ima

Imam Husejni Simbol i Drejtësisë Unitetit dhe Martirizimit

Spread the love

Paqja qoftë mbi imam Husejnin Paqja qoftë mbi Aliun, i biri i imam Husejnit Paqja qoftë mbi heroinën e Qerbelasë, hazreti Zejneb Paqja qoftë mbi heroin e Qerbelasë Ebul Fad Abbas Paqja qoftë mbi fëmijët e imam Husejnit Paqja qoftë mbi përkrahësit e imam Husejnit Paqja qoftë mbi të gjithë ata që e pasojnë me devotshmëri rrugën e imam Husejnit Allahu i mëshiroftë ato sy që vajtojnë për imam Husejnin Allahu i forcoftë ato zemra që mbartin dashurinë për imam Husejnin. Allahu i ndriçoftë ato mendje që e njohin ashtu siç duhet imam Husejnin O Allah i Plotfuqishëm. Na mundëso të jemi në rrugën e imam Husejnit, e cila është rruga e gjyshit të tij, profetit Muhammed, dhe na bashko me ta në Ditën e Kijametit.

Imam Husejni nipi i Profetit Muhamed –paqja qoftë mbi të dhe Familjen e tij në trojet shqiptare u bë i njohur përmes poemës “ Qerbelaja” e Naim Frashërit që ishte një krijim nga vitet e fundit të jetës së shkrimtarit, e botuar në vitin 1898, dy vite para vdekjes së tij. Përkundër sëmundjes së mundimshme, që përjetoi Naimi, ai e shkroi këtë vepër aq të dhimbshme, aq të prekshme, ku në njëfarë mënyre ai e solidarizoi dhimbjen e tij fizike me dhimbjen e trimave të Qerbelasë. Kur e lexojmë këtë poemë të Naimit kuptojmë se ai ishte i lidhur shpirtërisht me personazhin e kësaj poeme Imam Husejnit a.s., sepse nga qasja e tij shihet se Naimi ishte besimtarë i denjë dhe atdhetar i përkushtuar ndaj kombit të tij edhe pse shumicën e jetës së tij e jetoi dhe vdiq në Turqi.

Imam Husejni a.s. me jetën e tij e mësoi popullin shqiptar për qëndresën, drejtësinë, durimin, ballafaqimin me urtësi, me të ligën dhe të paudhën, si dhe ai i mësoi njerëzimit se  ai nuk ishte vetëm martirë shehid i luftës së Qerbelasë, por ai ishte një shembull i të shtypurve, shembull i urtësisë mirësisë, dashurisë dhe sakrificës më të shenjtë për të cilën nuk duhet kursyer as gjaku as trupi.

Naimi i mësoi popullit të tij se shpirti nuk vdes, por vetëm kalon nga një botë në një botë tjetër edhe njeriu i mirë mbetet shembull i mirë për të mirën e njerëzisë dhe gjeneratave të ardhshme, qofshin ato shqiptare, apo jo shqiptare, myslimane apo të krishtere.

Qerbelaja në krye me prijësin komandantin legjendar Imam Husejnin a.s. është një ngjarje metahistorike dhe metafizike që nuk njeh as kohë as vend. Pra është një ndodhi që i jep shembull të shtypurve, se si duhet vepruar në çdo vend e në çdo kohë. Qerbelaja si tokë gjendet 100 km larg në veri të Bagdadit, buzë shkretëtirës dhe lumit Eufrat.

Imam Husejni a.s. ishte biri Imam Alut a.s. i cili ia kishte mësuar edhe rregullat e luftës kundër shtypësve. Imam Aliu a.s. asnjëherë nuk e ka ngritur shpatën i pari, ai njëherë ka bërë shumë negociate, bashkëbisedime me armikun në mënyrë që mos të përgjaken shpatat, pas lutjeve shpjegimeve e negociateve të njëpasnjëshme fillonte lufta në fushën e betejës. Prandaj edhe Imam Husejni veproi në të njëjtën mënyrë si babai i tij, Ai u bëri thirrje dhe njoftim se nuk kishte dëshirë të luftonte me muslimanët që ishin në rradhët e Omer Ibn Sadit nën komandat dhe urdhrat e Jezidit në Sham. Prandaj, ai, Husejni me një zë jehues u tha:

“Unë nuk kam dalë as si mosmirënjohës, as si arrogant, as si shkatërrues dhe as për të bërë padrejtësi. Unë kam dalë për të kërkuar reformim në ummetin e gjyshit tim (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të dhe mbi familjen e tij!), për të urdhëruar në të mira dhe për të ndaluar nga të këqijat.” [1]

Imam Husejni a.s me ndodhin e tij në Qerbela i dha mesazhe të forta gjithë botës atëherë edhe sot edhe gjersa të jetë koha. Imam Husejni nuk  pësoi disfatë, ngase martirizimi i tij dhe 72 miqve të tij  po i dha jehonë dhe frymë gjithë botës së shtypur dhe i mësoi se :

 • Ndodhia e Qerbelas me nipin e Pejgamberit është mirësjellje, edukatë, dhe moral më i lartë njerëzor.
 • Ndodhia e Qerbelas dhe pasimi i Imam Husejnit është orientim më i mrekullueshëm sipas parimeve më të pastra islame.
 • Imam Husejni i sfidoi të gjithë dhe ndodhia e tij u bë disfatë e superfuqive kundër së drejtës dhe të vërtetës .
 • Imam Husejni a.s. ua mësoi se si duhet përballuar me subjektet politike të të gjitha kohëve .
 • ÇDo i humbur, çdo i pa udhëzuar nëse pak i referohet ndodhisë së Qerbelasë dhe karakterit të Imam Husejnit a.s. ai do të jetë i udhëzar e i kënaqur me jetën e tij.
 • Imam Husejni është frymë që ringjalli fenë Hyjnore, fenë e Gjyshit të tij.
 • Martirizimi, siç ishte ai i Imam Husejnit a.s. i dha shembull gjithë kombeve e popujve të shtypur në botë.
 • Imam Husejni i mësoi të gjithë se fitorja për gjeraratat që vinë nuk mund të arrihet pa gjak, prandaj më mirë është të mos kursesh gjakun se sa të jetosh i shtypur e në dhimbje
 • Imam Husejni është simbol i devotshmërisë dhe sinqeritetit.

Në tetor të vitit 680 në fushën e Qerbelasë  u vra nipi i Profetit, Imam Husejni me 72 meshkuj luftëtarë, ndërsa femrat mbetën gjallë, por shumë të munduara e robëruara nga ushtria e Jezidit. Është interesante të kemi njohuri se në histori ka pasur miliona viktima të dhunës çnjerëzore, krejt të pafajshme, krejt të pafuqishme, krejt të pambrojtura, mirëpo rrallëherë krijimtaria letrare i ka regjistruar kaq shumë ndodhitë historike sa është regjistruar Ndodhia e Qerbelasë, si në historiografi, si në letërsi, si në tregimet gojore.

Për nder të kësaj ndodhie poeti ynë Naim Frashëri ishte ndër të parët që e ndriçoi dhe e la vepër memorandumi poemën e tij Qerbelaja me personazhin kryesor Imam Husejnin a.s. për të gjitha gjeneratat shqipfolëse gjer sa të ekzistojë koha.

Krahas gjitha ndodhive në botë, “Qerbelaja” është vështirë të shpjegohet, se si ka arritur të bëhet një fenomen me kritere historike dhe vazhdon të jetoj e gjallë duke u përkujtuar e solidarizuar me këtë ndodhi nga miliona njerëz në botë.

Me du’a dhe respekt !


[1]  Biharu’l-Enuar, vëllimi 44, f. 330.
There are 566 comments

Add yours
 1. 강남오피

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon
  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to
  “강남오피”
  come back once again since I book marked it. Money and freedom is the
  best way to change, may you be rich and continue to help others.

 2. farmacia en línea de actoplus-met 500 mg en Colombia

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this
  kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Studying this information So i am satisfied to convey that I’ve
  an incredibly good uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I so much for sure will make sure to don?t fail to remember this site and give
  it a glance on a continuing basis.

 3. Encuentra una farmacia que venda viagra

  Wonderful goods from you, man. I’ve take into accout your stuff previous to and you’re just too
  excellent. I actually like what you’ve obtained here, certainly like what
  you’re stating and the way during which you say it.
  You’re making it enjoyable and you still care for
  to stay it sensible. I can not wait to learn much more from you.
  This is really a terrific website.

 4. komasin kopen in Spanje

  Howdy! I know this is kind of off-topic however I had
  to ask. Does running a well-established website such as yours require a massive amount work?
  I’m brand new to blogging but I do write in my diary on a daily basis.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and
  feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand
  new aspiring blog owners. Appreciate it!

 5. Henrietta

  You’ve made some really good points there. I checked on the
  web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 6. Arden

  obviously like your website however you need to take a look at the spelling on several
  of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding
  it very bothersome to tell the reality then again I will definitely come again again.

 7. Medikamente zu erschwinglichen Preisen in Deutschland

  Good day I am so delighted I found your website, I really found you by
  mistake, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank
  you for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the
  excellent job.

 8. psymn

  Claiming a casino welcome bonus varies from one casino to another, and in most cases you are given the option to accept or decline the bonus when you make your deposit. Some will require that you enter a bonus code, which is a sequence of letters and or numbers, and in most cases the bonus codes are advertised in the promotion. Here at No Deposit Casinos 247 we display the latest casino bonuses in all of our reviews. Welcome to No Deposit Casinos USA – Our website is aimed at keeping players from US up to date on the latest USA no deposit casino bonuses available. A no deposit bonus is essentially free cash that the online casinos give new players to introduce them to their casino. Players do not have to make a deposit in order to play and even win real money. SpinoVerse Casino No Deposit Bonus (65 FREE SPINS) Join now and receive a 65 Free Spins on registration! SpinoVerse Casino offers players an exciting online casino experience that includes over…
  https://wol.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=230239
  At the start of the game, the dealer says: “Place your bets, gentlemen”, whereupon the players place their chips on the board. There are minimum and maximum betting limits for each position at each game table. Betting stops when the dealer says ‘bets are closed’. According to Cotter, the flexibility of Cinematic RNG – Real Dealer’s ‘Hollywood-style production technique’ – has helped to engineer the dealer-hosted game for both the market and sportsbook cross-sell. Roulette is a player-favorite game found in online casinos. Below you will find a comparison between live dealer roulette and software-based titles. Merging Hollywood-quality filmmaking with RNG gameplay, Real Dealer Studios deliver a premium casino experience unlike anything else on the market.

 9. Kan ik altace zonder recept krijgen?

  Can I simply just say what a relief to find an individual who truly understands what they’re talking about on the internet.
  You definitely know how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people have to look at this and understand this side of the story.
  I was surprised you are not more popular since you surely
  have the gift.

 10. nab

  CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. The majority of retail investor accounts lose money when trading CFDs. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money. Some merchants have already begun accepting ether as a means of payment, and that number is likely to grow as consumers look for alternatives to credit cards and other payment methods. In fact, A house was recently sold and the transaction was performed using a cryptocurrency. From December 19th, 2022, this website is no longer intended for residents of the United States. Ethereum improvement proposal 1559 is the most popular hard fork for Ethereum, which introduced the PoS consensus mechanism to the network. It went live in August 2021, and was a part of the London hard fork, brought about in an effort to make the blockchain more efficient and scalable.
  http://www.rohitab.com/discuss/user/1703726-z0jjxew820/
  Read latest market updates & guides to crypto Trade cryptocurrencies anywhere and anytime with the Bitcoin Store Wallet app. With over 20 million users, OKX is the go-to exchange for crypto traders. At OKX, you can buy Dogecoin with over 30+ fiat currencies and popular crypto assets like BTC, ETH, USDT and USDK. Buy, sell, trade, or earn Dogecoin by signing up for an OKX account. Through decentralization, VeChain allows all parties, from manufacturer to customer, to see exactly what’s happening in the supply chain. Guardarian offers you convenient ways to buy DOGE with VISA, MasterCard, Sepa, Swift, and Faster Payments. At the start, it was not worth too much as it was intended to be a meme, a joke token, but the community support and various additions on exchanges throughout the years made the token spike up in value. However, today, anyone can buy dogecoin online with credit card.

 11. Carl

  Valuable info. Lucky me I discovered your web site by accident,
  and I’m surprised why this twist of fate did not happened
  earlier! I bookmarked it.

 12. aygestin 0.77 euro par pilule zonder bijwerkingen

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off
  the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 13. Brigitte

  obviously like your web-site but you have to check the spelling on quite
  a few of your posts. Several of them are
  rife with spelling problems and I to find it very troublesome to
  inform the reality on the other hand I’ll certainly come
  again again.

 14. Jolie

  I enjoy what you guys are up too. This type of clever work and reporting!
  Keep up the fantastic works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.

 15. Bestellung von priligy in Deutschland aufgeben

  What i don’t realize is in reality how you are now not actually a lot more neatly-favored than you might be now.
  You are so intelligent. You understand thus significantly in the
  case of this topic, made me for my part consider it from so many various angles.
  Its like men and women don’t seem to be involved except it
  is something to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent.
  At all times care for it up!

 16. acquisto di fluisedal Mylan in Italia

  It’s perfect time to make a few plans for the long run and it is time to be happy.
  I’ve learn this post and if I may I wish to counsel
  you few fascinating things or tips. Perhaps you could write
  next articles regarding this article. I desire to learn even more issues approximately it!

 17. betaxolol in Italien ohne Rezept kaufen

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the
  screen in Safari. I’m not sure if this is a format
  issue or something to do with web browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem fixed soon. Cheers

 18. coreg en venta en línea en Suiza

  You are so interesting! I do not think I’ve read through something like that before.
  So great to discover another person with original thoughts on this subject matter.
  Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet,
  someone with a bit of originality!

 19. compra de slimex en línea en Lima

  Its like you read my mind! You seem to know a lot approximately this, like you wrote the e book in it or something.
  I feel that you simply could do with some p.c. to drive the
  message home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 20. indication de vente de ziravir au Maroc

  This design is incredible! You definitely know
  how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.

  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 21. achat de endep 75 mg en Belgique

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing
  issues with your website. It seems like some of the text
  within your posts are running off the screen. Can somebody else please
  provide feedback and let me know if this is happening to
  them as well? This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Cheers

 22. Maya

  Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the great work!

 23. gdzie kupić aricept?

  Hi there! This article couldn’t be written much better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I am going to forward this article to him.
  Fairly certain he’s going to have a great read. Thank you for sharing!

 24. Christi

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I
  find It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to give something again and help others like you helped me.

 25. differin zonder medisch voorschrift in Marokko

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S Sorry for getting off-topic
  but I had to ask!

 26. priligy dostępny bez recepty w Poznaniu

  Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.

  I really like the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 27. Deborah

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through many of the articles I
  realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I came across
  it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 28. Moira Byrne

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all vital infos. I?¦d like to peer extra posts like this .

 29. Adquiere antabuse sin receta

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter
  a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt,
  you have hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I found this in my
  search for something concerning this.

 30. Køb fusidic online: Spar tid og penge

  When I initially left a comment I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails
  with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service?
  Thank you!

 31. xeloda online bestellen met snelle verzending

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up
  to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying
  work.

 32. provera en ligne : avertissements et précautions

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same subjects you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot
  me an email.


Post a new comment