOS or Android. It also does not have a Facebook app. There is a different Global Poker that’s app and Facebook-specific, and it is in no way related to the social poker site Global Poker. In fact, the app does not have cash prizes.
  http://robotsystem.net/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=558946
  According to most sources, PokerStars has by far the most traffic of any online poker site UK players can get involved in. They serve up an unparalleled variety of tournaments with 26 different types of online poker tournaments detailed on their website. Offshore online poker sites have always provided online games to US players, even in states where online gambling is banned. While it’s possible to sign up to offshore poker rooms and make deposits, the process is fraught with problems. Sites aren’t licensed in New York, or even the US, and you are taking huge risks with your money and personal details. We follow strict financial security measures, so you know that your funds are safe at GGPoker. All player funds are held in segregated bank accounts and we ensure we hold balances sufficient to meet all players’ withdrawal requests.

 21. mang dien

  My brother recommended I might like this blog.He used to be entirely right. This submit actually made my day.You cann’t believe just how much time I had spent for this information!Thank you!

 22. he thong bao chay

  I’m curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more risk-free.Do you have any solutions?

 23. Bom muc may in tai nha

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictureson this blog loading? I’m trying to figure out ifits a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 24. Thaddeus Baxter

  Exceptional post however I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Thank you!

 25. ATS Law Firm

  A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should publish more about this subject, it might not be a taboo matter but typically people don’t discuss these subjects. To the next! All the best!!

 26. Xi ga shop chat

  Thanks , I’ve recently been searching for information approximately this subject for ages and yours is the best I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the source?

 27. web design tewkesbury

  Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 28. for more information

  hair clip half up half down Emile Mcdermott hair style half up half down Ethan Kumar hair heat protectant Tylor Betts


Post a new comment